Oscar/Best Dreihbook na Vörlaag

Vun Wikipedia
Wesseln na: Navigatschoon, Söök

As Dreihbook na Vörlaag (Adapted Screenplay) warrt en Form vun’t Dreihbook betekent, bi dat de Inholt op en vörher al publizeerten Vörlaag baseert as en Roman, en Theaterstück oder en fröheren Film. Dat Dreihbook stellt de Grundlaag för en so nöömte Literaturverfilmen dor. In’n Anfang noch unregelmatig, warrt in disse Kategorie al siet 1929 en Oscar vun de Filmakademie verleht. In’n Gegensatz dorto steiht de Kategorie Best Originaldreihbook, de later dorto kamen is. Dorin warrt Dreihböker uttekent, de ahn Vörlaag schreven worrn sünd.

Statistik
An’n fakensten uttekenten Dreihbookschriever Robert Bolt, Francis Ford Coppola, Ruth Prawer Jhabvala, Joseph L. Mankiewicz, Mario Puzo, Alvin Sargent, George Seaton un Michael Wilson (jeed twee Utteken)
An’n fakensten nomineert Dreihbookschriever Billy Wilder (söven Nomineeren)
An’n fakensten nomineert Dreihbookschriever ahn Utteken Elliott J. Clawson, Frances Goodrich, Albert Hackett un Stanley Kubrick (jeed veer Nomineeren)

De nafolgen Tabell wiest de Filmen na dat Johr vun de Priesverlehen.

1929–1930[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1929 Benjamin Glazer 7th Heaven
(dt.: Glück in der Mansarde)
Alfred A. Cohn för The Jazz Singer (dt.: Der Jazzsänger)
Anthony Coldeway för Glorious Betsy (dt.: Die Liebe der Betty Patterson)
1930 (1) Hanns Kräly
(Bi disse Verlehen weer nicht twüschen Original- un na Vörlaag ünnerscheedt!)
The Patriot
(dt.: Der Patriot)
Tom Barry för In Old Arizona
Tom Barry för The Valiant
Elliott J. Clawson för The Cop
Elliott J. Clawson för The Leatherneck
Elliott J. Clawson för Sal of Singapore
Elliott J. Clawson för Skyscraper (dt.: Wolkenkratzer)
Hanns Kräly för The Last of Mrs. Cheyney
Josephine Lovett för Our Dancing Daughters
Bess Meredyth för A Woman of Affairs (dt.: Eine schamlose Frau)
Bess Meredyth für Wonder of Women
1930 (2) Frances Marion
(Bi disse Vergaav weer nicht twüschen Original- un na Vörlaag ünnerscheedt!)
The Big House
(dt.: Hölle hinter Gittern)
George Abbott, Maxwell Anderson un Del Andrews för All Quiet on the Western Front (dt.: Im Westen nichts Neues)
Howard Estabrook för
Street of Chance
Julien Josephson för
Disraeli
John Meehan för
The Divorcee (dt.: Die Frau für alle)

