Oscar/Best Nevendorsteller

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

Mit den Oscar för de Besten Nevendorsteller warrt de Leistung vun den Nevendorsteller vun en Film uttekent. De Froonslüüd hebbt en egen Kategorie. De Filmen qualifizeert sik jümmer in dat Johr na de Verapentlichung. In de Tabell staht de Filmen in dat Johr, in dat se uttekent worrn sünd.

Statistik
An’n fakensten uttekente Nevendorsteller Walter Brennan (3 mol wunnen)
An’n fakensten nomineerte Hööftdorsteller Walter Brennan, Arthur Kennedy, Jack Nicholson un Claude Rains (all 4 Nomineern)
An’n fakensten nomineert Hööftdorsteller ahn Utteken Arthur Kennedy un Claude Rains (4 Nomineeren)


1937–1940[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1937 Walter Brennan Come and Get It
(dt.: Nimm, was du kriegen kannst)
Mischa Auer för My Man Godfrey (dt.: Mein Mann Godfrey)
Stuart Erwin för Pigskin Parade (at.: Der springende Punkt)
Basil Rathbone för Romeo and Juliet (dt.: Romeo und Julia)
Akim Tamiroff för The General Died at Dawn (dt.: Der General starb im Morgengrauen)
1938 Joseph Schildkraut The Life of Emile Zola
(dt.: Das Leben des Emile Zola)
Ralph Bellamy för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
Thomas Mitchell för The Hurricane (dt.: …dann kam der Orkan)
H. B. Warner för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)
Roland Young för Topper (dt.: Topper – Das blonde Gespenst)
1939 Walter Brennan Kentucky John Garfield för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Gene Lockhart för Algiers
Robert Morley för Marie Antoinette
Basil Rathbone för If I Were King (dt.: Wenn ich König wär)
1940 Thomas Mitchell Stagecoach
(dt.: Ringo)
Brian Aherne för Juarez
Harry Carey för Mr. Smith Goes to Washington (dt.: Mr. Smith geht nach Washington)
Brian Donlevy för Beau Geste (dt.: Drei Fremdenlegionäre)
Claude Rains för Mr. Smith Goes to Washington (dt.: Mr. Smith geht nach Washington)

1941–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1941 Walter Brennan The Westerner
(dt.: Der Westerner)
Albert Bassermann för Foreign Correspondent (dt.: Der Auslandskorrespondent)
William Gargan för They Knew What They Wanted
Jack Oakie för The Great Dictator (dt.: Der große Diktator)
James Stephenson för The Letter (dt.: Das Geheimnis von Malampur)
1942 Donald Crisp How Green Was My Valley
(dt.: Schlagende Wetter)
Walter Brennan för Sergeant York
Charles Coburn för The Devil and Miss Jones (dt.: Mary und der Millionär)
James Gleason för Here Comes Mr. Jordan (dt.: Urlaub vom Himmel)
Sydney Greenstreet för The Maltese Falcon (dt.: Die Spur des Falken)
1943 Van Heflin Johnny Eager
(dt.: Der Tote lebt)
William Bendix för Wake Island
Walter Huston för Yankee Doodle Dandy
Frank Morgan för Tortilla Flat
Henry Travers för Mrs. Miniver
1944 Charles Coburn The More the Merrier
(dt.: Immer mehr, immer fröhlicher)
Charles Bickford för The Song of Bernadette (dt.: Das Lied von Bernadette)
J. Carrol Naish för Sahara
Claude Rains för Casablanca
Akim Tamiroff för For Whom the Bell Tolls (dt.: Wem die Stunde schlägt
1945 Barry Fitzgerald Going My Way
(dt.: Der Weg zum Glück)
Hume Cronyn för The Seventh Cross (dt.: Das siebte Kreuz)
Claude Rains för Mr. Skeffington (dt.: Das Leben der Mrs. Skeffington)
Clifton Webb för Laura
Monty Woolley för Since You Went Away (dt.: Als Du Abschied nahmst)
1946 James Dunn A Tree Grows in Brooklyn
(dt.: Ein Baum wächst in Brooklyn)
