Oscar/Best Film

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

Mit den Oscar för den Besten Film warrt de Produzenten vun en Film uttekend. De Kategorie gifft dat al vun Anfang an siet 1929 bi de Oscarvergaav, man bit 1936 weern de Filmsellschoppen dormit ehrt un nich enkelte Personen.

In de nafolgend Tabell staht de Winners un Nomineerten na Johren:

1929–1930[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1929 Best Picture, Unique and Artistic Production:
Fox
Sunrise: A Song of Two Humans
(dt.: Sonnenaufgang – Lied von zwei Menschen)
M-G-M för The Crowd (dt.: Ein Mensch der Masse)
Paramount Famous Lasky för Chang: A Drama of the Wilderness (dt.: Chang)
Best Picture, Production:
Paramount Famous Lasky
Wings Fox för 7th Heaven
The Caddo Company för The Racket
1930 (1) M-G-M The Broadway Melody Art Cinema för Alibi
Fox för In Old Arizona
M-G-M för Hollywood Revue of 1929
Paramount Famous Lasky för The Patriot
1930 (2) Universal All Quiet on the Western Front
(dt.: Im Westen nichts Neues)
Cosmopolitan för The Big House (dt.: Hölle hinter Gittern)
M-G-M för The Divorcee (at.: Die Frau für alle)
Paramount Famous Lasky för The Love Parade
Warner Bros. för Disraeli

1931–1940[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1931 RKO Radio Cimarron Fox för East Lynne
M-G-M för Trader Horn
Paramount Publix för Skippy
The Caddo Company för The Front Page
1932 M-G-M Grand Hotel
(dt.: Menschen im Hotel)
First National för Five Star Final (dt.: Spätausgabe)
Fox för Bad Girl
M-G-M för The Champ (dt. Der Champ)
Paramount Publix för The Smiling Lieutenant (dt.: Der lächelnde Leutnant)
Paramount Publix för Shanghai-Express
Paramount Publix för One Hour with You (dt.: Eine Stunde mit Dir)
Samuel Goldwyn för Arrowsmith
1933 Pries weer in disse Kategorie nich vergeven.
1934 Fox Cavalcade
(dt.: Kavalkade)
Columbia för Lady for a Day (dt.: Lady für einen Tag)
Fox för State Fair
London Films för The Private Life of Henry VIII. (dt.: Das Privatleben Heinrichs VIII.)
M-G-M för Smilin’ Through (dt.: Liebesleid)
Paramount för A Farewell to Arms
Paramount för She Done Him Wrong (dt.: Sie tat ihm Unrecht)
RKO Radio för Little Women (dt.: Vier Schwestern)
Warner Bros. för 42nd Street (dt.: Die 42. Straße)
Warner Bros. för I Am a Fugitive from a Chain Gang (dt.: Jagd auf James A.)
1935 Columbia It Happened One Night
(dt.: Es geschah in einer Nacht)
20th Century Pictures för The House of Rothschild
Columbia för One Night of Love
First National för Flirtation Walk (dt.: Liebeskadetten)
Jesse L. Lasky för The White Parade
M-G-M för The Barretts of Wimpole Street
M-G-M för The Thin Man (dt.: Der dünne Mann)
M-G-M för Viva Villa!
Paramount för Cleopatra
RKO Radio för The Gay Divorcee (dt.: Tanz mit mir!)
Warner Bros. för Here Comes the Navy (dt.: Dickschädel)
Universal för Imitation of Life
1936 M-G-M Mutiny on the Bounty
(dt.: Meuterei auf der Bounty)
20th Century Pictures för Les Misérables (dt.: Die Elenden)
Cosmopolitan för Captain Blood (dt.: Unter Piratenflagge)
M-G-M för Broadway Melodie of 1936
M-G-M für David Copperfield
M-G-M för Naughty Marietta (dt.: Tolle Marietta)
Paramount för The Lives of a Bengal Lancer (dt.: Bengali)
Paramount för Ruggles of Red Gap
RKO Radio för Alice Adams
RKO Radio för Top Hat
RKO Radio för The Informer (dt.: Der Verräter)
Warner Bros. för A Midsummer Night’s Dream (dt.: Ein Sommernachtstraum)
1937 Hunt Stromberg The Great Ziegfeld
(dt.: Der große Ziegfeld)
Henry Blanke för The Story of Louis Pasteur (dt.: Louis Pasteur)
Henry Blanke för Anthony Adverse (dt.: Ein rastloses Leben)
Frank Capra för Mr. Deeds Goes to Town (dt.: Mr. Deeds geht in die Stadt)
John Emerson un Bernard H. Hyman för San Francisco
Samuel Goldwyn un Merritt Hulburd för Dodsworth (dt.: Zeit der Liebe, Zeit des Abschieds)
Joe Pasternak un Charles R. Rogers för Three Smart Girls
David O. Selznick för A Tale of Two Cities (dt.: A Tale of Two Cities – Eine Erzählung von zwei Städten)
Lawrence Weingarten för Libeled Lady (dt.: Lustige Sünder)
Irving Thalberg för Romeo and Juliet
1938 Henry Blanke The Life of Emile Zola
(dt.: Das Leben des Emile Zola)
Pandro S. Berman för Stage Door (dt.: Bühneneingang)
Frank Capra för Lost Horizon (dt.: In den Fesseln von Shangri-La)
Louis D. Lighton för Captains Courageous (dt.: Manuel)
Samuel Goldwyn un Merritt Hulburd för Dead End (dt.: Sackgasse)
Leo McCarey un Everett Riskin för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
Charles R. Rogers un Joe Pasternak för One Hundred Men and a Girl
