Oscar/Best Dokumentarfilm

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

De Pries in de Oscarkategorie Best Dokumentarfilm warrt an sik an den Film sülvst vergeven. Kriegen deit den Oscar aver jümmer de Speelbaas oder – sünners in fröhere Johren – de Produkschoonsfirma.

In disse Kategorie is de Oscar 1943 to’n eersten mol verlehnt worrn. In dat Johr geev dat gliek veer Priesdrägers. De Filmen qualifizeert sik jümmer in dat Johr na de Publikatschoon. In de nafolgen Tabell staht se na dat Johr vun de Verlehen oplist.

Statistik
An’n fakensten uttekent Walt Disney (4 mol wunnen)
An’n fakensten nomineert Charles Guggenheim (10 Nomineeren)
An’n fakensten nomineert ahn Winnen The March of Time un United States Army Air Force (beide 4 Nomineeren)

De Preisdräger sünd:

1943–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1943 John Ford



Ilya Kopalin un Leonid Varlamov

The Battle of Midway (dt.:Schlacht um Midway)

Kokoda Front Line!

Moscow Strikes Back

Prelude to War (dt.: Vorspiel zum Krieg)
Africa, Prelude to Victory
Combat Report
Bill Roberts för The Grain That Built a Hemisphere
Roger Barlow för Henry Browne, Farmer
Raymond Spottiswoode för High Over the Borders
High Stakes in the East
Inside Fighting China
It’s Everybody’s War
Humphrey Jennings un Stewart McAllister för Listen to Britain
Little Belgium
Victor Stoloff un Edgar Loew för Little Isles of Freedom
George B. Seitz för Mister Gardenia Jones
Basil Wrangell för Mr. Blabbermouth!
Wilfred Jackson för The New Spirit
William H. Pine för We Refuse to Die
William H. Pine för The Price of Victory
Frederic Ullman Jr. för Conquer by the Clock
A Ship Is Born
Twenty-One Miles
Eugeniusz Cekalski för White Eagle
John Huston för Winning Your Wings
1944 J.L. Hodson Desert Victory Baptism of Fire
Frank Capra un Anatole Litvak för The Battle of Russia
John Huston för Report from the Aleutians
Oliver Lundquist för War Department Report
1945 Edward Steichen The Fighting Lady
(dt.:Die Amazone)
Bernard Vorhaus för Resisting Enemy Interrogation
1946 Garson Kanin The True Glory Frank Lloyd för The Last Bomb
1947 De Pries weer dat Johr nich vergeven
1948 Design for Death Journey Into Medicine
Paul Rotha för The World Is Rich
1949 The Secret Land Sidney Meyers för The Quiet One
1950 Terry Bishop Daybreak in Udi Kenji Comes Home

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1951 Robert J. Flaherty, Richard Lyford un Curt Oertel The Titan: Story of Michelangelo Jack Arnold för With These Hands
1952 Thor Heyerdahl Kon-Tiki Gordon Douglas för I Was a Communist for the FBI
1953 Irwin Allen The Sea Around Us Herman Hoffman för The Hoaxters
Norman Foster för Navajo
1954 James Algar The Living Desert
(dt.: Die Wüste lebt)
George Lowe för The Conquest of Everest (dt.: Die Bezwingung des Everest)
A Queen Is Crowned
1955 James Algar The Vanishing Prairie
(dt.:Wunder der Prärie)
Morten Parker för The Stratford Adventure
1956 Nancy Hamilton The Unconquered Jacques Dupont för Crèvecoeur
1957 Jacques-Yves Cousteau un Louis Malle Le Monde du silence
(dt.: Die schweigende Welt)
Bjarne Henning-Jensen för Hvor bjergene sejler (dt.: Wo die Berge segeln)
Louis Clyde Stoumen för The Naked Eye
1958 Jerome Hill Albert Schweitzer Lionel Rogosin för On the Bowery
Carlos Velo för Torero
1959 James Algar White Wilderness
(dt.: Weiße Wildnis)
George Lowe för Antarctic Crossing (dt.: Quer durch die Antarktis)
The Hidden World
Lee R. Bobker för Psychiatric Nursing
1960 Bernhard Grzimek Serengeti darf nicht sterben David L. Wolper för The Race for Space

