Oscar/Best Kamera

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Oscar för de beste Kamera is en Utteken för de Kameralüüd vun en Film. In disse Kategorie weer al vun Anfang an en Oscar vergeven. In de Tiet vun 1940 bit 1967 – mit Utnahm vun 1958 – geev dat in disse Kategorie jümmer twee Oscars, vunwegen dat Swartwitt- un Farvfilmen unafhanggig vun’nanner beweert worrn sünd.

Statistik
An’n fakensten uttekent Kameramann Joseph Ruttenberg un Leon Shamroy (je 4 mol wunnen)
An’n fakensten vörslahn Kameramann Charles Lang un Leon Shamroy (je 18 mol nomineert)
An’n fakensten vörslahn ahn to winnen George J. Folsey (13 Nomineren)

De nafolgen Tabell wiest de Filmen na dat Johr vun de Priesverlehen.

1929–1930[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1929 Charles Rosher
Karl Struss
Sunrise: A Song of Two Humans
dt.: Sonnenaufgang – Lied von zwei Menschen
George Barnes för The Devil Dancer, The Magic Flame un Sadie Thompson (dt.: …aber das Fleisch ist schwach)
1930 (1) Clyde De Vinna White Shadows in the South Seas
dt.: Weiße Schatten
George Barnes för Our Dancing Daughters
Arthur Edeson för In Old Arizona
Ernest Palmer för 4 Devils (dt.: Vier Teufel)
Ernest Palmer för Street Angel (dt.: Engel der Straße)
John F. Seitz för The Divine Lady (dt.: Die ungekrönte Königin)
1930 (2) Joseph T. Rucker
Willard Van der Veer
With Byrd at the South Pole
dt.: Mit Byrd zum Südpol
William H. Daniels för Anna Christie
Arthur Edeson för All Quiet on the Western Front (dt.: Im Westen nichts Neues)
Tony Gaudio un Harry Perry för Hell’s Angels (dt.: Höllenflieger)
Victor Milner för The Love Parade (dt.: Liebesparade)

1931–1940[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1931 Floyd Crosby Tabu: A Story of the South Seas
dt.: Tabu
Edward Cronjager för Cimarron (dt.: Pioniere des wilden Westens)
Lee Garmes för Morocco (dt.: Marokko)
Charles Lang för The Right to Love
Barney McGill för Svengali
1932 Lee Garmes Shanghai-Express Ray June för Arrowsmith
Karl Struss för Dr. Jekyll and Mr. Hyde (dt.: Dr. Jekyll und Mr. Hyde)
1933 Pries weer nich vergeven
1934 Charles Lang A Farewell to Arms
dt.: In einem anderen Land
George J. Folsey för Reunion in Vienna (dt.: Rendez-vous in Wien)
Karl Struss för The Sign of the Cross (dt.: Im Zeichen des Kreuzes)
1935 Victor Milner Cleopatra George J. Folsey för Operator 13
Charles Rosher för The Affairs of Cellini
1936 Hal Mohr A Midsummer Night’s Dream
dt.: Ein Sommernachtstraum
Ray June för Barbary Coast (dt.: San Francisco im Goldfieber)
Victor Milner för The Crusades (dt.: Kreuzritter – Richard Löwenherz)
Gregg Toland för Les Misérables (dt.: Die Elenden)
1937 Tony Gaudio Anthony Adverse
dt.: Ein rastloses Leben
George J. Folsey för The Gorgeous Hussy
Victor Milner för The General Died At Dawn (dt.: Der General starb im Morgengrauen)
1938 Karl Freund The Good Earth
dt.: Die gute Erde
Gregg Toland för Dead End (dt.: Sackgasse)
Joseph A. Valentine för Wings Over Honolulu
1939 Joseph Ruttenberg The Great Waltz
dt.: Der große Walzer
Norbert Brodine för Merrily We Live (dt.: Uns geht’s ja prächtig)
Robert De Grasse för Vivacious Lady
Ernest Haller för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)
James Wong Howe för Algiers
J. Peverell Marley för Suez
Ernest Miller un Harry J. Wild för Army Girl
Victor Milner för The Buccaneer (dt.: Der Freibeuter von Louisiana)
Leon Shamroy för The Young in Heart (dt.: Gauner mit Herz)
Joseph A. Valentine för Mad About Music
Joseph Walker för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)
1940 Swartwitt:
Gregg Toland
Wuthering Heights
dt.: Sturmhöhe
Joseph H. August för Gunga Din (dt.: Aufstand in Sidi Hakim)
Norbert Brodine för Lady of the Tropics
Tony Gaudio för Juarez
Bert Glennon för Stagecoach (dt.: Ringo)
Arthur C. Miller för The Rains Came (dt.: Nacht über Indien)
Victor Milner för The Great Victor Herbert (dt.: Dreivierteltakt am Broadway)
Gregg Toland för Intermezzo
Joseph A. Valentine för First Love
Joseph Walker för Only Angels Have Wings (dt.: S.O.S. Feuer an Bord)
Farv:
Ernest Haller un
Ray Rennahan
Gone with the Wind
dt.: Vom Winde verweht
Georges Périnal un Osmond Borradaile för The Four Feathers (dt.: Vier Federn)
Sol Polito un W. Howard Greene för The Private Lives of Elizabeth and Essex (dt.: Günstling einer Königin)
Ray Rennahan un Bert Glennon för Drums Along the Mohawk (dt.: Trommeln am Mohawk)
Harold Rosson för The Wizard of Oz (dt.: Das zauberhafte Land)
William V. Skall för The Mikado

1941–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1941 Swartwitt:
George Barnes
Rebecca Tony Gaudio för The Letter (dt.: Das Geheimnis von Malampur)
Ernest Haller för All This, and Heaven Too (dt.: Hölle, wo ist dein Sieg)