David O. Selznick för A Star Is Born (dt.: Ein Stern geht auf)
Irving Thalberg un Albert Lewin för The Good Earth (dt.: Die gute Erde)
Darryl F. Zanuck un Kenneth Macgowan för In Old Chicago
1939 Frank Capra You Can’t Take It with You
(dt.: Lebenskünstler)
John W. Considine Jr. för Boys Town (dt.: Teufelskerle)
Louis D. Lighton för Test Pilot (dt.: Testpilot)
Gabriel Pascal för Pygmalion
Frank Rollmer un Albert Pinkovitch för La Grande Illusion (dt.: Die große Illusion)
Victor Saville för The Citadel (dt.: Die Zitadelle)
Hal B. Wallis un Henry Blanke för Jezebel (dt.: Jezebel – Die boshafte Lady)
Hal B. Wallis un Henry Blanke för The Adventures of Robin Hood (dt.: Robin Hood, König der Vagabunden)
Hal B. Wallis un Henry Blanke för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Darryl F. Zanuck un Harry Joe Brown för Alexander’s Ragtime Band
1940 David O. Selznick Gone with the Wind
(dt.: Vom Winde verweht)
Frank Capra för Mr. Smith Goes to Washington (dt.: Mr. Smith geht nach Washington)
Sidney Franklin för Ninotchka /(dt.: Ninotschka)
Samuel Goldwyn för Wuthering Heights (dt.: Sturmhöhe)
Mervyn LeRoy för The Wizard of Oz (dt.: Der Zauberer von Oz)
David Lewis för Dark Victory (dt.: Opfer einer großen Liebe)
Leo McCarey för Love Affair (dt.: Ruhelose Liebe)
Lewis Milestone för Of Mice and Men
Victor Saville för Goodbye, Mr. Chips
Walter Wanger för Stagecoach (dt.: Ringo)

1941–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1941 David O. Selznick Rebecca Charlie Chaplin för The Great Dictator (dt.: Der große Diktator)
John Ford för The Long Voyage Home (dt.: Der lange Weg nach Cardiff)
David Hempstead för Kitty Foyle (dt.: Fräulein Kitty)
Sol Lesser för Our Town (dt.: Unsere kleine Stadt)
Joseph L. Mankiewicz för The Philadelphia Story (dt.: Die Nacht vor der Hochzeit
Hal B. Wallis för The Letter (dt.: Das Geheimnis von Malampur)
Walter Wanger för Foreign Correspondent (dt.: Der Auslandskorrespondent)
Jack L. Warner, Hal B. Wallis un David Lewis för All This, and Heaven Too
Darryl F. Zanuck un Nunnally Johnson för The Grapes of Wrath (dt.: Früchte des Zorns)
1942 Darryl F. Zanuck How Green Was My Valley
(dt.: Schlagende Wetter)
Irving Asher för Blossoms in the Dust (dt.: Blüten im Staub)
Samuel Goldwyn för The Little Foxes (dt.: Die kleinen Füchse)
Arthur Hornblow Jr. för Hold Back the Dawn (dt.: Das goldene Tor)
Jesse L. Lasky un Hal B. Wallis för Sergeant York
Everett Riskin för Here Comes Mr. Jordan (dt.: Urlaub vom Himmel)
Alfred Hitchcock för Suspicion (dt.: Verdacht)
Hal B. Wallis för One Foot in Heaven
Hal B. Wallis för The Maltese Falcon (dt.: Die Spur des Falken
Orson Welles för Citizen Kane
1943 Sidney Franklin Mrs. Miniver Sidney Franklin för Random Harvest (dt.: Gefundene Jahre)
Samuel Goldwyn för The Pride of the Yankees
Nunnally Johnson för The Pied Piper (dt.: Der Rattenfänger von Hameln)
Michael Powell för 49th Parallel
Joseph Sistrom för Wake Island
George Stevens för The Talk of the Town
Hal B. Wallis för Kings Row
Jack L. Warner, Hal B. Wallis un William Cagney för Yankee Doodle Dandy
Orson Welles för The Magnificent Ambersons (dt.: Der Glanz des Hauses Amberson)
1944 Hal B. Wallis Casablanca Clarence Brown för The Human Comedy (dt.: ...und das Leben geht weiter)
Noel Coward för In Which We Serve
Sidney Franklin för Madame Curie
Ernst Lubitsch för Heaven Can Wait (dt.: Ein himmlischer Sünder)
William Perlberg för The Song of Bernadette (dt.: Das Lied von Bernadette)
George Stevens för The More the Merrier (dt.: Immer mehr, immer fröhlicher)
Lamar Trotti för The Ox-Bow Incident (dt.: Ritt zum Ox-Bow)
Hal B. Wallis för Watch on the Rhine
Sam Wood för For Whom the Bell Tolls (dt.: Wem die Stunde schlägt)
1945 Leo McCarey Going My Way
(dt.: Der Weg zum Glück)
Arthur Hornblow Jr. för Gaslight (dt.: Das Haus der Lady Alquist)
David O. Selznick för Since You Went Away (dt.: Als du Abschied nahmst)
Joseph Sistrom för Double Indemnity (dt.: Frau ohne Gewissen)
Darryl F. Zanuck för Wilson
1946 Charles Brackett The Lost Weekend
(dt.: Das verlorene Wochenende)
Leo McCarey för The Bells of St. Mary’s (dt.: Die Glocken von St. Marien)
Joe Pasternak för Anchors Aweigh (dt.: Urlaub in Hollywood)
David O. Selznick för Spellbound (dt.: Ich kämpfe um dich)
Jerry Wald för Mildred Pierce (dt.: Solange ein Herz schlägt)
1947 Samuel Goldwyn The Best Years of Our Lives
(dt.: Die besten Jahre unseres Lebens)
Frank Capra för It's a Wonderful Life (dt.: Ist das Leben nicht schön?)
