Oscars 1938

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

De Oscars 1938 sünd an’n 10. März 1938 in’t Biltmore Hotel in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de teihnte Oscarvergaav, bi de de Filmen ehrt worrn sünd, de in’t Johr 1937 in de Kinos kamen sünd. Modereert hett de Vergaav in dat Johr Bob Burns.

De Priesvergaav weer domineert vun den Film The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola), de in alltosamen teihn Kategorien vörslahn weer un mit dree Oscars ok de meisten Priesen wunnen hett.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola) vun Warner Bros.

One Hundred Men and a Girl (dt.: 100 Mann und ein Mädchen) vun Universal
Captain Courageous (dt.: Manuel) vun Metro-Goldwyn-Mayer
Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La) vun Columbia
The Good Earth (dt.: Die gute Erde) vun Metro-Goldwyn-Mayer
The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit) vun Columbia
Dead End (dt.: Sackgasse) vun Samuel Goldwyn Productions
A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf) vun Selznick International Pictures
In Old Chicago vun 20th Century Fox
Stage Door (dt.: Bühneneingang) vun RKO Radio

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Leo McCarey för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)

William Dieterle för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
Sidney Franklin för The Good Earth (dt.: Die gute Erde)
Gregory La Cava för Stage Door (dt.: Bühneneingang)
William Wellman för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)

Best Helpsmann vun’n Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Robert D. Webb för In Old Chicago

Charles C. Coleman för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)
Russell Saunders för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
Eric Stacey för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)
Hal Walker för Souls at Sea (dt.: Schiffbruch der Seelen)

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Spencer Tracy för Captain Courageous (dt.: Manuel)

Charles Boyer för Conquest (dt.: Maria Walewska)
Fredric March för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)
Robert Montgomery för Night Must Fall
Paul Muni för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Luise Rainer för The Good Earth (dt.: Die gute Erde)

Irene Dunne för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
Greta Garbo för Camille (Die Kameliendame)
Janet Gaynor för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)
Barbara Stanwyck för Stella Dallas

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Joseph Schildkraut för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)

Ralph Bellamy för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
Thomas Mitchell för The Hurricane (dt.: …dann kam der Orkan)
H. B. Warner för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)
Roland Young för Topper (dt.: Topper – Das blonde Gespenst)

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Alice Brady för In Old Chicago

Andrea Leeds för Stage Door (dt.: Bühneneingang)
Anne Shirley för Stella Dallas
Claire Trevor förDead End (dt.: Sackgasse)
Dame May Whitty för Night Must Fall

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

William A. Wellman un Robert Carson för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)

Niven Busch för In Old Chicago
Heinz Herald un Géza Herczeg för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
Hans Kraly för One Hundred Men and a Girl (dt.: 100 Mann und ein Mädchen)
Robert Lord för Black Legion (dt.: Geheimbund Schwarze Legion)

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

Norman Reilly Raine, Heinz Herald un Géza Herczeg för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)

Vina Delmar för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
John Lee Mahin, Marc Connelly un Dale Van Every för Captain Courageous (dt.: Manuel)
Dorothy Parker, Alan Campbell un Robert Carson för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)
Morrie Ryskind un Anthony Veiller för Stage Door (dt.: Bühneneingang)

Best Kamera[ännern | Bornkood ännern]

Karl Freund för The Good Earth (dt.: Die gute Erde)

Gregg Toland för Dead End (dt.: Sackgasse)
Joseph Valentine för Wings Over Honolulu

Best Szenenbild[ännern | Bornkood ännern]

Stephen Goosson för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)

Carroll Clark för A Damsel in Distress (dt.: Ein Fräulein in Nöten)
William S. Darling un David S. Hall för Wee Willie Winkie (dt.: Rekrut Willie Winkie)
Richard Day för Dead End (dt.: Sackgasse)
Hans Dreier un Roland Anderson för Souls at Sea (dt.: Schiffbruch der Seelen)
Cedric Gibbons un William Horning för Conquest (dt.: Maria Walewska)
Anton Grot för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
Wiard Ihnen för Every Day’s a Holiday
John Victor Mackay för Manhattan Merry-Go-Round
Jack Otterson för You’re a Sweetheart
Alexander Toluboff för Walter Wanger’s Vogues of 1938
Lyle R. Wheeler för The Prisoner of Zenda (dt.: Der Gefangene von Zenda)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Thomas T. Moulton (United Artists SSD) för The Hurricane (dt.: …dann kam der Orkan)

John Aalberg (RKO Radio SSD) för Hitting a New High
E. H. Hansen (Fox SSD) för In Old Chicago
A. E. Kaye (Grand National SSD) för The Girl Said No
Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
John Livadary (Columbia SSD) för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)
Elmer Raguse (Hal Roach SSD) för Topper (dt.: Topper – Das blonde Gespenst)
Loren L. Ryder (Paramount SSD) för Wells Fargo (dt.: Fisco-Express)
Douglas Shearer (M-G-M SSD) för Maytime (dt.: Maienzeit)
Homer G. Tasker (Universal SSD) för One Hundred Men and a Girl (dt.: 100 Mann und ein Mädchen)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Gene Havlick un Gene Milford för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La

Bernard W. Burton för One Hundred Men and a Girl (dt.: 100 Mann und ein Mädchen)
Al Clark för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
Elmo Veron för Captain Courageous (dt.: Manuel)
Basil Wrangell för The Good Earth (dt.: Die gute Erde)

