Oscar/Best Originaldreihbook

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

In de Kategorie Best Originaldreihbook (Academy Award for Writing – Original Screenplay) warrt siet 1941 en Oscar vergeven.

As Originaldreihbook (Original Screenplay) warrt dorbi en Form vun Dreihbook betekend, bi de dat Skript ganz nee schreven warrt un nich op en Geschicht opboot, de al mol vörher publizeert woorn is. Dat Originaldreihbook gifft dat faken bi Autorenfilmen. Twüschendör geev dat ok mol de Kategorien Best Originalgeschicht (Best Original Story) un Best Dreihbook.

In’n Ünnerscheed to dat Originaldreihbook steiht de Literaturverfilmen. Dorvör gifft de egen Kategorie Best Dreihbook na Vörlaag (Academy Award for Writing – Adapted Screenplay), in de al siet 1929 Priesen verlehnt warrt.

1941–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1941 Preston Sturges The Great McGinty
(dt.: Der große McGinty)
Ben Hecht för Angels Over Broadway
Norman Burnstine, Heinz Herald un John Huston för Dr. Ehrlich’s Magic Bullet (dt.: Paul Ehrlich – Ein Leben für die Forschung)
Charles Bennett un Joan Harrison för Foreign Correspondent (dt.: Der Auslandskorrespondent)
Charles Chaplin för The Great Dictator (dt.: Der große Diktator)
1942 Herman J. Mankiewicz
Orson Welles
Citizen Kane Norman Krasna för The Devil and Miss Jones (dt.: Mary und der Millionär)
Harry Chandlee, Abem Finkel, John Huston un Howard Koch för Sergeant York
Karl Tunberg un Darrell Ware för Tall, Dark and Handsome
Paul Jarrico för Tom Dick and Harry (dt.: Tom, Dick und Harry)
1943 Ring Lardner Jr.
Michael Kanin
Woman of the Year
(dt.: Die Frau, von der man spricht)
Michael Powell un Emeric Pressburger för One of Our Aircraft Is Missing
Frank Butler un Don Hartman för Road to Morocco (dt.: Der Weg nach Marokko)
W. R. Burnett un Frank Butler för Wake Island
George Oppenheimer för The War Against Mrs. Hadley
1944 Norman Krasna Princess O’Rourke
(dt.: Der Pilot und die Prinzessin
Dudley Nichols för Air Force (at.: In die japanische Sonne)
Noel Coward för In Which We Serve
Lillian Hellman för The North Star
Allan Scott för So Proudly We Hail! (dt.: Mutige Frauen)
1945 Lamar Trotti Wilson Preston Sturges för Hail the Conquering Hero (dt.: Heil dem siegreichen Helden)
Preston Sturges för The Miracle of Morgan’s Creek (dt.: Sensation in Morgan’s Creek)
Richard Connell un Gladys Lehman för Two Girls and a Sailor (dt.: Mein Schatz ist ein Matrose)
Jerome Cady för Wing and a Prayer (dt.: Mission im Pazifik)
1946 Richard Schweizer Marie-Louise Philip Yordan för Dillinger (dt.: Jagd auf Dillinger)
Myles Connolly för Music for Millions (dt.: Musik für Millionen)
Milton Holmes för Salty O’Rourke (dt.: Gauner und Gangster)
Harry Kurnitz för What Next, Corporal Hargrove?
1947 Muriel Box
Sydney Box
The Seventh Veil
(dt.: Der letzte Schleier)
Raymond Chandler för The Blue Dahlia (dt.: Die blaue Dahlie)
Jacques Prévert för Les enfants du paradis (dt.: Kinder des Olymp)
Ben Hecht för Notorious (dt.: Berüchtigt)
Norman Panama un Melvin Frank för Road to Utopia (dt.: Der Weg nach Utopia)
1948 Sidney Sheldon The Bachelor and the Bobby-Soxer
(dt.: So einfach ist die Liebe nicht)
Abraham Polonsky för Body and Soul (dt.: Jagd nach Millionen)
Ruth Gordon un Garson Kanin för A Double Life (dt.: Mord in Ekstase)
Charlie Chaplin för Monsieur Verdoux (dt.: Monsieur Verdoux – Der Frauenmörder von Paris)
Sergio Amidei, Adolfo Franci, Cesare Giulio Viola un Cesare Zavattini för Sciuscià Schuschia