James Wong Howe för Abe Lincoln in Illinois
Charles Lang för Arise, My Love
Rudolph Maté för Foreign Correspondent (dt.: Der Auslandskorrespondent)
Harold Rosson för Boom Town (dt.: Der Draufgänger)
Joseph Ruttenberg för Waterloo Bridge (dt.: Ihr erster Mann)
Gregg Toland för The Long Voyage Home (dt.: Der lange Weg nach Cardiff)
Joseph A. Valentine för Spring Parade
Farv:
Georges Périnal
The Thief of Bagdad
dt.: Der Dieb von Bagdad
Oliver T. Marsh un Allen M. Davey för Bitter Sweet
Arthur C. Miller un Ray Rennahan för The Blue Bird
Victor Milner un W. Howard Greene för North West Mounted Police (dt.: Die scharlachroten Reiter)
Leon Shamroy un Ray Rennahan för Down Argentine Way (dt.: Galopp ins Glück)
Sidney Wagner un William V. Skall för Northwest Passage (dt.: Nordwest-Passage)
1942 Swartwitt:
Arthur C. Miller
How Green Was My Valley
dt.: Schlagende Wetter
Edward Cronjager för Sun Valley Serenade (dt.: Adoptiertes Glück)
Karl Freund för The Chocolate Soldier
Charles Lang för Sundown (dt.: Die Waffenschmuggler von Kenia)
Rudolph Maté för That Hamilton Woman (dt.: Lord Nelsons letzte Liebe)
Sol Polito för Sergeant York
Joseph Ruttenberg för Dr. Jekyll and Mr. Hyde (dt.: Arzt und Dämon)
Gregg Toland för Citizen Kane
Leo Tover för Hold Back the Dawn (dt.: Das goldene Tor)
Joseph Walker för Here Comes Mr. Jordan (dt.: Urlaub vom Himmel)
Farv:
Ernest Palmer
Ray Rennahan
Blood and Sand
dt.: König der Toreros
Wilfred M. Cline, Karl Struss un William E. Snyder för Aloma of the South Seas (dt.: Aloma, die Tochter der Südsee)
Karl Freund un W. Howard Greene för Blossoms in the Dust (dt.: Blüten im Staub)
Bert Glennon för Dive Bomber
Harry Hallenberger un Ray Rennahan för Louisiana Purchase
William V. Skall un Leonard Smith för Billy the Kid (dt.: Der letzte Bandit)
1943 Swartwitt:
Joseph Ruttenberg
Mrs. Miniver Charles G. Clarke för Moontide (dt.: Nacht im Hafen)
Stanley Cortez för The Magnificent Ambersons (dt.: Der Glanz des Hauses Amberson)
Edward Cronjager för The Pied Piper (dt.: Der Rattenfänger von Hameln)
James Wong Howe för Kings Row
Rudolph Maté för The Pride of the Yankees (dt.: Der große Wurf)
John J. Mescall för Take a Letter, Darling (dt.: Liebling, zum Diktat)
Arthur C. Miller för This Above All
Leon Shamroy för Ten Gentlemen from West Point (dt.: 10 Leutnants von West-Point)
Ted Tetzlaff för The Talk of the Town (dt.: Zeuge der Anklage)
Farv:
Leon Shamroy
The Black Swan
dt.: Der Seeräuber
Edward Cronjager un William V. Skall för To the Shores of Tripoli
W. Howard Greene för Jungle Book (dt.: Das Dschungelbuch)
Milton R. Krasner, William V. Skall un W. Howard Greene för Arabian Nights (dt.: Arabische Nächte)
Victor Milner un William V. Skall för Reap the Wild Wind (dt.: Piraten im karibischen Meer)
Sol Polito för Captains of the Clouds (dt.: Helden der Lüfte)
1944 Swartwitt:
Arthur C. Miller
The Song of Bernadett
dt.: Das Lied von Bernadette
Arthur Edeson för Casablanca
Tony Gaudio för Corvette K-225 (dt.: Korvette K 225)
James Wong Howe, Elmer Dyer un Charles A. Marshall för Air Force (dt.: In die japanische Sonne)
James Wong Howe för The North Star
Charles Lang för So Proudly We Hail (dt.: Mutige Frauen!)
Rudolph Maté för Sahara
Joseph Ruttenberg för Madame Curie
John F. Seitz för Five Graves to Cairo (dt.: Fünf Gräber bis Kairo)
Harry Stradling Sr. för The Human Comedy (dt.: …und das Leben geht weiter)
Farv:
Hal Mohr
W. Howard Greene
Phantome of the Opera
dt.: Phantom der Oper
Charles G. Clarke un Allen M. Davey för Hello Frisco, Hello
Edward Cronjager för Heaven Can Wait (dt.: Ein himmlischer Sünder)
George J. Folsey för Thousands Cheer
Ray Rennahan för For Whom the Bell Tolls (dt.: Wem die Stunde schlägt)
Leonard Smith för Lassie Come Home (dt.: Heimweh)
1945 Swartwitt:
Joseph LaShelle
Laura Stanley Cortez un Lee Garmes för Since You Went Away (dt.: Als du Abschied nahmst)
George J. Folsey för The White Cliffs of Dover
Charles Lang för The Uninvited (dt.: Der unheimliche Gast)
Lionel Lindon för Going My Way (dt.: Der Weg zum Glück)
Glen MacWilliams för Lifeboat (dt.: Das Rettungsboot)
Joseph Ruttenberg för Gaslight (dt.: Das Haus der Lady Alquist)
John F. Seitz för Double Indemnity (dt.: Frau ohne Gewissen)
Robert Surtees un Harold Rosson för Thirty Seconds Over Tokyo (dt.: 30 Sekunden über Tokio)
Sidney Wagner för Dragon Seed
Farv:
Leon Shamroy
Wilson Edward Cronjager för Home in Indiana (dt.: Zu Hause in Indiana)
George J. Folsey för Meet Me in St. Louis
Rudolph Maté un Allen M. Davey för Cover Girl (dt.: Es tanzt die Göttin)
Ray Rennahan för Lady in the Dark (dt.: Die Frau meiner Träume)
Charles Rosher för Kismet
1946 Swartwitt:
Harry Stradling Sr.
