Biathlon-Weltmeesterschapen 2015

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

De 47. Biathlon-Weltmeesterschapen funnen van’ 4. bit 15. März 2015 in Kontiolahti (Finnland) statt.

Kontiolahti harr sück mit 23 to 20 Stimmen unverwacht gegen den norweegsch Hööftstadt Oslo dörsett. Dormit funnen de Weltmeesterschapen nah 1990 un 1999 to’n darten Mal in Kontiolahti statt.

De in’ Weltcup utdragen Eenzel-Mixed-Staffel tell nich to de söss verscheeden Disziplinen.

Tietplaan[ännern | Bornkood ännern]

Datum Manlüüd Fruen
4. März (Mi.) Eröffnungsfier
5. März (Do.) 17:15 Uhr Mixed-Staffel (2 × 6 km un 2 × 7,5 km)
6. März (Fr.) Training
7. März (Sa.) 13:00 Uhr Sprint (10 km) 16:30 Uhr Sprint (7,5 km)
8. März (So.) 13:15 Uhr Verfolgung (12,5 km) 16:00 Uhr Verfolgung (10 km)
9. März (Mo.) Training
10. März (Di.)
11 März (Mi.) 17:15 Uhr Eenzel (15 km)
12. März (Do.) 17:15 Uhr Eenzel (20 km)
13. März (Fr.) 17:15 Uhr Staffel (4 × 6 km)
14. März (Sa.) 16:30 Uhr Staffel (4 × 7,5 km)
15. März (So.) 16:15 Uhr Massenstart (15 km) 13:30 Uhr Massenstart (12,5 km)

Klocktieden entspreeken MEZ.

Medaillenspegel[ännern | Bornkood ännern]

Natschonen[ännern | Bornkood ännern]

Platz Land Gold Sülver Bronze Gesamt
1 Frankriek 3 2 1 6
2 Düütschland 3 2 0 5
3 Norwegen 1 2 4 7
4 Tschechien 1 2 1 4
5 Russland 1 1 0 2
6 Ukraine 1 0 1 2
7 Slowenien 1 0 0 1
8 Polen 0 1 1 2
9 Kanada 0 1 0 1
10 Italien 0 0 2 2
11 Finnland 0 0 1 1

Sportler[ännern | Bornkood ännern]

Platz Sportler(in) Gold Silber Bronze Gesamt
1 Frankriek Marie Dorin-Habert 2 2 0 4
2 Düütschland Erik Lesser 2 0 0 2
3 Norwegen Johannes Thingnes Bø 1 1 1 3
Frankriek Martin Fourcade 1 1 1 3
Tschechien Ondřej Moravec 1 1 1 3
6 Düütschland Laura Dahlmeier 1 1 0 2
Düütschland Franziska Preuß 1 1 0 2
Tschechien Gabriela Soukalová 1 1 0 2
9 Ukraine Walentyna Semerenko 1 0 1 2
10 Düütschland Daniel Böhm 1 0 0 1
Slowenien Jakov Fak 1 0 0 1
Düütschland Franziska Hildebrand 1 0 0 1
Düütschland Vanessa Hinz 1 0 0 1
Russland Jekaterina Jurlowa 1 0 0 1
Düütschland Arnd Peiffer 1 0 0 1
Düütschland Simon Schempp 1 0 0 1
Tschechien Michal Šlesingr 1 0 0 1
Tschechien Veronika Vítková 1 0 0 1
19 Frankriek Anaïs Bescond 0 2 0 2
Norwegen Emil Hegle Svendsen 0 2 0 2
21 Norwegen Tarjei Bø 0 1 4 5
22 Frankriek Jean-Guillaume Béatrix 0 1 1 2
Polen Weronika Nowakowska-Ziemniak 0 1 1 2
24 Norwegen Ole Einar Bjørndalen 0 1 0 1
Frankriek Justine Braisaz 0 1 0 1
Frankriek Enora Latuillière 0 1 0 1
Russland Anton Schipulin 0 1 0 1
Kanada Nathan Smith 0 1 0 1
29 Italien Karin Oberhofer 0 0 2 2
30 Norwegen Tiril Eckhoff 0 0 1 1
Frankriek Quentin Fillon Maillet 0 0 1 1
Frankriek Simon Fourcade 0 0 1 1
Italien Nicole Gontier 0 0 1 1
Norwegen Fanny Horn 0 0 1 1
Finnland Kaisa Mäkäräinen 0 0 1 1
Italien Lisa Vittozzi 0 0 1 1
Italien Dorothea Wierer 0 0 1 1