1949 Pries weer in disse Kategorie nich vergeven.
1950 Robert Pirosh Battleground
(dt.: Kesselschlacht)
Sidney Buchman för Jolson Sings Again
Alfred Hayes, Federico Fellini, Sergio Amidei, Marcello Pagliero un Roberto Rossellini för Paisà
T. E. B. Clarke för Passport to Pimlico (dt.: Blockade in London)
Helen Levitt, Janice Loeb un Sidney Meyers för The Quiet One

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1951 Charles Brackett
D. M. Marshman Jr.
Billy Wilder
Sunset Blvd.
(dt.: Boulevard der Dämmerung)
Ruth Gordon un Garson Kanin för Adam’s Rib (dt.: Ehekrieg)
Virginia Kellogg un Bernard C. Schoenfeld för Caged (dt.: Verlorene Frauen)
Carl Foreman för The Men (dt.: Die Männer)
Joseph L. Mankiewicz un Lesser Samuels för No Way Out (dt.: Der Hass ist blind)
1952 Alan Jay Lerner An American in Paris
(dt.: Ein Amerikaner in Paris)
Billy Wilder, Lesser Samuels un Walter Newman för Ace in the Hole (dt.: Reporter des Satans)
Philip Dunne för David and Bathsheba (dt.: David und Bathsheba)
Robert Pirosh för Go for Broke!
Clarence Greene un Russell Rouse för The Well (dt.: Stadt in Aufruhr)
1953 T. E. B. Clarke The Lavender Hill Mob
(dt.: Das Glück kam über Nacht)
Sydney Boehm för Atomic City (dt.: Die Stadt der tausend Gefahren)
Ruth Gordon un Garson Kanin för Pat and Mike (dt.: Pat und Mike)
Terence Rattigan för The Sound Barrier (dt.: Der unbekannte Feind)
John Steinbeck för Viva Zapata
1954 Charles Brackett
Richard L. Breen
Walter Reisch
Titanic
(dt.: Untergang der Titanic)
Betty Comden un Adolph Green för The Band Wagon (dt.: Vorhang auf!)
Richard Murphy för The Desert Rats (dt.: Die Wüstenratten)
Sam Rolfe un Harold Jack Bloom för The Naked Spur (dt: Nackte Gewalt)
Millard Kaufman för Take the High Ground! (dt.: Sprung auf, marsch, marsch!)
1955 Budd Schulberg On the Waterfront
(dt.: Die Faust im Nacken)
Joseph L. Mankiewicz för The Barefoot Contessa (dt.: Die barfüßige Gräfin)
William Rose för Genevieve (dt.: Die feurige Isabella)
Valentine Davies un Oscar Brodney för The Glenn Miller Story (dt.: Die Glenn Miller Story)
Norman Panama un Melvin Frank för Knock on Wood (dt.: Die Lachbombe)
1956 William Ludwig
Sonya Levien
Interrupted Melody
(dt.: Unterbrochene Melodie)
Milton Sperling un Emmet Lavery för The Court-Martial of Billy Mitchell (dt.: Verdammt zum Schweigen)
Betty Comden un Adolph Green för It’s Always Fair Weather (dt.: Vorwiegend heiter)
Melville Shavelson un Jack Rose för The Seven Little Foys (dt.: Komödiantenkinder)
Jacques Tati un Henri Marquet för Les vacances de Monsieur Hulot (dt.: Die Ferien des Monsieur Hulot)
1957 Albert Lamorisse Le ballon rouge
(dt.: Der rote Ballon)
Robert Lewin für The Bold and the Brave (dt.: Ein Fetzen Leben)
Andrew L. Stone für Julie (dt.: Mord in den Wolken)
William Rose für The Ladykillers
Federico Fellini und Tullio Pinelli für La Strada (dt.: Das Lied der Straße)
1958 George Wells Designing Woman
(dt.: Warum hab ich ja gesagt)
Leonard Gershe för Funny Face (dt.: Ein süßer Fratz)
Ralph Wheelwright, R. Wright Campbell, Ivan Goff un Ben Roberts för Man of a Thousand Faces (dt.: Der Mann mit den 1000 Gesichtern)
