Oscar/Best Dokumentar-Kortfilm

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscar för den besten Dokumentar-Kortfilm is bi de Oscars 1942 to’n eersten mol vergeven worrn. Dorbi weern de Filmen ut dat Vörjohr, also vun 1941 ehrt.

De nafolgen Tabell wiest de Filmen na dat Johr vun de Priesverlehen.

1942–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1942 National Film Board of Canada Churchill’s Island British Ministry of Information för A Letter from Home
Film Assocs. för Adventure in the Bronx
U.S. Office for Emergency Management Film Unit för Bomber
British Ministry of Information för Christmas Under Fire
20th Century Fox för Life of a Thoroughbred
Marchof Time för Norway in Revolt
20th Century Fox för Soldiers of the Sky
National Film Board of Canada för Warclouds in the Pacific
1943 nich vergeven    
1944 U.S. Navy Field Photographic Branch December 7th RKO Radio för Children of Mars
Metro-Goldwyn-Mayer för Plan for Destruction
Office of War Information för Swedes in America
Walter Wanger Prods för The People of the United States
U.S. Navy Bureau of Aeronautics för Tomorrow We Fly
March of Time för Youth in Crisis
1945 U.S. Marine Corps With the Marines at Tarawa Office of War Information för Hymn of the Nations
RKO Radio för New Americans
1946 Warner Bros. Hitler Lives Office of War Information för Library of Congress
US Marine Corps för The Shores of Iwo Jima
1947 Kriegsministerium vun de USA Seeds of Destiny 20th Century Fox för Atomic Power
Artkino för Life at the Zoo
Paramount Pictures för Paramount News Issue #37
Metro-Goldwyn-Mayer för Trafic with the Devil
1948 United Nations Division of Films and Visual Education First Steps Frederic Ullman Jr. för Passport to Nowhere
Australian News and Information Bureau för School in the Mailbox
1949 United States Army Toward Independence Herbert Morgan för Heart to Heart
United States Air Force för Operation Vittles
1950 Richard De Rochemont un
Edward Selzer
A Chance to Live un
So Much for So Little
Coopérative Générale du Cinéma Français för 1848
St. Francis Xavier University Nova Scotia för The Rising Tide

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1951 Edmund Reek Why Korea? Guy Glover för The Fight: Science Against Cancer
Film Documents Inc. för The Stairs
1952 Fred Zinnemann Benyi Owen Crump för One Who Came Back
Gordon Hollingshead för The Seeing Eye
1953 Norman McLaren Neighbours Herbert Morgan för Devil Take Us
Alberto Ancilotto för The Garden Spider
Stephen Bosustow för Man Alive!
1954 Walt Disney The Alaskan Eskimo John Barnes för The Living City
United States Army Signal Corps för Operation Blue Jay
James Carr för They Planted a Stone
John Healy un John Adams för The Word
1955 World Wide Pictures un Morse Films Thursday’s Children Otto Lang för Jet Carrier
Morrie Roizman för Rembrandt: A Self-Portrait
1956 Walt Disney Man Against the Arctic Dore Schary för The Battle of Gettysburg
Wilbur T. Blume för The Face of Lincoln
1957 Louis Clyde Stoumen The True Story of the Civil War Charles Guggenheim & Assocs. för A City Decides
John Healy för The Dark Wave
Ward Kimball för Man in Space
Valentine Davies för The House Without a Name
1958 nich vergeven    
1959 Ben Sharpsteen Ama Girls Kenneth G. Brown för Employees Only
Ian Ferguson för Journey Into Spring
Tom Daly för The Living Stone
Thorold Dickinson för Overture
1960 Bert Haanstra Glas Walt Disney för Donald in Mathmagic Land
Edward C. Cullen för From Generation to Generation