The Picture of Dorian Gray
dt.: Das Bildnis des Dorian Gray
George Barnes för Spellbound (dt.: Ich kämpfe um dich)
Ernest Haller för Mildred Pierce (dt.: Solange ein Herz schlägt)
Arthur C. Miller för The Keys of the Kingdom (dt.: Schlüssel zum Himmelreich)
John F. Seitz för The Lost Weekend (dt.: Das verlorene Wochenende)
Farv:
Leon Shamroy
Leave Her to Heaven
dt.: Todsünde
George Barnes för The Spanish Main (dt.: Die Seeteufel vun Cartagena)
Tony Gaudio un Allen M. Davey för A Song to Remember (dt.: Triumph des Herzens)
Robert H. Planck un Charles P. Boyle för Anchors Aweigh (dt.: Urlaub in Hollywood)
Leonard Smith för National Velvet (dt.: Kleines Mädchen, großes Herz)
1947 Swartwitt:
Arthur C. Miller
Anna and the King of Siam
dt.: Anna und der König von Siam
George J. Folsey för The Green Years
Farv:
Charles Rosher
Leonard Smith
Arthur E. Arling
The Yearling
dt.: Die Wildnis ruft
Joseph Walker för The Jolson Story (dt.: Der Jazzsänger)
1948 Swartwitt:
Guy Green
Great Expectations
dt.: Geheimnisvolle Erbschaft
George J. Folsey för Green Dolphin Street (dt.: Taifun)
Charles Lang för The Ghost and Mrs. Muir (dt.: Ein Gespenst auf Freiersfüßen)
Farv:
Jack Cardiff
Black Narcissus
dt.: Die schwarze Narzisse
Harry Jackson för Mother Wore Tights
J. Peverell Marley un William V. Skall för Life with Father (dt.: Unser Leben mit Vater)
1949 Swartwitt:
William H. Daniels
The Naked City
dt.: Stadt ohne Maske
Joseph H. August för Portrait of Jennie (Jenny)
Charles Lang för A Foreign Affair (dt.: Eine auswärtige Affäre)
Ted D. McCord för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
Nicholas Musuraca för I Remember Mama (dt.: Geheimnis der Mutter)
Farv:
Joseph A. Valentine
William V. Skall
Winton C. Hoch
Joan of Arc
dt.: Johanna von Orleans
Charles G. Clarke für Green Grass of Wyoming
Robert H. Planck für The Three Musketeers (dt.: Die drei Musketiere)
William E. Snyder für The Loves of Carmen (dt.: Liebesnächte in Sevilla)
1950 Swartwitt:
Paul Vogel
Battleground
dt.: Kesselschlacht
Joseph LaShelle för Come to the Stable (dt.: …und der Himmel lacht dazu)
Franz Planer för Champion (dt.: Zwischen Frauen und Seilen)
Leon Shamroy för Prince of Foxes
Leo Tover för The Heiress (dt.: Die Erbin)
Farv:
Winton C. Hoch
She Wore a Yellow Ribbon
dt.: Der Teufelshauptmann
Charles G. Clarke för Sand
Robert H. Planck un Charles Edgar Schoenbaum för Little Women (dt.: Kleine tapfere Jo)
William E. Snyder för Jolson Sings Again
Harry Stradling Sr. för The Barkleys of Broadway (dt.: Die Tänzer vom Broadway)

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1951 Swartwitt:
Robert Krasker
The Third Man
dt.: Der dritte Mann
Milton R. Krasner för All About Eve (dt.: Alles über Eva)
Victor Milner för The Furies
Harold Rosson för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt Dschungel)
John F. Seitz för Sunset Boulevard (dt.: Boulevard der Dämmerung)
Farv:
Robert Surtees
King Solomon’s Mines
dt.: König Salomons Diamanten
George Barnes för Samson and Delilah (dt.: Samson und Delilah)
Ernest Haller för The Flame and the Arrow (dt.: Der Rebell)
Ernest Palmer för Broken Arrow (dt.: Der gebrochene Pfeil)
Charles Rosher för Annie Get Your Gun
1952 Swartwitt:
William C. Mellor
A Place in the Sun
dt.: Ein Platz an der Sonne
Norbert Brodine för The Frogmen (dt.: Froschmänner)
Robert Burks för Strangers on a Train (dt.: Der Fremde im Zug)
Franz Planer för Death of a Salesman (dt.: Der Tod eines Handlungsreisenden)
Harry Stradling Sr. för A Streetcar Named Desire (dt.: Endstation Sehnsucht)
Farbv:
Alfred Gilks
John Alton
An American in Paris
dt.: Ein Amerikaner in Paris
Charles Rosher för Show Boat
John F. Seitz un W. Howard Greene för When Worlds Collide (dt.: Der jüngste Tag)
Leon Shamroy för David and Bathsheba (dt.: David und Bathseba)
Robert Surtees un William V. Skall för Quo vadis?
