Oscars 1939

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

De Oscars 1939 sünd an’n 23. Februar 1939 in’t Biltmore Hotel in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de ölvte Oscarvergaav, bi de de Filmen ehrt worrn sünd, de in’t Johr 1938 in de Kinos kamen sünd. En offiziellen Moderater hett dat in dat Johr nich geven.

An’n fakensten vörslahn weer de Film You Can’t Take It with You, de in söven Kategorien nomineert weer. An fakensten, neemlich dreemol, hett de Film The Adventures of Robin Hood wunnen.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Frank Capra för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)

Hal B. Wallis un Henry Blanke för The Adventures of Robin Hood (dt.: Robin Hood, König der Vagabunden)
Darryl F. Zanuck un Harry Joe Brown för Alexander’s Ragtime Band
John W. Considine Jr. för Boys Town (dt.: Teufelskerle)
Victor Saville för The Citadel (dt.: Die Zitadelle)
Hal B. Wallis un Henry Blanke för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Frank Rollmer un Albert Pinkovitch för La Grande illusion (dt.: Die große Illusion)
Hal B. Wallis un Henry Blanke för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)
Gabriel Pascal för Pygmalion (dt.: Pygmalion: Der Roman eines Blumenmädchens)
Louis D. Lighton för Test Pilot (dt.: Der Testpilot)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Frank Capra för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)

Michael Curtiz för Angels with Dirty Faces (dt.: Chicago – Engel mit schmutzigen Gesichtern)
Norman Taurog för Boys Town (dt.: Teufelskerle)
King Vidor för The Citadel (dt.: Die Zitadelle)
Michael Curtiz för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Spencer Tracy för Boys Town (dt.: Teufelskerle)

Charles Boyer för Algiers
James Cagney för Angels with Dirty Faces (dt.: Chicago – Engel mit schmutzigen Gesichtern)
Robert Donat för The Citadel (dt.: Die Zitadelle)
Leslie Howard för Pygmalion (dt.: Pygmalion: Der Roman eines Blumenmädchens)

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Bette Davis för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)

Norma Shearer för Marie Antoinette
Wendy Hiller för Pygmalion (dt.: Pygmalion: Der Roman eines Blumenmädchens)
Margaret Sullavan för Three Comrades
Fay Bainter för White Banners

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Walter Brennan för Kentucky

Gene Lockhart för Algiers
John Garfield för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Basil Rathbone för If I Were King (dt.: Wenn ich König wär)
Robert Morley för Marie Antoinette

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Fay Bainter för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)

Miliza Korjus för The Great Waltz (dt.: Der große Walzer)
Billie Burke för Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
Beulah Bondi för Of Human Hearts
Spring Byington för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Eleanore Griffin un Dore Schary för Boys Town (dt.: Teufelskerle)

Irving Berlin för Alexander’s Ragtime Band
Rowland Brown för Angels with Dirty Faces (dt.: Chicago – Engel mit schmutzigen Gesichtern)
John Howard Lawson för Blockade
Marcella Burke un Frederick Kohner för Mad About Music
Frank Wead för Test Pilot (dt.: Der Testpilot)

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

George Bernard Shaw, Ian Dalrymple, Cecil Lewis un W.P. Lipscomb för Pygmalion (dt.: Pygmalion: Der Roman eines Blumenmädchens)

John Meehan un Dore Schary för Boys Town (dt.: Teufelskerle)
Ian Dalrymple, Elizabeth Hill un Frank Wead för The Citadel (dt.: Die Zitadelle)
Lenore J. Coffee un Julius J. Epstein för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Robert Riskin för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)

Best Kamera[ännern | Bornkood ännern]

Joseph Ruttenberg för The Great Waltz (dt.: Der große Walzer)

James Wong Howe för Algiers
Ernest Miller un Harry J. Wild för Army Girl
Victor Milner för The Buccaneer (dt.: Der Freibeuter von Louisiana)
Ernest Haller för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)
Joseph A. Valentine för Mad About Music
Norbert Brodine för Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
J. Peverell Marley för Suez
Robert De Grasse för Vivacious Lady
Joseph Walker för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)
Leon Shamroy för The Young in Heart (dt.: Gauner mit Herz)

Best Szenenbild[ännern | Bornkood ännern]

Carl Jules Weyl för The Adventures of Robin Hood (dt.: Robin Hood, König der Vagabunden)