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1961 Larry Lansburgh The Horse with the Flying Tail Rebel in Paradise
1962 Pierre-Dominique Gaisseau Le ciel et la boue
(dt.:Nur Himmel und Dreck)
Romolo Marcellini för La Grande olimpiade
1963 Louis Clyde Stoumen Black Fox: The True Story of Adolf Hitler Hugo Niebeling för Alvorada
1964 Shirley Clarke Robert Frost: A Lover’s Quarrel with the World Jacques Ertaud un Bernard Gorki för Le Maillon et la chaîne
The Yanks Are Coming
1965 Jacques-Yves Cousteau Le Monde sans soleil
(dt.:Welt ohne Sonne)
Jean Aurel för 14-18 (dt.: Nacht über Europa: 14-18)
Bert Haanstra för Alleman (dt.: Zwölf Millionen)
Peter Baylis för The Finest Hour
Mel Stuart för Four Days in November
1966 Richard Kaplan The Eleanor Roosevelt Story The Battle of the Bulge... The Brave Rifles
Gordon Lang för
The Forth Road Bridge
John Krish för
Let My People Go
Frédéric Rossif för
Mourir à Madrid
1967 Peter Watkins The War Game
(dt.: Kriegsspiel)
Alfred R. Kelman för The Face of A Genius
Eugene Boyko för Helicopter Canada
Alexander Grasshoff för The Really Big Family (dt.: Eine wahrlich große Familie)
Haroun Tazieff för Le Volcan interdit
1968 Pierre Schoendoerffer La Section Anderson Murray Lerner för Festival
Caroll Ballard för Harvest
Harry Booth för A King’s Story
William C. Jersey för A Time for Burning
1969 Bill McGaw Journey Into Self James Blue för A Few Notes on Our Food Problem
Harry Chapin för Legendary Champions
David H. Sawyer för Other Voices
Alexander Grasshoff för Young Americans
1970 Gérard Patris un François Reichenbach L’Amour de la vie – Artur Rubinstein
(dt.: Die Musik – Mein Leben)
Robert K. Sharpe för Before the Mountain Was Moved
Emile de Antonio för In the Year of the Pig
Alberto Isaac för Olimpiada en México
Irwin Rosten för The Wolf Men

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1971 Michael Wadleigh Woodstock Harald Reinl för Erinnerungen an die Zukunft
William Cayton för Jack Johnson, the Big Fights
Sidney Lumet un Joseph L. Mankiewicz för King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis (dt.: Dann war mein Leben nicht umsonst – Martin Luther King)
David H. Vowell för Say Goodbye
1972 Walon Green un Ed Spiegel The Hellstrom Chronicle
(dt.:Die Hellstrom-Chronik)
Alan Landsburg för Alaska Wilderness Lake
Marcel Ophüls för Le Chagrin et la pitié (dt.: Zorn und Mitleid)
Bruce Brown för On Any Sunday (dt.: Teufelskerle auf heißen Feuerstühlen)
Lennart Ehrenborg un Thor Heyerdahl för Ra
1973 Sarah Kernochan un Howard Smith Marjoe Bert Haanstra för Bij de beesten af (dt.: Fressen und gefressen werden)
Arnold Perl för Malcolm X
Robert Hendrickson un Laurence Merrick för Manson
Edouard de Laurot för The Silent Revolution
1974 Kieth Merrill The Great American Cowboy John D. Goodell för Always a New Beginning
Alexander Grasshoff för Journey to the Outer Limits
Franz Baake un Jost von Morr för Schlacht um Berlin
Herbert Kline för Walls of Fire
1975 Peter Davis Hearts and Minds Jill Godmillow för Antonia: A Portrait of the Woman
Herbert Kline för The Challenge... A Tribute to Modern Art
Haim Gouri, Jacques Ehrlich un David Bergman för Ha-Makah Hashmonim V’Echad
Eugene S. Jones för The Wild and the Brave
1976 Bruce Nyznik un Lawrence Schiller The Man Who Skied Down Everest Keith Critchlow un Walter F. Parkes för The California Reich
Glen Pearcy för Fighting for Our Lives
Irwin Rosten un Ed Spiegel för The Incredible Machine
Shirley MacLaine un Claudia Weill för The Other Half of the Sky: A China Memoir
1977 Barbara Kopple Harlan County, U.S.A. David Helpern för Hollywood on Trial
Michael Firth för Off the Edge
Anthony Howarth un David Koff för People of the Wind
Donald Brittain un John Kramer för Volcano: An Inquiry Into the Life and Death of Malcolm Lowry
1978 John Korty Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids? Robert Dornhelm un Earle Mack för The Children of Theatre Street
Tony Ianzelo un Torben Schioler för High Grass Circus
Harry Rasky för Homage to Chagall: The Colours of Love
Jim Klein för Union Maids
1979 Arnold Shapiro Scared Straight! Alan Root för Mysterious Castles of Clay
Jean-Pierre Dutilleux un Luiz Carlos Saldanha för Raoni
Albert Lamorisse för Le vent des amoureux
With Babies and Banners: Story of the Women’s Emergency Brigade
1980 Ira Wohl Best Boy David A. Vassar för Generation on the Wind
Paul Cowan för Going the Distance
Steve Singer un Tom Priestley för The Killing Ground
Glenn Silber för The War at Home