Barney Slater, Joel Kane un Dudley Nichols för The Tin Star (dt.: Der Stern des Gesetzes)
Federico Fellini, Ennio Flaiano un Tullio Pinelli för I Vitelloni (dt.: Die Müßiggänger)
1959 Nedrick Young
Harold Jacob Smith
The Defiant Ones
(dt.: Flucht in Ketten)
Paddy Chayefsky för The Goddess (dt.: Die Göttin)
Melville Shavelson un Jack Rose för Houseboat (dt.: Hausboot)
William Bowers un James Edward Grant för The Sheepman (dt.: In Colorado ist der Teufel los)
Fay Kanin un Michael Kanin för Teacher’s Pet (dt.: Reporter der Liebe)
1960 Russell Rouse
Clarence Greene
Stanley Shapiro
Maurice Richlin
Pillow Talk
(dt.: Bettgeflüster)
Ernest Lehman för North by Northwest (dt.: Der unsichtbare Dritte)
Paul King, Joseph Stone, Stanley Shapiro un Maurice Richlin för Operation Petticoat (dt.: Unternehmen Petticoat)
François Truffaut un Marcel Moussy för Les quatre cents coups (dt.: Sie küssten und sie schlugen ihn)
Ingmar Bergman för Smultronstället (dt.: Wilde Erdbeeren)

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1961 Billy Wilder
I. A. L. Diamond
The Apartment
(dt.: Das Appartement)
Richard Gregson, Michael Craig un Bryan Forbes för The Angry Silence (dt.: Zorniges Schweigen)
Norman Panama un Melvin Frank för The Facts of Life (dt.: So eine Affäre)
Marguerite Duras för Hiroshima mon amour
Jules Dassin för Pote tin Kyriaki (dt.: Sonntags... nie!)
1962 William Inge Splendor in the Grass
(dt.: Fieber im Blut)
Valentin Ezhov un Grigori Chukhrai för Ballada o soldate (dt.: Die Ballade vom Soldaten)
Federico Fellini, Tullio Pinelli, Ennio Flaiano un Brunello Rondi för La Dolce Vita (dt.: Das süße Leben)
Sergio Amidei, Diego Fabbri un Indro Montanelli för Il Generale della Rovere (dt.: Der falsche General)
Stanley Shapiro un Paul Henning för Lover Come Back (dt.: Ein Pyjama für zwei)
1963 Ennio De Concini
Alfredo Giannetti
Pietro Germi
Divorzio all'italiana
(dt.: Scheidung auf italienisch)
Alain Robbe-Grillet för L’année dernière à Marienbad (dt.: Letztes Jahr in Marienbad)
Charles Kaufman un Wolfgang Reinhardt för Freud
Ingmar Bergman för Såsom i en spegel (dt.: Wie in einem Spiegel)
Stanley Shapiro un Nate Monaster för That Touch of Mink (dt.: Ein Hauch von Nerz
1964 James R. Webb How the West Was Won
(dt.: Das war der wilde Westen)
Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli un Brunello Rondi för
Elia Kazan för America, America (dt.: Die Unbezwingbaren)
Arnold Schulman för Love with the Proper Stranger (dt.: Verliebt in einen Fremden)
Pasquale Festa Campanile, Massimo Franciosa, Nanni Loy, Vasco Pratolini un Carlo Bernari för Le quattro giornate di Napoli (dt.: Die vier Tage von Neapel)
1965 S. H. Barnett
Peter Stone
Frank Tarloff
Father Goose
(dt.: Der große Wolf ruft)
Agenore Incrocci, Furio Scarpelli un Mario Monicelli för I compagni (dt.: Die Peitsche im Genick)
Alun Owen för A Hard Day's Night (dt.: Yeah Yeah Yeah)
Jean-Paul Rappeneau, Ariane Mnouchkine, Daniel Boulanger un Philippe de Broca för L’homme de Rio (dt: Abenteuer in Rio
Orville H. Hampton un Raphael Hayes för One Potato, Two Potato
1966 Frederic Raphael Darling Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Mario Monicelli, Tonino Guerra, Giorgio Salvioni un Suso Cecchi d’Amico för Casanova ’70