Sidney Franklin för The Yearling (dt.: Die Wildnis ruft)
Laurence Olivier för The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (at.: Henry V.)
Darryl F. Zanuck för The Razor’s Edge (dt.: Auf Messers Schneide)
1948 Darryl F. Zanuck Gentleman’s Agreement
(dt.: Tabu der Gerechten)
Samuel Goldwyn för The Bishop’s Wife (dt.: Jede Frau braucht einen Engel)
Ronald Neame för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)
William Perlberg för Miracle on 34th Street (dt.: Das Wunder von Manhattan)
Adrian Scott för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
1949 Laurence Olivier Hamlet Henry Blanke för The Treasure of the Sierra Madre (dt.: Der Schatz der Sierra Madre
Anatole Litvak un Robert Bassler för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)
Michael Powell un Emeric Pressburger för The Red Shoes (dt.: Die roten Schuhe)
Jerry Wald för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
1950 Robert Rossen All the King’s Men
(dt.: Der Mann, der herrschen wollte)
Dore Schary för Battleground (dt.: Kesselschlacht)
Sol C. Siegel för A Letter to Three Wives (dt.: Ein Brief an drei Frauen)
William Wyler för The Heiress (dt.: Die Erbin)
Darryl F. Zanuck för Twelve O’Clock High (dt.: Der Kommandeur)

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1951 Darryl F. Zanuck All About Eve
(dt.: Alles über Eva)
Pandro S. Berman för Father of the Bride (dt.: Vater der Braut)
Charles Brackett för Sunset Blvd. (dt.: Boulevard der Dämmerung)
S. Sylvan Simon för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)
Sam Zimbalist för King Solomon’s Mines (dt.: König Salomons Diamanten)
1952 Arthur Freed An American in Paris
(dt.: Ein Amerikaner in Paris)
Charles K. Feldman för A Streetcar Named Desire (dt.: Endstation Sehnsucht)
Anatole Litvak un Frank McCarthy för Decision Before Dawn (dt.: Entscheidung vor Morgengrauen)
George Stevens för A Place in the Sun (dt.: Ein Platz an der Sonne)
Sam Zimbalist för Quo vadis?
1953 Cecil B. DeMille The Greatest Show on Earth
(dt.: Die größte Schau der Welt)
Pandro S. Berman för Ivanhoe (dt.: Ivanhoe – Der schwarze Ritter)
John Ford un Merian C. Cooper för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
John Huston för Moulin Rouge
Stanley Kramer för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittag)
1954 Buddy Adler From Here to Eternity
(dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
John Houseman för Julius Caesar
Frank Ross för The Robe (dt.: Das Gewand)
George Stevens för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
William Wyler för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
1955 Sam Spiegel On the Waterfront
(dt.: Die Faust im Nacken)
Jack Cummings för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)
Stanley Kramer för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
William Perlberg för The Country Girl (dt.: Ein Mädchen vom Lande)
Sol C. Siegel för Three Coins in the Fountain (dt.: Drei Münzen im Brunnen)
1956 Harold Hecht Marty Buddy Adler för Love Is a Many-Splendored Thing (dt.: Alle Herlichkeit auf Erden)
Leland Hayward för Mister Roberts (dt.: Keine Zeit für Heldentum)
Fred Kohlmar för Picnic (dt.: Picknick)
Hal B. Wallis för The Rose Tattoo (dt.: Die tätowierte Rose)
1957 Michael Todd Around the World in Eighty Days
(dt.: In 80 Tagen um die Welt)
Charles Brackett för The King and I (dt.: Der König und ich)
Cecil B. DeMille för The Ten Commandments (dt.: Die zehn Gebote)
George Stevens un Henry Ginsberg för Giant (dt.: Giganten)
William Wyler för Friendly Persuasion (dt.: Lockende Versuchung)
1958 Sam Spiegel The Bridge on the River Kwai
(dt.: Die Brücke am Kwai)
Henry Fonda un Reginald Rose för 12 Angry Men (dt.: Die 12 Geschworenen)