1953 Swartwitt:
Robert Surtees
The Bad and the Beautiful
dt.: Stadt der Illusionen
Russell Harlan för The Big Sky (dt.: The Big Sky – Der weite Himmel)
Joseph LaShelle för My Cousin Rachel
Charles Lang för Sudden Fear (dt.: Maskierte Herzen)
Virgil Miller för Navajo
Farv:
Winton C. Hoch
Archie Stout
The Quiet Man
dt.: Der Sieger
George J. Folsey för Million Dollar Mermaid
Leon Shamroy för The Snows of Kilimanjaro (dt.: Schnee am Kilimandscharo)
Harry Stradling Sr. för Hans Christian Andersen
Freddie Young för Ivanhoe (dt.: Ivanhoe – Der schwarze Ritter)
1954 Swartwitt:
Burnett Guffey
From Here to Eternity
dt.: Verdammt in alle Ewigkeit
Joseph C. Brun för Martin Luther
Hal Mohr för The Fourposter
Franz Planer un Henri Alekan för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
Joseph Ruttenberg för Julius Caesar
Farv:
Loyal Griggs
Shane
dt.: Mein großer Freund Shane
Edward Cronjager för Beneath the 12-Mile Reef (dt.: Das Höllenriff)
George J. Folsey för All the Brothers Were Valiant
Robert H. Planck för Lili
Leon Shamroy för The Robe (dt.: Das Gewand)
1955 Swartwitt:
Boris Kaufman
On the Waterfront
dt.: Die Faust im Nacken
George J. Folsey för Executive suite (dt.: Die Intriganten)
Charles Lang för Sabrina
John F. Seitz för Rogue Cop
John F. Warren för The Country Girl (dt.: Ein Mädchen vom Lande)
Farv:
Milton R. Krasner
Three Coins in the Fountain
dt.: Drei Münzen im Brunnen
Robert Burks för Rear Window (dt.: Das Fenster zum Hof)
George J. Folsey för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)
Leon Shamroy för The Egyptian (dt.: Sinuhe der Ägypter)
William V. Skall för The Silver Chalice
1956 Swartwitt:
James Wong Howe
The Rose Tattoo
dt.: Die tätowierte Rose
Arthur E. Arling för I’ll Cry Tomorrow
Russell Harlan för Blackboard Jungle (dt.: Die Saat der Gewalt)
Joseph LaShelle för Marty
Charles Lang för Queen Bee (dt.: Ehe in Fesseln)
Farv:
Robert Burks
To Catch a Thief
dt.: Über den Dächern von Nizza
Harold Lipstein för A Man Called Peter
Leon Shamroy füör Love Is a Many-Splendored Thing
Harry Stradling Sr. för Guys and Dolls (dt.: Schwere Jungs – leichte Mädchen)
Robert Surtees för Oklahoma!
1957 Swartwitt:
Joseph Ruttenberg
Somebody Up There Likes Me
dt.: Die Hölle ist in mir
Burnett Guffey för The Harder They Fall (dt.: Schmutziger Lorbeer)
Boris Kaufman för Baby Doll (dt.: Baby Doll – Begehre nicht des anderen Weib)
Harold Rosson för The Bad Seed (dt.: Böse Saat)
Walter Strenge för Stagecoach to Fury (dt.: Im Lande Zorros)
Farv:
Lionel Lindon
Around the World in 80 Days
dt.: In 80 Tagen um die Welt
Jack Cardiff för War and Peace (dt.: Krieg und Frieden)
Loyal Griggs för The Ten Commandments (dt.: Die zehn Gebote)
Leon Shamroy för The King and I (dt.: Der König und ich)
Harry Stradling Sr. för The Eddy Duchin Story (dt.: Geliebt in alle Ewigkeit)
1958 Jack Hildyard The Bridge on the River Kwai
dt.: Die Brücke am Kwai
Ellsworth Fredericks för Sayonara
Ray June för Funny Face (dt.: Ein süßer Fratz)
Milton R. Krasner för An Affair to Remember (dt.: Die große Liebe meines Lebens)
William C. Mellor för Peyton Place (dt.: Glut unter der Asche)
1959 Swartwitt:
Sam Leavitt
The Defiant Ones
dt.: Flucht in Ketten
Daniel L. Fapp för Desire Under the Elms
Charles Lang för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)
Lionel Lindon för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)
Joseph MacDonald för The Young Lions (dt.: Die jungen Löwen)
Farv:
Joseph Ruttenberg
Gigi William H. Daniels för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
James Wong Howe för The Old Man and the Sea (dt.: Der alte Mann und das Meer)
Leon Shamroy för South Pacific
Harry Stradling Sr. för Auntie Mame (dt.: Die tolle Tante)
1960 Swartwitt:
William C. Mellor
The Diary of Anne Frank
dt.: Das Tagebuch der Anne Frank
Joseph LaShelle för Career
Charles Lang för Some Like It Hot (dt.: Manche mögen’s heiß)
Sam Leavitt för Anatomy of a Murder (dt.: Anatomie eines Mordes)
Harry Stradling Sr. för The Young Philadelphians
Farv:
Robert Surtees
Ben Hur Daniel L. Fapp för The Five Pennies
Lee Garmes för The Big Fisherman
Franz Planer för The Nun’s Story (dt.: Geschichte einer Nonne)
Leon Shamroy för Porgy and Bess (dt.: Porgy und Bess)

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1961 Swartwitt:
Freddie Francis
Sons and Lovers
dt.: Söhne und Liebhaber
Joseph LaShelle för The Apartment (dt.: Das Appartement)
Charles Lang för The Facts of Life
Ernest Laszlo för Inherit the Wind
John L. Russell för Psycho
Farv:
Russell Metty
Spartacus William H. Clothier för Alamo
Sam Leavitt för Exodus
Joseph MacDonald för Pepe
Joseph Ruttenberg un Charles Harten för BUtterfield 8 (dt.: Telefon Butterfield 8)
1962 Swartwitt:
Eugen Schüfftan
The Hustler
dt.: Haie der Großstadt
Edward Colman för The Absent-Minded Professor (dt.: Der fliegende Pauker)
Daniel L. Fapp för One, Two, Three (dt.: Eins, zwei, drei)
Ernest Laszlo för Judgment at Nuremberg (dt.: Das Urteil von Nürnberg)
Franz Planer för The Children’s Hour (dt.: Infam)
Farv:
Daniel L. Fapp
West Side Story Jack Cardiff för Fanny
Charles Lang för One-Eyed Jacks (dt.: Der Besessene)
Russell Metty för Flower Drum Song (dt.: Mandelaugen und Lotosblüten)
Harry Stradling Sr. för A Majority of One (dt.: 1000 Meilen bis Yokohama)
1963 Swartwitt:
Jean Bourgoin
Walter Wottitz
The Longest Day
dt.: Der längste Tag
Burnett Guffey för Birdman of Alcatraz (dt.: Der Gefangene von Alcatraz)
Ernest Haller för What Ever Happened to Baby Jane? (dt.: Was geschah wirklich mit Baby Jane?)
