Oscar/Best Szenenbild

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscar för dat best Szenenbild is en Utteken för den Szenenbillner (Production Designer) vun en Film. In disse Kategorie weer al vun Anfang an en Oscar vergeven, dormols ünner de Beteken Best Art Direction. In de Tiet vun 1941 bit 1967 – mit Utnahm vun 1958 un 1959 – geev dat in disse Kategorie jümmer twee Oscars, vunwegen dat Swartwitt- un Farvfilmen enkelt beweert worrn sünd.

Statistik
An’n fakensten uttekent Cedric Gibbons (11 mol wunnen)
An’n fakensten vörslahn Cedric Gibbons (39 mol nomineert)
An’n fakensten vörslahn ahn to winnen Roland Anderson (15 mol nomineert)

In de Tabell staht de Filmen na dat Johr vun de Priesverlehen.

1929–1930[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1929 William Cameron Menzies The Dove un
Tempest
dt.: Wetterleuchten
Rochus Gliese för Sunrise: A Song of Two Humans (dt.: Sonnenaufgang – Lied von zwei Menschen)
Harry Oliver för 7th Heaven (dt.: Das Glück in der Mansarde)
1930 (1) Cedric Gibbons The Bridge of San Luis Rey Hans Dreier för The Patriot (dt.: Der Patriot)
Mitchell Leisen för Dynamite (dt.: Dynamit)
William Cameron Menzies för Alibi un The Awakening (dt.: Die Fahrt ins Feuer)
Harry Oliver för Street Angel (dt.: Engel der Straße)
1930 (2) Herman The King of Jazz
dt.: Der Jazzkönig
Hans Dreier för The Love Parade (dt.: Liebesparade)
Hans Dreier för The Vagabond King (dt.: Der König der Vagabunden)
William Cameron Menzies för Bulldog Drummond
Jack Okey för Cilly

1931–1940[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1931 Max Rée Cimarron
dt.: Pioniere des Wilden Westens
Richard Day för Whoopee!
Hans Dreier för Morocco (dt.: Marokko)
Stephen Goosson un Ralph Hammeras för Just Imagine
Anton Grot för Svengali
1932 Gordon Wiles Transatlantic
Richard Day för Arrowsmith
Lazare Meerson för A Nous la Liberté (dt.: Es lebe die Freiheit!)
1933 Pries weer nich vergeven
1934 William S. Darling Cavalcade
dt.: Kavalkade
Hans Dreier un Roland Anderson för A Farewell to Arms (dt.: In einem anderen Land)
Cedric Gibbons för When Ladies Meet''
1935 Cedric Gibbons un Fredric Hope The Merry Widow
dt.: Die lustige Witwe
Richard Day för The Affairs of Cellini
Van Nest Polglase un Carroll Clark för The Gay Divorcee (dt.: Tanz mit mir!)
1936 Richard Day The Dark Angel
dt.: Der Weg im Dunkjel
Hans Dreier un Roland Anderson för The Lives of a Bengal Lancer (dt.: Bengali)
Van Nest Polglase un Carroll Clark för Top Hat (dt.: Ich tanze mich in dein Herz hinein)
1937 Richard Day Dodsworth
dt.: Zeit der Liebe, Zeit des Abschieds
Albert S. D’Agostino un Jack Otterson för The Magnificent Brute
William S. Darling för Lloyd’s of London (dt.: Signale nach London)
Cedric Gibbons, Fredric Hope un Edwin B. Willis för Romeo and Juliet (dt.: Romeo und Julia)
Cedric Gibbons, Eddie Imazu un Edwin B. Willis för The Great Ziegfeld (dt.: Der große Ziegfeld)
Anton Grot för Anthony Adverse (dt.: Ein rastloses Leben)
Perry Ferguson för Winterset
1938 Stephen Goosson Lost Horizon
dt.: In den Fesseln von Shangri-La
Carroll Clark för A Damsel in Distress (dt.: Ein Fräulein in Nöten)
William S. Darling un David S. Hall för Wee Willie Winkie (dt.: Rekrut Willie Winkie)
Richard Day för Dead End (dt.: Sackgasse)
Hans Dreier un Roland Anderson för Souls at Sea (dt.: Schiffbruch der Seelen)
Cedric Gibbons un William Horning för Conquest (dt.: Maria Walewska)
Anton Grot för The Life of Emile Zola (dt.: Das Leben des Emile Zola)
Wiard Ihnen för Every Day’s a Holiday
John Victor Mackay för Manhattan Merry-Go-Round
Jack Otterson för You’re a Sweetheart
Alexander Toluboff för Walter Wanger’s Vogues of 1938
Lyle R. Wheeler för The Prisoner of Zenda (dt.: Der Gefangene von Zenda)
1939 Carl Jules Weyl The Adventures of Robin Hood
dt.: Robin Hood, König der Vagabunden
Richard Day för The Goldwyn Follies
ans Dreier un John B. Goodman för If I Were King (dt.: Wenn ich König wär)
Cedric Gibbons för Marie Antoinette
Stephen Goosson un Lionel Banks för Holiday (dt.: Die Schwester der Braut)
Charles D. Hall för
Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
Bernard Herzbrun un Boris Leven för
Alexander’s Ragtime Band
Jack Otterson för
Mad About Music
Van Nest Polglase för Carefree (dt.: Sorgenfrei durch Dr. Flagg – Carefree)
Alexander Toluboff för Algiers
Lyle R. Wheeler för The Adventures of Tom Sawyer (dt.: Toms Abenteuer)
1940 Lyle R. Wheeler Gone with the Wind
dt.: Vom Winde verweht
Lionel Banks för Mr. Smith Goes to Washington (dt.: Mr. Smith geht nach Washington)
James Basevi för Wuthering Heights (dt.: Sturmhöhe)
William S. Darling un George Dudley för The Rains Came (dt.: Nacht über Indien)
Hans Dreier un Robert Odell för Beau Geste (dt.: Drei Fremdenlegionäre)
Cedric Gibbons un William A. Horning för The Wizard of Oz (dt.: Das zauberhafte Land)
Anton Grot för The Private Lives of Elizabeth and Essex (dt.: Günstling einer Königin)
Charles D. Hall för Captain Fury (dt.: Kettensträfling in Australien)
John Victor Nackay för Man of Conquest (dt.: Rache für Alamo)
Jack Otterson un Martin Obzina för First Love
Van Nest Polglase un Alfred Herman för Love Affair (dt.: Ruhelose Liebe)
Alexander Toluboff för Stagecoach (dt.: Ringo)

1941–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1941 Swartwitt:
Cedric Gibbons un Paul Groesse
Pride and Prejudice
dt.: Stolz und Vorurteil
Lionel Banks un Robert Peterson för Arizona
James Basevi för The Westener (dt.: Der Westener)
Richard Day un Joseph C. Wright för Lillian Russell
Hans Dreier un Robert Usher för Arise My Love
Alexander Golitzen för Foreign Correspondent (dt.: Der Auslandskorrespondent)
Anton Grot för The Sea Hawk (dt.: Der Herr der Sieben Meere)
John Victor Mackay för Dark Coomand (dt.: Schwarzes Kommando)
John Otterson för The Boys from Syracuse
Van Nest Polglase un Mark-Lee Kirk för My Favorite Wive (dt.: Meine liebste Frau)
Lewis J. Rachmil för Our Town (dt.: Unsere kleine Stadt)
John DuCasse Schulze för My Son, My Son! (dt.: Die Irrwege des Oliver Essex)
Lyle R. Wheeler för Rebecca
Farv:
Vincent Korda
The Thief of Bagdad
dt.: Der Dieb von Bagdad
Richard Day un Joseph C. Wright för Down Argentine Way (dt.: Galopp ins Glück)
Hans Dreier un Roland Anderson för North West Mounted Police (dt.: Die scharlachroten Reiter)
Cedric Gibbons un John C. Detlie för Bitter Sweet
1942 Swartwitt:
Richard Day, Nathan Juran un Thomas Little