Jacques Demy för Les parapluies de Cherbourg (dt.: Die Regenschirme von Cherbourg)
Jack Davies un Ken Annakin för Those Magnificent Men in Their Flying Machines (dt.: Die tollkühnen Männer in ihren fliegenden Kisten)
Franklin Coen un Frank Davis för The train (dt.: Der Zug)
1967 Claude Lelouch
Pierre Uytterhoeven
Un homme et une femme
(dt.: Ein Mann und eine Frau)
Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra un Edward Bond för Blow Up
Billy Wilder un I. A. L. Diamond för The Fortune Cookie (dt.: Der Glückspilz)
Robert Ardrey för Khartoum (dt.: Khartoum – Der Aufstand am Nil
Clint Johnston un Don Peters för The Naked Prey (dt.: Der Todesmutige)
1968 William Rose Guess ’s Coming to Dinner
Rat mal, wer zum Essen kommt)
David Newman un Robert Benton för Bonnie und Clyde
Robert Kaufman un Norman Lear för Divorce American Style (dt.: Scheidung auf Amerikanisch)
Jorge Semprún för La guerre est finie (dt.: Der Krieg ist vorbei)
Frederic Raphael för Two for the Road (dt.: Zwei auf gleichem Weg)
1969 Mel Brooks The Producers
(dt.: Frühling für Hitler)
Stanley Kubrick un Arthur C. Clarke för 2001: A Space Odyssey (dt.: 2001: Odyssee im Weltraum)
Franco Solinas un Gillo Pontecorvo för La battaglia di Algeri (dt.: Schlacht um Algier)
John Cassavetes för Faces (dt.: Gesichter)
Ira Wallach un Peter Ustinov för Hot Millions (dt.: Das Millionending)
1970 William Goldman Butch Cassidy and the Sundance Kid
(dt.: Butch Cassidy und Sundance Kid)
Paul Mazursky un Larry Tucker för Bob & Carol & Ted & Alice (dt.: Bob & Caroline & Ted & Alice)
Nicola Badalucco, Enrico Medioli un Luchino Visconti för La caduta degli dei (dt.: Die Verdammten)
Peter Fonda, Dennis Hopper un Terry Southern för Easy Rider
Walon Green, Roy N. Sickner un Sam Peckinpah för The Wild Bunch (dt.: The Wild Bunch – Sie kannten kein Gesetz)

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1971 Francis Ford Coppola
Edmund H. North
Patton
(dt.: Patton – Rebell in Uniform)
Bob Rafelson un Carole Eastman för Five Easy Pieces (dt.: Ein Mann sucht sich selbst)
Norman Wexler för Joe (dt.: Joe – Rache für Amerika)
Erich Segal för Love Story
Eric Rohmer för Ma nuit chez Maud (dt.: Meine Nacht bei Maud)
1972 Paddy Chayefsky The Hospital
(dt.: Hospital)
Elio Petri un Ugo Pirro för Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto (dt.: Ermittlungen gegen einen über jeden Verdacht erhabenen Bürger)
Andy Lewis un David P. Lewis för Klute
Herman Raucher för Summer of ’42 (dt.: Frühling einen Sommer lang)
Penelope Gilliatt för Sunday Bloody Sunday
1973 Jeremy Larner The Candidate
(dt.: Bill McKay – Der Kandidat)
Luis Buñuel un Jean-Claude Carrière för Le charme discret de la bourgeoisie (dt.: Der diskrete Charme der Bourgeoisie)
Terence McCloy, Chris Clark un Suzanne De Passe för Lady Sings the Blues
Louis Malle för Le souffle au coeur (dt.: Herzflimmern)
Carl Foreman för Young Winston (dt.: Der junge Löwe)
1974 David S. Ward The Sting
(dt.: Der Clou)
George Lucas, Gloria Katz un Willard Huyck för American Graffiti
Steve Shagan för Save the Tiger (dt.: Rettet den Tiger!)