Michael Tschechow för Spellbound (dt.: Ich kämpfe um dich)
John Dall för The Corn Is Green (dt.: Das grüne Korn)
Robert Mitchum för Story of G.I. Joe (dt.: Schlachtgewitter am Monte Cassino)
J. Carrol Naish för A Medal for Benny
1947 Harold Russell The Best Years of Our Lives
(dt.: Die besten Jahre unseres Lebens)
Charles Coburn för The Green Years (dt.: Das Vermächtnis)
William Demarest för The Jolson Story (dt.: Der Jazzsänger)
Claude Rains för Notorious (dt.: Berüchtigt)
Clifton Webb för The Razor’s Edge (dt.: Auf Messers Schneide)
1948 Edmund Gwenn Miracle on 34th Street
(dt.: Das Wunder von Manhattan)
Charles Bickford för The Farmer’s Daughter (dt.: Die Farmerstochter)
Thomas Gomez för Ride the Pink Horse (dt.: Reite auf dem rosa Pferd)
Robert Ryan för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
Richard Widmark för Kiss of Death (dt.: Der Todeskuß)
1949 Walter Huston The Treasure of the Sierra Madre
(dt.: Der Schatz der Sierra Madre)
Charles Bickford för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
José Ferrer för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
Oskar Homolka för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
Cecil Kellaway för The Luck of the Irish
1950 Dean Jagger Twelve O’Clock High
(dt.: Der Kommandeur)
John Ireland för All the King’s Men (dt.: Der Mann, der herrschen wollte)
Arthur Kennedy för Champion (dt.: Zwischen Frauen und Seilen)
Ralph Richardson för The Heiress (dt.: Die Erbin)
James Whitmore för Battleground (dt.: Kesselschlacht)

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1951 George Sanders All About Eve
(dt.: Alles über Eva)
Jeff Chandler för Broken Arrow (dt.: Der gebrochene Pfeil)
Edmund Gwenn för Mister 880
Sam Jaffe för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt Dschungel)
Erich von Stroheim för Sunset Blvd. (dt.: Boulevard der Dämmerung)
1952 Karl Malden A Streetcar Named Desire
(dt.: Endstation Sehnsucht)
Leo Genn för Quo vadis?
Kevin McCarthy för Bright Victory (dt.: Der Tod eines Handlungsreisenden)
Peter Ustinov för Quo vadis?
Gig Young för Come Fill the Cup
1953 Anthony Quinn Viva Zapata Richard Burton för My Cousin Rachel (dt.: Meine Cousine Rachel)
Arthur Hunnicutt för The Big Sky (dt.: The Big Sky – Der weite Himmel)
Victor McLaglen för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
Jack Palance för Sudden Fear (dt.: Ehe mit Satan)
1954 Frank Sinatra From Here to Eternity
(dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Eddie Albert för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
Brandon De Wilde för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
Jack Palance för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
Robert Strauss för Stalag 17
1955 Edmond O’Brien The Barefoot Contessa
(dt.: Die barfüßige Gräfin)
Lee J. Cobb för On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)
Karl Malden för On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)
Rod Steiger för On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)
Tom Tully för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
1956 Jack Lemmon Mister Roberts
(dt.: Keine Zeit für Heldentum)
Arthur Kennedy för Trial (dt.: Das Komplott)
Joe Mantell för Marty
Sal Mineo för Rebel Without a Cause (dt.: ...denn sie wissen nicht, was sie tun)
Arthur O’Connell för Picnic (dt.: Picknick)
1957 Anthony Quinn Lust for Life
(dt.: Vincent van Gogh – Ein Leben in Leidenschaft)
Don Murray för Bus Stop