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1981 Murray Lerner From Mao to Mozart: Isaac Stern in China Ross Spears för Agee
John Else för The Day After Trinity
David Bradbury för Front Line
Dieter Hildebrandt för Der gelbe Stern
1982 Arnold Schwartzmann Genocide John Brousek för Against Wind and Tide: A Cuban Odyssey
Ken Burns för Brooklyn Bridge
Mary Benjamin för Eight Minutes to Midnight: A Portrait of Dr. Helen Caldicott
Glenn Silber un Teté Vasconcellos för El Salvador: Another Vietnam
1983 John Zaritsky Just Another Missing Kid Sturla Gunnarsson för After the Axe
Michel Chalufour un John Karol för Ben’s Mill
Meg Switzgable för In Our Water
Joseph Wishy för A Portrait of Giselle
1984 Emile Ardolino He Makes Me Feel Like Dancin’ Richard Kotuk un Ara Chekmayan för Children of Darkness
Robin Anderson un Bob Connolly för First Contact
Michael Bryans un Tina Viljoen för The Profession of Arms
Jim Klein un Julia Reichert för Seeing Red
1985 Rob Epstein The Times of Harvey Milk
(dt.:Wer war Harvey Milk?)
Charles Guggenheim un Nancy Sloss för High Schools
Frank Christopher för In the Name of the People
Maximilian Schell för Marlene (dt.: Marlene Dietrich – Porträt eines Mythos)
Martin Bell för Streetwise
1986 Mario Florio un Victoria Mudd Broken Rainbow
Susana Blaustein Muñoz un Lourdes Portillo för Las Madres de la Plaza de Mayo
Malcolm Clarke för Soldiers in Hiding
Ken Burns för The Statue of Liberty
Steven Okazaki för Unfinished Business
1987 Brigitte Berman

