Oscars 1954

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscars 1954 sünd an’n 25. März 1954 in’t RKO Pantages Theatre in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de 26. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1953 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Donald O’Connor un Fredric March modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit), de in 8 Kategorien wunnen hett. Mit 13 Kategorien weer de Film ok an’n fakensten vörslahn.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Buddy Adler för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

John Houseman för Julius Caesar
Frank Ross för The Robe (dt.: Das Gewand)
William Wyler för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
George Stevens för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Fred Zinnemann för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

Charles Walters för Lili
William Wyler för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
George Stevens för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
Billy Wilder för Stalag 17

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

William Holden för Stalag 17

Montgomery Clift för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Burt Lancaster för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Marlon Brando för Julius Caesar
Richard Burton för The Robe (dt.: Das Gewand)

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Audrey Hepburn för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)

Deborah Kerr för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Leslie Caron för Lili
Ava Gardner för Mogambo
Maggie McNamara för The Moon Is Blue (dt.: Wolken sind überall)

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Frank Sinatra för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

Eddie Albert för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
Brendan De Wilde för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
Jack Palance för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
Robert Strauss för Stalag 17

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Donna Reed för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

Geraldine Page för Hondo (dt.: Man nennt mich Hondo)
Grace Kelly för Mogambo
Thelma Ritter för Pickup on South Street (dt.: Polizei greift ein)
Marjory Rambeau för Torch Song (dt.: Herzen im Fieber)

Best Originaldreihbook[ännern | Bornkood ännern]

Charles Brackett, Walter Reisch un Richard L. Breen för Titanic

Betty Comden un Adolph Green för The Band Wagon (dt.: Vorhang auf!)
Richard Murphy för The Desert Rats (dt.: Die Wüstenratten)
Sam Rolfe un Harold Jack Bloom för The Naked Spur (dt.: Nackte Gewalt)
Millard Kaufman för Take the High Ground! (dt.: Sprung auf, marsch, marsch!)

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Dalton Trumbo¹ för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)

Beirne Lay Jr. för Above and Beyond (dt.: Die letzte Entscheidung)
Alec Coppel för The Captain’s Paradise (dt.: Der Schlüssel zum Paradies)
Ray Ashley, Morris Engel un Ruth Orkin för Little Fugitive (dt.: Der kleine Ausreißer)
In disse Kategorie weer eerst ok Louis L`Amour för Hondo (dt.: Man nennt mich Hondo) nomineert. Man, dat Dreihbook baseert op sien Kortgeschicht The Gift of Cochise un weer dorüm nich in disse Kategorie tolaten. As L`Amour dat de Jury vertellt hett, is de Film ut de Wertung nahmen worrn.

¹ De Pries güng oorsprünglich an Ian McLellan Hunter. De Academy hett aver 1992 beslaten, em ut de Credits to strieken un Dalton postum mit den Pries to ehren.

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

Daniel Taradash för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

Eric Ambler för The Cruel Sea (dt.: Der große Atlantik)
Helen Deutsch för Lili
Ian McLellan Hunter un John Dighton för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
A.B. Guthrie Junior för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Burnett Guffey för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

Hal Mohr för The Four Poster (dt.: Das Himmelbett)
Joseph Ruttenberg för Julius Caesar
Joseph C. Brun för Martin Luther
Franz Planer un Henri Alekan för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Loyal Griggs för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)

George J. Folsey för All the Brothers Were Valiant (dt.: Die schwarze Perle)
Edward Cronjager för Beneath the 12-Mile Reef (dt.: Das Höllenriff)
Robert H. Planck för Lili
Leon Shamroy för The Robe (dt.: Das Gewand)

Best Szenenbild (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis un Hugh Hunt för Julius Caesar

Fritz Maurischat un Paul Markwitz för Martin Luther
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller un Paul S. Fox för The President’s Lady (dt.: Gefährtin seines Lebens)
Hal Pereira un Walter H. Tyler för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
Lyle R. Wheeler, Maurice Ransford un Stuart A. Reiss för Titanic (dt.: Der Untergang der Titanic)

Best Szenenbild (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Walter M. Scott un Paul S. Fox för The Robe (dt.: Das Gewand)

Alfred Junge, Hans O. Peters un John Jarvis för Knights of the Round Table (dt.: Die Ritter der Tafelrunde)
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Arthur Krams för Lili
Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edward C. Carfagno, Gabriel Scognamillo, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason, Arthur Krams un, Jack D. Moore för The Story of Three Loves (dt.: War es die große Liebe?)
Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis un Jack D. Moore för Young Bess (dt.: Die Thronfolgerin)

Best Kledaasch (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Edith Heath för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)