Anthony Perkins för Friendly Persuasion (dt.: Lockende Versuchung)
Mickey Rooney för The Bold and the Brave (dt.: Ein Fetzen Leben)
Robert Stack för Written on the Wind (dt.: In den Wind geschrieben)
1958 Red Buttons Sayonara Vittorio De Sica för A Farewell to Arms (dt.: In einem anderen Land)
Sessue Hayakawa för The Bridge on the River Kwai (dt.: Die Brücke am Kwai)
Arthur Kennedy för Peyton Place (dt.: Glut unter der Asche)
Russ Tamblyn för Peyton Place (dt.: Glut unter der Asche)
1959 Burl Ives The Big Country
(dt.: Weites Land)
Theodore Bikel för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Lee J. Cobb för The Brothers Karamazov (dt.: Die Brüder Karamasow)
Arthur Kennedy för Some Came Running (dt.: Verdammt sind sie alle)
Gig Young för Teacher’s Pet (dt.: Reporter der Liebe)
1960 Hugh Griffith Ben Hur Arthur O’Connell för Anatomy of a Murder (dt.: Anatomie eines Mordes)
George C. Scott för Anatomy of a Murder (dt.: Anatomie eines Mordes)
Robert Vaughn för The Young Philadelphians (dt.: Der Mann aus Philadelphia)
Ed Wynn för The Diary of Anne Frank (dt.: Das Tagebuch der Anne Frank)

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1961 Peter Ustinov Spartacus Peter Falk för Murder, Inc. (dt.: Unterwelt)
Jack Kruschen för The Apartment (dt.: Das Appartement)
Sal Mineo för Exodus
Chill Wills för Alamo
1962 George Chakiris West Side Story Montgomery Clift för Judgment at Nuremberg (dt.: Das Urteil von Nürnberg)
Peter Falk för Pocketful of Miracles (dt.: Die unteren Zehntausend)
Jackie Gleason för The Hustler (dt.: Haie der Großstadt)
George C. Scott för The Hustler (dt.: Haie der Großstadt)
1963 Ed Begley Sweet Bird of Youth
(dt.: Süßer Vogel Jugend)
Victor Buono för What Ever Happened to Baby Jane? (dt.: Was geschah wirklich mit Baby Jane?)
Telly Savalas för Birdman of Alcatraz (dt.: Der Gefangene von Alcatraz)
Omar Sharif för Lawrence of Arabia (dt.: Lawrence von Arabien)
Terence Stamp för Billy Budd (dt.: Die Verdammten der Meere)
1964 Melvyn Douglas Hud
(dt.: Der Wildeste unter Tausend)
Nick Adams för Twilight of Honor (dt.: Rufmord)
Bobby Darin för Captain Newman, M.D. (dt.: Captain Newman)
Hugh Griffith för Tom Jones (dt.: Tom Jones – Zwischen Bett und Galgen)
John Huston för The Cardinal (dt.: Der Kardinal)
1965 Peter Ustinov Topkapi John Gielgud för Becket
Stanley Holloway för My Fair Lady
Edmond O’Brien för Seven Days in May (dt.: Sieben Tage im Mai)
Lee Tracy för The Best Man (dt.: Der Kandidat)
1966 Martin Balsam A Thousand Clowns
(dt.: Tausend Clowns)
Ian Bannen för The Flight of the Phoenix (dt.: Der Flug des Phoenix)
Tom Courtenay för Doctor Zhivago (dt.: Doktor Schiwago)
Michael Dunn för Ship of Fools (dt.: Das Narrenschiff)
Frank Finlay för Othello
1967 Walter Matthau The Fortune Cookie
(dt.: Der Glückspilz)
Makoto Iwamatsu för The Sand Pebbles (dt.: Kanonenboot am Yangtse-Kiang)
James Mason för Georgy Girl
George Segal för Who’s Afraid of Virginia Woolf? (dt.: Wer hat Angst vor Virginia Woolf?)
Robert Shaw för A Man for All Seasons (dt.: Ein Mann zu jeder Jahreszeit)
1968 George Kennedy Cool Hand Luke
(dt.: Der Unbeugsame)
John Cassavetes för The Dirty Dozen (dt.: Das dreckige Dutzend)
Gene Hackman för Bonnie und Clyde
Cecil Kellaway för Guess Who’s Coming to Dinner (dt.: Rat mal, wer zum Essen kommt)
Michael J. Pollard för Bonnie und Clyde
1969 Jack Albertson The Subject Was Roses
(dt.: Rosen für die Lady)
Seymour Cassel för Faces (dt.: Gesichter)
Daniel Massey för Star!