Mannlüüd[ännern | Bornkood ännern]

Sprint 10 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[1] Sportler Tiet Scheet-
fehler
1 Norwegen Johannes Thingnes Bø 24:12,8 0+1
2 Kanada Nathan Smith +12,1 0+1
3 Düütschland Tarjei Bø +25,3 0+0
4 Frankriek Simon Fourcade +29,5 0+1
5 Düütschland Erik Lesser +30,3 0+1
6 Russland Jewgeni Garanitschew +35,6 0+2
7 Tschechien Michal Šlesingr +36,1 1+1
8 Bulgarien Wladimir Iliew +40,2 1+0
9 Tschechien Ondřej Moravec +43,9 0+1
10 Düütschland Benedikt Doll +46,5 0+2



Datum: Saterdag, 7. März 2015, 13:00 Uhr[2]

Meld un an’ Start: 129 Athleten; upgeven (DNF): 2

För den in’ Weltcup up Platz 3 liggen Simon Schempp, de en vun de Favoriten för dit Rennen weer, reck dat nah söben Scheetfehler blots to Platz 77, womit he dat nahfolgen Verfolgungsrennen verpassen dee.


Verfolgung 12,5 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz Sportler Tiet Scheet-
fehler
1 Düütschland Erik Lesser 30:47,9 0+0+0+0
2 Russland Anton Schipulin +17,0 0+1+0+0
3 Norwegen Tarjei Bø +18,7 0+0+1+0
4 Tschechien Michal Šlesingr +20,4 1+0+0+0
5 Norwegen Ole Einar Bjørndalen +43,9 0+0+1+1
6 Bulgarien Wladimir Iliew +45,9 0+0+1+1
7 Frankriek Martin Fourcade +1:02,0 0+1+1+1
8 Slowenien Jakov Fak +1:04,5 1+2+0+0
9 Tschechien Ondřej Moravec +1:06,7 0+1+1+0
10 Frankriek Simon Fourcade +1:08,6 0+0+1+2



Datum: Sönndag, 8. März 2015, 13:15 Uhr[2]

Meld un an’ Start: 60 Athleten


Eenzel 20 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz Sportler Zeit Schieß-
fehler
1 Frankriek Martin Fourcade 47:29,4 0+1+0+0
2 Norwegen Emil Hegle Svendsen +20,9 0+0+0+0
3 Tschechien Ondřej Moravec +40,5 0+1+0+0
4 Frankriek Simon Fourcade +45,7 0+0+0+0
5 Ukraine Serhij Semenow +56,0 1+0+0+0
6 Norwegen Ole Einar Bjørndalen +1:12,1 1+0+0+0
7 Norwegen Johannes Thingnes Bø +1:14,2 0+0+1+0
8 Düütschland Simon Schempp +1:14,9 0+1+1+0
9 Russland Alexei Wolkow +1:42,9 0+0+0+0
10 Slowenien Jakov Fak +1:45,5 0+1+0+1