How Green Was My Valley
dt.: Schlagende Wetter
Lionel Banks un George Montgomery för Ladies in Retirement
Hans Dreier, Robert Usher un Sam Comer för Hold Back the Dawn (dt.: Das goldene Tor)
Perry Ferguson, Van Nest Polglase, A. Roland Fields un Darrell Silvera för Citizen Kane
Cedric Gibbons, Randall Duell un Edwin B. Willis för When Ladies Meet
Alexander Golitzen un Richard Irvine för
Sundown (dt.: Die Waffenschmuggler von Kenia)
Stephen Goosson un Howard Bristol för
The Little Foxes (dt.: Die kleinen Füchse)
John Hughes
för Seargent York
Vincent Korda un Julia Heron för That Hamilton Woman (dt.: Lord Nelsons letzte Liebe)
Martin Obzina, Jack Otterson un Russell A. Gausman för The Flame of New Orleans (dt.: Die Abenteurerin)
John DuCasse Schulze un Edward G. Boyle för The Son of Monte Cristo (dt.: Die Stunde der Vergeltung)
Farv:
Cedric Gibbons, Urie McCleary un Edwin B. Willis
Blossoms in the Dust
dt.: Blüten im Staub
Richard Day, Joseph C. Wright un Thomas Little för Blood and Sand (dt.: König der Toreros)
Raoul Pene Du Bois un Stephen Seymour för Louisiana Purchase
1943 Swartwitt:
Richard Day, Joseph C. Wright un Thomas Little
This Above All Max Parker, Mark-Lee Kirk un Casey Roberts för George Washington Slept Here (dt.: Unser trautes Heim)
Albert S. D’Agostino, A. Roland Fields un Darrell Silvera för The Magnificent Ambersons (dt.: Der Glanz des Hauses Amberson)
Perry Ferguson un Howard Bristol för The Pride of the Yankees (dt.: Der große Wurf)
Cedric Gibbons, Randall Duell, Edwin B. Willis un Jack D. Moore för Random Harvest (dt.: Gefundene Jahre)
Boris Leven för The Shanghai Gesture (dt.: Abrechnung in Shanghai)
Ralph Berger un Emile Kuri för Silver Queen
John B. Goodman, Jack Otterson, Russell A. Gausman un Edward R. Robinson för The Spoilers (dt.: Die Freibeuterin)
Hans Dreier, Roland Anderson un Sam Comer för Take a Letter, Darling (dt.: Liebling, zum Diktat)
Lionel Banks, Rudolph Sternad un Fay Babcock för The Talk of the Town (dt.: Zeuge der Anklage)
Farv:
Richard Day, Joseph C. Wright un Thomas Little
My Gal Sal
dt.: Die Königin vom Broadway
Alexander Golitzen, Jack Otterson, Russell A. Gausman un Ira Webb för Arabian Nights (dt.: Arabische Nächte)
Ted Smith un Casey Roberts för Captains of the Clouds (dt.: Helden der Lüfte)
Vincent Korda un Julia Heron för Jungle Book (dt.: Das Dschungelbuch)
Hans Dreier, Roland Anderson un George Sawley för Reap the Wild Wind (dt.: Piraten im karibischen Meer)
1944 Swartwitt:
James Basevi, William S. Darling un Thomas Little
The Song of Bernadett
dt.: Das Lied von Bernadette
Albert S. D’Agostino, Carroll Clark, Darrell Silvera un Harley Miller för Flight for Freedom
Hans Dreier, Ernst Fegté un Bertram C. Granger för Five Graves to Cairo (dt.: Fünf Gräber bis Kairo)
Perry Ferguson un Howard Bristol för The North Star
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Hugh Hunt för Madame Curie
Carl Jules Weyl, George James Hopkins för Mission to Moscow (dt.: Botschafter in Moskau)
Farv:
Alexander Golitzen, John B. Goodman, Russell A. Gausman un Ira Webb
Phantome of the Opera
dt.: Phantom der Oper
James Basevi, Joseph C. Wright un Thomas Little för The Gang’s All Here
Hans Dreier, Haldane Douglas un Bertram C. Granger för For Whom the Bell Tolls (dt.: Wem die Stunde schlägt)
Cedric Gibbons, Daniel B. Cathcart, Edwin B. Willis un Jacques Mersereau för Thousands Cheer
John Hughes, John Koenig un George James Hopkins för This is the Army
1945 Swartwitt:
Cedric Gibbons, William Ferrari, Edwin B. Willis un Paul Huldschinsky
Gaslight
dt.: Das Haus der Lady Alquist
Lionel Banks, Walter Holscher un Joseph Kish för Address Unknown
Perry Ferguson un Julia Heron för Casanova Brown (dt.: So ein Papa)
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller un Thomas Little för Laura
Hans Dreier, Robert Usher un Sam Comer för No Time for Love (dt.: Keine Zeit für die Liebe)
Mark-Lee Kirk un Victor A. Gangelin för Since You Went Away (dt.: Als du Abschied nahmst)
Albert S. D’Agostino, Carroll Clark, Darrell Silvera un Claude E. Carpenter för Step Lively
John Hughes un Fred M. MacLean för The Adventures of Mark Twain (dt.: Die Abenteuer Mark Twains)
Farv:
Wiard Ihnen un Thomas Little
Wilson Lionel Banks, Cary Odell un Fay Babcock för Cover Girl (dt.: Es tanzt die Göttin)
Cedric Gibbons, Daniel B. Cathcart, Edwin B. Willis un Richard Pefferle för Kismet
Hans Dreier, Raoul Pene Du Bois un Ray Moyer för Lady in the Dark (dt.: Die Träume einer Frau)
John B. Goodman, Alexander Golitzen, Russell A. Gausman un Ira Webb för The Climax
Charles Novi un Jack McConaghy för The Desert Song (dt.: Liebeslied der Wüste)
Ernst Fegté un Howard Bristol för The Princess and the Pirate (dt.: Das Korsarenschiff)
1946 Swartwitt:
Wiard Ihnen un A. Roland Fields
Blood on the Sun
dt.: Spionage in Fernost
Albert S. D’Agostino, Jack Okey, Darrell Silvera un Claude E. Carpenter för Experiment Perilous (dt.: Experiment in Terror)
Hans Dreier, Roland Anderson, Sam Comer un Ray Moyer för Love Letters (dt.: Liebesbriefe)
James Basevi, William S. Darling, Thomas Little un Frank E. Hughes för The Keys of the Kingdom (dt.: Schlüssel zum Himmelreich)
Cedric Gibbons, Hans O. Peters, Edwin B. Willis, John Bonar un Hugh Hunt för The Picture of Dorian Gray (dt.: Das Bildnis des Dorian Gray)
Farv:
Hans Dreier, Ernst Fegté un Sam Comer
Frenchman’s Creek
dt.: Der Pirat und die Dame
Ted Smith un Jack McConaghy för San Antonio (dt.: Ein Mann der Tat)
Stephen Goosson, Rudolph Sternad un Frank Tuttle för A Thousand and One Nights (dt.: Tausendundeine Nacht)
Lyle R. Wheeler, Maurice Ransford un Thomas Little för Leave Her to Heaven (dt.: Todsünde)
Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis un Mildred Griffiths för National Velvet (dt.: Kleines Mädchen, großes Herz)
1947 Swartwitt:
Lyle R. Wheeler, William S. Darling, Thomas Little un Frank E. Hughes
Anna and the King of Siam
dt.: Anna und der König von Siam
Hans Dreier, Walter H. Tyler, Sam Comer un Ray Moyer för Kitty (dt.: Eine Lady mit Vergangenheit)
Richard Day, Nathan Juran, Thomas Little un Paul S. Fox för The Razor’s Edge (dt.: Auf Messers Schneide)
Farv:
Cedric Gibbons, Paul Groesse un Edwin B. Willis
The Yearling
dt.: Die Wildnis ruft
John Bryan för Caesar and Cleopatra (dt.: Caesar und Cleopatra)
Paul Sheriff un Carmen Dillon för Henry V (dt.: Heinrich der V.)