Melvin Frank un Jack Rose för A Touch of Class (dt.: Mann, bist du Klasse!)
Ingmar Bergman för Viskningar och rop (dt.: Schreie und Flüstern)
1975 Robert Towne Chinatown Robert Getchell för Alice Doesn't Live Here Anymore (dt.: Alice lebt hier nicht mehr)
Francis Ford Coppola för The Conversation (dt.: Der Dialog
Paul Mazursky un Josh Greenfeld för Harry and Tonto (dt.: Harry und Tonto)
François Truffaut, Jean-Louis Richard un Suzanne Schiffman för La nuit américaine (dt.: Die amerikanische Nacht)
1976 Frank Pierson Dog Day Afternoon
(dt.: Hundstage)
Federico Fellini un Tonino Guerra för Amarcord
Ted Allan för Lies My Father Told Me (dt.: Geliebte Lügen)
Robert Towne un Warren Beatty för Shampoo
Claude Lelouch un Pierre Uytterhoeven för Toute une vie (dt.: Ein Leben lang)
1977 Paddy Chayefski Network Jean Charles Tacchella un Danièle Thompson för Cousin, Cousine
Walter Bernstein för The Front (dt.: Der Strohmann)
Lina Wertmüller för Pasqualino Settebellezze (dt.: Sieben Schönheiten)
Sylvester Stallone för Rocky
1978 Woody Allen Annie Hall
(dt.: Der Stadtneurotiker)
Neil Simon för The Goodbye Girl (dt.: Der Untermieter)
Robert Benton för The Late Show (dt.: Die Katze kennt den Mörder)
George Lucas för Star Wars (dt.: Krieg der Sterne)
Arthur Laurents för The Turning Point (dt.: Am Wendepunkt)
1979 Nancy Dowd
Waldo Salt
Robert C. Jones
Coming Home
(dt.: Coming Home – Sie kehren heim)
Michael Cimino, Deric Washburn, Louis Garfinkle un Quinn K. Redeker för The Deer Hunter (dt.: Die durch die Hölle gehen)
Ingmar Bergman för Höstsonaten (dt.: Herbstsonate)
Woody Allen för Interiors (dt.: Innenleben)
Paul Mazursky för An Unmarried Woman (dt.: Eine entheiratete Frau)
1980 Steve Tesich Breaking Away
(dt.: Vier irre Typen)
Valerie Curtin un Barry Levinson för ...And Justice for All. (dt.: ... und Gerechtigkeit für alle)
Robert Alan Aurthur un Bob Fosse för All That Jazz (dt.: Hinter dem Rampenlicht)
Mike Gray, T. S. Cook un James Bridges för The China Syndrome (dt.: Das China-Syndrom)
Woody Allen un Marshall Brickman för Manhattan

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1981 Bo Goldman Melvin and Howard
(dt.: Melvin und Howard)
W. D. Richter un Arthur A. Ross för Brubaker
Christopher Gore för Fame (dt.: Fame – Der Weg zum Ruhm)
Jean Gruault för Mon oncle d’Amérique (dt.: Mein Onkel aus Amerika)
Nancy Meyers, Charles Shyer un Harvey Miller för Private Benjamin (dt.: Schütze Benjamin)
1982 Colin Welland Chariots of Fire
(dt.: Die Stunde des Siegers)
Kurt Luedtke för Absence of Malice (dt.: Die Sensationsreporterin)
Steve Gordon för Arthur (dt.: Arthur – Kein Kind von Traurigkeit)
John Guare för Atlantic City (dt.: Atlantic City, USA)
Warren Beatty un Trevor Griffiths för
Reds
1983 John Briley Gandhi Barry Levinson för Diner (dt.: American Diner)
Melissa Mathison för E.T. the Extra-Terrestrial (dt.: E.T. – Der Außerirdische)
Douglas Day Stewart för An Officer and a Gentleman (dt.: Ein Offizier und Gentleman)