Staffel 4 × 7,5 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[3] Land Sportler Tiet Straafrunnen
+ Nahlader
1 Düütschland Erik Lesser
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
Simon Schempp
1:13:49,5 0+0 0+0
0+0 0+2
0+0 0+0
0+0 0+1
2 Norwegen Ole Einar Bjørndalen
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
+15,4 0+0 0+0
0+0 0+3
0+0 0+2
0+0 0+1
3 Frankriek Simon Fourcade
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
+33,6 0+0 0+0
0+1 0+1
0+1 0+0
0+1 0+0
4 Russland Jewgeni Garanitschew
Alexei Wolkow
Dmitri Malyschko
Anton Schipulin
+49,7 1+3 0+0
0+2 0+0
0+0 0+0
0+1 0+0
5 Öösterriek Daniel Mesotitsch
Simon Eder
Sven Grossegger
Dominik Landertinger
+54,8 0+0 1+3
0+0 0+0
0+0 0+1
0+0 0+0
6 Tschechien Michal Krčmář
Jaroslav Soukup
Michal Šlesingr
Ondřej Moravec
+55,1 0+0 0+0
0+1 0+0
0+0 0+2
0+3 0+0
7 Swiez Mario Dolder
Benjamin Weger
Serafin Wiestner
Ivan Joller
+1:48,8 0+0 0+3
0+0 0+0
0+0 0+2
0+1 0+1
8 Slowenien Janez Marič
Klemen Bauer
Jakov Fak
Rok Tršan
+1:49,2 0+0 0+1
0+2 0+1
0+0 0+0
0+2 0+0
9 Ukraine Dmytro Pidrutschnyj
Artem Pryma
Oleksander Schyrnyj
Serhij Semenow
+2:31,5 0+0 0+1
0+0 0+0
0+1 0+0
0+1 0+0
10 Wittrussland Uladsimir Tschapelin
Dsmitryj Dsjuschau
Dsmitryj Abaschau
Jury Ljadau
+2:34,7 0+3 0+1
0+2 0+1
0+1 0+0
0+0 0+3


Datum: Saterdag, 14. März 2015, 16:30 Uhr

Massenstart 15 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[4] Sportler Tiet Scheet-
fehler
1 Slowenien Jakov Fak 36:24,9 0+0+1+0
2 Tschechien Ondřej Moravec +1,0 1+0+0+0
3 Norwegen Tarjei Bø +3,7 0+0+1+0
4 Norwegen Ole Einar Bjørndalen +10,2 0+0+0+0
5 Tschechien Michal Šlesingr +18,4 1+0+2+0
6 Norwegen Johannes Thingnes Bø +18,7 0+0+2+0
7 Russland Anton Schipulin +22,8 0+1+2+0
8 Düütschland Simon Schempp +25,6 0+1+1+0
9 Frankriek Simon Fourcade +27,9 0+0+0+1
10 Frankriek Martin Fourcade +30,9 0+1+2+1

Datum: Sönndag, 15. März 2015, 16:15 Uhr

Fruen[ännern | Bornkood ännern]

Sprint 7,5 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[5] Sportler Tiet Scheet-
fehler
1 Frankriek Marie Dorin-Habert 22:16,8 0+1
2 Polen Weronika Nowakowska-Ziemniak +09,6 0+0
3 Ukraine Walentyna Semerenko +19,7 0+1
4 Düütschland Laura Dahlmeier +29,1 1+2
5 Polen Krystyna Guzik +39,7 0+1
6 Russland Jekaterina Schumilowa +48,8 1+1
7 Polen Magdalena Gwizdoń +51,8 2+0
8 Slowenien Andreja Mali +1:01,9 1+0
9 Ukraine Olga Abramowa +1:03,0 1+1
10 Düütschland Franziska Hildebrand +1:09,8 1+1



Datum: Saterdag, 7. März 2015, 16:30 Uhr[2]

Meld: 106 Athletinnen; nich an’ Start (DNS): 1; upgeeven (DNF): 2

Verfolgung 10 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz Sportler Tiet Scheet-
fehler
1 Frankriek Marie Dorin-Habert 23:00,0 0+0+2+1
2 Düütschland Laura Dahlmeier +15,3 1+0+0+1
3 Polen Weronika Nowakowska-Ziemniak +31,6 0+1+2+0
4 Russland Jekaterina Schumilowa +48,7 0+0+0+0
5 Tschechien Gabriela Soukalová +58,0 1+0+0+0
6 Düütschland Franziska Hildebrand +1:00,0 1+0+1+0
7 Wittrussland Darja Domratschawa +1:04,5 0+1+0+1
8 Polen Krystyna Guzik +1:12,2 2+0+0+0
9 Italien Dorothea Wierer +1:16,1 0+0+0+1
10 Ukraine Olga Abramowa +1:26,5 1+0+1+0



Datum: Sönndag, 8. März 2015, 16:00 Uhr[2]

