Oscars 1949

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

De Oscars 1949 sünd an’n 24. März 1949 in’t AMPAS Theater in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de 21. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1948 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Robert Montgomery modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer Hamlet, de in veer Kategorien wunnen hett. Mit twölf Kategorien weer Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen) an’n fakensten nomineert, hett aver blots een Pries wunnen.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Laurence Olivier för Hamlet

Jerry Wald för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Michael Powell un Emeric Pressburger för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe)
Robert Bassler un Anatole Litvak för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)
Henry Blanke un Jack L. Warner för The Treasure of the Sierra Madre (dt.: Der Schatz der Sierra Madre)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

John Huston för The Treasure of the Sierra Madre (dt.: Der Schatz der Sierra Madre)

Laurence Olivier för Hamlet
Jean Negulesco för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Fred Zinnemann för The Search (dt.: Die Gezeichneten)
Anatole Litvak för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Laurence Olivier för Hamlet

Lew Ayres för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Montgomery Clift för The Search (dt.: Die Gezeichneten)
Clifton Webb för Sitting Pretty (dt.: Belvedere räumt auf)
Dan Dailey för When My Baby Smiles at Me

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Jane Wyman för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)

Irene Dunne för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
Ingrid Bergman för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
Olivia de Havilland för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)
Barbara Stanwyck för Sorry, Wrong Number (dt.: Du lebst noch 105 Minuten)

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Walter Huston för The Treasure of the Sierra Madre (dt.: Der Schatz der Sierra Madre)

Oskar Homolka för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
José Ferrer för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
Charles Bickford för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Cecil Kellaway för The Luck of the Irish

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Claire Trevor för Key Largo (dt.: Gangster in Key Largo)

Jean Simmons för Hamlet
Barbara Bel Geddes för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
Ellen Corby för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
Agnes Moorehead för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)

Best Dreihbook[ännern | Bornkood ännern]

John Huston för The Treasure of the Sierra Madre (dt.: Der Schatz der Sierra Madre)

Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen för A Foreign Affair (dt.: Eine auswärtige Affäre)
Irma von Cube un Allen Vincent för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Richard Schweizer un David Wechsler för The Search (dt.: Die Gezeichneten)
Frank Partos un Millen Brand för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Richard Schweizer un David Wechsler för The Search (dt.: Die Gezeichneten)

Frances H. Flaherty un Robert J. Flaherty för The Louisiana Story (dt.: Louisiana-Legende)
Malvin Wald för The Naked City (dt.: Stadt ohne Maske)
Borden Chase för Red River
Emeric Pressburger för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe)

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

William H. Daniels för The Naked City (dt.: Stadt ohne Maske)

Charles Lang för A Foreign Affair (dt.: Eine auswärtige Affäre)
Nicholas Musuraca för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
Ted D. McCord för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Joseph H. August för Portrait of Jenny (dt.: Jenny)

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Joseph A. Valentine, William V. Skall, Winton C. Hoch för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)

Charles G. Clarke för Green Grass of Wyoming
William E. Snyder för The Loves of Carmen (dt.: Liebesnächte in Sevilla)
Robert H. Planck för The Three Musketeers (dt.: Die drei Musketiere)

Best Szenenbild (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Roger K. Furse un Carmen Dillon för Hamlet

Robert M. Haas un William Wallace för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)

Best Szenenbild (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Hein Heckroth un Arthur Lawson för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe)

Richard Day, Casey Roberts, Joseph Kish för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)

Best Kledaasch (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Roger K. Furse för Hamlet

Irene för B.F.’s Daughter

Best Kledaasch (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Dorothy Jeakins un Barbara Karinska för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)

Edith Head un Gile Steele för The Emperor Waltz (dt.: Ich küsse Ihre Hand, Madame)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Harry M. Leonard un Arthur von Kirbach för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)

Charles Lang för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Earl Crain Sr. un Howard Wilson för Moonrise (dt.: Erbe des Henkers)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Paul Weatherwax för The Naked City (dt.: Stadt ohne Maske)

Frank Sullivan för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
David Weisbart för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Christian Nyby för Red River
Reginald Mills för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe)

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

Paul Eagler, J. McMillan Johnson, Russel Shearman, Clarence Slifer, Charles L. Freeman, James G. Stewart för Portrait of Jennie (dt.: Jenny)

Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder, Roger Heman Sr. för Deep Waters

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Brian Easdale för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe)

William Walton för Hamlet
Hugo Friedhofer för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
Max Steiner för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Alfred Newman för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

Johnny Green un Roger Edens för Easter Parade (dt.: Osterspaziergang)

Ray Heindorf för Romance on the High Seas (dt.: Zaubernächte in Rio)
Victor Young för The Emperor Waltz (dt.: Ich küsse Ihre Hand, Madame)
Lennie Hayton för The Pirate (dt.: Der Pirat)
Alfred Newman för When My Baby Smiles at Me

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Buttons and Bows“ (Jay Livingston un Ray Evans) ut The Paleface (dt.: Sein Engel mit den zwei Pistolen)

„For Every Man There’s a Woman“ (Harold Arlen un Leo Robin ut Casbah) (dt.: Casbah – Verbotene Gassen)
„It’s Magic“ (Jule Styne un Sammy Cahn) ut Romance on the High Seas (dt.: Zaubernächte in Rio)
„This Is the Moment“ (Frederick Hollander un Leo Robin) ut That Lady in Ermine (dt.: Die Frau im Hermelin)
„The Woody Woodpecker Song“ (Ramey Idriss un George Tibbles) ut Wet Blanket Policy

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Fred Quimby för The Little Orphan (dt.: Tom und ich und Nibbelchen)

Walt Disney för Mickey and the Seal (dt.: Micky und der Seehund)
Edward Selzer för Mouse Wreckers (dt.: Der preisgekrönte Mäusefänger)
United Productions of America för Robin Hoodlum
Walt Disney för Tea for Two Hundred (dt.: Tee für Zweihundert)

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Edmund Reek för Människor i stad

Herbert Moulton för Annie Was a Wonder
Gordon Hollingshead för Cinderella Horse
Gordon Hollingshead för So You Want to Be on the Radio
Pete Smith för You Can’t Win

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för Seal Island (dt.: Die Robbeninsel)

Gordon Hollingshead för Calgary Stampede
Herbert Morgan för Going to Blazes!
Harry Grey för Samba-Mania
Thomas Meade för Snow Capers

Best Dokumentar-Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

United States Army för Toward Independence

Herbert Morgan för Heart to Heart
United States Air Force för Operation Vittles

Best Dokumentarfilm[ännern | Bornkood ännern]

O.O. Dull för The Secret Land

Janice Loch för The Quiet One

Best frömdsprakig Film[ännern | Bornkood ännern]

Maurice Cloche för Monsieur Vincent

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Walter Wanger för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
Sid Grauman
Adolph Zukor
Irving G. Thalberg Memorial Award Jerry Wald
Juvenile Award Ivan Jandl för The Search (dt.: Die Gezeichneten)
Pries för Wetenschop- un Entwickeln Victor Caccialanza, Maurice Ayers
Nick Kalten, Louis J. Witte
Pries för Technische Verdeensten Marty Martin, Jack Lannan, Russell Shearman
A. J. Moran

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]