Walter Plunkett för The Actress (dt.: Theaterfieber)
Helen Rose un Herschel McCoy för Dream Wife (dt.: Du und keine andere)
Jean Louis för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Charles Le Maire un Renié för The President’s Lady (dt.: Gefährtin seines Lebens)

Best Kledaasch (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Charles Le Maire un Emile Santiago för The Robe (dt.: Das Gewand)

Mary Ann Nyberg för The Band Wagon (dt.: Vorhang auf!)
Irene Sharaff för Call Me Madam (dt.: Madame macht Geschichte(n))
Charles Le Maire un Travilla för How to Marry a Millionaire (dt.: Wie angelt man sich einen Millionär?)
Walter Plunkett för Young Bess (dt.: Die Thronfolgerin)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

John P. Livadary för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

William A. Müller för Calamity Jane (dt.: Schwere Colts in zarter Hand)
A. W. Watkins för Knights of the Round Table (dt.: Die Ritter der Tafelrunde)
Leslie I. Carey för The Mississippi Gambler (dt.: Die Welt gehört ihm)
Loren L. Ryder för The War of the Worlds (dt.: Kampf der Welten)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

William A. Lyon för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)

Cotton Warburton för Crazylegs
Otto Ludwig för The Moon Is Blue (dt.: Wolken sind überall)
Robert Swink för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
Everett Douglas för The War of the Worlds (dt.: Kampf der Welten)

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

Gordon Jennings för The War of the Worlds (dt.: Kampf der Welten)

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Bronislau Kaper för Lili

Hugo Friedhofer för Above and Beyond (dt.: Die letzte Entscheidung)
Morris Stoloff un George Duning för From Here to Eternity (dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Miklós Rózsa för Julius Caesar
Louis Forbes för This is Cinerama

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

Alfred Newman för Call Me Madam (dt.: Madame macht Geschichte(n))

Frederick Hollander un Morris Stoloff för The 5,000 Fingers of Dr. T (dt.: Die 5000 Finger des Dr. T.)
Adolph Deutsch för The Band Wagon (dt.: Vorhang auf!)
Ray Heindorf för Calamity Jane (dt.: Schwere Colts in zarter Hand)
André Previn un Saul Chaplin för Kiss Me Kate (dt.: Küß mich, Kätchen!)

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Secret Love“ (Sammy Fain un Paul Francis Webster) ut Calamity Jane (dt.: Schwere Colts in zarter Hand)

„That’s Amore“ (Harry Warren un Jack Brooks) ut The Caddy (dt.: Der Tolpatsch)
„Sadie Thompson’s Song (Blue Pacific Blues)“ (Lester Lee un Ned Washington) ut Miss Sadie Thompson (dt.: Fegefeuer)
„The Moon is Blue“ (Herschel Burke Gilbert un Sylvia Fine) ut The Moon Is Blue (dt.: Wolken sind überall)
„My Flaming Heart“ (Nikolaus Brodszky un Leo Robin) ut Small Town Girl

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för Toot, Whistle, Plunk and Boom (dt.: Die Musikstunde)

Stephen Bosustow för Christopher Crumpet
Edward Selzer för From A to Z-Z-Z-Z
Walt Disney för Rugged Bear
Stephen Bosustow för The Tell-Tale Heart

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Johnny Green för Overture to The Merry Wives of Windsor

Vincenzo Lucci-Chiarissi för Christ Among the Primitives
National Film Board of Canada för Herring Hunt
Boris Vermont för Joy of Living
Jack Eaton för Wee Water Wonders

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för Bear Country (dt.: Im Lande der Bären)

Walt Disney för Ben and Me (dt.: Ben und Ich)
Dublin Gate Theatre Prod. för Return to Glennascaul (dt.: Rückkehr nach Glennascaul)
Otto Lang för Vesuvius Express
Cedric Francis för Winter Paradise

Best Dokumentar-Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för The Alaskan Eskimo

John Barnes för The Living City
United States Army Signal Corps för Operation Blue Jay
James Carr för They Planted a Stone
John Healy un John Adams för The Word

Best Dokumentarfilm[ännern | Bornkood ännern]

James Algar un Walt Disney för The Living Desert (dt.: Die Wüste lebt)

John Taylor, Leon Clore un Grahame Tharp för The Conquest of Everest (dt.: Die Bezwingung des Everest)
Castleton Knight för A Queen Is Crowned (dt.: Eine Königin wird gekrönt)

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Pete Smith
20th Century-Fox Film Corp.
Joseph Breen
Bell and Howell Co.
Irving G. Thalberg Memorial Award George Stevens
Acadamy Award of Merit Henri Chretien, Earl Sponable, Sol Halperin, Lorin Grignon, Herbert Gragg, Carlton W. Faulkner
Fred Waller
Pries för Wetenschop- un Entwickeln Reeves Soundcraft Corp.
Pries för Technische Verdeensten Westrex Corp.

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]