Jack Wild för Oliver
Gene Wilder för The Producers (dt.: Frühling für Hitler)
1970 Gig Young They Shoot Horses, Don’t They?
(dt.: Nur Pferden gibt man den Gnadenschuß)
Rupert Crosse för The Reivers (dt.: Der Gauner)
Elliott Gould för Bob & Caroline & Ted & Alice
Jack Nicholson för Easy Rider
Anthony Quayle för Anne of the Thousand Days (dt.: Königin für tausend Tage)

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1971 John Mills Ryan’s Daughter
(dt.: Ryans Tochter)
Richard S. Castellano för Lovers and Other Strangers (dt.: Liebhaber und andere Fremde)
Chief Dan George för Little Big Man
Gene Hackman för I Never Sang for My Father (dt.: Kein Lied für meinen Vater)
John Marley för Love Story
1972 Ben Johnson The Last Picture Show
(dt.: Die letzte Vorstellung)
Jeff Bridges för The Last Picture Show (dt.: Die letzte Vorstellung)
Leonard Frey för Fiddler on the Roof (dt.: Anatevka
Richard Jaeckel för Sometimes a Great Notion (dt.: Sie möchten Giganten sein)
Roy Scheider för The French Connection (dt.: French Connection – Brennpunkt Brooklyn)
1973 Joel Grey Cabaret Eddie Albert för The Heartbreak Kid (dt.: Pferdewechsel in der Hochzeitsnacht)
James Caan för The Godfather (dt.: Der Pate)
Robert Duvall för The Godfather (dt.: Der Pate)
Al Pacino för The Godfather (dt.: Der Pate)
1974 John Houseman The Paper Chase
(dt.: Zeit der Prüfungen)
Vincent Gardenia för Bang the Drum Slowly (dt.: Das letzte Spiel)
Jack Gilford för Save the Tiger (dt.: Rettet den Tiger!)
Jason Miller för The Exorcist (dt.: Der Exorzist)
Randy Quaid för The Last Detail (dt.: Das letzte Kommando)
1975 Robert De Niro The Godfather Part II
(dt.: Der Pate – Teil II)
Fred Astaire för The Towering Inferno (dt.: Flammendes Inferno)
Jeff Bridges för Thunderbolt and Lightfoot (dt.: Die letzten beißen die Hunde)
Michael V. Gazzo för The Godfather: Part II (dt.: Der Pate – Teil 2)
Lee Strasberg för The Godfather: Part II (dt.: Der Pate – Teil 2)
1976 George Burns The Sunshine Boys
(dt.: Die Sunny-Boys)
Brad Dourif för One Flew Over the Cuckoo’s Nest (dt.: Einer flog über das Kuckucksnest)
Burgess Meredith för The Day of the Locust (dt.: Der Tag der Heuschrecke)
Chris Sarandon för Dog Day Afternoon (dt.: Hundstage)
Jack Warden för Shampoo
1977 Jason Robards All the President’s Men
(dt.: Die Unbestechlichen)
Ned Beatty för Network
Burgess Meredith för Rocky
Laurence Olivier för Marathon Man (dt.: Der Marathon-Mann)
Burt Young för Rocky
1978 Jason Robards Julia Mikhail Baryshnikov för The Turning Point (dt.: Am Wendepunkt)
Peter Firth för Equus (dt.: Equus – Blinde Pferde)
Alec Guinness för Star Wars (dt.: Krieg der Sterne)
Maximilian Schell för Julia
1979 Christopher Walken The Deer Hunter
(dt.: Die durch die Hölle gehen)
Bruce Dern för Coming Home (dt.: Coming Home – Sie kehren heim)
Richard Farnsworth för Comes a Horseman (dt.: Eine Farm in Montana)
John Hurt för Midnight Express (dt.: 12 Uhr nachts – Midnight Express)
Jack Warden för Heaven Can Wait (dt.: Der Himmel soll warten)
1980 Melvyn Douglas Being There
(dt.: Willkommen Mr. Chance)
Robert Duvall för Apocalypse Now
Frederic Forrest för The Rose
