Oscars 1955

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

De Oscars sünd an’n 30. März 1955 in’t RKO Pantages Theatre in Los Angeles un in’t NBC Century Theatre in New York City vergeven worrn. Dat weer de 27. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1954 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Bob Hope (Los Angeles) un Thelma Ritter (New York) modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken) mit twölf Nomineren un opletzt acht wunnen Utteken.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Sam Spiegel för On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Stanley Kramer för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
William Perlberg för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)
Jack Cummings för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)
Sol C. Siegel för Three Coins in the Fountain (dt.: Drei Münzen im Brunnen)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Elia Kazan för On the Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

George Seaton för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)
William A. Wellman för The High and the Mighty (dt.: Es wird immer wieder Tag)
Alfred Hitchcock för Rear Window (dt.: Das Fenster zum Hof)
Billy Wilder för Sabrina

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Marlon Brando för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Humphrey Bogart för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
Bing Crosby för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)
Dan O’Herlihy för Robinson Crusoe
James Mason för A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Grace Kelly för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)

Dorothy Dandridge för Carmen Jones
Jane Wyman för Magnificent Obsession (dt.: Die wunderbare Macht)
Audrey Hepburn för Sabrina
Judy Garland för A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Edmond O’Brien för The Barefoot Contessa (dt.: Die barfüßige Gräfin)

Tom Tully för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
Lee J. Cobb för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)
Karl Malden för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)
Rod Steiger för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Eva Marie Saint för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Katy Jurado för Broken Lance (dt.: Die gebrochene Lanze)
Nina Foch för Executive Suite (dt.: Die Intriganten)
Jan Sterling för The High and the Mighty (dt.: Es wird immer wieder Tag)
Claire Trevor för The High and the Mighty (dt.: Es wird immer wieder Tag)

Best Originaldreihbook[ännern | Bornkood ännern]

Budd Schulberg för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Joseph L. Mankiewicz för The Barefoot Contessa (dt.: Die barfüßige Gräfin)
William Rose för Genevieve (dt.: Die feurige Isabella)
Valentine Davies un Oscar Brodney för The Glenn Miller Story (dt.: Die Glenn Miller Story)
Norman Panama un Melvin Frank för Knock on Wood (dt.: Die Lachbombe)

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Philip Yordan för Broken Lance (dt.: Die gebrochene Lanze)

François Boyer för Jeux interdits (dt.: Verbotene Spiele)
Jed Harris un Tom Reed för Night People (dt.: Das unsichtbare Netz)
Ettore Maria Margadonna för Bread, Love and Dreams (dt.: Brot, Liebe und Fantasie)
Lamar Trotti för There’s No Business Like Show Business (dt.: Rhythmus im Blut)

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

George Seaton för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)

Stanley Roberts för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
John Michael Hayes för Rear Window (dt.: Das Fenster zum Hof)
Billy Wilder, Samuel A. Talyer un Ernest Lehman för Sabrina
Albert Hackett, Frances Goodrich un Dorothy Kingsley för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine braut für sieben Brüder)

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Boris Kaufmann för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

John F. Warren för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)
George J. Folsey för Executive Suite (dt.: Die Intriganten)
John F. Seitz för Rogue Cop (dt.: Heißes Pflaster)
Charles Lang för Sabrina

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Milton R. Krasner för Three Coins in the Fountain (dt.: Drei Münzen im Brunnen)

Leon Shamroy för The Egyptian (dt.: Sinuhe der Ägypter)
Robert Burks för Rear Window (dt.: Das Fenster zum Hof)
George J. Folsey för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)
William V. Skall för The Silver Chalice (dt.: Der silberne Kelch)

Best Szenenbild (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Richard Day för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Grace Gregory för The Country Girl (dt.: Das Mädchen vom Lande)
Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis un Emile Kuri för Executive Suite (dt.: Die Intriganten)
Max Ophüls för Le plaisir (dt.: Pläsier)
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Sam Comer un Ray Moyer för Sabrina

Best Szenenbild (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

John Meehan un Emile Kuri för 20,000 Leagues Under the Sea (dt.: 20.000 Meilen unter dem Meer)

Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edwin B. Willis un F. Keogh Gleason för Brigadoon
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Walter M. Scott un Paul S. Fox för Désirée
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Ray Moyer för Red Garters
Malcolm C. Bert, Gene Allen, Irene Sharaff un George James Hopkins för A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)

Best Kledaasch (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Edith Head för Sabrina

Helen Rose för Executive Suite (dt.: Die Intriganten)
Jean Louis för It Should Happen to You (dt.: Die unglaubliche Geschichte der Gladys Glover)
Georges Annenkov un Rosine Delamare för Madame de …
Christian Dior för Stazino Termini (dt.: Rom, Station Termini)