1948 Swartwitt:
John Bryan
Wilfred Shingleton
Great Expectations
dt.: Geheimnisvolle Erbschaft
Lyle R. Wheeler, Maurice Ransford, Thomas Little un Paul S. Fox för The Foxes of Harrow
Farv:
Alfred Junge
Black Narcissus
dt.: Die schwarze Narzisse
Robert M. Haas un George James Hopkins för Life with Father (dt.: Unser Leben mit Vater)
1949 Swartwitt:
Roger K. Furse un Carmen Dillon
Hamlet Robert M. Haas un William Wallace för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Farv:
Hein Heckroth un
Arthur Lawson
The Red Shoes
dt.: Die roten Schuhe
Richard Day, Casey Roberts un Joseph Kish för Joan of Arc (dt.: Johanna von Orleans)
1950 Swartwitt:
John Meehan, Harry Horner un Emile Kuri
The Heiress
dt.: Die Erbin
Cedric Gibbons, Jack Martin Smith, Edwin B. Willis un Richard Pefferle för Madame Bovary
Lyle R. Wheeler, Joseph C. Wright, Thomas Little un Paul S. Fox för Come to the Stable (dt.: …und der Himmel lacht dazu)
Farv:
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un
Jack D. Moore
Little Women
dt.: Kleine tapfere Jo
Edward Carrere un Lyle B. Reifsnider för Adventures of Don Juan (dt.: Die Liebesabenteuer des Don Juan)
Jim Morahan, William Kellner un Michael Relph för Saraband for Dead Lovers (dt.: Königsliebe)

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1951 Swartwitt:
Hans Dreier, John Meehan, Sam Comer un Ray Moyer
Sunset Boulevard
dt.: Boulevard der Dämmerung
Cedric Gibbons, Hans O. Peters, Edwin B. Willis un Hugh Hunt för The Red Danube
Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Thomas Little un Walter M. Scott för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Farv:
Hans Dreier, Walter H. Tyler, Sam Comer un Ray Moyer
Samson and Delilah
dt.: Samson und Delilah
Ernst Fegté un George Sawley för Destination Moon (dt.: Endstation Mond)
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Richard Pfefferle för Annie Get Your Gun (dt.: Duell in der Manege)
1952 Swartwitt:
Richard Day un George James Hopkins
A Streetcar Named Desire
dt.: Endstation Sehnsucht
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Jack D. Moore för Too Young to Kiss
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Thomas Little un Paul S. Fox för The House on Telegraph Hill
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Thomas Little un Fred J. Rode för Fourteen Hours (dt.: Vierzehn Stunden)
Jean d’Eaubonne för La Ronde (dt.: Der Reigen)
Farv:
Cedric Gibbins, E. Preston Ames, Edwin B. Willis un
F. Keogh Gleason
An American in Paris
dt.: Ein Amerikaner in Paris
Hein Heckroth för The Tales of Hoffmann
William A. Horning, Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno un Hugh Hunt för Quo Vadis (dt.: Quo vadis?)
Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Thomas Little un Paul S. Fox för David and Bathsheba (dt.: David und Bathseba)
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Joseph C. Wright, Thomas Little un Walter M. Scott för On the Riviera
1953 Swartwitt:
Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis un F. Keogh Gleason
The Bad and The Beautiful
dt.: Stadt der Illusionen
So Matsuyama un Haruzō Matsumoto för Rashōmon (dt.: Rashomon – Das Lustwäldchen)
Hal Pereira, Roland Anderson un Emile Kuri för Carrie
Lyle R. Wheeler, John DeCuir un Walter M. Scott för My Cousin Rachel (dt.: Meine Cousine Rachel)
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Thomas Little un Claude E. Carpenter för Viva Zapata!
Farv:
Paul Sheriff un
Marcel Vertès
Moulin Rouge Richard Day, Antoni Clavé un Howard Bristol för Hans Christian Andersen
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Arthur Krams för The Merry Widow
Frank Hotaling, John McCarthy Jr. un Charles S. Thompson för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Thomas Little un Paul S. Fox för The Snows of Kilimanjaro (dt.: Schnee am Kilimandscharo)
1954 Swartwitt:
Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis un Hugh Hunt
Julius Caesar Fritz Maurischat un Paul Markwitz för Martin Luther
Hal Pereira un Walter H. Tyler för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller un Paul S. Fox för The President’s Lady
Lyle R. Wheeler, Maurice Ransford un Stuart A. Reiss för Titanic (dt.: Untergang der Titanic)
Farv:
Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Walter M. Scott un Paul S. Fox
The Robe
dt.: Das Gewand
Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edward C. Carfagno, Gabriel Scognamillo, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason, Arthur Krams un Jack D. Moore för The Story of Three Loves
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis un Arthur Krams för Lili
Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis un Jack D. Moore för Young Bess (dt.: Die Thronfolgerin)
Alfred Junge, Hans O. Peters un John Jarvis för Knights of the Round Table (dt.: Die Ritter der Tafelrunde)
1955 Swartwitt:
Richard Day
On the Waterfront
dt.: Die Faust im Nacken
Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis un Emile Kuri för Executive Suite (dt.: Die Intriganten)
Max Ophüls för Le Plaisir (dt.: Pläsier)
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Grace Gregory för The Country Girl (dt.: Ein Mädchen vom Lande)
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Sam Comer un Ray Moyer för Sabrina
Farv:
John Meehan un
Emile Kuri
20,000 Leagues Under the Sea
dt.: 20.000 Meilen unter dem Meer
Malcolm C. Bert, Gene Allen, Irene Sharaff un George James Hopkins för A Star Is Born (dt.: Ein neuer Stern am Himmel)
Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edwin B. Willis un F. Keogh Gleason för Brigadoon
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Ray Moyer för Red Garters
Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Walter M. Scott un Paul S. Fox för Desirée
1956 Swartwitt:
Hal Pereira, Tambi Larsen, Sam Comer un Arthur Krams
The Rose Tattoo
dt.: Die tätowierte Rose
Cedric Gibbons, Malcolm Brown, Edwin B. Willis un Hugh Hunt för I’ll Cry Tomorrow (dt.: Und morgen werd’ ich weinen)
Cedric Gibbons, Randall Duell, Edwin B. Willis un Henry Grace för Blackboard Jungle (dt.: Die Saat der Gewalt)
Ted Haworth, Walter M. Simonds un Robert Priestley för Marty
Joseph C. Wright un Darrell Silvera för The Man with the Golden Arm (dt.: Der Mann mit dem goldenen Arm)