Larry Gelbart, Murray Schisgal un Don McGuire för Tootsie
1984 Horton Foote Tender Mercies
(dt.: Comeback der Liebe)
Lawrence Kasdan un Barbara Benedek för The Big Chill (dt.: Der große Frust)
Ingmar Bergman för Fanny och Alexander (dt.: Fanny und Alexander)
Nora Ephron un Alice Arlen för Silkwood
Lawrence Lasker un Walter F. Parkes för WarGames (dt.: War Games – Kriegsspiele)
1985 Robert Benton Places in the Heart
(dt.: Ein Platz im Herzen)
Daniel Petrie Jr. un Danilo Bach för Beverly Hills Cop
Woody Allen för Broadway Danny Rose
Gregory Nava un Anna Thomas för El Norte
Lowell Ganz, Babaloo Mandel, Bruce Jay Friedman un Brian Grazer för Splash (dt.: Splash – Eine Jungfrau am Haken)
1986 William Kelley
Pamela Wallace
Earl W. Wallace
Witness
(dt.: Der einzige Zeuge)
Robert Zemeckis un Bob Gale för Back to the Future (dt.: Zurück in die Zukunft)
Terry Gilliam, Tom Stoppard un Charles McKeown för Brazil
Luis Puenzo un Aída Bortnik för La historia oficial (dt.: Die offizielle Geschichte)
Woody Allen för The Purple Rose of Cairo
1987 Woody Allen Hannah and Her Sisters
(dt.: Hannah und ihre Schwestern)
Paul Hogan, Ken Shadie un John Cornell för Crocodile Dundee
Hanif Kureishi för My Beautiful Laundrette (dt.: Mein wunderbarer Waschsalon)
Oliver Stone för Platoon
Oliver Stone un Rick Boyle för Salvador
1988 John Patrick Shanley Moonstruck
(dt.: Mondsüchtig)
Louis Malle för Au revoir, les enfants (dt.: Auf Wiedersehen, Kinder
James L. Brooks för Broadcast News (dt.: Nachrichtenfieber – Broadcast News
John Boorman för Hope and Glory (dt.: Hoffnung und Ruhm)
Woody Allen för Radio Days
1989 Ronald Bass
Barry Morrow
Rain Man Gary Ross un Anne Spielberg för Big
Ron Shelton för Bull Durham (dt.: Annies Männer)
John Cleese un Charles Crichton för A Fish Called Wanda (dt.: Ein Fisch namens Wanda)
Naomi Foner för Running on Empty
1990 Tom Schulman Dead Poets Society
(dt.: Der Club der toten Dichter)
Woody Allen för Crimes and Misdemeanors (dt.: Verbrechen und andere Kleinigkeiten)
Spike Lee för Do the Right Thing
Steven Soderbergh för Sex, Lies, and Videotape (dt.: Sex, Lügen und Video)
Nora Ephron för When Harry Met Sally... (dt.: Harry und Sally)

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
1991 Bruce Joel Rubin Ghost
(dt.: Ghost – Nachricht von Sam)
Woody Allen för Alice
Barry Levinson för Avalon
Peter Weir för Green Card (dt.: Green Card – Scheinehe mit Hindernissen)
Whit Stillman för Metropolitan
1992 Callie Khouri Thelma & Louise John Singleton för Boyz n the Hood (dt.: Boyz N’ the Hood – Jungs im Viertel)
James Toback för Bugsy
Richard LaGravenese för The Fisher King (dt.: König der Fischer)
Meg Kasdan för Grand Canyon (dt.: Grand Canyon – Im Herzen der Stadt)
1993 Neil Jordan The Crying Game Woody Allen för Husbands and Wives (dt.: Ehemänner und Ehefrauen)
George Miller un Nick Enright för Lorenzo’s Oil (dt.: Lorenzos Öl)
John Sayles för Passion Fish
David Webb Peoples för Unforgiven (dt.: Erbarmungslos)
1994 Jane Campion The Piano
(dt.: Das Piano)