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1961 James Hill Giuseppina United States Information Agency för Beyond Silence
Statens Filmcentral för En by ved navn København
Charles Carey un Altina Carey för George Grosz’ Interregnum
Colin Low för Universe
1962 Frank P. Bibas Project Hope United States Air Force för Breaking the Language Barrier
Jim O’Connor un Tom Hayes för Cradle of Genius
Dido-Film för Kahl
Benedetto Benedetti för L’uomo in grigio
1963 Jack Howells Dylan Thomas William L. Hendricks för The John Glenn Story
Robert Saudek för The Road to the Wall
1964 Simon Schiffrin Chagall George Stevens Junior för The Five Cities of June
Algernon G. Walker för The Spirit of America
Edgar Anstey för Thirty Million Letters
Mel London för To Live Again
1965 Guggenheim Productions Nine from Little Rock Henry Jacobs un John Korty för Breaking the Habit
Guggenheim Productions för Children Without
National Film Board of Canada för Eskimo Artist: Kenojuak
Geoffrey Scott un Oxley Hughan för 140 Days Under the World
1966 Francis Thompson To Be Alive! Kirk Smallman för Mural on Our Street
Hungarofilm för Nyitany
National Tuberculosis Association för Point of View
Patrick Carey un Joe Mendoza för Yeats Country
1967 Edmond Levy A Year Toward Tomorrow Marin Karmitz un Vladimir Forgency för Adolescence
Michael Ahnemann un Gary Schlosser för Cowboy
Lee R. Bobker un Helen Kristt Radin för he Odds Against
Hungarofilm för Részletek J. S. Bach Máté passiójából
1968 Mark Jonathan Harris un Trevor Greenwood The Redwoods Charles Guggenheim för Monument to the Dream
Christopher Chapman för A Place to Stand
Robert Fitchet för See You at the Pillar
Carl V. Ragsdale för While I Run This Race
1969 Saul Bass Why Man Creates Fali Bilimoria för The House That Ananda Built
Lee R. Bobker för The Revolving Door
Thomas P. Kelly Junior för A Space to Grow
Dan E. Weisburd för A Way Out of the Wilderness
1970 Denis Sanders un Robert M. Fresco zechoslovakia 1968 Donald Wrye för An Impression of John Steinbeck: Writer
Joan Horvath för Jenny Is a Good Thing
Arthur H. Wolf un Russell A. Mosser för Leo Beuermann
Joan Keller Stern för The Magic Machines

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1971 Joseph Strick Interviews with My Lai Veterans Robert D. McBride för The Gifts
Bob Aller för A Long Way from Nowhere
Vivien Carey un Patrick Carey för Oisin
Horst Dallmayr un Robert Ménégoz för Time Is Running Out
1972 Manuel Arango un Robert Amram Centinelas del silencio Han Van Gelder för Adventures in Perception
Julian Krainin un DeWitt Sage för Art Is…
Donald Wrye för The Numbers Start with the River
Hal Riney, Dick Snider un Woody Omens för Somebody Waiting
1973 Charles Huguenot van der Linden un Martina Huguenot van der Linden Deze kleine wereld Peter Schamoni för Hundertwassers Regentag
Giorgio Treves för K-Z
Tadeusz Jaworski för Selling Out
Humphrey Swingler för The Tide of Traffic
1974 Julian Krainin un DeWitt Sage Princeton: A Search for Answers Carmen D’Avino för Background
Louis Marcus för Paisti ag obair
Albert Maysles un David Maysles för Christo’s Valley Curtain
Terry Sanders un June Wayne för Four Stones for Kanemitsu
1975 Robin Lehman Don’t Francis Thompson för City Out of Wilderness
Jon Boorstin för Exploratorium
DeWitt Jones un Lesley Foster för John Muir’s High Sierra
Ronald S. Kass un Mervyn Lloyd för Naked Yoga
1976 Claire Wilbur un Robin Lehman The End of the Game Jon Else, Steven Kovacs un Kristine Samuelson för Arthur and Lillie
Manfred Baier för Millions of Years Ahead of Man