Farv:
William Flannery, Jo Mielziner un Robert Priestley
Picnic
dt.: Picknick
Hal Pereira, J. McMillan Johnson, Sam Comer un Arthur Krams för To Catch a Thief (dt.: Über den Dächern von Nizza)
Oliver Smith, Joseph C. Wright un Howard Bristol för Guys and Dolls (dt.: Schwere Jungs – leichte Mädchen)
Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Walter M. Scott un Jack Stubbs för Love Is a Many-Splendored Thing
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Walter M. Scott un Paul S. Fox för Daddy Long Legs (dt.: Daddy Langbein)
1957 Swartwitt:
Cedric Gibbons, Malcolm Brown, Edwin B. Willis un F. Keogh Gleason
Somebody Up There Likes Me
dt.: Die Hölle ist in mir
Ross Bellah, William Kiernan un Louis Diage för The Solid Gold Cadillac
So Matsuyama för Shichinin no samurai (dt.: Die sieben Samurai)
Hal Pereira, A. Earl Hedrick, Sam Comer un Frank R. McKelvy för The Proud and Profane (dt.: Auch Helden können weinen)
Lyle R. Wheeler, Jack Martin Smith, Walter M. Scott un Stuart A. Reiss för Teenage Rebel
Farv:
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Walter M. Scott un Paul S. Fox
The King and I
dt.: Der König und ich
Cedric Gibbons, Hans O. Peters, E. Preston Ames, Edwin B. Willis un F. Keogh Gleason för Lust for Life (dt.: Vincent van Gogh – Ein Leben in Leidenschaft)
Boris Leven un Ralph S. Hurst för Giant (dt.: Giganten)
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Albert Nozaki, Sam Comer un Ray Moyer för The Ten Commandments (dt.: Die zehn Gebote)
James W. Sullivan, Ken Adam un Ross Dowd för Around the World in Eighty Days (dt.: In 80 Tagen um die Welt)
1958 Ted Haworth un
Robert Priestley
Sayonara Walter Holscher, William Kiernan un Louis Diage för Pal Joey
William A. Horning, Gene Allen, Edwin B. Willis un Richard Pefferle för Les Girls (dt.: Die Girls)
William A. Horning, Urie McCleary, Edwin B. Willis un Hugh Hunt för Raintree County (dt.: Das Land des Regensbaums)
Hal Pereira, George W. Davis, Sam Comer un Ray Moyer för Funny Face (dt.: Ein süßer Fratz)
1959 William A. Horning, E. Preston Ames, Henry Grace un F. Keogh Gleason Gigi Malcolm C. Bert un George James Hopkins för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
Cary Odell un Louis Diage för Bell, Book and Candle (dt.: Meine Braut ist übersinnlich)
Hal Pereira, Henry Bumstead, Sam Comer un Frank R. McKelvy för Vertigo (dt.: Vertigo – Aus dem Reich der Toten)
Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Walter M. Scott un Paul S. Fox för A Certain Smile
1960 Swartwitt:
Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Walter M. Scott un Stuart A. Reiss
The Diary Of Anne Frank
dt.: Das Tagebuch der Anne Frank
Carl Anderson un William Kiernan för The Last Angry Man
Ted Haworth un Edward G. Boyle för Some Like It Hot (dt.: Manche mögen’s heiß)
Oliver Messel, William Kellner un Scott Slimon för Suddenly, Last Summer (dt.: Plötzlich im letzten Sommer)
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Sam Comer un Arthur Krams för Career
Farv:
William A. Horning, Edward C. Carfagno un Hugh Hunt
Ben-Hur
dt.: Ben Hur
John DeCuir un Julia Heron för The Big Fisherman
William A. Horning, Robert F. Boyle, Merrill Pye, Henry Grace un Frank R. McKelvy för North by Northwest (dt.: Der unsichtbare Dritte)
Richard H. Riedel, Russell A. Gausman un Ruby R. Levitt för Pillow Talk (dt.: Bettgeflüster)
Lyle R. Wheeler, Franz Bachelin, Herman A. Blumenthal, Walter M. Scott un Joseph Kish för Journey to the Center of the Earth (dt.: Die Reise zum Mittelpunkt der Erde)

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1961 Swartwitt:
Alexandre Trauner un Edward G. Boyle
The Apartment
dt.: Das Appartement
Joseph Hurley, Robert Clatworthy un George Milo för Psycho
J. McMillan Johnson, Kenneth A. Reid un Ross Dowd för The Facts of Life
Thomas N. Morahan un Lionel Couch för Sons and Lovers (dt.: Söhne und Liebhaber)
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Sam Comer un Arthur Krams för Visit to a Small Planet
Farv:
Alexander Golitzen, Eric Orbom, Russell A. Gausman un Julia Heron
Spartacus Edward Carrere un George James Hopkins för Sunrise at Campobello
George W. Davis, Addison Hehr, Henry Grace, Otto Siegel un Hugh Hunt för Cimarron
Ted Haworth un William Kiernan för Pepe
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Arrigo Breschi för It Started in Naples (dt.: Es begann in Neapel)
1962 Swartwitt:
Harry Horner un Gene Callahan
The Hustler
dt.: Haie der Großstadt
Fernando Carrere un Edward G. Boyle för The Children’s Hour (dt.: Infam)
Carroll Clark, Emile Kuri un Hal Gausman för The Absent-Minded Professor (dt.: Der fliegende Pauker)
Piero Gherardi för La dolce vita (dt.: Das süße Leben)
Rudolph Sternad un George Milo för Judgment at Nuremberg (dt.: Das Urteil von Nürnberg)
Farv:
Boris Leven un Victor A. Gangelin
West Side Story Veniero Colasanti un John Moore för El Cid
Alexander Golitzen, Joseph C. Wright un Howard Bristol för Flower Drum Song (dt.: Mandelaugen und Lotusblüten)
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Ray Moyer för Breakfast at Tiffany’s (dt.: Frühstück bei Tiffany)
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Sam Comer un Arthur Krams för Summer and Smoke (dt.: Sommer und Rauch)
1963 Swartwitt:
Alexander Golitzen, Henry Bumstead un Oliver Emert
To Kill a Mockingbird
dt.: Wer die Nachtigall stört
George W. Davis, Edward C. Carfagno, Henry Grace un Richard Pefferle för Period of Adjustment
Ted Haworth, Léon Barsacq, Vincent Korda un Gabriel Béchir för The Longest Day (dt.: Der längste Tag)
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Frank R. McKelvy för The Pigeon That Took Rome (dt.: Es begann in Rom)
Joseph C. Wright un George James Hopkins för Days of Wine and Roses (dt.: Die Tage des Weines und der Rosen)
Farv:
John Box, John Stoll un Dario Simoni
Lawrence of Arabia
dt.: Lawrence von Arabien
George W. Davis, Edward C. Carfagno, Henry Grace un Richard Pefferle för The Wonderful World of the Brothers Grimm (dt.: Die Wunderwelt der Gebrüder Grimm)
George W. Davis, J. McMillan Johnson, Henry Grace un Hugh Hunt för Mutiny on the Bounty (dt.: Meuterei auf der Bounty)
Alexander Golitzen, Robert Clatworthy un George Milo för That Touch of Mink (dt.: Ein Hauch von Nerz)