1931–1940[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1931 Howard Estabrook Cimarron
(dt.: Pioniere des wilden Westens)
Francis Edward Faragoh un Robert N. Lee för Little Caesar (dt.: Der kleine Cäsar)
Horace Jackson för Holiday
Joseph L. Mankiewicz un Sam Mintz för Skippy
Seton I. Miller un Fred Niblo Jr. för The Criminal Code (dt.: Das Strafgesetzbuch)
1932 Edwin J. Burke Bad Girl Percy Heath un Samuel Hoffenstein för Dr. Jekyll and Mr. Hyde (dt.: Dr. Jekyll und Mr. Hyde)
Sidney Howard för Arrowsmith
1933 Pries weer nich vergeven
1934 Victor Heerman
Sarah Y. Mason
Little Women
(dt.: Vier Schwestern)
Paul Green un Sonya Levien för State Fair (dt.: Jahrmarktsrummel)
Robert Riskin för
Lady for a Day (dt.: Lady für einen Tag)
1935 Robert Riskin It Happened One Night
(dt.: Es geschah in einer Nacht)
Frances Goodrich un Albert Hackett för The Thin Man (dt.: Der dünne Mann)
Ben Hecht för Viva Villa! (dt.: Schrei der Gehetzten)
1936 Dudley Nichols The Informer
(dt.: Der Verräter)
Achmed Abdullah, John L. Balderston, Grover Jones, William Slavens McNutt un Waldemar Young för The Lives of a Bengal Lancer (dt.: Bengali)
Jules Furthman, Talbot Jennings un Carey Wilson för Mutiny on the Bounty (dt.: Meuterei auf der Bounty)
Casey Robinson för Captain Blood (dt.: Unter Piratenflagge)
1937 Pierre Collings
Sheridan Gibney
The Story of Louis Pasteur
(dt.: Louis Pasteur)
Frances Goodrich un Albert Hackett för After the Thin Man (dt.: Dünner Mann, 2. Fall)
Eric Hatch un Morrie Ryskind för My Man Godfrey (dt.: Mein Mann Godfrey)
Sidney Howard för Dodsworth (dt.: Zeit der Liebe, Zeit des Abschieds)
Robert Riskin för Mr. Deeds Goes To Town (dt.: Mr. Deeds geht in die Stadt
1938 Heinz Herald
Géza Herczeg
Norman Reilly Raine
The Life of Emile Zola
(dt.: Das Leben des Emile Zola)
Alan Campbell, Robert Carson un Dorothy Parker för A Star Is Born (dt.:Ein Stern geht auf)
Marc Connelly, John Lee Mahin un Dale Van Every för Captains Courageous (dt.: Manuel)
Viña Delmar för The Awful Truth (dt.: Die schreckliche Wahrheit)
Morrie Ryskind un Anthony Veiller för Stage Door (dt.: Bühneneingang)
1939 George Bernard Shaw
Ian Dalrymple
Cecil Lewis
W. P. Lipscomb
Pygmalion
(dt.: Pygmalion: Der Roman eines Blumenmädchens)
Lenore J. Coffee un Julius J. Epstein för Four Daughters (dt.: Vater dirigiert)
Ian Dalrymple, Elizabeth Hill un Frank Wead för The Citadel (dt.: Die Zitadelle)
John Meehan un Dore Schary för Boys Town (dt.: Teufelskerle)
Robert Riskin för You Can’t Take It with You (dt.: Lebenskünstler)
1940 Sidney Howard Gone With the Wind
(dt.: Vom Winde verweht)
Charles Brackett, Walter Reisch un Billy Wilder för Ninotchka (dt.: Ninotschka)
Sidney Buchman för Mr. Smith Goes to Washington (dt.: Mr. Smith geht nach Washington)
Ben Hecht un Charles MacArthur för Wuthering Heights (dt.: Sturmhöhe)
Eric Maschwitz, R. C. Sherriff un Claudine West för Goodbye, Mr. Chips (dt.: Auf Wiedersehen, Mr. Chips)

1941–1950[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1941 Donald Ogden Stewart The Philadelphia Story
(dt.: Die Nacht vor der Hochzeit)
Nunnally Johnson för The Grapes of Wrath (dt.: Früchte des Zorns)
Dudley Nichols för The Long Voyage Home (dt.: Der lange Weg nach Cardiff)
Robert E. Sherwood un Joan Harrison för Rebecca
Dalton Trumbo för Kitty Foyle (dt.: Fräulein Kitty)
1942 Sidney Buchman
Seton I. Miller
Here Comes Mr. Jordan
(dt.: Urlaub vom Himmel)
Charles Brackett un Billy Wilder för Hold Back the Dawn (dt.: Das goldene Tor)
Philip Dunne för How Green Was My Valley (dt.: Schlagende Wetter)
Lillian Hellman för The Little Foxes (dt.: Die kleinen Füchse)
John Huston för
The Maltese Falcon (dt.: Die Spur des Falken)
1943 George Froeschel
James Hilton
Claudine West
Arthur Wimperis
Mrs. Miniver Rodney Ackland un Emeric Pressburger för 49th Parallel
Sidney Buchman un Irwin Shaw för The Talk of the Town (dt.: Zeuge der Anklage)
George Froeschel, Claudine West un Arthur Wimperis för Random Harvest (dt.: Gefundene Jahre)
Herman J. Mankiewicz un Jo Swerling för The Pride of the Yankees (dt.: Der große Wurf)
1944 Julius J. Epstein
Philip G. Epstein
Howard Koch
Casablanca Richard Flournoy, Lewis R. Foster, Frank Ross un Robert Russell för The More the Merrier (dt.: Immer mehr, immer fröhlicher)
Dashiell Hammett för Watch on the Rhine
Nunnally Johnson för Holy Matrimony
George Seaton för The Song of Bernadette (dt.: Das Lied von Bernadette)
1945 Frank Butler
Frank Cavett
Going My Way
(dt.: Der Weg zum Glück)
John L. Balderston, Walter Reisch un John Van Druten för Gaslight (dt.: Das Haus der Lady Alquist)
Irving Brecher un Fred F. Finklehoffe för Meet Me in St. Louis
Raymond Chandler un Billy Wilder för Double Indemnity (dt.: Frau ohne Gewissen)
Jay Dratler, Samuel Hoffenstein un Elizabeth Reinhardt för
Laura
1946 Charles Brackett
Billy Wilder
The Lost Weekend
(dt.: Das verlorene Wochenende)
Leopold Atlas, Guy Endore un Philip Stevenson för The Story of G.I. Joe (dt. Schlachtgewitter am Monte Cassino)
Frank Davis un Tess Slesinger för
A Tree Grows in Brooklyn (dt.: Ein Baum wächst in Brooklyn)
Ranald MacDougall för Mildred Pierce (dt.: Solange ein Herz schlägt)
Albert Maltz för Pride of the Marines
1947 Robert E. Sherwood The Best Years of Our Lives
(dt.: Die besten Jahre unseres Lebens)
Sergio Amidei un Federico Fellini för Roma, città aperta (dt.: Rom, offene Stadt)
Sally Benson un Talbot Jennings för Anna and the King of Siam (dt.: Anna und der König von Siam)
Anthony Havelock-Allan, David Lean un Ronald Neame för Brief Encounter (dt.: Begegnung)
Anthony Veiller för The Killers (dt.: Rächer der Unterwelt)
1948 George Seaton Miracle on 34th Street
(dt.: Das Wunder von Manhattan)
Moss Hart för Gentleman’s Agreement (dt.: Tabu der Gerechten)
David Lean, Ronald Neame un Anthony Havelock-Allan för Great Expectations (dt.: Geheimnisvolle Erbschaft)
Richard Murphy för Boomerang!
John Paxton för Crossfire (dt.: Im Kreuzfeuer)
1949 John Huston The Treasure of the Sierra Madre
(dt.: Der Schatz der Sierra Madre)
Charles Brackett, Billy Wilder un Richard L. Breen för A Foreign Affair (dt.: Eine auswärtige Affäre)
Frank Partos un Millen Brand för The Snake Pit (dt.: Die Schlangengrube)
Richard Schweizer un David Wechsler för The Search (dt.: Die Gezeichneten)
Irma von Cube un Allen Vincent för Johnny Belinda (dt.: Schweigende Lippen)
1950 Joseph L. Mankiewicz A Letter to three Wives
(dt.: Ein Brief an drei Frauen)
Carl Foreman för Champion (dt.: Zwischen Frauen und Seilen)
Graham Greene för The Fallen Idol
Robert Rossen för All the King’s Men (dt.: Der Mann, der herrschen wollte)
Cesare Zavattini för Ladri di biciclette (dt.: Fahrraddiebe)