Justin Henry för Kramer vs. Kramer (dt.: Kramer gegen Kramer)
Mickey Rooney för The Black Stallion (dt.: Der schwarze Hengst)

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1981 Timothy Hutton Ordinary People
(dt.: Eine ganz normale Familie)
Judd Hirsch för Ordinary People (dt.: Eine ganz normale Familie)
Michael O’Keefe för The Great Santini (dt.: Der große Santini)
Joe Pesci för Raging Bull (dt.: Wie ein wilder Stier)
Jason Robards för Melvin and Howard (dt.: Melvin und Howard)
1982 John Gielgud Arthur
(dt.: Arthur – Kein Kind von Traurigkeit)
James Coco för Only When I Laugh (dt.: Mrs. Hines und Tochter)
Ian Holm för Chariots of Fire (dt.: Die Stunde des Siegers)
Jack Nicholson för Reds
Howard E. Rollins Jr. för Ragtime
1983 Louis Gossett Jr. An Officer and a Gentleman
(dt.: Ein Offizier und Gentleman)
Charles Durning för The Best Little Whorehouse in Texas (dt.: Das schönste Freudenhaus in Texas)
John Lithgow för The World According to Garp (dt.: Garp und wie er die Welt sah)
James Mason för The Verdict (dt.: The Verdict – Die Wahrheit und nichts als die Wahrheit)
Robert Preston för Victor Victoria (dt.: Victor/Victoria)
1984 Jack Nicholson Terms of Endearment
(dt.: Zeit der Zärtlichkeit)
Charles Durning för To Be Or Not to Be (dt.: Sein oder Nichtsein)
John Lithgow för Terms of Endearment (dt.: Zeit der Zärtlichkeit)
Sam Shepard för The Right Stuff (dt.: Der Stoff, aus dem die Helden sind)
Rip Torn för Cross Creek
1985 Haing S. Ngor The Killing Fields
(dt.: The Killing Fields – Schreiendes Land)
Adolph Caesar för A Soldier’s Story (dt.: Sergeant Waters – Eine Soldatengeschichte)
John Malkovich för Places in the Heart (dt.: Ein Platz im Herzen)
Pat Morita för The Karate Kid'' (dt.: Karate Kid)
Ralph Richardson för Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (dt.: Greystoke – Die Legende von Tarzan, Herr der Affen)
1986 Don Ameche Cocoon Klaus Maria Brandauer för Out of Africa (dt.: Jenseits von Afrika)
William Hickey för Prizzi’s Honor (dt.: Die Ehre der Prizzis)
Robert Loggia för Jagged Edge (dt.: Das Messer)
Eric Roberts för Runaway Train (dt.: Express in die Hölle)
1987 Michael Caine Hannah and Her Sisters
(dt.: Hannah und ihre Schwestern)
Tom Berenger för Platoon
Willem Dafoe för Platoon
Denholm Elliott för A Room with a View (dt.: Zimmer mit Aussicht)
Dennis Hopper för Hoosiers (dt.: Freiwurf)
1988 Sean Connery The Untouchables
(dt.: The Untouchables – Die Unbestechlichen)
Albert Brooks för Broadcast News (dt.: Nachrichtenfieber – Broadcast News)
Morgan Freeman för Street Smart (dt.: Glitzernder Asphalt)
Vincent Gardenia för Moonstruck (dt.: Mondsüchtig)
Denzel Washington för Cry Freedom (dt.: Schrei nach Freiheit)
1989 Kevin Kline A Fish Called Wanda
(dt.: Ein Fisch namens Wanda)
Alec Guinness för Little Dorrit (dt.: Klein Dorrit)
Martin Landau för Tucker: The Man and His Dream (dt.: Tucker)
River Phoenix för Running on Empty (dt.: Die Flucht ins Ungewisse)
Dean Stockwell för Married to the Mob (dt.: Die Mafiosi-Braut)
1990 Denzel Washington Glory Danny Aiello för Do the Right Thing
Dan Aykroyd för Driving Miss Daisy (dt.: Miss Daisy und ihr Chauffeur)
Marlon Brando för A Dry White Season (dt.: Weiße Zeit der Dürre)