Paul Groesse un George James Hopkins för The Music Man (dt.: Music Man)
1964 Swartwitt:
Gene Callahan
America, America
dt.: Die Unbezwingbaren
George W. Davis, Paul Groesse, Henry Grace un Hugh Hunt för Twilight of Honor (dt.: Rufmord)
Piero Gherardi för (dt.: Achteinhalb)
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un Grace Gregory för Love with the Proper Stranger (dt.: Verliebt in einen Fremden)
Hal Pereira, Tambi Larsen, Sam Comer un Robert R. Benton för Hud (dt.: Der Wildeste unter Tausend)
Farv:
John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard M. Brown, Herman A. Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga, Walter M. Scott, Paul S. Fox un Ray Moyer
Cleopatra Ralph W. Brinton, Ted Marshall, Jocelyn Herbert un Josie MacAvin för Tom Jones (dt.: Tom Jones – Zwischen Bett und Galgen)
George W. Davis, William Ferrari, Addison Hehr, Henry Grace, Don Greenwood Jr. un Jack Mills för How the West Was Won (dt.: Das war der Wilde Westen)
Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer un James W. Payne för Come Blow Your Horn (dt.: Wenn mein Schlafzimmer sprechen könnte)
Lyle R. Wheeler un Gene Callahan för The Cardinal (dt.: Der Kardinal)
1965 Swartwitt:
Vassilis Photopoulos
Zorba The Greek
dt.: Alexis Sorbas
George W. Davis, Hans O. Peters, Elliot Scott, Henry Grace un Robert R. Benton för The Americanization of Emily (dt.: Nur für Offiziere)
William Glasgow un Raphael Bretton för Hush… Hush, Sweet Charlotte (dt.: Wiegenlied für eine Leiche)
Stephen B. Grimes för The Night of the Iguana (Film)The Night of the Iguana (dt.: Die Nacht des Leguans)
Cary Odell un Edward G. Boyle för Seven Days in May (dt.: Sieben Tage im Mai)
Farv:
Gene Allen, Cecil Beaton, George James Hopkins
My Fair Lady John Bryan, Maurice Carter, Patrick McLoughlin un Robert Cartwright för Becket
Carroll Clark, William H. Tuntke, Emile Kuri un Hal Gausman för Mary Poppins
George W. Davis, E. Preston Ames, Henry Grace un Hugh Hunt för The Unsinkable Molly Brown (dt.: Goldgräber-Molly)
Jack Martin Smith, Ted Haworth, Walter M. Scott un Stuart A. Reiss för What a Way to Go! (dt.: Immer mit einem anderen)
1966 Swartwitt:
Robert Clatworthy un Joseph Kish
Ship of Fools
dt.: Das Narrenschiff
George W. Davis, Urie McCleary, Henry Grace un Charles S. Thompson för A Patch of Blue (dt.: Träumende Lippen)
Hal Pereira, Jack Poplin, Robert R. Benton un Joseph Kish för The Slender Thread (dt.: Stimme am Telefon)
Hal Pereira, Tambi Larsen, Ted Marshall un Josie MacAvin för The Spy Who Came in from the Cold (dt.: Der Spion, der aus der Kälte kam)
Robert Emmet Smith un Frank Tuttle för King Rat (dt.: Sie nannten ihn King)
Farv:
John Box, Terence Marsh un Dario Simoni
Doctor Zhivago
dt.: Doktor Schiwago
Robert Clatworthy un George James Hopkins för Inside Daisy Clover (dt.: Verdammte, süße Welt)
Richard Day, William J. Creber, David S. Hall, Ray Moyer, Fred M. MacLean un Norman Rockett för The Greatest Story Ever Told (dt.: Die größte Geschichte aller Zeiten)
John DeCuir, Jack Martin Smith un Dario Simoni för The Agony and the Ecstasy (dt.: Michelangelo – Inferno und Ekstase)
Boris Leven, Walter M. Scott un Ruby R. Levitt för The Sound of Music (dt.: Meine Lieder – meine Träume)
1967 Swartwitt:
Richard Sylbert un George James Hopkins
Who’s Afraid of Virginia Woolf?
dt.: Wer hat Angst vor Virgina Woolf?
George W. Davis, Paul Groesse, Henry Grace un Hugh Hunt för Mister Buddwing (dt.: Gesicht ohne Namen)
Willy Holt, Marc Frédérix un Pierre Guffroy för Paris brûle-t-il? (dt.: Brennt Paris?)
Robert Luthardt un Edward G. Boyle för The Fortune Cookie (dt.: Der Glückspilz)
Luigi Scaccianoce för Il Vangelo secondo Matteo (dt.: Das 1. Evangelium – Matthäus)
Farv:
Jack Martin Smith, Dale Hennesy, Walter M. Scott un Stuart A. Reiss
Fantastic Voyage
dt.: Die phantastische Reise
Piero Gherardi för Giulietta degli spiriti (dt.: Julia und die Geister)
Alexander Golitzen, George C. Webb, John McCarthy Jr. un John P. Austin för Gambit (dt.: Das Mädchen aus der Cherry-Bar)
Boris Leven, Walter M. Scott, John Sturtevant un William Kiernan för The Sand Pebbles (dt.: Kanonenboot am Yangtse-Kiang)
Hal Pereira, Arthur Lonergan, Robert R. Benton un James W. Payne för The Oscar (dt.: …denn keiner ist ohne Schuld)
1968 John Truscott, Edward Carrere un John Brown Camelot
dt.: Camelot – Am Hofe König Arthurs
Mario Chiari, Jack Martin Smith, Ed Graves, Walter M. Scott un Stuart A. Reiss för Doctor Dolittle
Robert Clatworthy un Frank Tuttle för Guess Who’s Coming to Dinner (dt.: Rat mal, wer zum Essen kommt)
Alexander Golitzen, George C. Webb un Howard Bristol för Thoroughly Modern Millie
Lorenzo Mongiardino, John DeCuir, Elven Webb, Giuseppe Mariani, Dario Simoni un Luigi Gervasi för The Taming of the Shrew (dt.: Der Widerspenstigen Zähmung)
1969 John Box, Terence Marsh, Vernon Dixon un Ken Muggleston Oliver!
dt.: Oliver
Michail Bogdanow, Gennadi Mjasnikow, Georgi Koschelew un W. Uwarow för Woina i mir (dt.: Krieg und Frieden)
George W. Davis un Edward C. Carfagno för The Shoes of the Fisherman (dt.: In den Schuhen des Fischers)
Boris Leven, Walter M. Scott un Howard Bristol för Star!
Anthony Masters, Harry Lange un Ernest Archer för 2001: A Space Odyssey (dt.: 2001: Odyssee im Weltraum)
1970 John DeCuir, Jack Martin Smith, Herman A. Blumenthal, Walter M. Scott, George James Hopkins un Raphael Bretton Hello, Dolly! Robert F. Boyle, George B. Chan, Edward G. Boyle un Carl Biddiscombe för Gaily, Gaily
Maurice Carter, Lionel Couch un Patrick McLoughlin för Anne of the Thousand Days (dt.: Königin für tausend Tage)
Alexander Golitzen, George C. Webb un Jack D. Moore för Sweet Charity
Harry Horner un Frank R. McKelvy för They Shoot Horses, Don't They? (dt.: Nur Pferden gibt man den Gnadenschuß)

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1971 Urie McCleary, Gil Parrondo, Antonio Mateos un Pierre-Louis Thévenet Patton
dt.: Patton – Rebell in Uniform
Alexander Golitzen, E. Preston Ames, Jack D. Moore un Mickey S. Michaels för Airport
Tambi Larsen un Darrell Silvera för The Molly Macguires (dt.: Verflucht bis zum jüngsten Tag)
Terence Marsh, Robert Cartwright un Pamela Cornell för Scrooge
Jack Martin Smith, Yoshirō Muraki, Richard Day, Taizō Kawashima, Walter M. Scott, Norman Rockett un Carl Biddiscombe för Tora! Tora! Tora!