Russell Harlan för To Kill a Mockingbird (dt.: Wer die Nachtigall stört)
Ted D. McCord för Two for the Seesaw (dt.: Spiel zu zweit)
Farv:
Freddie Young
Lawrence of Arabia
dt.: Lawrence von Arabien
Russell Harlan för Hatari!
Harry Stradling Sr. för Gypsy
Robert Surtees för Mutiny on the Bounty (dt.: Meuterei auf der Bounty)
Paul Vogel för The Wonderful World of the Brothers Grimm (dt.: Die Wunderwelt der Gebrüder Grimm)
1964 Swartwitt:
James Wong Howe
Hud
dt.: Der Wildeste unter Tausend
Lucien Ballard för The Caretakers
George J. Folsey för The Balcony (dt.: Der Balkon)
Ernest Haller för Lilies of the Field (dt.: Lilien auf dem Felde)
Milton R. Krasner för Love with the Proper Stranger (dt.: Verliebt in einen Fremden)
Farv:
Leon Shamroy
Cleopatra William H. Daniels, Milton R. Krasner, Charles Lang un Joseph LaShelle för How the West Was Won (dt.: Das war der Wilde Westen)
Joseph LaShelle för Irma la Douce (dt.: Das Mädchen Irma la Douce)
Ernest Laszlo för It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World (dt.: Eine total, total verrückte Welt)
Leon Shamroy för The Cardinal (dt.: Der Kardinal)
1965 Swartwitt:
Walter Lassally
Zorba the Greek
dt.: Alexis Sorbas
Joseph F. Biroc för Hush… Hush, Sweet Charlotte (dt.: Wiegenlied für eine Leiche)
Gabriel Figueroa för The Night of the Iguana (dt.: Die Nacht des Leguan)
Milton R. Krasner för Fate Is the Hunter (dt.: Bezwinger des Todes)
Philip H. Lathrop för The Americanization of Emily (dt.: Nur für Offiziere)
Farv:
Harry Stradling Sr.
My Fair Lady William H. Clothier för Cheyenne Autumn (dt.: Cheyenne)
Edward Colman för Mary Poppins
Daniel L. Fapp för The Unsinkable Molly Brown (dt.: Goldgräber-Molly)
Geoffrey Unsworth för Becket
1966 Swartwitt:
Ernest Laszlo
Ship of Fools
dt.: Das Narrenschiff
Robert Burks för A Patch of Blue (dt.: Träumende Lippen)
Loyal Griggs för In Harm’s Way (dt.: Erster Sieg)
Burnett Guffey för King Rat (dt.: Sie nannten ihn King)
Conrad L. Hall för Morituri
Farv:
Freddie Young
Doctor Zhivago
dt.: Doktor Schiwago
Russell Harlan för The Great Race (dt.: Das große Rennen rund um die Welt)
Ted D. McCord för The Sound of Music (dt.: Meine Lieder – meine Träume)
William C. Mellor un Loyal Griggs för The Greatest Story Ever Told (dt.: Die größte Geschichte aller Zeiten)
Leon Shamroy för The Agony and the Ecstasy (dt.: Michelangelo – Inferno und Ekstase)
1967 Swartwitt:
Haskell Wexler
Who’s Afraid of Virginia Woolf?
dt.: Wer hat Angst vor Virginia Woolf?
Marcel Grignon för Is Paris Burning? (dt.: Brennt Paris?)
Kenneth Higgins för Georgy Girl
James Wong Howe för Seconds (dt.: Der Mann, der zweimal lebte)
Joseph LaShelle för The Fortune Cookie (dt.: Der Glückspilz)
Farv:
Ted Moore
A Man for All Seasons
dt.: Ein Mann zu jeder Jahreszeit
Conrad L. Hall för The Professionals (dt.: Die gefürchteten Vier)
Russell Harlan för Hawaii
Ernest Laszlo för Fantastic Voyage (dt.: Die phantastische Reise)
Joseph MacDonald för The Sand Pebbles (dt.: Kanonenboot am Yangtse-Kiang)
1968 Burnett Guffey Bonnie and Clyde
dt.: Bonnie und Clyde
Conrad L. Hall för In Cold Blood (dt.: Kaltblütig )
Richard H. Kline för Camelot (dt.: Camelot – Am Hofe König Arthurs)
Robert Surtees för Doctor Dolittle
Robert Surtees för The Graduate (dt.: Die Reifeprüfung)
1969 Pasqualino De Santis Romeo and Juliet
dt.: Romeo und Julia
Daniel L. Fapp för Ice Station Zebra (dt.: Eisstation Zebra)
Ernest Laszlo för Star!