Martin Landau för Crimes and Misdemeanors (dt.: Verbrechen und andere Kleinigkeiten)

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1991 Joe Pesci Goodfellas
(dt.: Good Fellas – Drei Jahrzehnte in der Mafia)
Bruce Davison för Longtime Companion (dt.: Freundschaft fürs Leben)
Andy Garcia för The Godfather: Part III (dt.: Der Pate – Teil 3)
Graham Greene för Dances with Wolves (dt.: Der mit dem Wolf tanzt)
Al Pacino för Dick Tracy
1992 Jack Palance City Slickers
(dt.: City Slickers – Die Großstadt-Helden)
Tommy Lee Jones för JFK (dt.: JFK – Tatort Dallas)
Harvey Keitel för Bugsy
Ben Kingsley för Bugsy
Michael Lerner för Barton Fink
1993 Gene Hackman Unforgiven
(dt.: Erbarmungslos)
Jaye Davidson för The Crying Game
Jack Nicholson för A Few Good Men (dt.: Eine Frage der Ehre)
Al Pacino för Glengarry Glen Ross
David Paymer för Mr. Saturday Night (dt.: Der letzte Komödiant – Mr. Saturday Night)
1994 Tommy Lee Jones The Fugitive
(dt.: Auf der Flucht)
Leonardo DiCaprio för What’s Eating Gilbert Grape (dt.: Gilbert Grape – Irgendwo in Iowa)
Ralph Fiennes för Schindler’s List (dt.: Schindlers Liste)
John Malkovich för In the Line of Fire (dt.: In the Line of Fire – Die zweite Chance)
Pete Postlethwaite för In the Name of the Father (dt.: Im Namen des Vaters)
1995 Martin Landau Ed Wood Samuel L. Jackson för Pulp Fiction
Chazz Palminteri för Bullets Over Broadway
Paul Scofield för Quiz Show
Gary Sinise för Forrest Gump
1996 Kevin Spacey The Usual Suspects
(dt.: Die üblichen Verdächtigen)
James Cromwell för Babe (dt.: Ein Schweinchen namens Babe)
Ed Harris för Apollo 13
Brad Pitt för Twelve Monkeys (dt.: 12 Monkeys)
Tim Roth för Rob Roy
1997 Cuba Gooding jun. Jerry Maguire
(dt.: Jerry Maguire – Spiel des Lebens)
William H. Macy för Fargo
Armin Mueller-Stahl för Shine (dt.: Shine – Der Weg ins Licht)
Edward Norton för Primal Fear (dt.: Zwielicht)
James Woods för Ghosts of Mississippi (dt.: Das Attentat)
1998 Robin Williams Good Will Hunting Robert Forster för Jackie Brown
Anthony Hopkins för Amistad
Greg Kinnear för As Good as It Gets (dt.: Besser geht’s nicht)
Burt Reynolds för Boogie Nights
1999 James Coburn Affliction
(dt.: Der Gejagte)
Robert Duvall för A Civil Action (dt.: Zivilprozess)
Ed Harris för The Truman Show (dt.: Die Truman Show)
Geoffrey Rush för Shakespeare in Love
Billy Bob Thornton för A Simple Plan (dt.: Ein einfacher Plan)
2000 Michael Caine The Cider House Rules
(dt.: Gottes Werk und Teufels Beitrag)
Tom Cruise för Magnolia
Michael Clarke Duncan för The Green Mile
Jude Law för The Talented Mr. Ripley (dt.: Der talentierte Mr. Ripley)
Haley Joel Osment för The Sixth Sense

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2001 Benicio Del Toro Traffic
(dt.: Traffic – Die Macht des Kartells)
Jeff Bridges för The Contender (dt.: Rufmord – Jenseits der Moral)
Willem Dafoe för Shadow of the Vampire
Albert Finney för Erin Brockovich
Joaquin Phoenix för Gladiator
2002 Jim Broadbent Iris Ethan Hawke för Training Day
Ben Kingsley för Sexy Beast
Ian McKellen för The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (dt.: Der Herr der Ringe: Die Gefährten)
