Oscars 1953

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscars 1953 sünd an’n 19. März 1953 in’t RKO Pantages Theatre in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de 25. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1952 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Bob Hope un Conrad Nagel modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen), de mit söss Priesen uttekent worrn is. An’n fakensten vörslahn (neemlich söven mol) weern de Filmen The Quiet Man (dt.: Der Sieger), High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags) un Moulin Rouge

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Cecil B. DeMille för The Greatest Show on Earth (dt.: Die größte Schau der Welt)

Stanley Kramer för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)
Pandro S. Berman för Ivanhoe (dt.: Ivanhoe – Der schwarze Ritter)
John Huston för Moulin Rouge
John Ford un Merian C. Cooper för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

John Ford för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)

Cecil B. DeMille för The Greatest Show on Earth (dt.: Die größte Schau der Welt)
Joseph L. Mankiewicz för 5 Fingers (dt.: Der Fall Cicero)
Fred Zinnemann för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)
John Huston för Moulin Rouge

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Gary Cooper för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)

Kirk Douglas för The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen)
Alec Guinness för The Lavender Hill Mob (dt.: Einmal Millionär sein)
José Ferrer för Moulin Rouge
Marlon Brando för Viva Zapata!

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Shirley Booth för Come Back, Little Sheba (dt.: Kehr zurück, kleine Sheba)

Bette Davis för The Star
Julie Harris för The Member of the Wedding (dt.: Das Mädchen Frankie)
Joan Crawford för Sudden Fear (dt.: Maskierte Herzen)
Susan Hayward för With a Song in My Heart (dt.: Mit einem Lied im Herzen)

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Anthony Quinn för Viva Zapata!

Arthur Hunnicutt för The Big Sky (dt.: The Big Sky – Der weite Himmel)
Richard Burton för My Cousin Rachel (dt.: Meine Cousine Rachel)
Victor McLaglen för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
Jack Palance för Sudden Fear (dt.: Maskierte Herzen)

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Gloria Grahame för The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen)

Terry Moore för Come Back, Little Sheba (dt.: Kehr zurück, kleine Sheba)
Colette Marchand för Moulin Rouge
Jean Hagen för Singin’ in the Rain (dt.: Du sollst mein Glücksstern sein)
Thelma Ritter för With a Song in My Heart (dt.: Mit einem Lied im Herzen)

Best Originaldreihbook[ännern | Bornkood ännern]

T. E. B. Clarke för The Lavender Hill Mob (dt.: Einmal Millionär sein)

Sydney Boehm för The Atomic City (dt.: Die Stadt der tausend Gefahren)
Ruth Gordon un Garson Kanin för Pat and Mike (dt.: Pat und Mike)
Terence Rattigan för The Sound Barrier (dt.: Der unbekannte Feind)
John Steinbeck för Viva Zapata!

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Cedric M. Frank, Theodore St. John un Frank Cavett för The Greatest Show on Earth (dt.: Die größte Schau der Welt)

Leo McCarey för My Son John (dt.: Mein Sohn John)
Martin Goldsmith un Jack Leonard för The Narrow Margin (dt.: Um Haaresbreite)
Guy Trosper för The Pride of St. Louis (dt.: Der Stolz von St. Louis)
Edna Anhalt Edward Anhalt för The Sniper

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

Charles Schnee för The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen)

Michael Wilson för 5 Fingers (dt.: Der Fall Cicero)
Carl Foreman för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)
Roger MacDougall, John Dighton un Alexander Mackendrick för The Man in the White Suit (dt.: Der Mann im weißen Anzug)
Frank S. Nugent för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Robert Surtees för The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen)

Russel Harlan för The Big Sky (dt.: The Big Sky – Der weite Himmel)
Joseph LaShelle för My Cousin Rachel (dt.: Meine Cousine Rachel)
Virgil Miller för Navajo
Charles Lang för Sudden Fear (dt.: Maskierte Herzen)

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Winton C. Hoch un Archie Stout för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)

Harry Stradling Sr. för Hans Christian Andersen
Freddie Young för Ivanhoe (dt.: Ivanhoe – Der schwarze Ritter)
George J. Folsey för Million Dollar Mermaid (dt.: Die goldene Nixe)
Leon Shamroy för The Snows of Kilimanjaro (dt.: Schnee am Kilimandscharo)

Best Szenenbild (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis un F. Keogh Gleason för The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen)

Hal Pereira, Roland Anderson un Emile Kuri för Carrie
Lyle R. Wheeler, John DeCuir un Walter M. Scott för My Cousin Rachel (dt.: Meine Cousine Rachel)
Sō Matsuyama un Haruzō Matsumoto för Rashōmon (dt.: Rashomon – Das Lustwäldchen)
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Thomas Little un Claude E. Carpenter för Viva Zapata!

