Oscars 1959

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscars 1959 sünd an’n 6. April 1959 in’t RKO Pantages Theatre in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de 31. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1958 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Bob Hope, Jerry Lewis, David Niven, Laurence Olivier, Mort Sahl un Tony Randall modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer Gigi, de in negen Kategorien nomineert weer un ok in all disse Kategorien wunnen hett.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Arthur Freed för Gigi

Jack L. Warner för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
Lawrence Weingarten för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
Stanley Kramer för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Harold Hecht för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Vincente Minelli för Gigi

Richard Brooks för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
Stanley Kramer för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Robert Wise för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)
Mark Robson för The Inn of the Sixth Happiness (dt.: Die Herberge zur 6. Glückseligkeit)

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

David Niven för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)

Paul Newman för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
Tony Curtis för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Sidney Poitier för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Spencer Tracy för The Old Man and the Sea (dt.: Der alte Mann und das Meer)

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Susan Hayward för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)

Rosalind Russell för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
Elizabeth Taylor för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
Deborah Kerr för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)
Shirley MacLaine för Some Came Running (dt.: Verdammt sind sie alle)

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Burl Ives för The Big Country (dt.: Weites Land)

Lee J. Cobb för The Brothers Karamazov (dt.: Die Brüder Karamasow)
Theodore Bikel för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Arthur Kennedy för Some Came Running (dt.: Verdammt sind sie alle)
Gig Young för Teacher’s Pet (dt.: Reporter der Liebe)

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Wendy Hiller för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)

Peggy Cass för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
Cara Williams för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Maureen Stapleton för Lonelyhearts (dt.: Das Leben ist Lüge)
Martha Hyer för Some Came Running (dt.: Verdammt sind sie alle)

Best Originaldreihbook[ännern | Bornkood ännern]

Nedrick Young un Harold Jacob Smith för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)

Paddy Chayefsky för The Goddess (dt.: Die Göttin)
Melville Shavelson un Jack Rose för Houseboat (dt.: Hausboot)
William Bowers un James Edward Grant för The Sheepman (dt.: In Colorado ist der Teufel los)
Fay Kanin un Michael Kanin för Teacher’s Pet (dt.: Reporter der Liebe)

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

Alan Jay Lerner för Gigi

Richard Brooks un James Poe för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
Alec Guinness för The Horse’s Mouth (dt.: Des Pudels Kern)
Nelson Gidding un Don Mankiewicz för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)
Terence Rattigan un John Gay för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Sam Leavitt för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)

Daniel L. Fapp för Desire Under the Elms (dt.: Begierde unter Ulmen)
Lionel Lindon för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)
Charles Lang för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)
Joseph MacDonald för The Young Lions (dt.: Die jungen Löwen)

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Joseph Ruttenberg för Gigi

Harry Stradling för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
William H. Daniels för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
James Wong Howe för The Old Man and the Sea (dt.: Der alte Mann und das Meer)
Leon Shamroy för South Pacific

Best Szenenbild[ännern | Bornkood ännern]

William A. Horning, E. Preston Ames, Henry Grace un F. Keogh Gleason för Gigi

Malcolm C. Bert un George James Hopkins för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
Cary Odell un Louis Diage för Bell Book and Candle (dt.: Meine Braut ist übersinnlich)
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Walter M. Scott un Paul S. Fox för A Certain Smile (dt.: Ein gewisses Lächeln)
Hal Pereira, Henry Bumstead, Sam Comer un Frank R. McKelvy för Vertigo (dt.: Vertigo – Aus dem Reich der Toten)

Best Kledaasch[ännern | Bornkood ännern]

Cecil Beaton för Gigi

Jean Louis för Bell Book and Candle (dt.: Meine Braut ist übersinnlich)
Ralph Jester, Edith Head un John Jensen för The Buccaneer (dt.: König der Freibeuter)
Charles Le Maire un Mary Wills för A Certain Smile (dt.: Ein gewisses Lächeln)
Walter Plunkett för Some Came Running (dt.: Verdammt sind sie alle)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Fred Hynes för South Pacific

Gordon Sawyer för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)
Leslie I. Carey för A Time to Love and a Time to Die (dt.: Zeit zu leben und Zeit zu sterben)
George Dutton för Vertigo (dt.: Vertigo – Aus dem Reich der Toten)
Carlton W. Faulkner för The Young Lions (dt.: Die jungen Löwen)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Adrienne Fazan för Gigi

William H. Ziegler för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
William A. Lyon un Al Clark för Cowboy
Frederic Knudtson för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
William Hornbeck för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

Tom Howard för tom thumb (dt.: Der kleine Däumling)

A. Arnold Gillespie un Harold Humbrock för Torpedo Run (dt.: Torpedo los!)

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Dimitri Tiomkin för The Old Man and the Sea (dt.: Der alte Mann und das Meer)

Jerome Moross för The Big Country (dt.: Weites Land)
David Raksin för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch un Bett)
Oliver Wallace för White Wilderness (dt.: Weiße Wildnis)
Hugo Friedhofer för The Young Lions (dt.: Die jungen Löwen)

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

André Previn för Gigi

Yuri Faier un Gennadi Roschdestwenski för The Bolshoi Ballet (dt.: Bolschoi Ballett)
Ray Heindorf för Damn Yankees!
Lionel Newman för Mardi Gras (dt.: Blaue Nächte)
Alfred Newman un Ken Darby för South Pacific

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Gigi“ (Frederick Loewe un Alan Jay Lerner) ut Gigi

„A Certain Smile“ (Sammy Fain un Paul Francis Webster) ut A Certain Smile (dt.: Ein gewisses Lächeln)
„Almost in Your Arms“ (Jay Livingston un Ray Evans) ut Houseboat (dt.: Hausboot)
„A Very Precious Love“ (Sammy Fain un Paul Francis Webster) ut Marjorie Morningstar (dt.: Die Liebe der Marjorie Morningstar)
„To Love and Be Loved“ (Jimmy Van Heusen un Sammy Cahn) ut Some Came Running (dt.: Verdammt sind sie alle)

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

John W. Burton för Knighty Knight Bugs

Walt Disney för Paul Bunyan
William M. Weiss för Sidney’s Family Tree

Best Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för Grand Canyon

Ian Ferguson för Journey Into Spring
John Patrick Hayes för The Kiss
New Zealand Screen Board för Snows of Aorangi
James A. Lebenthal för T Is for Tumbleweed

Best Dokumentarfilm (Kortform)[ännern | Bornkood ännern]

Ben Sharpsteen för Ama Girls

Kenneth G. Brown för Employees Only
Ian Ferguson för Journey Into Spring
Tom Daly för The Living Stone
Thorold Dickinson för Oeuverture

Best Dokumentarfilm (Langform)[ännern | Bornkood ännern]

Ben Sharpsteen för White Wilderness (dt.: Weiße Wildnis)

James Carr för Antarctic Crossing
Robert Snyder för The Hidden World
Nathan Zucker för Psychiatric Nursing


Best frömdsprakig Film[ännern | Bornkood ännern]

Mon oncle (Frankriek; dt.: Mein Onkel)

Helden (Düütschland)
I Soliti ignoti (Italien; dt.: Diebe haben’s schwer)
Cesta duga godinu dana (Jugoslawien)
La venganza (Spanien)

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Maurice Chevalier
Irving G. Thalberg Memorial Award Jack L. Warner
Pries för Wetenschop- un Entwickeln Don W. Prideaux, Leroy G. Leighton
Panavision, Inc.
Pries för Technische Verdeensten Willy Borberg
Fred Ponedel, George Brown, Conrad Boye

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]