William Goetz för Sayonara
Arthur Hornblow Jr. för Witness for the Prosecution (dt.: Zeugin der Anklage)
Jerry Wald för Peyton Place (dt.: Glut unter der Asche)
1959 Arthur Freed Gigi Harold Hecht för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)
Stanley Kramer för The Defiant Ones (dt.: Flucht in Ketten)
Jack L. Warner för Auntie Mame (dt.: Die tollen Tanten)
Lawrence Weingarten för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
1960 Sam Zimbalist Ben-Hur
(dt.: Ben Hur)
Otto Preminger för Anatomy of a Murder (dt.: Anatomie eines Mordes)
Henry Blanke för The Nun’s Story (dt.: Geschichte einer Nonne)
George Stevens för The Diary of Anne Frank (dt.: Das Tagebuch der Anne Frank)
John Woolf und James Woolf för Room at the Top (dt.: Der Weg nach oben)

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1961 Billy Wilder The Apartment
(dt.: Das Appartement)
Bernard Smith för Elmer Gantry (dt.: Elmer Gantry - Gott ist im Geschäft)
Jerry Wald för Sons and Lovers (dt.: Söhne und Liebhaber)
John Wayne för The Alamo (dt.: Alamo)
Fred Zinnemann för The Sundowners (dt.: Der endlose Horizont)
1962 Robert Wise West Side Story Carl Foreman för The Guns of Navarone (dt.: Die Kanonen von Navarone)
Stanley Kramer för Judgment at Nuremberg (dt.: Das Urteil von Nürnberg)
Joshua Logan för Fanny
Robert Rossen för The Hustler (dt.: Haie der Großstadt)
1963 Sam Spiegel Lawrence of Arabia
(dt.: Lawrence von Arabien)
Morton DaCosta för Music Man
Alan J. Pakula för To Kill a Mockingbird (dt.: Wer die Nachtigall stört)
Aaron Rosenberg för Mutiny on the Bounty (dt.: Meuterei auf der Bounty)
Darryl F. Zanuck för The Longest Day (dt.: Der längste Tag)
1964 Tony Richardson Tom Jones
(dt.: Tom Jones – Zwischen Bett und Galgen)
Elia Kazan för America, America (dt.: Die Unbezwingbaren)
Ralph Nelson för Lilies of the Field (dt.: Lilien auf dem Felde)
Bernard Smith för How the West Was Won (dt.: Das war der Wilde Westen)
Walter Wanger för Cleopatra
1965 Jack L. Warner My Fair Lady Michael Cacoyannis för Alexis Sorbas
Walt Disney un Bill Walsh för Mary Poppins
Stanley Kubrick för Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (dt.: Dr. Seltsam oder: Wie ich lernte, die Bombe zu lieben)
Hal B. Wallis för Becket
1966 Robert Wise The Sound of Music
(dt.: Meine Lieder – meine Träume)
Fred Coe för A Thousand Clowns (dt.: Tausend Clowns)
Joseph Janni för Darling
Stanley Kramer för Ship of Fools (dt.: Das Narrenschiff)
Carlo Ponti för Doctor Zhivago (dt.: Doktor Schiwago)
1967 Fred Zinnemann A Man for All Seasons
(dt.: Ein Mann zu jeder Jahreszeit)
Lewis Gilbert för Alfie (dt.: Der Verführer läßt schön grüßen)
Norman Jewison för The Russians Are Coming the Russians Are Coming (dt.: Die Russen kommen! Die Russen kommen!)
Ernest Lehman för Who’s Afraid of Virginia Woolf? (dt.: Wer hat Angst vor Virginia Woolf?)
Robert Wise för The Sand Pebbles (dt.: Kanonenboot am Yangtse-Kiang)
1968 Walter Mirisch In the Heat of the Night
(dt.: In der Hitze der Nacht)
Warren Beatty för Bonnie and Clyde (dt.: Bonnie und Clyde)
Arthur P. Jacobs för Doctor Dolittle (dt.: Doktor Dolittle)
Stanley Kramer för Guess Who's Coming to Dinner (dt.: Rat mal, wer zum Essen kommt)
Lawrence Turman för The Graduate (dt.: Die Reifeprüfung)
1969 John Woolf Oliver! Ray Stark för Funny Girl
Paul Newman för Rachel, Rachel (dt.: Die Liebe eines Sommers)
Martin Poll för The Lion in Winter (dt.: Der Löwe im Winter)
Anthony Havelock-Allan un John Brabourne för Romeo and Juliet (dt.: Romeo und Julia)
1970 Jerome Hellman Midnight Cowboy
(dt.: Asphalt-Cowboy)
John Foreman för Butch Cassidy and the Sundance Kid (dt.: Butch Cassidy und Sundance Kid)
Ernest Lehman för Hello, Dolly!
