Oscars 1948

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscars 1948 sünd an’n 20. März 1948 in Shrine Auditorium in Los Angeles vergeven worrn. Dat weer de 20. Oscar-Vergaav, bi de de Filmen ut dat Vörjohr – also vun 1947 – ehrt worrn sünd. Disse Vergaav weer vun Agnes Moorehead un Dick Powell modereert.

De spoodriekste Film dat Johr weer Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten), de in dree Kategorien wunnen hett. Mit acht Kategorien weer disse Film ok an’n fakensten nomineert.

Kategorien (Winners un Nomineerte)[ännern | Bornkood ännern]

Best Film[ännern | Bornkood ännern]

Darryl F. Zanuck för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)

Samuel Goldwyn för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel)
Adrian Scott för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
Ronald Neame för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)
William Perlberg för Miracle on 34th Street (dt.: Das Wunder von Manhattan)

Best Speelbaas[ännern | Bornkood ännern]

Elia Kazan för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)

Henry Koster för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel)
Edward Dmytryk för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
George Cukor för A Double Life (dt.: Ein Doppelleben)
David Lean för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)

Best Hööftdorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Ronald Colman för A Double Life (dt.: Ein Doppelleben)

John Garfield för Body and Soul (dt.: Jagd nach Millionen)
Gregory Peck för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)
William Powell för Life with Father (dt.: Unser Leben mit Vater)
Michael Redgrave för Mourning Becomes Electra

Beste Hööftdorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Loretta Young för The Farmer’s Daughter (dt.: Die Farmerstochter)

Dorothy McGuire för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)
Rosalind Russell för Mourning Becomes Electra
Joan Crawford för Possessed (dt.: Hemmungslose Liebe)
Susan Hayward för Smash-Up: The Story of a Woman

Best Nevendorsteller[ännern | Bornkood ännern]

Edmund Gwenn för Miracle on 34th Street (dt.: Das Wunder von Manhattan)

Robert Ryan för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
Charles Bickford för The Farmer’s Daughter (dt.: Die Farmerstochter)
Richard Widmark för Kiss of Death (dt.: Der Todeskuss)
Thomas Gomez för Ride the Pink Horse (dt.: Reite auf dem rosa Pferd)

Beste Nevendorstellersche[ännern | Bornkood ännern]

Celeste Holm för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)

Gloria Grahame för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
Marjorie Main för The Egg and I (dt.: Das Ei und ich)
Anne Revere för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)
Ethel Barrymore för The Paradine Case (dt.: Der Fall Paradin)

Best Originaldreihbook[ännern | Bornkood ännern]

Sidney Sheldon för The Bachelor and the Bobby-Soxer (dt.: So einfach ist die Liebe nicht)

Abraham Polonsky för Body and Soul (dt.: Jagd nach Millionen)
Ruth Gordon un Garson Kanin för A Double Life (dt.: Ein Doppelleben)
Charlie Chaplin för Monsieur Verdoux
Sergio Amidei, Adolfo Franci, Cesare Giulio Viola un Cesare Zavattini för Sciuscià (dt.: Schuhputzer)

Best Originalgeschicht[ännern | Bornkood ännern]

Valentine Davies för Miracle on 34th Street (dt.: Das Wunder von Manhattan)

Georges Chaperot un René Wheeler för La Cage aux rossignols (dt.: Der Nachtigallenkäfig)
Herbert Clyde Lewis un Frederick Stephani för It Happened on 5th Avenue (dt.: Ein Leben wie ein Millionär)
Eleazar Lipsky för Kiss of Death (dt.: Der Todeskuss)
Dorothy Parker un Frank Cavett för Smash-Up: The Story of a Woman

Best Dreihbook na Vörlaag[ännern | Bornkood ännern]

George Seaton för Miracle on 34th Street (dt.: Das Wunder von Manhattan)

Richard Murphy för Boomerang! (dt.: Bumerang)
John Paxton för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
Moss Hart för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)
David Lean, Ronald Neame un Anthony Havelock-Allan för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)

Best Kamera (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

Guy Green för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)

Charles Lang för The Ghost and Mrs. Muir (dt.: Ein Gespenst auf Freiersfüßen)
George J. Folsey för Green Dolphin Street (dt.: Taifun)

Best Kamera (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Jack Cardiff för Black Narcissus (dt.: Die schwarze Narzisse)

Harry Jackson för Mother Wore Tights (dt.: Es begann in Schneiders Opernshaus)
J. Peverell Marley un William V. Skall för Life with Father (dt.: Unser Leben mit Vater)

Best Szenenbild (Swartwitt)[ännern | Bornkood ännern]

John Bryan un Wilfred Shingleton för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)

Lyle R. Wheeler, Maurice Ransford, Thomas Little un Paul S. Fox för The Foxes of Harrow (dt.: Eine Welt zu Füßen)

Best Szenenbild (Farv)[ännern | Bornkood ännern]

Alfred Junge för Black Narcissus (dt.: Die schwarze Narzisse)

Robert M. Haas un George James Hopkins för Life with Father (dt.: Unser Lebenmit Vater)