Best Filmmusik[ännern | Bornkood ännern]

Charles Previn (Universal Studio Music Department) för One Hundred Men and a Girl (dt.: 100 Mann und ein Mädchen)

Constantin Bakaleinikoff (Grand National Studio Music Department) för Something to Sing About
Alberto Colombo (Republic Studio Music Department) för Portia on Trial
Nat W. Finston (M-G-M Studio Music Department) för Maytime (dt.: Maienzeit)
Leo F. Forbstein (Warner Bros. Studio Music Department) för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
Leigh Harline (Walt Disney Studio Music Department) för Snow White and the Seven Dwarfs (dt.: Schneewittchen und die sieben Zwerge)
Marvin Hatley (Roach Studio Music Department) för Way Out West (dt.: Zwei ritten nach Texas)
Boris Morros (Paramount Studio Music Department) för Souls at Sea (dt.: Schiffbruch der Seelen)
Alfred Newman (Samuel Goldwyn Studio Music Department) för The Hurricane (dt.: …dann kam der Orkan)
Alfred Newman (Selznick International Pictures Music Department) för The Prisoner of Zenda (dt.: Der Gefangene von Zenda)
Hugo Riesenfeld (RKO Radio) för Make a Wish (1937)Make a Wish
Louis Silvers (20th Century Fox Studio Music Department) för In Old Chicago
Morris Stoloff (Columbia Studio Music Department) för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)
Roy Webb (RKO Radio Studio Music Department) för Quality Street

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

Sweet Leilani“ (Harry Owens) ut Waikiki Wedding

Remember Me“ (Musik: Harry Warren, Text: Al Dubin) ut Mr. Dodd Takes the Air
That Old Feeling“ (Musik: Sammy Fain, Text: Lew Brown) ut Walter Wanger’s Vogues of 1938
They Can’t Take That Away From Me“ (Musik: George Gershwin, Text: Ira Gershwin) ut Shall We Dance (dt.: Tanz mit mir)
Whispers in the Dark“ (Musik: Frederick Hollander, Text: Leo Robin) ut Artists and Models (dt.: Künstlerball)

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för The Old Mill (dt.: Die alte Mühle)

Paramount för Educated Fish
Charles Mintz för The Little Match Girl

Best Kortfilm – Farv[ännern | Bornkood ännern]

Pete Smith för Penny Wisdom

Warner Bros. för The Man Without a Country
Paramount för Popular Science (dt.: Popular Science J-7-1)

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Skibo Productions för The Private Life of the Gannets

Metro-Goldwyn-Mayer för A Night at the Movies
Pete Smith för Romance of Radium

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Metro-Goldwyn-Mayer för Torture Money

RKO Radio för Deep South
RKO Radio för Should Wives Work?

Best Dansspeelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Hermes Pan för A Damsel in Distress (dt.: Ein Fräulein in Nöten)

Busby Berkeley för Varsity Show
Bobby Connolly för Ready, Willing and Able
Dave Gould för A Day at the Races (dt.: Die Marx Brothers: Ein Tag beim Rennen)
Sammy Lee för Ali Baba Goes to Town
Harry Losee för Thin Ice
LeRoy Prinz för Waikiki Wedding

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Mack Sennett
Edgar Bergen
The Museum of Modern Art Film Library
W. Howard Greene för sien Farvopnahmen in A Star Is Born
Irving G. Thalberg Memorial Award Darryl F. Zanuck
Academy Award of Merit Agfa Ansco Corporation för Agfa Supreme un Agfa Ultra Speed pan motion picture Negativen
Pries för Wetenschop un Entwickeln Walt Disney Productions, LTD. för’t Entwickeln un Anwennen vun de Mehr-Evenen-Kamera in de Produkschoon
Eastman Kodak Company för twee fienköörnte Filmmaterialen to’n Verveelfacken
Farciot Edouart un Paramount Pictures, Inc. för’t Entwickeln vun de Paramount Dual-Schirm-Transparenz-Kamera-Anorden
Douglas Shearer un M-G-M SSD för en Methood de Aftastbreed vun Soundtracks mit wesseln Dicht to ännern (‚squeeze tracks‘) mit den Sinn, dat Ruuschen beter to ünnerdrücken.
Pries för Technische Verdeensten John Arnold un M-G-M Studio Camera Department för jemehr Verbetern vun den halfautomaatschen Brennpunkt-Verfolgerapparat an sien Anwennen op all Kameras, de vun’t Metro-Goldwyn-Mayer Studio bruukt weern
John Livadary, Director of Sound Recording for Columbia Pictures Corporation, för’t Anwennen vun’t biplanare Lichtventil op de Speelfilm-Toontechnik
Thomas T. Moulton un United Artists SSD för’t Insetten vun Speelfilm-Toontehcnik mit Luutstärk-Anwiesers mit Spitzen-Afleser-Antwoort un linear Dezibel-Skalen.
RCA Manufacturing Co., Inc. för’t Inföhren vun de moduleerte Hoochfrequenz-Methood to’n Rutfinnen vun de besten fotograafschen Bearbeitungsbedingen för Soundtracks mit wesseln Breed.
Joseph E. Robbins un Paramount Pictures Inc. för dat utermatige Anwennen vun akustische Prinzipien vun’t Schalldämmen op Benzin-Generaters un Waterpumpen.
Douglas Shearer un M-G-M SSD för’t Entwickeln vun den Filmvörloopmechanismus, de in’n ERPI 1010 Verveelfacker inboet is.

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]