Gary Ross för Dave
Jeff Maguire för In the Line of Fire (dt.: In the Line of Fire – Die zweite Chance)
Ron Nyswaner för Philadelphia
Nora Ephron, David S. Ward un Jeff Arch för Sleepless in Seattle (dt.: Schlaflos in Seattle)
1995 Quentin Tarantino
Roger Avary
Pulp Fiction Woody Allen un Douglas McGrath för Bullets Over Broadway
Richard Curtis för Four Weddings and a Funeral (dt.: Vier Hochzeiten und ein Todesfall)
Fran Walsh un Peter Jackson för Heavenly Creatures
Krzysztof Piesiewicz un Krzysztof Kieslowski för Trois couleurs: Rouge (dt.: Drei Farben: Rot
1996 Christopher McQuarrie The Usual Suspects
(dt.: Die üblichen Verdächtigen)
Randall Wallace för Braveheart
Woody Allen för Mighty Aphrodite (dt.: Geliebte Aphrodite)
Stephen J. Rivele, Christopher Wilkinson un Oliver Stone för Nixon
Joel Cohen, Peter Docter, John Lasseter, Joe Ranft, Alec Sokolow, Andrew Stanton un Joss Whedon för Toy Story
1997 Ethan Coen
Joel Coen
Fargo Cameron Crowe för Jerry Maguire (dt.: Jerry Maguire – Spiel des Lebens)
John Sayles för Lone Star
Mike Leigh för Secrets & Lies (dt.: Lügen und Geheimnisse)
Jan Sardi un Scott Hicks för Shine (dt.: Shine – Der Weg ins Licht)
1998 Ben Affleck
Matt Damon
Good Will Hunting Mark Andrus un James L. Brooks för As Good as It Gets (dt.: Besser geht’s nicht
Paul Thomas Anderson för Boogie Nights
Woody Allen för Deconstructing Harry (dt.: Harry außer sich)
Simon Beaufoy för The Full Monty (dt.: Ganz oder gar nicht)
1999 Marc Norman
Tom Stoppard
Shakespeare in Love Warren Beatty un Jeremy Pikser för Bulworth
Robert Rodat för Saving Private Ryan (dt.: Der Soldat James Ryan)
Andrew Niccol för The Truman Show (dt.: Die Truman Show)
Vincenzo Cerami un Roberto Benigni för La vita è bella (dt.: Das Leben ist schön)
2000 Alan Ball American Beauty Charlie Kaufman för Being John Malkovich
Paul Thomas Anderson för Magnolia
M. Night Shyamalan för The Sixth Sense
Mike Leigh för Topsy-Turvy (dt.: Topsy-Turvy – Auf den Kopf gestellt)

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
2001 Cameron Crowe Almost Famous
(dt.: Almost Famous – Fast berühmt)
Lee Hall för Billy Elliot (dt.: Billy Elliot – I Will Dance)
Susannah Grant för Erin Brockovich
David Franzoni, John Logan un William Nicholson för Gladiator
Kenneth Lonergan för You Can Count on Me
2002 Julian Fellowes Gosford Park Guillaume Laurant un Jean-Pierre Jeunet för Le fabuleux destin d'Amélie Poulain (dt.: Die fabelhafte Welt der Amélie)
Christopher Nolan un Jonathan Nolan för Memento
Milo Addica un Will Rokos för Monster’s Ball
Wes Anderson un Owen Wilson för The Royal Tenenbaums (dt.: Die Royal Tenenbaums)
2003 Pedro Almodóvar Hable con ella
(dt.: Sprich mit ihr)
Todd Haynes för Far from Heaven (dt.: Dem Himmel so fern)
Jay Cocks, Steven Zaillian un Kenneth Lonergan för Gangs of New York
Nia Vardalos för My Big Fat Greek Wedding (dt.: My big fat greek Wedding - Hochzeit auf Griechisch)
Carlos Cuarón un Alfonso Cuarón för Y Tu Mamá También (dt.: ...mit deiner Mutter auch!)