George Casey för Probes in Space
Barrie Howells un Michael J. F. Scott för Whistling Smith
1977 Lynne Littman Number Our Days Sparky Greene för American Shoeshine
Tony Ianzelo un Andy Thomson för Blackwood
John Armstrong för The End of the Road
Lester Novros för Universe
1978 John C. Joseph un Jan Stussy Gravity Is My Enemy Moctesuma Esparza för Agueda Martinez: Our People, Our Country
Helen Whitney un DeWitt Sage för First Edition
James R. Messenger un Paul Raimondi för Of Time, Tombs and Treasures
Douglas Gordon för The Shetland Experience
1979 Jacqueline Phillips Shedd, un Ben Shedd The Flight of the Gossamer Condor Jerry Aronson för The Divided Trail: A Native American Odyssey
K. K. Kapil för An Encounter with Faces
August Cinquegrana för Goodnight Miss Ann
J. Gary Mitchell för Squires of San Quentin
1980 Saul J. Turell Paul Robeson: Tribute to an Artist Risto Teofilovski för Dae
Donald A. Connolly un James R. Messenger för Koryo Celadon
Phillip Borsos för Nails
Dick Young för Remeber Me

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1981 Roland Hallé un Peter W. Ladue Karl Hess: Toward Liberty John Watson un Pen Densham för Don’t Mess with Bill
George Casey för The Eruption of Mount St. Helens!
Dick Young för It’s the Same World
Richard Hawkins un Jorge Preloran för Luther Metke a los 94
1982 Nigel Noble Clolse Harmony Obie Benz för Americas in Transition
Dick Young för Journey for Survival
Linda Rogers-Ambury, Pam LeBlanc un Freddi Stevens för See What I Say
Roland Hallé un John Hoover för Urge to Built
1983 Edward Le Lorrain un Terre Nash If You Love This Planet Robert Richter för Gods of Metal
Charles Guggenheim un Werner Schumann för The Klan: A Legacy of Hate in America
Freida Lee Mock för To Live or Let Die
John G. Avildsen för Travelling Hopefully
1984 Cynthia Scott un Adam Symansky Flamenco at 5:15 Vivienne Verdon-Roe un Eric Thiermann för In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us?
Arthur Dong för Sewing Woman
Bob Eisenhardt för Spaces: The Architecture of Paul Rudolph
Dea Brokman un Ilene Landis för Ihr zent frei
1985 Marjorie Hunt un Paul Wagner The Stone Carvers Gary Bush un Paul T. K. Lin för The Children of Soong Ching Ling
Ben Achtenberg un Joan Sawyer för Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing
Lawrence R. Hott un Roger M. Sherman för The Garden of Eden
Irina Kalinina för Vospominaniye o Pavlovske
1986 David Goodman Witness to War: Dr. Charlie Clements Robert H. Gardner för The Courage to Care
Michael Crowley un Jim Wolpaw för Keats and His Nightingale: A Blind Date
Barbara Willis Sweete för Making Overtures: The Story of a Community Orchestra
Alan Edelstein för The Wizard of the Strings
1987 Vivienne Verdon-Roe Women – for America, for the World Alison Nigh-Strelich för Debonair Dancers
Sonya Friedman för The Masters of Disaster
Thomas L. Neff un Madeline Bell för Red Grooms: Sunflower in a Hothouse
Aaron D. Weisblatt för Sam
1988 Sue Marx un Pamela Conn Young at Heart Deborah Dickson för Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller
Frantisek Daniel un Izak Ben-Meir för In the Wee Wee Hours…
Megan Williams för Language Says It All
Lynn Mueller för Silver Into Gold
1989 William Guttentag un Malcolm Clarke You Don’t Have to Die Karen Goddman för The Children’s Storefront
Lise Yasui un Ann Tegnell för The American Experience
Thomas B. Fleming un Daniel Marks för Gang Cops
Nancy Hale un Meg Partridge för Portrait of Imogen