Jon Voight för Ali
2003 Chris Cooper Adaptation.
(dt.: Adaption.)
Ed Harris för The Hours (dt.: The Hours – Von Ewigkeit zu Ewigkeit)
Paul Newman för Road to Perdition
John C. Reilly för Chicago
Christopher Walken för Catch Me If You Can
2004 Tim Robbins Mystic River Alec Baldwin för The Cooler (dt.: The Cooler – Alles auf Liebe)
Benicio Del Toro för 21 Grams (dt.: 21 Gramm)
Djimon Hounsou för In America
Ken Watanabe för The Last Samurai (dt.: Last Samurai)
2005 Morgan Freeman Million Dollar Baby Alan Alda för The Aviator (dt.: Aviator)
Thomas Haden Church för Sideways
Jamie Foxx för Collateral
Clive Owen för Closer (dt.: Hautnah)
2006 George Clooney Syriana Matt Dillon för Crash (dt.: L.A. Crash)
Paul Giamatti för Cinderella Man (dt.: Das Comeback)
Jake Gyllenhaal för Brokeback Mountain
William Hurt för A History of Violence
2007 Alan Arkin Little Miss Sunshine Jackie Earle Haley för Little Children
Djimon Hounsou för Blood Diamond
Eddie Murphy för Dreamgirls
Mark Wahlberg för The Departed (dt.: Departed – Unter Feinden)
2008 Javier Bardem No Country for Old Men Casey Affleck för The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (dt.: Die Ermordung des Jesse James durch den Feigling Robert Ford)
Philip Seymour Hoffman för Charlie Wilson’s War (dt.: Der Krieg des Charlie Wilson)
Hal Holbrook för Into the Wild
Tom Wilkinson för Michael Clayton
2009 Heath Ledger (postum) The Dark Knight Josh Brolin för Milk
Robert Downey Jr. för Tropic Thunder
Philip Seymour Hoffman för Doubt (dt.: Glaubensfrage)
Michael Shannon för Revolutionary Road (dt.: Zeiten des Aufruhrs)
2010 Christoph Waltz Inglourious Basterds Matt Damon för Invictus (dt.: Invictus – Unbezwungen)
Woody Harrelson för The Messenger
Christopher Plummer för The Last Station (dt.: Ein russischer Sommer)
Stanley Tucci för The Lovely Bones (dt.: In meinem Himmel)

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2011 Christian Bale The Fighter John Hawkes för Winter’s Bone
Jeremy Renner för The Town (dt.: The Town – Stadt ohne Gnade)
Mark Ruffalo för The Kids Are All Right
Geoffrey Rush för The King’s Speech
2012 Christopher Plummer Beginners Kenneth Brannagh för My Week with Marilyn
Jonah Hill för Moneyball (dt.: Die Kunst zu gewinnen – Moneyball)
Nick Nolte för Warrior
Max von Sydow för Extremely Loud & Incredibly Close (dt.: Extrem laut & unglaublich nah)
2013 Christoph Waltz Django Unchained Alan Arkin för Argo
Robert De Niro för Silver Linings Playbook (dt.: Silver Linings)
Philip Seymour Hoffman för The Master
Tommy Lee Jones för Lincoln
2014 Jared Leto Dallas Buyers Club Barkhad Abdi för Captain Phillips
Bradley Cooper för American Hustle
Michael Fassbender för 12 Years a Slave
Jonah Hill för The Wolf of Wall Street