2004 Sofia Coppola Lost in Translation Denys Arcand för Les invasions barbares (dt.: Die Invasion der Barbaren)
Steven Knight för Dirty Pretty Things (dt.: Kleine schmutzige Tricks
Andrew Stanton, Bob Peterson un David Reynolds för Finding Nemo (dt.: Findet Nemo)
Jim Sheridan, Naomi Sheridan un Kirsten Sheridan för In America
2005 Charlie Kaufman
Michel Gondry
Pierre Bismuth
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
(dt.: Vergiss mein nicht!)
John Logan för The Aviator
Keir Pearson un Terry George för Hotel Rwanda (dt.: Hotel Rwanda)
Brad Bird för The Incredibles (dt.: Die Unglaublichen)
Mike Leigh för Vera Drake
2006 Paul Haggis
Robert Moresco
Crash
(dt.: L.A. Crash)
George Clooney un Grant Heslov för Good Night, and Good Luck.
Woody Allen för Match Point
Noah Baumbach för The Squid and the Whale (dt.: Der Tintenfisch und der Wal)
Stephen Gaghan för Syriana
2007 Michael Arndt Little Miss Sunshine Guillermo Arriaga för Babel
Iris Yamashita un Paul Haggis för Letters from Iwo Jima
Guillermo del Toro för El laberinto del fauno (dt.: Pans Labyrinth)
Peter Morgan för The Queen (dt.: Die Queen)
2008 Diablo Cody Juno Nancy Oliver för Lars and the Real Girl (dt.: Lars und die Frauen)
Tony Gilroy för Michael Clayton
Brad Bird, Jan Pinkava un Jim Capobianco för Ratatouille
Tamara Jenkins för The Savages (dt.: Die Geschwister Savage)
2009 Dustin Lance Black Milk Courtney Hunt för Frozen River
Mike Leigh för Happy-Go-Lucky
Martin McDonagh för In Bruges (dt.: Brügge sehen… und sterben?)
Andrew Stanton för WALL·E (dt.: WALL·E – Der Letzt räumt die Erde auf)
2010 Mark Boal The Hurt Locker
(dt.: Tödliches Kommando – The Hurt Locker)
Alessandro Camon un Oren Moverman för The Messenger
Joel Coen un Ethan Coen för A Serious Man
Bob Petersen, Pete Docter un Thomas McCarthy för Up (dt.: Oben)
Quentin Tarantino för Inglourious Basterds

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdreger för den Film Nomineeren
2011 David Seidler The King’s Speech Mike Leigh för Another Year
Scott Silver, Paul Tamasy un Eric Johnson för The Fighter
Christopher Nolan för Inception
Lisa Cholodenko un Stuart Bloomberg för The Kids Are All Right
2012 Woody Allen Midnight in Paris J. C. Chando för Margin Call (dt.: Der große Crash – Margin Call)
Asghar Farhadi för Jodaeiye Nader az Simin (جدایی نادر از سیمین‎ , dt.: Nader und Simin – Eine Trennung)
Michel Hazanavicius för The Artist
Annie Mumolo un Kristen Wiig för Bridesmaids (dt.: Brautalarm)
2013 Quentin Tarantino Django Unchained Michael Haneke för Amour (dt.: Liebe)
John Gatins för Flight
Wes Anderson un Roman Coppola för Moonrise Kingdom
Mark Boal för Zero Dark Thirty
2014 Spike Jonze Her Eric Warren Singer un David O. Russell för American Hustle
Woody Allen för Blue Jasmine
Craig Borten un Melisa Wallack för Dallas Buyers Club
Bob Nelson för Nebraska