Jacques Perrin un Ahmed Rachedi för Z
Hal B. Wallis för Anne of the Thousand Days (dt.: Königin für tausend Tage)

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Preisdreger för den Film Nomineeren
1971 Frank McCarthy Patton
(dt.: Patton – Rebell in Uniform)
Ross Hunter för Airport
Howard G. Minsky för Love Story
Ingo Preminger för M*A*S*H
Bob Rafelson un Richard Wechsler för Five Easy Pieces (dt.: Five Easy Pieces – Ein Mann sucht sich selbst)
1972 Philip D’Antoni The French Connection
(dt.: French Connection – Brennpunkt Brooklyn)
Stephen J. Friedman för The Last Picture Show (dt.: Die letzte Vorstellung)
Norman Jewison för Fiddler on the Roof (dt.: Anatevka)
Stanley Kubrick för A Clockwork Orange (dt.: Uhrwerk Orange)
Sam Spiegel för Nicholas and Alexandra (dt.: Nikolaus und Alexandra)
1973 Albert S. Ruddy The Godfather
(dt.: Der Pate)
John Boorman för Deliverance (dt.: Beim Sterben ist jeder der Erste)
Cy Feuer för Cabaret
Bengt Forslund för Utvandrarna dt.: Die Auswanderer)
Robert B. Radnitz för Sounder (dt.: Das Jahr ohne Vater)
1974 Tony Bill
Michael Phillips
Julia Phillips
The Sting
(dt.: Der Clou)
Ingmar Bergman för Viskningar och rop (dt.: Schreie und Flüstern)
William Peter Blatty för The Exorcist (dt.: Der Exorzist)
Melvin Frank för A Touch of Class (dt.: Mann, bist Du klasse)
Francis Ford Coppola un Gary Kurtz för American Graffiti
1975 Francis Ford Coppola
Gray Frederickson
Fred Roos
The Godfather Part II
(dt.: Der Pate – Teil II)
Irwin Allen för The Towering Inferno (dt.: Flammendes Inferno)
Francis Ford Coppola för The Conversation (dt.: Der Dialog)
Robert Evans för Chinatown
Marvin Worth för Lenny
1976 Saul Zaentz
Michael Douglas
One Flew Over the Cuckoo’s Nest
(dt.: Einer flog über das Kuckucksnest)
Robert Altman för Nashville
Martin Bregman un Martin Elfand för Dog Day Afternoon (dt.: Hundstage)
Stanley Kubrick för Barry Lyndon
Richard D. Zanuck un David Brown för Jaws (dt.: Der weiße Hai)
1977 Irwin Winkler
Robert Chartoff
Rocky Robert F. Blumofe un Harold Leventhal för Bound for Glory (dt.: Dieses Land ist mein Land)
Walter Coblenz för All the President’s Men (dt.: Die Unbestechlichen)
Howard Gottfried för Network
Michael Phillips un Julia Phillips för Taxi Driver
1978 Charles H. Joffe Annie Hall
(dt.: Der Stadtneurotiker)
Gary Kurtz för Star Wars (dt.: Krieg der Sterne)
Herbert Ross un Arthur Laurents för The Turning Point (dt.: Am Wendepunkt)
Richard A. Roth för Julia
Ray Stark för The Goodbye Girl (dt.: Der Untermieter)
1979 Barry Spikings
Michael Deeley
Michael Cimino
John Peverall
The Deer Hunter
(dt.: Die durch die Hölle gehen)
Warren Beatty för Heaven Can Wait (dt.: Der Himmel soll warten)
Jerome Hellman för Coming Home (dt.: Coming Home – Sie kehren heim)
Alan Marshall un David Puttnam för Midnight Express (dt.: Zwölf Uhr nachts)
Paul Mazursky un Anthony Ray för An Unmarried Woman (dt.: Eine entheiratete Frau)
1980 Stanley R. Jaffe Kramer vs. Kramer
(dt.: Kramer gegen Kramer)
Tamara Asseyev un Alexandra Rose för Norma Rae
Robert Alan Aurthur för All That Jazz (dt.: Hinter dem Rampenlicht)
Francis Ford Coppola, Fred Roos, Gray Frederickson un Tom Sternberg för Apocalypse Now
Peter Yates för Breaking Away

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1981 Ronald L. Schwary Ordinary People
(dt.: Eine ganz normale Familie)
Claude Berri un Timothy Burrill för Tess
Jonathan Sanger för The Elephant Man (dt.: Der Elefantenmensch)
Bernard Schwartz för Coal Miner’s Daughter (dt.: Nashville Lady)
Irwin Winkler un Robert Chartoff för Raging Bull (dt.: Wie ein wilder Stier)
1982 David Puttnam Chariots of Fire
(dt.: Die Stunde des Siegers)
Warren Beatty för Reds
Bruce Gilbert för On Golden Pond (dt.: Am goldenen See)
Denis Héroux för Atlantic City (dt.: Atlantic City, USA)
Frank Marshall för Raiders of the Lost Ark (dt.: Indiana Jones – Jäger des verlorenen Schatzes)
1983 Richard Attenborough Gandhi Edward Lewis un Mildred Lewis för Missing (dt.: Vermißt)
Sydney Pollack un Dick Richards för Tootsie
Steven Spielberg un Kathleen Kennedy för E.T. the Extra-Terrestrial (dt.: E.T. – Der Außerirdische)
Richard D. Zanuck un David Brown för The Verdict (dt.: The Verdict – Die Wahrheit und nichts als die Wahrheit)
1984 James L. Brooks Terms of Endearment
(dt.: Zeit der Zärtlichkeit)
Philip Hobel för Tender Mercies (dt.: Comeback der Liebe)