1990 Charles Guggenheim The Johnstown Flood David Petersen för Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9
Ray Errol Fox för Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1991 Steven Okazaki Days of Waiting Kit Thomas för Burning Down Tomorrow
Karen Goodman un Kirk Simon för Chimps: So Like Us
Derek Bromhall för ourney Into Life: The World of the Unborn
Freida Lee Mock un Terry Sanders för Rose Kennedy: A Life to Remember
1992 Debra Chasnoff Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment Eric Valli un Alain Majani d’Inguimbert för Chasseurs des ténèbres
Immy Humes för A Little Vicious
David McGowan för The Mark of the Maker
Bill Couturié un Bernard Edelman för Memorial: Letters from American Soldiers
1993 Thomas C. Goodwin un Gerardine Wurzburg Educating Peter Geoffrey O’Connor för At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai
Wendy L. Weinberg för Beyond Imagining: Margaret Anderson and the 'Little Review'
Richard Elson un [Sally Bochner]] för The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein
Dorothy Fadiman för When Abortion Was Illegal: Untold Stories
1994 Margaret Lazarus un Renner Wunderlich Defending Our Lives Steven Cantor un Peter Spirer för Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann
Elaine Holliman un Jason Schneider för Chicks in White Satin
1995 Charles Guggenheim A Time for Justice Vince DiPersio un Bill Guttentag för Blues Highway
Marcel Lozinski för 89 mm od Europy
Robert Richter för School of the Americas Assassins
Dee Mosbacher un Frances Reid för Straight from the Heart
1996 Kary Antholis One Survivor Remembers Nancy Dine un Richard Stilwell för Jim Dine: A Self-Portrait on the Walls
Gred MacGillivray un Alec Lorimore för The Living Sea (dt.: Wunderwelt der Meere)
Terry Sanders un Freida Lee Mock för Never Give Up: The 20th Century Odyssey of Herbert Zipper
Charles Guggenheim för The Shadow of Hate
1997 Jessica Yu Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O’Brien Jeffrey Marvin un Bayley Silleck för Cosmic Voyage
Perry Wolff för An Essay on Matisse
Susanne Simpson un Ben Burtt för Special Effects: Anything Can Happen
Paul Seydor un Nick Redman för The Wild Bunch: An Album in Montage
1998 Donna Dewey un Carol Pasternak A Story of Healing George Casey un Paul Novros för Alaska: Spirit of the Wild (dt.: Alaska – Die raue Eiswelt)
Kieth Merrill un Jonathan Stern för Amazon
Terri Randall för Family Video Diaries: Daughter of the Bride
Mel Damski un Andrea Blaugrund för Still Kicking: The Fabulous Palm Springs Follies
1999 Keiko Ibi The Personals Charles Guggenheim för A Place in the Land
Shui-Bo Wang un Donald McWilliams för Sunrise Over Tiananmen Square
2000 Susan Hannah Hadary un William A. Whiteford King Gimp< Bert Van Bork för Eyewitness
Simeon Soffer un Jonathan Stack för The Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2001 Tracy Seretean Big Mama Charles Braverman un Steve Kalafer för Curtain Call
Greg MacGillivray un Alec Lorimore för Dolphins (dt.: Delfine)
Daniel Raim för The Man on Lincoln's Nose
Eric Simonson un Leelai Demoz för On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom
2002 Sarah Kernochan un Lynn Appelle Thoth Lianne Klapper-McNally för Artists and Orphans: A True Drama
Freida Lee Mock un Jessica Sanders för Sing!
2003 Bill Guttentag un Robert David Port Twin Towers Alice Elliott för The Collector of Bedford Street
Robert Hudson un Robert Houston för Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks
Roger Weisberg un Murray Nossel för Why Can’t We Be a Family Again?