Best Kledaasch (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Sanzo Wada för Jigokumon (地獄門, dt.: Das Höllentor)

Irene Sharaff för Brigadoon
Charles Le Maire un René Hubert för Désirée
Jean Louis, Mary Ann Nyberg un Irene Sharaff för A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)
Charles Le Maire, Travilla un Miles White för There’s No Business Like Show Business (dt.: Rhythmus im Blut)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Lesley I. Carey för The Glenn Miller Story (dt.: Die Glenn Miller Story)

Wesley C. Miller för Brigadoon
John P. Livadary för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
Loren L. Ryder för Rear Window (dt.: Das Fenster zum Hof)
John Aalberg för Susan Slept Here (dt.: Eine Nacht mit Susanne)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Gene Milford för On The Waterfront (dt.: Die Faust im Nacken)

Elmo Williams för 20,000 Leagues Under the Sea (dt.: 20.000 Meilen unter dem Meer)
William A. Lyon un Henry Batista för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
Ralph Dawson för The High and the Mighty (dt.: Es wird immer wieder Tag)
Ralph E. Winters för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney Studios för 20,000 Leagues Under the Sea (dt.: 20.000 Meilen unter dem Meer)

20th Century Fox för Hell and High Water (dt.: Inferno)
Warner Bros. för Them! (dt.: Formicula)

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Dimitri Tiomkin för The High and the Mighty (dt.: Es wird immer wieder Tag)

Max Steiner för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
Larry Adler för Genevieve (dt.: Die feurige Isabella)
Leonard Bernstein för On The Waterfront (dt.: Die Fuast im Nacken)
Franz Waxman för The Silver Chalice (dt.: Der silberne Kelch)

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

Adolph Deutsch un Saul Chaplin för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)

Herschel Burke Gilbert för Carmen Jones
Joseph Gershenson un Henry Mancini för The Glenn Miller Story (dt.: Die Glenn Miller Story)
Ray Heindorf för A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)
Alfred Newman un Lionel Newman för There’s No Business Like Show Business (dt.: Rhythmus im Blut)

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Three Coins in the Fountain“ (Jule Styne un Sammy Cahn) ut Three Coins in the Fountain (dt.: Drei Münzen im Brunnen)

„The High and the Mighty“ (Dimitri Tiomkin un Ned Washington) ut The High and the Mighty (dt.: Es wird immer wieder Tag)
„The Man that Got Away“ (Harold Arlen un Ira Gershwin) ut A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)
„Hold My Hand“ (Jack Lawrence un Richard Myers) ut Susan Slept Here (dt.: Eine Nacht mit Susanne)
„Count Your Blessings Instead of Sheep“ (Irving Berlin) ut White Christmas (dt.: Weiße Weihnachten)

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Stephen Bosustow för When Magoo Flew

Walter Lantz för Crazy Mixed Up Pup
Walt Disney för Pigs Is Pigs
Edward Selzer för Sandy Claws
Fred Quimby för Touché, Pussy Cat! (dt.: Tom und der neue Mausketier)

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Robert Youngson för This Mechanical Age

Otto Lang för The Firt Piano Quartette
Johnny Green för Strauss Fantasy

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Denis Sanders un Terry Sanders för A Time Out of War

Cedric Francis för Beauty and the Bull
Otto Lang för Jet Carrier
Walt Disney för Siam

Best Dokumentar-Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

World Wide Pictures un Morse Films för Thursday’s Children

Otto Lang för Jet Carrier
Morrie Roizman för Rembrandt: A Self-Portrait

Best Dokumentarfilm[ännern | Bornkood ännern]

James Algar un Walt Disney för The Vanishing Prairie (dt.: Wunder der Prärie)

Guy Glover för The Stratford Adventure

Best frömdsprakig Film[ännern | Bornkood ännern]

Teinosuke Kinugasa för Jigokumon (地獄門; dt.: Das Höllentor)

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Greta Garbo
Danny Kaye
Kemp Niver
Jon Whiteley
Vincent Winter
Bausch & Lomb Optical Co.
Acadamy Award of Merit Loren L. Ryder, John R. Bishop
Pries för Technische Verdeensten David S. Horsley
Karl Freund, Frank Crandell
Wesley C. Miller, J. W. Stafford, K. M. Frierson
John P. Livadary, Lloyd Russell
Roland Miller, Max Goeppinger
Carlos Rivas, G. M. Sprague
Fred Wilson
P. C. Young
Fred Knoth, Orien Ernest

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]