Michael Shamberg för The Big Chill (dt.: Der große Frust)
Irwin Winkler un Robert Chartoff för The Right Stuff (dt.: Der Stoff, aus dem die Helden sind)
Peter Yates för The Dresser (dt.: Ein ungleiches Paar)
1985 Saul Zaentz Amadeus John Brabourne un Richard N. Goodwin för A Passage to India (dt.: Eine Reise nach Indien)
Arlene Donovan för Places in the Heart (dt.: Ein Platz im Herzen)
Norman Jewison, Ronald L. Schwary un Patrick J. Palmer för A Soldier’s Story (dt.: Sergeant Waters – Eine Soldatengeschichte)
David Puttnam för The Killing Fields (dt.: The Killing Fields – Schreiendes Land)
1986 Sydney Pollack Out of Africa
(dt.: Jenseits von Afrika)
Edward S. Feldman för Witness (dt.: Der einzige Zeuge)
John Foreman för Prizzi's Honor (dt.: Die Ehre der Prizzis)
Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall un Quincy Jones för The Color Purple (dt.: Die Farbe Lila)
David Weisman för Kiss of the Spider Woman (dt.: Der Kuß der Spinnenfrau)
1987 Arnold Kopelson Platoon Fernando Ghia un David Puttnam för The Mission (dt.: Mission)
Robert Greenhut för Hannah and Her Sisters (dt.: Hannah und ihre Schwestern)
Ismail Merchant för A Room with a View (dt.: Zimmer mit Aussicht)
Burt Sugarman un Patrick J. Palmer för Children of a Lesser God (dt.: Gottes vergessene Kinder)
1988 Jeremy Thomas The Last Emperor
(dt.: Der letzte Kaiser)
John Boorman för Hope and Glory (dt.: Hope and Glory – Der Krieg der Kinder)
James L. Brooks för Broadcast News (dt.: Nachrichtenfieber – Broadcast News)
Stanley R. Jaffe un Sherry Lansing för Fatal Attraction (dt.: Eine verhängnisvolle Affäre)
Patrick J. Palmer un Norman Jewison för Moonstruck (dt.: Mondsüchtig)
1989 Mark Johnson Rain Man Norma Heyman un Hank Moonjean för Dangerous Liaisons (dt.: Gefährliche Liebschaften)
Lawrence Kasdan, Charles Okun un Michael Grillo för The Accidental Tourist (dt.: Die Reisen des Mr. Leary)
Douglas Wick för Working Girl (dt.: Die Waffen der Frauen)
Frederick Zollo un Robert F. Colesberry för Mississippi Burning (dt.: Mississippi Burning – Die Wurzel des Hasses)
1990 Richard D. Zanuck
Lili Fini Zanuck
Driving Miss Daisy
(dt.: Miss Daisy und ihr Chauffeur)
Lawrence Gordon un Charles Gordon för Field of Dreams (dt.: Feld der Träume)
Steven Haft, Paul Junger Witt un Tony Thomas för Dead Poets Society (dt.: Der Club der toten Dichter)
A. Kitman Ho un Oliver Stone för Born on the Fourth of July (dt.: Geboren am 4. Juli)
Noel Pearson för My Left Foot: The Story of Christy Brown (dt.: Mein linker Fuß)

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1991 Jim Wilson
Kevin Costner
Dances with Wolves
(dt.: Der mit dem Wolf tanzt)
Francis Ford Coppola för The Godfather: Part III (dt.: Der Pate – Teil III)
Walter F. Parkes un Lawrence Lasker för Awakenings (dt.: Zeit des Erwachens)
Lisa Weinstein för Ghost (dt.: Ghost – Nachricht von Sam)
Irwin Winkler för Goodfellas (dt.: Good Fellas – Drei Jahrzehnte in der Mafia)
1992 Edward Saxon
Kenneth Utt
Ron Bozman
The Silence of the Lambs
(dt.: Das Schweigen der Lämmer)
Don Hahn för Beauty and the Beast (dt.: Die Schöne und das Biest)
A. Kitman Ho un Oliver Stone för JFK (dt.: JFK – Tatort Dallas)
Mark Johnson, Barry Levinson un Warren Beatty för Bugsy
Barbra Streisand un Andrew S. Karsch för The Prince of Tides (dt.: Herr der Gezeiten)
1993 Clint Eastwood Unforgiven
(dt.: Erbarmungslos)
Martin Brest för Scent of a Woman (dt.: Der Duft der Frauen)
David Brown, Rob Reiner un Andrew Scheinman för A Few Good Men (dt.: Eine Frage der Ehre)
Ismail Merchant för Howards End (dt.: Wiedersehen in Howards End)
Stephen Woolley för The Crying Game
1994 Steven Spielberg
Gerald R. Molen
Branko Lustig
Schindler’s List
(dt.: Schindlers Liste)
Jan Chapman för The Piano (dt.: Das Piano)
Arnold Kopelson för The Fugitive (dt.: Auf der Flucht)
Mike Nichols, John Calley un Ismail Merchant för The Remains of the Day (dt.: Was vom Tage übrig blieb)
Jim Sheridan för In the Name of the Father (dt.: Im Namen des Vaters)
1995 Wendy Finerman
Steve Tisch
Steve Starkey
Forrest Gump Lawrence Bender för Pulp Fiction
Michael Jacobs, Julian Krainin, Michael Nozik un Robert Redford för Quiz Show (dt.: Quiz Show – Der Skandal)
Duncan Kenworthy för Four Weddings and a Funeral (dt.: Vier Hochzeiten und ein Todesfall)
Niki Marvin för The Shawshank Redemption (dt.: Die Verurteilten)
1996 Mel Gibson
Alan Ladd, Jr.