Oswald Morris för Oliver!
Harry Stradling Sr. för Funny Girl
1970 Conrad L. Hall Butch Cassidy and the Sundance Kid
dt.: Zwei Banditen
Daniel L. Fapp för Marooned (dt.: Verschollen im Weltraum)
Arthur Ibbetson för Anne of the Thousand Days (dt.: Königin für tausend Tage)
Charles Lang för Bob & Carol & Ted & Alice
Harry Stradling Sr. för Hello, Dolly!

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1971 Freddie Young Ryan’s Daughter
dt.: Ryans Tochter
Fred J. Koenekamp för Patton (dt.: Patton – Rebell in Uniform)
Ernest Laszlo för Airport
Charles F. Wheeler, Osamu Furuya, Sinsaku Himeda un Masamichi Satoh för Tora! Tora! Tora!
Billy Williams för Women in Love (dt.: Liebende Frauen)
1972 Oswald Morris Fiddler on the Roof
dt.: Anatevka
Owen Roizman för The French Connection (dt.: French Connection – Brennpunkt Brooklyn)
Robert Surtees för The Last Picture Show (dt.: Die letzte Vorstellung)
Robert Surtees för Summer of '42 (dt.: Sommer ’42)
Freddie Young för Nicholas and Alexandra (dt.: Nikolaus und Alexandra)
1973 Geoffrey Unsworth Cabaret Charles Lang för Butterflies Are Free (dt.: Schmetterlinge sind frei)
Douglas Slocombe för Travels with My Aunt (dt.: Reisen mit meiner Tante)
Harold E. Stine för The Poseidon Adventure (dt.: Die Höllenfahrt der Poseidon)
Harry Stradling Jr. för 1776 (dt.: 1776 – Rebellion und Liebe)
1974 Sven Nykvist Viskningar och rop
dt.: Schreie und Flüstern
Jack Couffer för Jonathan Livingston Seagull (dt.: Die Möwe Jonathan)
Owen Roizman för The Exorcist (dt.: Der Exorzist)
Harry Stradling Jr. för The Way We Were (dt.: So wie wir waren)
Robert Surtees för The Sting (dt.: Der Clou)
1975 Fred J. Koenekamp
Joseph F. Biroc
The Towering Inferno
dt.: Flammendes Inferno
John A. Alonzo för Chinatown
Philip H. Lathrop för Earthquake (dt.: Erdbeben)
Bruce Surtees för Lenny
Geoffrey Unsworth för Murder on the Orient Express (dt.: Mord im Orient-Expreß)
1976 John Alcott Barry Lyndon Conrad L. Hall för The Day of the Locust (dt.: Der Tag der Heuschrecke)
James Wong Howe för Funny Lady
Robert Surtees för The Hindenburg (dt.: Die Hindenburg)
Haskell Wexler un Bill Butler för One Flew Over the Cuckoo’s Nest (dt.: Einer flog über das Kuckucksnest)
1977 Haskell Wexler Bound for Glory
dt.: Dieses Land ist mein Land
Richard H. Kline för King Kong
Ernest Laszlo för Logan’s Run (dt.: Flucht ins 23. Jahrhundert)
Owen Roizman för Network
Robert Surtees för A Star Is Born
1978 Vilmos Zsigmond Close Encounters of the Third Kind
dt.: Unheimliche Begegnung der dritten Art
William A. Fraker för Looking for Mr. Goodbar (dt.: Auf der Suche nach Mr. Goodbar)
Fred J. Koenekamp för Islands in the Stream (dt.: Inseln im Strom)
Douglas Slocombe för Julia
Robert Surtees för The Turning Point (dt.: Am Wendepunkt)
1979 Néstor Almendros Days of Heaven
dt.: In der Glut des Südens
William A. Fraker för Heaven Can Wait (dt.: Der Himmel soll warten)
Oswald Morris för The Wiz (dt.: The Wiz – Das zauberhafte Land)
Robert Surtees för Same Time, Next Year (dt.: Nächstes Jahr, selbe Zeit)
Vilmos Zsigmond för The Deer Hunter (dt.: Die durch die Hölle gehen)
1980 Vittorio Storaro Apocalypse Now Néstor Almendros för Kramer vs. Kramer (dt.: Kramer gegen Kramer)
William A. Fraker för 1941 (dt.: 1941 – Wo bitte geht’s nach Hollywood)
Frank V. Phillips för The Black Hole (dt.: Das schwarze Loch)
Giuseppe Rotunno för All That Jazz (dt.: Hinter dem Rampenlicht)

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1981 Geoffrey Unsworth
Ghislain Cloquet
Tess Néstor Almendros för The Blue Lagoon (dt.: Die blaue Lagune)
Ralf D. Bode för Coal Miner’s Daughte (dt.: Nashville Lady)
Michael Chapman för Raging Bull (dt.: Wie ein wilder Stier)
James Crabe för The Formula
1982 Vittorio Storaro Reds Miroslav Ondříček för Ragtime
Douglas Slocombe för Raiders of the Lost Ark (dt.: Indiana Jones – Jäger des verlorenen Schatzes)
Alex Thomson för Excalibur
Billy Williams för On Golden Pond (dt.: Am goldenen See)
1983 Billy Williams
Ronnie Taylor
Gandhi Néstor Almendros för Sophie’s Choice (dt.: Sophies Entscheidung)
Allen Daviau för E.T. the Extra-Terrestrial (dt.: E. T. – Der Außerirdische)
Owen Roizman för Tootsie
Jost Vacano för Das Boot
1984 Sven Nykvist Fanny och Alexander
dt.: Fanny und Alexander
Caleb Deschanel för The Right Stuff (dt.: Der Stoff, aus dem die Helden sind)
William A. Fraker för WarGames (dt.: WarGames – Kriegsspiele)
Donald Peterman för Flashdance
Gordon Willis för Zelig
1985 Chris Menges The Killing Fields
dt.: The Killing Fields – Schreiendes Land
Ernest Day för A Passage to India (dt.: Reise nach Indien)
Caleb Deschanel för The Natural (dt.: Der Unbeugsame)
Miroslav Ondříček för Amadeus
Vilmos Zsigmond för The River (dt.: Menschen am Fluß)
1986 David Watkin Out of Africa
dt.: Jenseits von Afrika