1972 John Box, Ernest Archer, Jack Maxsted, Gil Parrondo un Vernon Dixon Nicholas and Alexandra
dt.: Nikolaus und Alexandra
Robert F. Boyle, Michael Stringer un Peter Lamont för Fiddler on the Roof (dt.: Anatevka)
Boris Leven, William H. Tuntke un Ruby R. Levitt för The Andromeda Strain (dt.: Andromeda – Tödlicher Staub aus dem All)
John B. Mansbridge, Peter Ellenshaw, Emile Kuri un Hal Gausman för Bedknobs and Broomsticks (dt.: Die tollkühne Hexe in ihrem fliegenden Bett)
Terence Marsh, Robert Cartwright un Peter Howitt för Mary, Queen of Scots (dt.: Maria Stuart, Königin von Schottland)
1973 Rolf Zehetbauer, Hans Jürgen Kiebach un Herbert Strabel Cabaret Carl Anderson un Reg Allen för Lady Sings the Blues
Don Ashton, Geoffrey Drake, John Graysmark, William Hutchinson un Peter James för Young Winston
John Box, Gil Parrondo un Robert W. Laing för Travels with My Aunt (dt.: Reisen mit meiner Tante)
William J. Creber un Raphael Bretton för The Poseidon Adventure (dt.: Die Höllenfahrt der Poseidon)
1974 Henry Bumstead un
James W. Payne
The Sting
dt.: Der Clou
Stephen B. Grimes un William Kiernan för The Way We Were (dt.: So wie wir waren)
Philip M. Jeffries un Robert De Vestel för Tom Sawyer (dt.: Tom Sawyers Abenteuer)
Bill Malley un Jerry Wunderlich för The Exorcist (dt.: Der Exorzist)
Lorenzo Mongiardino, Gianni Quaranta un Carmelo Patrono för Fratello sole, sorella luna (dt.: Bruder Sonne, Schwester Mond)
1975 Dean Tavoularis, Angelo P. Graham un George R. Nelson The Godfather Part II
dt.: Der Pate – Teil II
William J. Creber, Ward Preston un Raphael Bretton för The Towering Inferno (dt.: Flammendes Inferno)
Peter Ellenshaw, John B. Mansbridge, Walter H. Tyler, Al Roelofs un Hal Gausman för The Island at the Top of the World (dt.: Insel am Ende der Welt)
Alexander Golitzen, E. Preston Ames un Frank R. McKelvy för Earthquake (dt.: Erdbeben)
Richard Sylbert, W. Stewart Campbell un Ruby R. Levitt för Chinatown
1976 Ken Adam, Roy Walker un Vernon Dixon Barry Lyndon Albert Brenner un Marvin March för The Sunshine Boys
Edward C. Carfagno un Frank R. McKelvy för The Hindenburg (dt.: Die Hindenburg)
Richard Sylbert, W. Stewart Campbell un George Gaines för Shampoo
Alexandre Trauner, Tony Inglis un Peter James för The Man Who Would Be King (dt.: Der Mann, der König sein wollte)
1977 George Jenkins un
George Gaines
All the President’s Men
dt.: Die Unbestechlichen
Robert F. Boyle un Arthur Jeph Parker för The Shootist (dt.: Der letzte Scharfschütze)
Gene Callahan, Jack T. Collis un Jerry Wunderlich för The Last Tycoon (dt.: Der letzte Tycoon)
Dale Hennesy un Robert De Vestel för Logan’s Run (dt.: Flucht ins 23. Jahrhundert)
Elliot Scott un Norman Reynolds för The Incredible Sarah
1978 Jonathan Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley un Roger Christian Star Wars
dt.: Krieg der Sterne
Ken Adam, Peter Lamont un Hugh Scaife för The Spy Who Loved Me (dt.: Der Spion, der mich liebte)
Joe Alves, Daniel A. Lomino un Phil Abramson för Close Encounters of the Third Kind (dt.: Unheimliche Begegnung der dritten Art)
Albert Brenner un Marvin March för The Turning Point (dt.: Am Wendepunkt)
George C. Webb un Mickey S. Michaels för Airport ’77 (dt.: Verschollen im Bermuda-Dreieck)
1979 Paul Sylbert, Edwin O’Donovan un George Gaines Heaven Can Wait
dt.: Der Himmel soll warten
Mel Bourne un Daniel Robert för Interiors (dt.: Innenleben)
Albert Brenner un Marvin March för California Suite (dt.: Das verrückte California-Hotel)
Dean Tavoularis, Angelo P. Graham un George R. Nelson för The Brink’s Job (dt.: Das große Dings bei Brinks)
Tony Walton, Philip Rosenberg, Edward Stewart un Robert Drumheller för The Wiz (dt.: The Wiz – Das zauberhafte Land)
1980 Philip Rosenberg, Tony Walton, Edward Stewart un Gary J. Brink All That Jazz
dt.: Hinter dem Rampenlicht
George Jenkins un Arthur Jeph Parker för The China Syndrome (dt.: Das China-Syndrom)
Harold Michelson, Joseph R. Jennings, Leon Harris, John Vallone un Linda DeScenna för Star Trek: The Motion Picture (dt.: Star Trek: Der Film)
Michael Seymour, Leslie Dilley, Roger Christian un Ian Whittaker för Alien (dt.: Alien – Das unheimliche Wesen aus einer fremden Welt)
Dean Tavoularis, Angelo P. Graham un George R. Nelson för Apocalypse Now

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1981 Pierre Guffroy
Jack Stephens
Tess John W. Corso un John M. Dwyer för Coal Miner’s Daughter (dt.: Nashville Lady)
Stuart Craig, Robert Cartwright un Hugh Scaife för The Elephant Man (dt.: Der Elefantenmensch)
Yoshirō Muraki för Kagemusha (dt.: Kagemusha – Der Schatten des Kriegers)
Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange, Alan Tomkins un Michael D. Ford för The Empire Strikes Back (dt.: Das Imperium schlägt zurück)
1982 Norman Reynolds, Leslie Dilley un Michael D. Ford Raiders of the Lost Ark
dt.: Jäger des verlorenen Schatzes
Assheton Gorton un Ann Mollo för The French Lieutenant’s Woman (dt.: Die Geliebte des französischen Leutnants)
John Graysmark, Patrizia von Brandenstein, Tony Reading, George DeTitta Sr., George DeTitta Jr. un Peter Howitt för Ragtime
Tambi Larsen un James L. Berkey för Heaven’s Gate (dt.: Heaven’s Gate – Das Tor zum Himmel)
Richard Sylbert un Michael Seirton för Reds
1983 Stuart Craig, Robert W. Laing un Michael Seirton Gandhi Dale Hennesy un Marvin March för Annie
Rodger Maus, Tim Hutchinson, William Craig Smith un Harry Cordwell för Victor Victoria (dt.: Victor/Victoria)
Lawrence G. Paull, David L. Snyder un Linda DeScenna för Blade Runner
Franco Zeffirelli un Gianni Quaranta för La Traviata
1984 Anna Asp un
Susanne Lingheim
Fanny och Alexander
dt.: Fanny und Alexander
Geoffrey Kirkland, Richard Lawrence, W. Stewart Campbell, Peter R. Romero, Jim Poynter un George R. Nelson för The Right Stuff (dt.: Der Stoff aus dem die Helden sind)
Polly Platt un Tom Pedigo för Terms of Endearment (dt.: Zeit der Zärtlichkeit)
Norman Reynolds, Fred Hole, James L. Schoppe un Michael D. Ford för Return of the Jedi (dt.: Die Rückkehr der Jedi-Ritter)
Roy Walker, Leslie Tomkins un Tessa Davies för Yentl
1985 Patrizia von Brandenstein un
Karel Cerný