Bruce Davey
Braveheart Gaetano Daniele, Mario Cecchi Gori un Vittorio Cecchi Gori för Il Postino (dt.: Der Postmann)
Lindsay Doran för Sense and Sensibility (dt.: Sinn und Sinnlichkeit)
Brian Grazer för Apollo 13
George Miller, Doug Mitchell un Bill Miller för Babe (dt.: Ein Schweinchen namens Babe)
1997 Saul Zaentz The English Patient
(dt.: Der englische Patient)
James L. Brooks, Laurence Mark, Richard Sakai un Cameron Crowe för Jerry Maguire (dt.: Jerry Maguire – Spiel des Lebens)
Simon Channing-Williams för Secrets & Lies (dt.: Lügen und Geheimnisse)
Ethan Coen für Fargo
Jane Scott för Shine (dt.: Shine – Der Weg ins Licht)
1998 James Cameron
Jon Landau
Titanic Lawrence Bender för Good Will Hunting
James L. Brooks, Bridget Johnson un Kristi Zea för As Good as It Gets (dt.: Besser geht’s nicht)
Arnon Milchan, Curtis Hanson un Michael G. Nathanson för L.A. Confidential
Uberto Pasolini för The Full Monty (dt.: Ganz oder gar nicht)
1999 David Parfitt
Donna Gigliotti
Harvey Weinstein
Edward Zwick
Marc Norman
Shakespeare in Love Elda Ferri un Gianluigi Braschi för La vita è bella (dt.: Das Leben ist schön)
Robert Michael Geisler, John Roberdeau un Grant Hill för The Thin Red Line (dt.: Der schmale Grat)
Alison Owen, Eric Fellner un Tim Bevan för Elizabeth
Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon un Gary Levinsohn för Saving Private Ryan (dt.: Der Soldat James Ryan)
2000 Bruce Cohen
Dan Jinks
American Beauty Richard N. Gladstein för The Cider House Rules (dt.: Gottes Werk und Teufels Beitrag)
Michael Mann un Pieter Jan Brugge för Insider
Frank Marshall, Kathleen Kennedy un Barry Mendel för The Sixth Sense
David Valdes un Frank Darabont för The Green Mile

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
2001 Douglas Wick
David Franzoni
Branko Lustig
Gladiator David Brown, Kit Golden un Leslie Holleran för Chocolat (dt.: Chocolat – Ein kleiner Biss genügt)
Danny DeVito, Michael Shamberg un Stacey Sher för Erin Brockovich
William Kong, Li-Kong Hsu un Ang Lee för Wo hu cang long (dt.: Tiger and Dragon)
Edward Zwick, Marshall Herskovitz un Laura Bickford för Traffic (dt.: Traffic – Macht des Kartells)
2002 Brian Grazer
Ron Howard
A Beautiful Mind Robert Altman, Bob Balaban un David Levy för Gosford Park
Fred Baron, Martin Brown un Baz Luhrmann för Moulin Rouge!
Peter Jackson, Barrie M. Osborne un Fran Walsh för The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (dt.: Der Herr der Ringe: Die Gefährten)
Graham Leader, Ross Katz un Todd Field för In the Bedroom
2003 Martin Richards Chicago Alberto Grimaldi un Harvey Weinstein för Gangs of New York
Barrie M. Osborne, Fran Walsh un Peter Jackson för The Lord of the Rings: The Two Towers (dt.: Der Herr der Ringe: Die zwei Türme)
Roman Polański, Robert Benmussa un Alain Sarde för The Pianist (dt.: Der Pianist)
Scott Rudin un Robert Fox för The Hours (dt.: The Hours – Von Ewigkeit zu Ewigkeit)
2004 Barrie M. Osborne
Peter Jackson
Fran Walsh
The Lord of the Rings: The Return of the King
(dt.: Der Herr der Ringe: Die Rückkehr des Königs)
Samuel Goldwyn Jr., Peter Weir un Duncan Henderson för Master and Commander: The Far Side of the World (dt.: Master & Commander – Bis ans Ende der Welt)
Ross Katz un Sofia Coppola för Lost in Translation (dt.: Lost in Translation - Zwischen den Welten)
Kathleen Kennedy, Frank Marshall un Gary Ross för Seabiscuit (dt.: Seabiscuit – Mit dem Willen zum Erfolg)
Robert Lorenz, Judie Hoyt un Clint Eastwood för Mystic River
2005 Clint Eastwood
Albert S. Ruddy
Tom Rosenberg
Million Dollar Baby Richard N. Gladstein un Nellie Bellflower för Finding Neverland (dt.: Wenn Träume fliegen lernen)
Taylor Hackford, Stuart Benjamin un Howard Baldwin för Ray
Michael London för Sideways
Michael Mann un Graham King för The Aviator
2006 Paul Haggis
Cathy Schulman
L.A. Crash Caroline Baron, William Vince un Michael Ohoven för Capote
Grant Heslov för Good Night, and Good Luck.