Best Szenenbild (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Paul Sheriff un Marcel Vertès för Moulin Rouge

Richard Day, Antoni Clavé un Howard Bristol för Hans Christian Andersen
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Arthur Krams för The Merry Widow (dt.: Die lustige Witwe)
Frank Hotaling, John McCarthy Jr. un Charles S. Thompson för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Thomas Little un Paul S. Fox för The Snows of Kilimanjaro (dt.: Schnee am Kilimandscharo)

Best Kledaasch (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Helen Rose för The Bad and the Beautiful (dt.: Stadt der Illusionen)

Jean Louis för Affair in Trinidad (dt.: Affäre in Trinidad)
Edith Head för Carrie
Charles Le Maire un Dorothy Jeakins för My Cousin Rachel (dt.: Meine Cousine Rachel)
Sheila O’Brien för Sudden Fear (dt.: Maskierte Herzen)

Best Kledaasch (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Marcel Vertès för Moulin Rouge

Edith Head, Dorothy Jeakins un Miles White för The Greatest Show on Earth (dt.: Die größte Schau der Welt)
Antoni Clavé, Mary Wills un Barbara Karinska för Hans Christian Andersen
Helen Rose un Gile Steele för The Merry Widow (dt.: Die lustige Witwe)
Charles Le Maire för With a Song in My Heart (dt.: Mit einem Lied im Herzen)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

London Film Sound Department för The Sound Barrier (dt.: Der unbekannte Feind)

Pinewood SSD för The Card (dt.: Der Unwiderstehliche)
Gordon Sawyer för Hans Christian Andersen
Daniel J. Bloomberg för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
Thomas T. Moulton för With a Song in My Heart (dt.: Mit einem Lied im Herzen)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Elmo Williams un Harry W. Gerstad för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)

Warren Low för Come Back, Little Sheba (dt.: Kehr zurück, kleine Sheba)
William Austin för Flat Top (dt.: Sturmgeschwader Komet)
Anne Bauchens för The Greatest Show on Earth (dt.: Die größte Schau der Welt)
Ralph Kemplen för Moulin Rouge

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

Plymouth Adventure (dt.: Schiff ohne Heimat)

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Dimitri Tiomkin för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)

Miklós Rózsa för Ivanhoe (dt.: Ivanhoe – Der schwarze Ritter)
Max Steiner för The Miracle of Our Lady of Fatima (dt.: Die Heilige von Fatima)
Herschel Burke Gilbert för The Thief (dt.: Ich bin ein Atomspion)
Alex North för Viva Zapata!

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

Alfred Newman för With a Song in My Heart (dt.: Mit einem Lied im Herzen)

Walter Scharf för Hans Christian Andersen
Ray Heindorf un Max Steiner för The Jazz Singer (dt.: Jazz Singer)
Gian Carlo Menotti för The Medium (dt.: Das Medium)
Lennie Hayton för Singin’ in the Rain (dt.: Du sollst mein Glücksstern sein)

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Do Not Forsake Me, Oh My Darlin“ (Dimitri Tiomkin un Ned Washington) ut High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)

„Because You’re Mine“ (Nicholas Brodszky un Sammy Cahn) ut Because You’re Mine (dt.: Mein Herz singt nur für dich)
„Thumbelina“ (Frank Loesser) ut Hans Christian Andersen
„Zing a Little Zong“ (Harry Warren un Leo Robin) ut Just for You (dt.: Nur für dich)
„Am I in Love“ (Jack Brooks) ut Son of Paleface (dt.: Bleichgesicht Junior)

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Fred Quimby för Johann Mouse (dt.: Katz und Maus im Walzertakt)

Fred Quimby för Little Johnny Jet
Stephen Bosustow för Madeline
Stephen Bosustow för Pink and Blue Blues
Tom Daly för The Romance of Transportation in Canada

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Boris Vermont för Light in the Window

Jack Eaton för Athletes of the Saddle
Gordon Hollingshead för Desert Killer
Norman McLaren för Neighbours
Crown Film Unit för Royal Scotland

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för Water Birds (dt.: Wasservögel)

Herbert Morgan för Devil Take Us
London Film Production för Bridge of Time
Gordon Hollingshead för Thar She Blows!

Best Dokumentar-Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Norman McLaren för Neighbours

Herbert Morgan för Devil Take Us
Alberto Ancilotto för The Garden Spider
Stephen Bosustow för Man Alive!

Best Dokumentarfilm[ännern | Bornkood ännern]

Irwin Allen för The Sea Around Us

Dore Schary för The Hoaxters
Hall Bartlett för Navajo

Best frömdsprakig Film[ännern | Bornkood ännern]

René Clément för Jeux interdits (dt.: Verbotene Spiele)

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Merian C. Cooper
Bob Hope
Harold Lloyd
George Alfred Mitchell
Joseph M. Schenk
Irving G. Thalberg Memorial Award Cecil B. DeMille
Acadamy Award of Merit Eastman Kodak Co.
Ansco Division, General Aniline and Film Corp.
Pries för Wetenschop- un Entwickeln Technicolor Motion Picture Corp.
Pries för Technische Verdeensten Projection, Still Photographic and Development Engineering Departments/Metro-Goldwyn-Mayer
John G. Frayne, R. R. Scoville
Photo Research Corp.
Gustav Jirouch
Carlos Rivas

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]