Meld: 60; nich an’ Start (DNS): 2

Eenzel 15 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz Sportler Tiet Scheet-
fehler
1 Russland Jekaterina Jurlowa 41:32,2 0+0+0+0
2 Tschechien Gabriela Soukalová +23,2 0+0+0+1
3 Finnland Kaisa Mäkäräinen +24,4 0+1+1+0
4 Italien Dorothea Wierer +24,8 0+1+0+0
5 Russland Darja Wirolainen +37,9 0+0+1+0
6 Düütschland Laura Dahlmeier +40,5 1+1+0+0
7 Frankriek Anaïs Bescond +1:05,7 0+1+0+0
8 Tschechien Veronika Vítková +1:21,2 0+0+1+1
9 Polen Monika Hojnisz +1:22,0 1+0+0+0
10 Düütschland Franziska Hildebrand +2:22,5 1+0+0+1



Datum: Saterdag, 11. März 2015, 17:15 Uhr[2]

Meld: 105 Athletinnen; nich an’ Start (DNS): 4; upgeeven (DNF): 1

Staffel 4 × 6 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[6] Land Sportlerin Tiet Straafrunnen
+ Nahlader
1 Düütschland Franziska Hildebrand
Franziska Preuß
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
1:11:54,6 h 0+0 0+2
0+1 0+2
0+0 0+1
0+0 0+0
2 Frankriek Anaïs Bescond
Enora Latuillière
Justine Braisaz
Marie Dorin-Habert
+1:00,3 0+0 0+1
0+1 0+1
1+3 0+1
0+2 0+0
3 Italien Lisa Vittozzi
Karin Oberhofer
Nicole Gontier
Dorothea Wierer
+1:06,1 0+0  0+0
0+1  0+3
0+2  0+2
0+0  0+1
4 Russland Jekaterina Glasyrina
Darja Wirolainen
Jekaterina Jurlowa
Jekaterina Schumilowa
+1:16,8 0+0  0+0
0+0  0+3
0+1  0+0
0+1  0+2
5 Norwegen Marte Olsbu
Synnøve Solemdal
Fanny Horn
Tiril Eckhoff
+1:24,6 0+2  0+0
0+3  0+1
0+1  0+1
0+2  0+0
6 Ukraine Iryna Warwynez
Julija Dschyma
Olga Abramowa
Walentyna Semerenko
+1:42,5 0+1  0+2
0+0  0+1
0+0  1+3
0+2  0+0
7 Wittrussland Nadseja Skardsina
Nadseja Pissarawa
Iryna Kryuko
Darja Domratschawa
+2:05,8 0+0  0+1
0+1  1+3
0+0  0+0
0+1  0+2
8 Tschechien Eva Puskarčíková
Gabriela Soukalová
Jitka Landová
Veronika Vítková
+3:11,7 0+0  0+2
0+0  0+0
0+3  1+3
2+3  0+0
9 Sweden Elisabeth Högberg
Mona Brorsson
Anna Magnusson
Emma Nilsson
+3:15,8 0+1  0+1
0+1  0+0
0+0  0+2
0+0  0+0
10 Kanada Megan Heinicke
Rosanna Crawford
Audrey Vaillancourt
Julia Ransom
+3:39,5 0+1  0+0
0+0  1+3
0+2  0+0
0+2  0+2

Datum: Freedag, 13. März 2015, 17:15 Uhr[2]

Meld un an’ Start: 25 Natschonen, överrund (LPD): 6, afbraaken (DNF): 0

Massenstart 12,5 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[7] Sportlerin Tiet Scheet-
fehler
1 Ukraine Walentyna Semerenko 34:32,9 0+0+0+0
2 Düütschland Franziska Preuß +6,2 0+0+0+1
3 Italien Karin Oberhofer +12,6 1+1+0+0
4 Wittrussland Darja Domratschawa +14,7 0+0+2+0
5 Tschechien Gabriela Soukalová +26,2 0+0+0+1
6 Düütschland Franziska Hildebrand +31,7 0+0+0+0
7 Düütschland Laura Dahlmeier +39,9 0+1+0+1
8 Frankriek Marie Dorin-Habert +41,0 0+2+1+0
9 Frankriek Anaïs Bescond +41,5 0+1+0+0
10 Russland Jekaterina Schumilowa +41,8 0+0+0+1