Allen Daviau för The Color Purple (dt.: Die Farbe Lila)
William A. Fraker för Murphy’s Romance (dt.: Die zweite Wahl – Eine Romanze)
Takao Saitō, Masaharu Ueda un Asakazu Nakai för Ran
John Seale för Witness (dt.: Der einzige Zeuge)
1987 Chris Menges The Mission
dt.: Mission
Jordan Cronenweth för Peggy Sue Got Married (dt.: Peggy Sue hat geheiratet)
Donald Peterman för Star Trek IV: The Voyage Home (dt.: Star Trek IV: Zurück in die Gegenwart)
Tony Pierce-Roberts för A Room with a View (dt.: Zimmer mit Aussicht)
Robert Richardson för Platoon
1988 Vittorio Storaro The Last Emperor
dt.: Der letzte Kaiser
Michael Ballhaus för Broadcast News (dt.: Nachrichtenfieber – Broadcast News)
Allen Daviau för Empire of the Sun (dt.: Das Reich der Sonne)
Philippe Rousselot för Hope and Glory
Haskell Wexler för Matewan
1989 Peter Biziou Mississippi Burning
dt.: Mississippi Burning – Die Wurzel des Hasses
Dean Cundey för Who Framed Roger Rabbit (dt.: Falsches Spiel mit Roger Rabbit)
Conrad L. Hall för Tequila Sunrise
Sven Nykvist för The Unbearable Lightness of Being (dt.: Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins)
John Seale för Rain Man
1990 Freddie Francis Glory Michael Ballhaus för The Fabulous Baker Boys (dt.: Die fabelhaften Baker Boys)
Robert Richardson för Born on the Fourth of July (dt.: Geboren am 4. Juli)
Mikael Salomon för The Abyss (dt.: Abyss – Abgrund des Todes)
Haskell Wexler för Blaze (dt.: Blaze – Eine gefährliche Liebe)

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1991 Dean Semler Dances with Wolves
dt.: Der mit dem Wolf tanzt
Allen Daviau för Avalon
Philippe Rousselot för Henry & June
Vittorio Storaro för Dick Tracy
Gordon Willis för The Godfather Part III (dt.: Der Pate – Teil III)
1992 Robert Richardson JFK
dt.: JFK – Tatort Dallas
Adrian Biddle för Thelma & Louise
Allen Daviau för Bugsy
Stephen Goldblatt för The Prince of Tides (dt.: Herr der Gezeiten)
Adam Greenberg för Terminator 2: Judgment Day (dt.: Terminator 2 – Tag der Abrechnung)
1993 Philippe Rousselot A River Runs Through It
dt.: Aus der Mitte entspringt ein Fluß
Stephen H. Burum för Hoffa (dt.: Jimmy Hoffa)
Robert Fraisse för The Lover (dt.: Der Liebhaber)
Jack N. Green för Unforgiven (dt.: Erbarmungslos)
Tony Pierce-Roberts för Howards End (dt.: Wiedersehen in Howards End)
1994 Janusz Kamiński Schindler’s List
dt.: Schindlers Liste
Michael Chapman för The Fugitive (dt.: Auf der Flucht)
Stuart Dryburgh för The Piano< (dt.: Das Piano)br />Gu Changwei för Farewell My Concubine (dt.: Lebewohl, meine Konkubine)
Conrad L. Hall för Searching for Bobby Fischer (dt.: Das Königsspiel)
1995 John Toll Legends of the Fall
dt.: Legenden der Leidenschaft
Don Burgess för Forrest Gump
Roger Deakins för The Shawshank Redemption (dt.: Die Verurteilten)
Owen Roizman för Wyatt Earp (dt.: Wyatt Earp – Das Leben einer Legende)
Piotr Sobociński för Three Colors: Red (dt.: Drei Farben: Rot)
1996 John Toll Braveheart Michael Coulter för Sense and Sensibility (dt.: Sinn und Sinnlichkeit)
Stephen Goldblatt för Batman Forever
Emmanuel Lubezki för A Little Princess (dt.: Little Princess)
Lü Yue för Shanghai Triad (dt.: Shanghai Serenade)
1997 John Seale The English Patient
dt.: Der englische Patient
Roger Deakins för Fargo
Caleb Deschanel för Fly Away Home (dt.: Amy und die Wildgänse)
Darius Khondji för Evita
Chris Menges för Michael Collins
1998 Russell Carpenter Titanic Roger Deakins för Kundun
Janusz Kamiński för Amistad
Eduardo Serra för The Wings of the Dove (dt.: Wings of the Dove – Die Flügel der Taube)
Dante Spinotti för L.A. Confidential
1999 Janusz Kamiński Saving Private Ryan
dt.: Der Soldat James Ryan
Remi Adefarasin för Elizabeth
Richard Greatrex för Shakespeare in Love
Conrad L. Hall för A Civil Action (dt.: Zivilprozess)
John Toll för The Thin Red Line (dt.: Der schmale Grat)
2000 Conrad L. Hall American Beauty Emmanuel Lubezki för Sleepy Hollow (dt.: Sleepy Hollow – Köpfe werden rollen)
Roger Pratt för The End of the Affair (dt.: Das Ende einer Affäre)
Robert Richardson för Snow Falling on Cedars (dt.: Schnee, der auf Zedern fällt)
Dante Spinotti för Insider

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2001 Peter Pau Wòhǔ Cánglóng
dt.: Tiger and Dragon
Roger Deakins för O Brother, Where Art Thou? (dt.: O Brother, Where Art Thou? – Eine Mississippi-Odyssee)
Caleb Deschanel för The Patriot (dt.: Der Patriot)
Lajos Koltai för Malèna (dt.: Der Zauber von Malèna)
John Mathieson för Gladiator
2002 Andrew Lesnie The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
dt.: Der Herr der Ringe: Die Gefährten
Roger Deakins för The Man Who Wasn’t There
Bruno Delbonnel för Amélie (dt.: Die fabelhafte Welt der Amélie)
Slawomir Idziak för Black Hawk Down
Donald McAlpine för Moulin Rouge!