2004 Maryann DeLeo Chernobyl Heart Sandy McLeod un Gini Reticker för Asylum
Katja Esson för Ferry Tales
2005 Robert Hudson un Robert Houston Mighty Times: The Children’s March Gerardine Wurzburg för Autism Is a World
Hanna Polak un Andrzej Celinski för The Children of Leningradsky
Erin Faith Young un Hubert Davis för Hardwood
Oren Jacoby un Steve Kalafer för Sister Rose’s Passion
2006 Corinne Marrinan un Eric Simonson A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin Kimberlee Acquaro un Stacy Sherman för God Sleeps in Rwanda
Dan Krauss för The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club
Steven Okazaki för The Mushroom Club
2007 Ruby Yang un Thomas Lennon The Blood of Yingzhou District Leslie Iwerks un,Mike Glad för Recycled Life
aren Goodman, Kirk Simon för Rehearsing a Dream
Nathaniel Kahn un Susan Rose Behr för Two Hands – The Leon Fleisher Story
2008 Cynthia Wade un Vanessa Roth Freeheld Amanda Micheli un Isabel Vega för La corona
Tim Sternberg un Francisco Bello för Salim Baba
James Longley för Sari’s Mother
2009 Megan Mylan Smile Pinky Steven Okazaki för The Conscience oh Nhem En
Irene Taylor Brodsky un Tom Grant för The Final Inch
Adam Pertofsky un Margaret Hyde för The Witness from the Balcony of Room 306
2010 Roger Ross Williams un Elinor Burkett Music by Prudence Jon Alpert un Matthew O’Neill för China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
Daniel Junge un Henry Ansbacher för The Last Campaign of Governor Booth Gardner
Steven Bognar un Julia Reichert för The Last Truck: Closing of a GM Plant
Bartek Konopka un Anna Wydra för Królik po berlinsku (dt.: Mauerhase)

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2011 Karen Goodman un Kirk Simon Strangers No More Jed Rothstein för Killing in the Name
Sara Nesson för Poster Girl
Jennifer Redfearn un Tim Metzger för Sun Come Up
Ruby Yang un Thomas Lennon för The Warriors of Qiugang
2012 Daniel Junge un Sharmeen Obaid-Chinoy Saving Face Rebecca Cammisa un Julie Anderson för God Is the Bigger Elvis
Robin Fryday un Gail Dolgin för The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
James Spione för Incident in New Baghdad
Lucy Walker un Kira Carstensen för The Tsunami and the Cherry Blossom
2013 Sean Fine un Andrea Nix Fine Inocente Sari Gilman un Jedd Wider för Kings Point
Cynthia Wade un Robin Honan för Mondays at Racine
Kief Davidson un Cori Shepherd Stern för Open Heart
Jon Alpert un Matthew O’Neill för Redemption
2014 Malcolm Clarke un Nicholas Reed The Lady in Number 6 Jeffrey Karoff för CaveDigger
Jason Cohen för Facing Fear
Sara Ishaq för Karama Has No Walls
Edgar Barens för Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall
2015 Ellen Goosenberg Kent un Dana Perry Crisis Hotline: Veterans Press 1 Aneta Kopacz för Joanna
Tomasz Śliwiński un Maciej Ślesicki för Nasza klątwa
Gabriel Serra Argüello för La parka
J. Christian Jensen för White Earth
2016 Sharmeen Obaid-Chinoy A Girl in the River: The Price of Forgiveness David Darg un Bryn Mooser för Body Team 12
Courtney Marsh un Jerry Franck för Chau, Beyond the Lines
Adam Benzine för Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Dee Hibbert-Jones un Nomi Talisman för Last Day of Freedom
2017 Orlando von Einsiedel un Joanna Natasegara The White Helmets Daphne Matziaraki för 4.1 Miles
Dan Krauss för Extremis
Kahane Cooperman un Raphaela Neihausen för Joe’s Violin
Marcel Mettelsiefen un Stephen Ellis för Watani: My Homeland (dt.: Das Schicksal der Kinder von Aleppo)