Datum: Sönndag, 15. März 2015, 13:30 Uhr

Meld un an’ Start: 30 Athletinnen

Mixed[ännern | Bornkood ännern]

Staffel 2 × 6 km + 2 × 7,5 km[ännern | Bornkood ännern]

Platz[8] Land Sportler(in) Tiet Straafrunnen
+ Nahlader
1 Tschechien Veronika Vítková
Gabriela Soukalová
Michal Šlesingr
Ondřej Moravec
1:20:27,2 h 0+2 0+2
0+0 0+0
0+0 0+2
0+1 0+1
2 Frankriek Anaïs Bescond
Marie Dorin-Habert
Jean-Guillaume Béatrix
Martin Fourcade
+20,2 0+1 0+3
0+0 0+1
0+0 0+3
0+0 0+0
3 Norwegen Fanny Horn
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Tarjei Bø
+27,7 0+0 0+0
0+0 1+3
0+0 0+0
0+0 0+0
4 Wittrussland Nadseja Skardsina
Darja Domratschawa
Uladsimir Tschapelin
Jury Ljadau
+31,0 0+0 0+0
0+0 0+0
0+0 0+3
0+1 0+3
5 Öösterriek Lisa Hauser
Katharina Innerhofer
Sven Grossegger
Simon Eder
+1:00,3 0+0 0+0
0+1 0+1
0+1 0+0
0+0 0+0
6 Düütschland Luise Kummer
Franziska Preuß
Daniel Böhm
Benedikt Doll
+1:22,8 0+1 0+1
0+0 0+1
0+1 0+1
0+0 0+1
7 Italien Dorothea Wierer
Karin Oberhofer
Dominik Windisch
Lukas Hofer
+1:24,7 0+2 0+0
0+0 0+1
0+2 0+1
0+2 0+2
8 USA Susan Dunklee
Hannah Dreissigacker
Lowell Bailey
Leif Nordgren
+1:46,6 0+1 0+1
1+3 0+2
0+0 0+0
0+1 0+0
9 Finnland Mari Laukkanen
Kaisa Mäkäräinen
Ahti Toivanen
Olli Hiidensalo
+1:59,5 0+3 0+0
0+0 0+0
0+0 0+1
0+2 0+2
10 Russland Jana Romanowa
Olga Podtschufarowa
Maxim Zwetkow
Anton Schipulin
+2:00,2 0+0 0+0
0+1 0+0
0+0 0+1
0+0 0+0

Datum: Dönnerdag, 5. März 2015, 17:15 Uhr[2]

Meld un an’ Start: 26 Natschonen, överrund (LPD): 5, afbraaken (DNF): 0

Wiedere Staffeln ut düütschspraakig Länner:

Swiez: Aita Gasparin, Elisa Gasparin, Benjamin Weger un Mario Dolder 1:23:33,4 h (0+7) 13. Platz.

Enkeld Nahwiesen[ännern | Bornkood ännern]

  1. http://ibu.blob.core.windows.net/docs/1415/BT/SWRL/CH__/SMSP/BT_C73B_1.0.pdf
  2. a b c d e f g Starttiet in MEZ
  3. http://services.biathlonresults.com/Results.aspx?RaceId=BT1415SWRLCH__SMRL Männer Staffel
  4. http://services.biathlonresults.com/Results.aspx?RaceId=BT1415SWRLCH__SMMS Männer Massenstart
  5. http://ibu.blob.core.windows.net/docs/1415/BT/SWRL/CH__/SWSP/BT_C73B_1.0.pdf
  6. http://services.biathlonresults.com/Results.aspx?RaceId=BT1415SWRLCH__SWRL Frauen Staffel
  7. http://services.biathlonresults.com/Results.aspx?RaceId=BT1415SWRLCH__SWMS Frauen Massenstart
  8. http://ibu.blob.core.windows.net/docs/1415/BT/SWRL/CH__/MXRL/BT_C73C_1.0.pdf

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]