Oscars 1951

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

De Oscars 1951 sünd an’n 29. März 1951 in’t RKO Pantages Theatre in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de 23. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1950 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Fred Astaire modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer All About Eve (dt.: Alles über Eva), de in söss Kategorien wunnen hett. De Film weer mit veerteihn Nomineren ok an’n fakensten vörslahn.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

20th Century Fox för All About Eve (dt.: Alles über Eva)

Columbia Pictures för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)
Metro-Goldwyn-Mayer för Father of the Bride (dt.: Vater der Braut)
Metro-Goldwyn-Mayer för King Solomon’s Mines (dt.: König Salomons Diamanten)
Paramount Pictures för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Joseph L. Mankiewicz för All About Eve (dt.: Alles über Eva)

John Huston för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt-Dschungel)
George Cukor för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)
Billy Wilder för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)
Carol Reed för The Third Man (dt.: Der dritte Mann)

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

José Ferrer för Cyrano de Bergerac (dt.: Der letzte Musketier)

Spencer Tracy för Father of the Bride (dt.: Vater der Braut)
James Stewart för Harvey (dt.: Mein Freund Harvey)
Louis Calhern för The Magnificent Yankee
William Holden för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Judy Holliday för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)

Anne Baxter för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Bette Davis för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Eleanor Parker för Caged (dt.: Frauengefängnis)
Gloria Swanson för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

George Sanders för All About Eve (dt.: Alles über Eva)

Sam Jaffe för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt-Dschungel)
Jeff Chandler för Broken Arrow (dt.: Der gebrochene Pfeil)
Edmund Gwenn för Mister 880
Erich von Stroheim för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Josephine Hull för Harvey (dt.: Mein Freund Harvey)

Celeste Holm för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Thelma Ritter för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Hope Emerson för Caged (dt.: Frauengefängnis)
Nancy Olson för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Best Originaldreihbook[ännern | Bornkood ännern]

Charles Brackett, Billy Wilder un D. M. Marshman Jr. för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Ruth Gordon un Garson Kanin för Adam’s Rib (dt.: Ehekrieg)
Virginia Kellogg un Bernard C. Schoenfeld för Caged (dt.: Frauengefängnis)
Carl Foreman för The Men (dt.: Die Männer)
Joseph L. Mankiewicz un Lesser Samuels för No Way Out (dt.: Der Hass ist blind)

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Edna Anhalt un Edward Anhalt för Panic in the Streets (dt.: Unter Geheimbefehl)

William Bowers un André De Toth för The Gunfighter (dt.: Der Scharfschütze)
Leonard Spigelgass för Mystery Street (dt.: Der Tote in den Dünen)
Giuseppe De Santis un Carlo Lizzani för Riso amaro (dt.: Bitterer Reis)
Sy Gomberg för When Willie Comes Marching Home (dt.: So ein Pechvogel)

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

Joseph L. Mankiewicz för All About Eve (dt.: Alles über Eva)

Ben Maddow un John Huston för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt-Dschungel)
Albert Mannheimer för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)
Albert Maltz¹ för Broken Arrow (dt.: Der gebrochene Pfeil)
Frances Goodrich un Albert Hackett för Father of the Bride (dt.: Vater der Braut)

¹ Toeerst weer Michael Blankfort nomineert, de aver blots en Strohmann för Maltz weer. Maltz stünn neemlich op de Swarten List vun Hollywood un haar Beroopsverbott. Eerst 1991 weer Maltz offiziell in de List opnahmen.

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Robert Krasker för The Third Man (dt.: Der dritte Mann)

Milton R. Krasner för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Harold Rosson för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt-Dschungel)
Victor Milner för The Furies (dt.: Die Farm der Besessenen )
John F. Seitz för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Robert Surtees för King Solomon’s Mines (dt.: König Salomons Diamanten)

Charles Rosher för Annie Get Your Gun (dt.: Duell in der Manege)
Ernest Palmer för Broken Arrow (dt.: Der gebrochene Pfeil)
Ernest Haller för The Flame and the Arrow] (dt.: Der Rebell)
George Barnes för Samson and Delilah (dt.: Samson und Delilah)

Best Szenenbild (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Hans Dreier, John Meehan, Sam Comer un Ray Moyer för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Thomas Little un Walter M. Scott för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Cedric Gibbons, Hans O. Peters, Edwin B. Willis un Hugh Hunt för The Red Danube (dt.: Schicksal in Wien)