Lee Grant
Artie Shaw: Time Is All You’ve Got

Down and Out in America
David Bradbury för Chile: Hasta Cuando?
Amram Novak för Isaac in America: A Journey with Isaac Bashevis Singer
Kevin Harris un Sharon I. Sopher för Witness to Apartheid
1988 Aviva Slesin The Ten-Year Lunch Henry Hampton för Eyes on the Prize
Michael Camerini, John Junkerman un James MacDonald för Hellfire: A Journey from Hiroshima
Robert Stone för Radio Bikini
Nigel Noble för A Stitch for Time
1989 Marcel Ophüls Hôtel Terminus
(dt.: Hôtel Terminus: Zeit und Leben des Klaus Barbie)
Robert Bilheimer för The Cry of Reason: Beyers Naude – An Afrikaner Speaks Out
Bruce Weber för Let’s Get Lost
Ginny Durrin för Promises to Keep
Christine Choy un Renee Tajima-Pena för Who Killed Vincent Chin?
1990 Rob Epstein un Jeffrey Friedman Common Threads: Stories from the Quilt Richard Kilberg för Adam Clayton Powell
Vince DiPersio un Bill Guttentag för Crack USA: County Under Siege
Al Reinert för For All Mankind
Bill Jersey för Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1991 Barbara Kopple, Thomas Haneke, Lawrence Silk un Cathy Caplan American Dream Mark Kitchell för Berkeley in the ’60s (dt.: Berkeley in the Sixties – Die Geburt der 68er Bewegung)
Mark Mori un Susan Robinson för Building Bombs
Judith Montell för Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade
Eugene Corr un Robert Hillman för Waldo Salt: A Screenwriter’s Journey
1992 Allie Light un Irving Saraf In the Shadow of the Stars Vince DiPersio för Death on the Job
Alan Raymond un Bill Guttentag för Doing Time: Life Inside the Big House
Hava Kohav Beller för The Restless Conscience (dt.: Das ruhelose Gewissen)
Lawrence R. Hott un Diane Garey för Wild by Law
1993 Barbara Trent The Panama Deception Richard Schmiechen för Changing Our Minds: The Story of Dr. Evelyn Hooker
David Douglas för Fires of Kuwait
William Miles un Nina Rosenblum för Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II
Joshua Waletzky för Music for the Movies: Bernard Herrmann
1994 Susan Raymond un Alan Raymond I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School David Paperny un Arthur Ginsberg för The Broadcast Tapes of Dr. Peter
Susan Todd un Andrew Young för Children of Fate: Life and Death in a Sicilian Family
David Collier un Betsy Thompson för For Better or for Worse
Chris Hegedus un D.A. Pennebaker för The War Room (dt.: Die Kommandozentrale)
1995 Freida Lee Mock Maya Lin: A Strong Clear Vision Charles Guggenheim för D-Day Remembered
Deborah Hoffman för Complaints of a Dutiful Daughter
Connie Field un Marilyn Mulford för Freedom on My Mind
Jean Bach för A Great Day in Harlem
1996 Jon Blair Anne Frank Remembered
(dt.: Anne Frank – Zeitzeugen erinnern sich)
Michael Epstein un Thomas Lennon för The Battle Over Citizen Kane
Michael Tollin för Hank Aaron: Chasing the Dream
Allan Miller un Lana Miller för Small Wonders
Steven Ascher un Jeanne Jordan för Troublesome Creek: A Midwestern
1997 Leon Gast When We Were Kings
(dt.: When We Were Kings – Einst waren wir Könige)
Susan Warms Dryfoos för The Line King: The Al Hirschfeld Story
Angus Gibson un Jo Menell för Mandela
Anne Belle un Deborah Dickson för Suzanne Farrell: Elusive Muse
Rick Goldsmith för Tell the Truth and Run: George Seldes and the American Press
1998 Mark Jonathan Harris The Long Way Home
(dt.: Ins Gelobte Land)
Spike Lee för 4 Little Girls (dt.: Vier kleine Mädchen)
Michael Paxton för Ayn Rand: A Sense of Life
Michèle Ohayon för Colors Straight Up
William Gazecki för Waco: The Rules of Engagement
1999 James Moll The Last Days
(dt.: Die letzten Tage)
Matthew Diamond för Dancemaker
Jonathan Stuck un Liz Garbus för The Farm: Angola, USA
Robert B. Weide för Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth
Barbara Sonneborn för Regret to Inform (dt.: Wir bedauern, Ihnen mitteilen zu müssen)
2000 Kevin Macdonald One Day in September
(dt.: Ein Tag im September)
Wim Wenders för Buena Vista Social Club
Roko Belic för Genghis Blues
Nanette Burstein un Brett Morgen för On the Ropes
Paola di Florio för Speaking in Strings