Kathleen Kennedy, Steven Spielberg un Barry Mendel för Munich (dt.: München)
Diana Ossana un James Schamus för Brokeback Mountain
2007 Graham King The Departed
(dt.: Departed – Unter Feinden)
Steve Golin, Alejandro González Iñárritu un Jon Kilik för Babel
Clint Eastwood, Robert Lorenz un Steven Spielberg för Letters from Iwo Jima
Albert Berger un David T. Friendly för Little Miss Sunshine
Andy Harries un Christine Langan för The Queen (dt.: Die Queen)
2008 Ethan un Joel Coen
Scott Rudin
No Country for Old Men Tim Bevan, Eric Fellner un Paul Webster för Atonement (dt.: Abbitte)
Lianne Halfon, Mason Novick un Russell Smith för Juno
Sydney Pollack, Jennifer Fox un Kerry Orent för Michael Clayton
Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi un JoAnne Sellar för There Will Be Blood
2009 Christian Colson Slumdog Millionaire
(dt.: Slumdog Millionär)
Céan Chaffin, Kathleen Kennedy un Frank Marshall för The Curious Case of Benjamin Button (dt.: Der seltsame Fall des Benjamin Button)
Brian Grazer, Ron Howard un Eric Fellner för Frost/Nixon
Bruce Cohen, Dan Jinks un Michael London för Milk
Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti un Redmond Morris för The Reader (dt.: Der Vorleser)
2010 Kathryn Bigelow
Mark Boal
Nicolas Chartier
Greg Shapiro
The Hurt Locker
(dt.: Tödliches Kommando – The Hurt Locker)
James Cameron un Jon Landau för Avatar (dt.: Avatar – Aufbruch nach Pandora)
Gil Netter, Andrew E. Kosove un Broderick Johnson för The Blind Side (dt.: Blind Side – Die große Chance)
Peter Jackson un Carolynne Cunningham för District 9
Finola Dwyer un Amanda Posey för An Education
Lawrence Bender för Inglourious Basterds
Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness un Gary Magness för Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire (dt.: Precious – Das Leben ist kostbar)
Joel Coen un Ethan Coen för A Serious Man
Jonas Rivera för Up (dt.: Oben)
Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, un Jason Reitman för Up in the Air

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
2011 Ian Canning
Emile Sherman
Gareth Unwin
The King’s Speech Christian Colson, Danny Boyle un John Smithson för 127 Hours
Mike Medavoy, Brian Oliver un Scott Franklin för Black Swan
Mark Wahlberg, David Hoberman un Todd Lieberman för The Fighter
Christopher Nolan un Emma Thomas för Inception
Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte un Celine Rattray för The Kids Are All Right
Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca un Ceán Chaffin för The Social Network
Darla K. Anderson för Toy Story 3
Ethan Coen, Joel Coen un Scott Rudin för True Grit
Anne Rosellini un Alix Madigan för Winter’s Bone
2012 Thomas Langmann The Artist Jim Burke, Alexander Payne un Jim Taylor för The Descendants (dt.: The Descendants – Familie und andere Angelegenheiten)
Scott Rudin för Extremely Loud & Incredibly Close (dt.: Extrem laut & unglaublich nah)
Brunson Green, Chris Columbus un Michael Barnathan för The Help
Graham King un Martin Scorsese för Hugo Cabret
Letty Aronson un Stephen Tenenbaum för Midnight in Paris
Michael De Luca, Rachael Horovitz un Brad Pitt för Moneyball (dt.: Die Kunst zu gewinnen – Moneyball)
Dede Gardner, Sarah Green, Bill Pohlad un Grant Hill för The Tree of Life
Steven Spielberg un Kathleen Kennedy för War Horse (dt.: Gefährten)
2013 Grant Heslov
Ben Affleck
George Clooney
Argo Dan Janvey, Josh Penn un Michael Gottwald för Beasts of the Southern Wild
Stacey Sher, Reginald Hudlin un Pilar Savone för Django Unchained
Margaret Ménégoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka un Michael Katz för Amour (dt.: Liebe)
Gil Netter, Ang Lee un David Womark för Life of Pi (dt.: Life of Pi: Schiffbruch mit Tiger)
Steven Spielberg un Kathleen Kennedy för Lincoln
Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward un Cameron Mackintosh för Les Misérables
Donna Gigliotti, Bruce Cohen un Jonathan Gordon för Silver Linings Playbook (dt.: Silver Linings)
Mark Boal, Kathryn Bigelow un Megan Ellison för Zero Dark Thirty
2014 Brad Pitt
Dede Gardner
Jeremy Kleiner
Steve McQueen
Anthony Katagas
12 Years a Slave Charles Roven, ichard Suckle, Megan Ellison un Jonathan Gordon för American Hustle
Scott Rudin, Dana Brunetti un Michael De Luca för Captain Phillips
Robbie Brenner un Rachel Winter för Dallas Buyers Club
Alfonso Cuarón un David Heyman för Gravity
Megan Ellison, Spike Jonze un Vincent Landay för Her
Albert Berger un Ron Yerxa för Nebraska
Gabrielle Tana, Steve Coogan un Tracey Seaward för Philomena
Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland un Emma Tillinger Koskoff för he Wolf of Wall Street