Amadeus Mel Bourne, Angelo P. Graham un Bruce Weintraub för The Natural (dt.: Der Unbeugsame)
John Box un Hugh Scaife för A Passage to India (dt.: Reise nach Indien)
Albert Brenner un Rick Simpson för 2010 (dt.: 2010: Das Jahr, in dem wir Kontakt aufnehmen)
Richard Sylbert un George Gaines för The Cotton Club (dt.: Cotton Club)
1986 Stephen B. Grimes un
Josie MacAvin
Out of Africa
dt.: Jenseits von Africa
Norman Garwood un Maggie Gray för Brazil
Stan Jolley un John H. Anderson för Witness (dt.: Der einzige Zeuge)
Yoshirō Muraki un Shinobu Muraki för Ran
J. Michael Riva, Bo Welch un Linda DeScenna för The Color Purple (dt.: Die Farbe Lila)
1987 Gianni Quaranta, Brian Ackland-Snow, Brian Savegar un Elio Altramura A Room with a View
dt.: Zimmer mit Aussicht
Stuart Craig un Jack Stephens för The Mission (dt.: Mission)
Peter Lamont un Crispian Sallis för Aliens (dt.: Aliens – Die Rückkehr)
Boris Leven un Karen O’Hara för The Color of Money (dt.: Die Farbe des Geldes)
Stuart Wurtzel un Carol Joffe för Hannah and her Sisters (dt.: Hannah und ihre Schwestern)
1988 Ferdinando Scarfiotti, Bruno Cesari un Osvaldo Desideri The Last Emperor
dt.: Der letzte Kaiser
Santo Loquasto, Carol Joffe, Leslie Bloom un George DeTitta Jr. för Radio Days
Anthony Pratt un Joanne Woollard för Hope and Glory
Norman Reynolds un Harry Cordwell för Empire of the Sun (dt.: Das Reich der Sonne)
Patrizia von Brandenstein, William A. Elliott un Hal Gausman för The Untouchables (dt.: The Untouchables – Die Unbestechlichen)
1989 Stuart Craig un
Gérard James
Dangerous Liaisons
dt.: Gefährliche Liebschaften
Albert Brenner un Garrett Lewis för Beaches (dt.: Freundinnen)
Ida Random un Linda DeScenna för Rain Man
Elliot Scott un Peter Howitt för Who Framed Roger Rabbit (dt.: Falsches Spiel mit Roger Rabbit)
Dean Tavoularis un Armin Ganz för Tucker: The Man and His Dream (dt.: Tucker)
1990 Anton Furst un
Peter Young
Batman Leslie Dilley un Anne Kuljian för The Abyss (dt.: Abyss – Abgrund des Todes)
Dante Ferretti un Francesca Lo Schiavo för The Adventures of Baron Munchausen (dt.: Die Abenteuer des Baron Münchhausen)
Norman Garwood un Garrett Lewis för Glory
Bruno Rubeo un Crispian Sallis för Driving Miss Daisy (dt.: Miss Daisy und ihr Chauffeur)

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1991 Richard Sylbert un
Rick Simpson
Dick Tracy Jeffrey Beecroft un Lisa Dean för Dances with Wolves (dt.: Der mit dem Wolf tanzt)
Dante Ferretti un Francesca Lo Schiavo för Hamlet
Ezio Frigerio und Jacques Rouxel för Cyrano de Bergerac (dt.: Cyrano von Bergerac)
Dean Tavoularis un Gary Fettis för The Godfather Part III (dt.: Der Pate – Teil III)
1992 Dennis Gassner un
Nancy Haigh
Bugsy Mel Bourne un Cindy Carr för The Fisher King (dt.: König der Fischer)
Norman Garwood un Garrett Lewis för Hook
Dennis Gassner un Nancy Haigh för Barton Fink
Paul Sylbert un Caryl Heller för The Prince of Tides (dt.: Herr der Gezeiten)
1993 Luciana Arrighi un
Ian Whittaker
Howards End
dt.: Wiedersehen in Howards End
Henry Bumstead un Janice Blackie-Goodine för Unforgiven (dt.: Erbarmungslos)
Stuart Craig un Chris A. Butler för Chaplin
Thomas E. Sanders un Garrett Lewis för Bram Stoker’s Dracula
Ferdinando Scarfiotti un Linda DeScenna för Toys
1994 Allan Starski un
Ewa Braun
Schindler’s List
dt.: Schindlers Liste
Ken Adam un Marvin March för Addams Family Values (dt.: Die Addams Family in verrückter Tradition)
Luciana Arrighi un Ian Whittaker för The Remains of the Day (dt.: Was vom Tage übrig blieb)
Dante Ferretti un Robert J. Franc för The Age of Innocence (dt.: Zeit der Unschuld)
Ben van Os un Jan Roelfs för Orlando
1995 Ken Adam un
Carolyn Scott
The Madness of King George
dt.: King George – Ein Königreich für mehr Verstand
Rick Carter un Nancy Haigh för Forrest Gump
Dante Ferretti un Francesca Lo Schiavo för Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (dt.: Interview mit einem Vampir)
Lilly Kilvert un Dorree Cooper för Legends of the Fall (dt.: Legenden der Leidenschaft)
Santo Loquasto un Susan Bode för Bullets Over Broadway
1996 Eugenio Zanetti Restoration
dt.: Restoration – Zeit der Sinnlichkeit
Tony Burrough för Richard III.
Michael Corenblith un Merideth Boswell för Apollo 13
Roger Ford undKerrie Brown för Babe (dt.: Ein Schweinchen namens Babe)
Bo Welch un Cheryl Carasik för A Little Princess (dt.: Little Princess)
1997 Stuart Craig un
Stephanie McMillan
The English Patient
dt.: Der englische Patient
Tim Harvey för Hamlet
Catherine Martin un Brigitte Broch för Romeo + Juliet (dt.: William Shakespeares Romeo + Julia)
Brian Morris un Philippe Turlure för Evita
Bo Welch un Cheryl Carasik för The Birdcage (dt.: The Birdcage – Ein Paradies für schrille Vögel)
1998 Peter Lamont un
Michael D. Ford
Titanic Dante Ferretti un Francesca Lo Schiavo för Kundun
Jeannine Claudia Oppewall un Jay Hart för L.A. Confidential
Jan Roelfs un Nancy Nye för Gattaca
Bo Welch un Cheryl Carasik för Men in Black
1999 Martin Childs un
Jill Quertier
Shakespeare in Love John Myhre und Peter Howit för Elizabeth
Jeannine Claudia Oppewall un Jay Hart för Pleasantville (dt.: Pleasantville – Zu schön, um wahr zu sein)
Thomas E. Sanders un Lisa Dean för Saving Private Ryan (dt.: Der Soldat James Ryan)
Eugenio Zanetti un Cindy Carr för What Dreams May Come (dt.: Hinter dem Horizont)
2000 Rick Heinrichs un
Peter Young
Sleepy Hollow Luciana Arrighi und Ian Whittaker för Anna and the King (dt.: Anna und der König)
David Gropman un Beth A. Rubin för The Cider House Rules (dt.: Gottes Werk & Teufels Beitrag)
Eve Stewart un John Bush för Topsy-Turvy (dt.: Topsy-Turvy – Auf den Kopf gestellt)
Roy Walker un Bruno Cesari för The Talented Mr. Ripley (dt.: Der talentierte Mr. Ripley)

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2001 Timmy Yip Wòhǔ Cánglóng
dt.: Tiger and Dragon
Martin Childs un Jill Quertier för Quills (dt.: Quills – Macht der Besessenheit)
Michael Corenblith un Merideth Boswell för Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas (dt.: Der Grinch)
Arthur Max un Crispian Sallis för Gladiator
Jean Rabasse un Françoise Benoît-Fresco för Vatel
2002 Catherine Martin un
Brigitte Broch
Moulin Rouge!