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2001 Mark Jonathan Harris Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport
(dt.: Kindertransport – In eine fremde Welt)
Tod Lending för Legacy
Deborah Hoffman un Frances Reid för Long Night’s Journey Into Day
Daniel Anker un Barak Goodman för Scottsboro: An American Tragedy
Josh Aronson för Sound and Fury
2002 Jean-Xavier de Lestrade Un coupable idéal
(dt.: Ein Mörder nach Maß)
Edet Belzberg för Children Underground (dt.: Asphaltkinder in Bukarest)
Deborah Dickson un Susan Frömke för LaLee’s Kin: The Legacy of Cotton
Justine Shapiro un B.Z. Goldberg för Promises (dt.: Hass und Hoffnung – Kinder im Nahostkonflikt)
Christian Frei för War Photographer
2003 Michael Moore Bowling for Columbine Gail Dolgin un Vicente Franco för Daughter from Danang
Jacques Perrin för Le peuple migrateur (dt.: Nomaden der Lüfte – Das Geheimnis der Zugvögel)
Malcolm Clarke un Stuart Sender för Prisoner of Paradise
Jeffrey Blitz för Spellbound
2004 Errol Morris The Fog of War Carlos Bosch un Josep Maria Domènech för Balseros
Andrew Jarecki för Capturing the Friedmans
Nathaniel Kahn för My Architect
Sam Green un Bill Siegel för The Weather Underground
2005 Zana Briski un Ross Kauffman Born Into Brothels: Calcutta’s Red Light Kids
(dt.:Im Bordell geboren – Kinder im Rotlichtviertel von Kalkutta)
Byambasuren Davaa un Luigi Falorni för Die Geschichte vom weinenden Kamel
Morgan Spurlock för Super Size Me
Lauren Lazin för Tupac: Resurrection
Kirby Dick för Twist of Faith
2006 Luc Jacquet La marche de l’empereur
(dt.: Die Reise der Pinguine)
Hubert Sauper för Darwin’s Nightmare (dt.: Darwins Alptraum)
Alex Gibney för Enron: The Smartest Guys in the Room
Henry Alex Rubin un Dana Adam Shapiro för Murderball
Marshall Curry för Street Fight
2007 Davis Guggenheim An Inconvenient Truth
(dt.: Eine unbequeme Wahrheit)
Amy Berg un Frank Donner för Deliver Us from Evil
James Longley un Yahya Sinno för Iraq in Fragments
Heidi Ewing un Rachel Grady för Jesus Camp
Laura Poitras un Jocelyn Glatzer för My Country, My Country
2008 Alex Gibney un Eva Orner Taxi to the Dark Side
(dt.: Taxi zur Hölle)
Charles Ferguson un Audrey Marrs för No End in Sight
Richard E. Robbins för Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
Michael Moore för Sicko
Andrea Nix Fine un Sean Fine för War/Dance
2009 James Marsh un Simon Chinn Man On Wire Ellen Kuras un Thavisouk Phrasavath för The Betrayel
Werner Herzog un Henry Kaiser för Encounters at the End of the World
Scott Hamilton Kennedy för The Garden
Tia Lessin un Carl Deal för Trouble the Water
2010 Louie Psihoyos un Fisher Stevens The Cove
(dt.: Die Bucht)
Anders Østergaard un Lise Lense-Møller för Burma VJ
Robert Kenner un Elise Pearlstein för Food, Inc.
Judith Ehrlich un Rick Goldsmith för The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
Rebecca Cammisa för Which Way Home

2011-2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2011 Charles H. Ferguson
Audrey Marrs
Inside Job Banksy för Exit Through the Gift Shop
Josh Fox för GasLand
Tim Hetherington un Sebastian Junger för Restrepo
Lucy Walker för Waste Land
2012 TJ Martin
Dan Lindsay
Richard Middlemas
Undefeated Danfung Dennis un Mike Lerner för Hell and Back Again
Marshall Curry un Sam Cullman för If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Joe Berlinger un Bruce Sinofsky för Paradise Lost 3: Purgatory
Wim Wenders un Gian-Piero Ringel för Pina
2013 Malik Bendjelloul
Simon Chinn
Searching For Sugar Man Emad Burnat un Guy Davidi för 5 Broken Cameras
Dror Moreh, Philippa Kowarsky un Estelle Fialon för The Gatekeepers
David France un Howard Gertler för How to Survive a Plague
Kirby Dick un Amy Ziering för The Invisible War
2014 Morgan Neville
Gil Friesen
Caitrin Rogers
20 Feet from Stardom Joshua Oppenheimer un Signe Byrge Sørensen för The Act of Killing
Zachary Heinzerling un Lydia Dean Pilcher för Cutie and the Boxer
Richard Rowley un Jeremy Scahill för Dirty Wars: The World Is a Battlefield
Jehane Noujaim un Karim Amer för Al Midan