Richard Day för The Goldwyn Follies
Hans Dreier un John B. Goodman för If I Were King (dt.: Wenn ich König wär)
Cedric Gibbons för Marie Antoinette
Stephen Goosson un Lionel Banks för Holiday (Die Schwester der Braut)
Charles D. Hall för Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
Bernard Herzbrun un Boris Leven för Alexander’s Ragtime Band
Jack Otterson för Mad About Music
Van Nest Polglase för Carefree (dt.: Sorgenfrei durch Dr. Flagg – Carefree)
Alexander Toluboff för Algiers
Lyle R. Wheeler för The Adventures of Tom Sawyer (dt.: Toms Abenteuer)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Thomas T. Moulton för The Cowboy and the Lady (dt.: Mein Mann, der Cowboy)

Bernard B. Brown för That Certain Age
Edmund H. Hansen för Suez
Nathan Levinson för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Charles L. Lootens för Army Girl
Elmer Raguse för Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
Loren L. Ryder för If I Were King (dt.: Wenn ich König wär)
Douglas Shearer för Sweethearts
James Wilkinson för Vivacious Lady

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Ralph Dawson för The Adventures of Robin Hood (dt.: Robin Hood, König der Vagabunden)

Gene Havlick för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)
Tom Held för The Great Waltz (dt.: Der große Walzer)
Tom Held för Test Pilot (dt.: Der Testpilot)
Barbara McLean för Alexander’s Ragtime Band

Best Original-Filmmusik[ännern | Bornkood ännern]

Erich Wolfgang Korngold för The Adventures of Robin Hood (dt.: Robin Hood, König der Vagabunden)

Robert Russell Bennett för Pacific Liner
Richard Hageman för If I Were King (dt.: Wenn ich König wär)
Marvin Hatley för Block Heads (dt.: Die Klotzköpfe)
Werner Janssen för Blockade
Alfred Newman för The Cowboy and the Lady (dt.: Mein Mann, der Cowboy)
Louis Silvers för Suez
Herbert Stothart för Marie Antoinette
Franz Waxman för The Young in Heart (dt.: Gauner mit Herz)
Victor Young för Army Girl
Victor Young för Breaking the Ice

Best Filmmusik[ännern | Bornkood ännern]

Alfred Newman för Alexander’s Ragtime Band

Cy Feuer för Storm Over Bengal
Marvin Hatley för There Goes My Heart (dt.: Millionärin auf Abwegen)
Boris Morros för Tropic Holiday
Alfred Newman för The Goldwyn Follies
Charles Previn un Frank Skinner för Mad About Music
Max Steiner för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)
Morris Stoloff för Girls’ School
Herbert Stothart för Sweethearts
Franz Waxman för The Young in Heart (dt.: Gauner mit Herz)

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

Thanks for the Memory (Ralph Rainger un Leo Robin) ut The Big Broadcast of 1938

Now It Can Be Told“ (Irving Berlin) ut Alexander’s Ragtime Band
Change Partners and Dance with Me“ ( Irving Berlin) ut Carefree (dt.: Sorgenfrei durch Dr. Flagg – Carefree)
Jeepers Creepers“ (Harry Warren un Johnny Mercer) ut Going Places
Always and Always“ (Chet Forrest un Bob Wright) ut Mannequin
Merrily We Live“ (Phil Chang un Arthur Quenzer) ut Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
My Own“ (Jimmy McHugh un Harold Adamson) ut That Certain Age
The Cowboy and the Lady“ (Lionel Newman un Arthur Quenzer) ut The Cowboy and the Lady (dt.: Mein Mann, der Cowboy)
A Mist Over the Moon“ (Ben Oakland un Oscar Hammerstein) ut The Lady Objects
Dust“ (Johnny Marvin) ut Under Western Stars

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för Ferdinand the Bull (dt.: Ferdinand, der Stier)

Walt Disney för Brave Little Tailor (dt.: Tapferes kleines Schneiderlein)
Walt Disney för Good Scouts (dt.: Die tüchtigen Pfadfinder)
Paramount för Hunky and Spunky
Walt Disney för Mother Goose Goes Hollywood

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Metro-Goldwyn-Mayer för That Mothers Might Live

Metro-Goldwyn-Mayer för The Great Heart
20th Century Fox för Timber Toppers

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Warner Bros. för The Declaration of Independence

Metro-Goldwyn-Mayer för They’re Always Caught
Warner Bros. för Swingtime in the Movies

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Arthur Ball
Harry M. Warner
Walt Disney för Snow White and the Seven Dwarfs (dt.: Schneewittchen und die sieben Zwerge)
Paramount Pictures för Spawn of the North (dt.: Raubfischer in Alaska)
Oliver T. Marsh un Allen M. Davey för Sweethearts
Irving G. Thalberg Memorial Award Hal B. Wallis
Juvenile Award Deanna Durbin
Mickey Rooney
Pries för Technische Verdeensten John Aalberg
Byron Haskin

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]