Best Szenenbild (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Hans Dreier, Walter H. Tyler, Sam Comer un Ray Moyer]] för [[[Samson and Delilah (1949)|Samson and Delilah]] (dt.: Samsom und Delilah)

Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Richard Pefferle för Annie Get Your Gun (dt.: Duell in der Manege)
Ernst Fegté un George Sawley för Destination Moon (dt.: Endstation Mond)

Best Kledaasch (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Edith Head un Charles Le Maire för All About Eve (dt.: Alles über Eva)

Jean Louis för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)
Walter Plunkett för The Magnificent Yankee

Best Kledaasch (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Edith Head, Dorothy Jeakins, Eloise Jensson, Gile Steele un Gwen Wakeling för Samson and Delilah (dt.: Samsom und Delilah)

Michael Whittaker för The Black Rose (dt.: Die schwarze Rose)
Walter Plunkett un Arlington Valles för That Forsyte Woman (dt.: Das Schicksal der Irene Forsyte)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Thomas T. Moulton för All About Eve (dt.: Alles über Eva)

Leslie I. Carey för Louisa (dt.: Alter schützt vor Liebe nicht)
C. O. Slyfield un Walt Disney för Cinderella
Gordon Sawyer för Trio (dt.: So ist das Leben)
Cyril Crowhurst för Our Very Own (dt.: Unser eigenes Ich)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Ralph E. Winters un Conrad A. Nervig för King Solomon’s Mines (dt.: König Salomons Diamanten)

Barbara McLean för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Oswald Hafenrichter för The Third Man (dt.: Der dritte Mann)
James E. Newcom för Annie Get Your Gun (dt.: Duell in der Manege)
Arthur P. Schmidt för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

George Pal Productions un Eagle Lion Classics för Destination Moon (dt.: Endstation Mond)

Cecil B. DeMille Productions un Paramount Pictures för Samson and Delilah (dt.: Samson und Delilah)

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Franz Waxman för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)

Alfred Newman för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Max Steiner för The Flame and the Arrow (dt.: Der Rebell)
George Duning för No Sad Songs for Me (dt.: Mein Glück in deine Hände)
Victor Young för Samson and Delilah (dt.: Samson und Delilah)

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

Adolph Deutsch un Roger Edens för Annie Get Your Gun (dt.: Duell in der Manege)

Oliver Wallace un Paul J. Smith för Cinderella
Leionel Newman för I’ll Get By
André Previn för Three Little Words (dt.: Drei kleine Worte)
Ray Heindorf för The West Point Story

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Mona Lisa“ (Ray Evans un Jay Livingston) ut Captain Carey, U. S. A.

„Be My Love“ (Nicholas Brodszky un Sammy Cahn ut The Toast of New Orleans) (dt.: Der Fischer von Louisiana)
„Bibbidi-Bobbidi-Boo“ (Mack David, Al Hoffman un Jerry Livingston) ut Cinderella
„Mule Train“ (Fred Glickman, Hy Hearn un Johnny Lange) ut Singing Guns (dt.: Rauchende Pistolen)
„Wilhelmina“ (Josef Myrow un Mack Gordon) ut Wabash Avenue (dt.: Varieté-Prinzessin)

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Stephen Bosustow för Gerald McBoing-Boing

Fred Quimby för Jerry’s Cousin (dt.: Lehstunde für Tom)
Stephen Bosustow för Trouble Indemnity

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Gordon Hollingshead för Grandad of Races

Robert Youngson för Blaze Busters
Pete Smith för Wrong Way Butch

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Walt Disney för In Beaver Valley (dt.: Im Tal der Biber)

Falcon Films för Grandma Moses
Gordon Hollingshead för My Country ’Tis of Thee

Best Dokumentar-Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Edmund Reek för Why Korea?

Guy Glover för The Fight: Science Against Cancer
Film Documents Inc. för The Stairs

Best Dokumentarfilm[ännern | Bornkood ännern]

Ralph Alswang, Robert J. Flaherty, Robert Snyder för The Titan: Story of Michelangelo

Jack Arnold un Lee Goodman för With These Hands

Best frömdsprakig Film[ännern | Bornkood ännern]

René Clément för Le mura di Malapaga (dt.: Die Mauern von Malapaga)

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar Louis B. Mayer
George Murphy
Irving G. Thalberg Memorial Award Darryl F. Zanuck
Pries för Wetenschop un Entwickeln James B. Gordon
John P. Livadary, Floyd Campbell, L. W. Russell
Loren L. Ryder

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]