2003 Conrad L. Hall Road to Perdition Michael Ballhaus för Gangs of New York
Dion Beebe för Chicago
Paweł Edelman för The Pianist (dt.: Der Pianist)
Edward Lachman för Far from Heaven (dt.: Dem Himmel so fern)
2004 Russell Boyd Master and Commander: The Far Side of the World
dt.: Master & Commander – Bis ans Ende der Welt
César Charlone för City of God
John Schwartzman för Seabiscuit (dt.: Seabiscuit – Mit dem Willen zum Erfolg)
John Seale för Cold Mountain (dt.: Unterwegs nach Cold Mountain)
Eduardo Serra för Girl with a Pearl Earring (dt.: Das Mädchen mit dem Perlenohrring)
2005 Robert Richardson The Aviator
dt.: Aviator
Bruno Delbonnel för Un long dimanche de fiançailles (dt.: Mathilde – Eine große Liebe)
Caleb Deschanel för The Passion of the Christ (dt.: Die Passion Christi)
John Mathieson för The Phantom of the Opera (dt.: Das Phantom der Oper)
Zhao Xiaoding för Shí Miàn Mái Fú (dt.: House of Flying Daggers)
2006 Dion Beebe Memoirs of a Geisha
dt.: Die Geisha
Robert Elswit för Good Night, and Good Luck.
Emmanuel Lubezki för The New World
Wally Pfister för Batman Begins
Rodrigo Prieto för Brokeback Mountain
2007 Guillermo Navarro Pan’s Labyrinth
dt.: Pans Labyrinth
Emmanuel Lubezki för Children of Men
Wally Pfister för The Prestige (dt.: Prestige – Die Meister der Magie)
Dick Pope för The Illusionist
Vilmos Zsigmond för The Black Dahlia
2008 Robert Elswit There Will Be Blood Roger Deakins för The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (dt.: Die Ermordung des Jesse James durch den Feigling Robert Ford)
Seamus McGarvey för Atonement (dt.: Abbitte)
Roger Deakins för No Country for Old Men
Janusz Kamiński för Le scaphandre et le papillon (dt.: Schmetterling und Taucherglocke)
2009 Anthony Dod Mantle Slumdog Millionaire
dt.: Slumdog Millionär
Tom Stern för Changeling (dt.: Der fremde Sohn)
Claudio Miranda för The Curious Case of Benjamin Button (dt.: Der seltsame Fall des Benjamin Button)
Wally Pfister för The Dark Knight
Roger Deakins un Chris Menges för The Reader (dt.: Der Vorleser)
2010 Mauro Fiore Avatar
dt.: Avatar – Aufbruch nach Pandora
Christian Berger för Das weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte
Bruno Delbonnel för Harry Potter and the Half-Blood Prince (dt.: Harry Potter und der Halbblutprinz)
Barry Ackroyd för The Hurt Locker (dt.: Tödliches Kommando – The Hurt Locker)
Robert Richardson för Inglourious Basterds

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2011 Wally Pfister Inception Matthew Libatique för Black Swan
Danny Cohen för The King’s Speech
Jeff Cronenweth för The Social Network
Roger Deakins för True Grit
2012 Robert Richardson Hugo
dt.: Hugo Cabret
Jeff Cronenweth för The Girl with the Dragon Tattoo (dt.: Verblendung)
Janusz Kamiński för War Horse (dt.: Gefährten)
Emmanuel Lubezki för The Tree of Life
Guillaume Schiffman för The Artist
2013 Claudio Miranda Life of Pi
dt.: Life of Pi: Schiffbruch mit Tiger
Seamus McGarvey för Anna Karenina
Janusz Kamiński för Lincoln
Robert Richardson för Django Unchained
Roger Deakins för Skyfall
2014 Emmanuel Lubezki Gravity Philippe Le Sourd för The Grandmaster
Bruno Delbonnel för Inside Llewyn Davis
Phedon Papamichael för Nebraska
Roger Deakins för Prisoners