Best Toon[ännern | Bornkood ännern]

Gordon Sawyer för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel)

Douglas Shearer för Green Dolphin Street (dt.: Taifun)
Jack Whitney för T-Men (dt.: Geheimagent)

Best Snitt[ännern | Bornkood ännern]

Francis D. Lyon, Robert Parrish för Body and Soul (dt.: Jagd nach Millionen)

Harmon Jones för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)
George White för Green Dolphin Street (dt.: Taifun)
Fergus McDonell för Odd Man Out (dt.: Ausgestoßen)
Monica Collingwood för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel)

Best Trickeffekt[ännern | Bornkood ännern]

A. Arnold Gillespie, Warren Newcombe, Douglas Shearer, Michael Steinore för Green Dolphin Street (dt.: Taifun)

Farciot Edouart, Devereaux Jennings, Gordon Jennings, W. Wallace Kelley, Paul K. Lerpae, George Dutton för Unconquered (dt.: Die Unbesiegten)

Best Filmmusik (Drama/Kummedie)[ännern | Bornkood ännern]

Miklós Rózsa för A Double Life (dt.: Ein Doppelleben)

Hugo Friedhofer för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel)
Alfred Newman för Captain from Castile (dt.: Der Hauptmann von Kastilien)
Daniel Raksin för Forever Amber (dt.: Amber, die große Kurtisane)
Max Steiner för Life with Father (dt.: Unser Leben mit Vater)

Best Filmmusik (Musikfilm)[ännern | Bornkood ännern]

Alfred Newman för Mother Wore Tights (dt.: Es begann in Schneiders Opernshaus)

Johnny Green för Fiesta (dt.: Mexikanische Nächte)
Ray Heindorf un Max Steiner för My Wild Irish Rose
Robert Emmett Dolan för Road to Rio (dt.: Der Weg nach Rio)
Daniele Amfitheatrof, Paul J. Smith un Charles Wolcott för Song fo the South (dt.: Onkel Remus’ Wunderland)

Best Leed[ännern | Bornkood ännern]

„Zip-A-Dee-Doo-Dah“ (Allie Wrubel un Ray Gilbert) ut Song of the South (dt.: Onkel Remus’ Wunderland)

„Pass That Peace Pipe“ (Ralph Blane, Hugh Martin un Roger Edens) ut Good News
„You Do“ (Josef Myrow un Mack Gordon) ut Mother Wore Tights (dt.: Es begann in Schneiders Opernshaus)
„I Wish I Didn’t Love You So“ (Frank Loesser) ut The Perils of Pauline (dt.: Pauline, laß das Küssen sein)
„A Gal in Calico“ (Arthur Schwartz un Leo Robin) ut The Time, the Place and the Girl (dt.: Der Himmel voller Geigen)

Best animeert Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

Edward Selzer för Tweetie Pie (dt.: So ein süßer Piepmatz)

Walt Disney för Chip an’ Dale (dt.: Donald, der Nussdieb)
Frederick Quimby för Dr. Jekyll and Mr. Mouse (dt.: Geiz macht klein und hässlich)
Walt Disney för Pluto’s Blue Note (dt.: Pluto singt den Blues)
George Pal för Tubby the Tuba

Best Kortfilm – Een Filmrull[ännern | Bornkood ännern]

Herbert Moulton för Goodbuy, Miss Turlock

Thomas Mead för Brooklyn, U.S.A.
Jerry Fairbanks för Moon Rockets
Pete Smith för Now You See It
Gordon Hollingshead för So You Want to Be in Pictures

Best Kortfilm – Twee Filmrullen[ännern | Bornkood ännern]

Irving Allen för Climbing the Matterhorn

Ben K. Blake för A Voice Is Born
Harry Grey för Champagne for Two
Thomas Mead för Fight of the Wild Stallions
Herbert Morgan för Give Us the Earth!

Best Dokumentar-Kortfilm[ännern | Bornkood ännern]

United Nations Division of Films and Visual Education för First Steps

Frederic Ullman Jr. för Passport to Nowhere
Australian News and Information Bureau för School in the Mailbox

Best Dokumentarfilm[ännern | Bornkood ännern]

Sid Rogell, Theron Warth un Richard Fleischer för Design for Death

U.S. Dept. of State Office of Information and Educational Exchange för Journey Into Medicine
Paul Rotha för The World Is Rich

Best frömdsprakig Film[ännern | Bornkood ännern]

Vittorio De Sica för Sciuscià (dt.: Schuhputzer)

Sünnere Utteken[ännern | Bornkood ännern]

Ehrenoscar William Nicholas Selig, Albert E. Smith, Thomas Armat un George K. Spoor
James Baskett för Song of the South (dt.: Onkel Remus’ Wunderland)
Bill and Coo
Pries för Wetenschop- un Entwickeln Charles R. Daily
C.C. Davis
Pries för Technische Verdeensten Farciot Edouart, Charles R. Daily, Hal Corl, H. G. Cartwright
James Gibbons
Nathan Levinson
Fred Ponedel
Kurt Singer

Weblenken[ännern | Bornkood ännern]