dt.: Moulin Rouge
Stephen Altman un Anna Pinnock för Gosford Park
Aline Bonetto un Marie-Laure Valla för Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (dt.: Die fabelhafte Welt der Amélie)
Stuart Craig un Stephanie McMillan för Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (dt.: Harry Potter und der Stein der Weisen)
Grant Major un Dan Hennah för The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (dt.: Der Herr der Ringe: Die Gefährten)
2003 John Myhre un
Gordon Sim
Chicago Felipe Fernández del Paso un Hannia Robledo för Frida
Dante Ferretti un Francesca Lo Schiavo för Gangs of New York
Dennis Gassner un Nancy Haigh för Road to Perdition
Grant Major, Dan Hennah un Alan Lee för The Lord of the Rings: The Two Towers (dt.: Der Herr der Ringe: Die zwei Türme)
2004 Grant Major, Dan Hennah, un Alan Lee The Lord of the Rings: The Return of the King
dt.: Der Herr der Ringe: Die Rückkehr des Königs
Lilly Kilvert un Gretchen Rau för The Last Samurai (dt.: Last Samurai)
Jeannine Claudia Oppewall un Leslie A. Pope för Seabiscuit (dt.: Seabiscuit – Mit dem Willen zum Erfolg)
Ben van Os un Cecile Heideman för Girl with a Pearl Earring (dt.: Das Mädchen mit dem Perlenohrring)
William Sandell un Robert Gould för Master and Commander: The Far Side of the World (dt.: Master and Commander – Bis ans Ende der Welt)
2005 Dante Ferretti un
Francesca Lo Schiavo
The Aviator
dt.: Aviator
Aline Bonetto för Un long dimanche de fiançailles (dt.: Mathilde – Eine große Liebe)
Rick Heinrichs un Cheryl Carasik för Lemony Snicket’s A Series Of Unfortunate Events (dt.: Lemony Snicket – Rätselhafte Ereignisse)
Gemma Jackson un Trisha Edwards för Finding Neverland (dt.: Wenn Träume fliegen lernen)
Anthony Pratt un Celia Bobak för The Phantom of the Opera (dt.: Das Phantom der Oper)
2006 John Myhre un
Gretchen Rau
Memoirs of a Geisha
dt.: Die Geisha
James D. Bissell un Jan Pascale för Good Night, and Good Luck.
Stuart Craig un Stephanie McMillan för Harry Potter and the Goblet of Fire (dt.: Harry Potter und der Feuerkelch)
Sarah Greenwood un Katie Spencer för Pride & Prejudice (dt.: Stolz und Vorurteil)
Grant Major, Dan Hennah un Simon Bright för King Kong
2007 Eugenio Caballero un
Pilar Revuelta
El laberinto del fauno
dt.: Pans Labyrinth
John Myhre un Nancy Haigh för Dreamgirls
Jeannine Claudia Oppewall, Gretchen Rau un Leslie E. Rollins för The Good Shepherd (dt.: Der gute Hirte)
Rick Heinrichs un Cheryl Carasik för Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest (dt.: Pirates of the Caribbean – Fluch der Karibik 2)
Nathan Crowley un Julie Ochipinti för The Prestige (dt.: Prestige – Die Meister der Magie)
2008 Dante Ferretti un
Francesca Lo Schiavo
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
dt.: Sweeney Todd – Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
Arthur Max un Beth A. Rubino för American Gangster
Sarah Greenwood un Katie Spencer för Atonement (dt.: Abbitte)
Dennis Gassner un Anna Pinnock för The Golden Compass (dt.: Der goldene Kompass)
Jack Fisk un Jim Erickson för There Will Be Blood
2009 Donald Graham Burt un
Victor J. Zolfo
The Curious Case of Benjamin Button
dt.: Der seltsame Fall des Benjamin Button
James J. Murakami un Gary Fettis för Changeling (dt.: Der fremde Sohn)
Nathan Crowley un Peter Lando för The Dark Knight
Michael Carlin un Rebecca Alleway för The Duchess (dt.: Die Herzogin)
Kristi Zea un Debra Schutt för Revolutionary Road (dt.: Zeiten des Aufruhrs)
2010 Rick Carter, Robert Stromberg un Kim Sinclair Avatar
dt.: Avatar – Aufbruch nach Pandora
David Warren, Anastasia Masaro un Caroline Smith för The Imaginarium of Doctor Parnassus (dt.: Das Kabinett des Doktor Parnassus)
John Myhre un Gordon Sim för Nine
Sarah Greenwood un Katie Spencer för Sherlock Holmes
Patrice Vermette un Maggie Gray för The Young Victoria (dt.: Young Victoria)

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2011 Robert Stromberg un
Karen O’Hara
Alice in Wonderland
dt.: Alice im Wunderland
Stuart Craig un Stephenie McMillan för Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (dt.: Harry Potter und die Heiligtümer des Todes: Teil 1)
Guy Hendrix Dyas, Larry Dias un Douglas A. Mowat för Inception
Eve Stewart un Judy Farr för The King’s Speech
Jess Gonchor un Nancy Haigh för True Grit
2012 Dante Ferretti un
Francesca Lo Schiavo
Hugo
dt.: Hugo Cabret
Laurence Bennett un Robert Gould för The Artist
Rick Carter un Lee Sandales för War Horse (dt.: Gefährten)
Stuart Craig un Stephenie McMillan för Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (dt.: Harry Potter und die Heiligtümer des Todes: Teil 2)
Anne Seibel un Hélène Dubreuil för Midnight in Paris
2013 Rick Carter un
Jim Erickson
Lincoln Sarah Greenwood un Katie Spencer för Anna Karenina
Dan Hennah, Ra Vincent un Simon Bright för The Hobbit: An Unexpected Journey (dt.: Der Hobbit – Eine unerwartete Reise)
Eve Stewart un Anna Lynch-Robinson för Les Misérables
David Gropman un Anna Pinnock för Life of Pi (dt.: Life of Pi: Schiffbruch mit Tiger)
2014 Catherine Martin un
Beverley Dunn
The Great Gatsby
dt.: Der große Gatsby
Adam Stockhausen un Alice Baker för 12 Years a Slave
Judy Becker un Heather Loeffler för American Hustle
Andy Nicholson, Rosie Goodwin un Joanne Woollard för Gravity
K. K. Barrett un Gene Serdena för Her