1951–1960[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1951 Joseph L. Mankiewicz All About Eve
(dt.: Alles über Eva)
Frances Goodrich un Albert Hackett för Father of the Bride (dt.: Vater der Braut)
Ben Maddow un John Huston för The Asphalt Jungle (dt.: Asphalt-Dschungel)
Albert Maltz för Broken Arrow (dt.: Der gebrochene Pfeil)
Albert Mannheimer för Born Yesterday (dt.: Die ist nicht von gestern)
1952 Michael Wilson
Harry Brown
A Place in the Sun
(dt.: Ein Platz an der Sonne)
James Agee un John Huston för African Queen
Jacques Natanson un Max Ophüls för La ronde (dt.: Der Reigen)
Tennessee Williams för A Streetcar Named Desire (dt.: Endstation Sehnsucht)
Philip Yordan un Robert Wyler för Detective Story (dt.: Polizeirevier 21)
1953 Charles Schnee The Bad and The Beautiful
(dt.: Stadt der Illusionen)
Carl Foreman för High Noon (dt.: Zwölf Uhr mittags)
Roger MacDougall, John Dighton un Alexander Mackendrick för The Man in the White Suit (dt.: Der Mann im weißen Anzug)
Frank S. Nugent för The Quiet Man (dt.: Der Sieger)
Michael Wilson för Five Fingers (dt.: Der Fall Cicero)
1954 Daniel Taradash From Here to Eternity
(dt.: Verdammt in alle Ewigkeit)
Eric Ambler för The Cruel Sea (dt.: Der große Atlantik)
Helen Deutsch för Lili
A.B. Guthrie Jr. för Shane (dt.: Mein großer Freund Shane)
Ian McLellan Hunter un John Dighton för Roman Holiday (dt.: Ein Herz und eine Krone)
1955 George Seaton The Country Girl
(dt.: Ein Mädchen vom Lande)
Albert Hackett, Frances Goodrich un Dorothy Kingsley för Seven Brides for Seven Brothers (dt.: Eine Braut für sieben Brüder)
John Michael Hayes för Rear Window (dt.: Das Fenster zum Hof)
Stanley Roberts för The Caine Mutiny (dt.: Die Caine war ihr Schicksal)
Billy Wilder, Samuel A. Taylor un Ernest Lehman för Sabrina
1956 Paddy Chayefsky Marty
Richard Brooks för Blackboard Jungle (dt.: Die Saat der Gewalt)
Daniel Fuchs un Isobel Lennart för Love Me or Leave Me (dt.: Nachtclub-Affären)
Millard Kaufman för Bad Day at Black Rock (dt.: Stadt in Angst)
Paul Osborn för East of Eden (dt.: Jenseits von Eden)
1957 James Poe
John Farrow
S. J. Perelman
Around the World in Eighty Days
(dt.: In 80 Tagen um die Welt)
Norman Corwin för Lust for Life (dt.: Vincent van Gogh – Ein Leben in Leidenschaft)
Fred Guiol un Ivan Moffat för Giant (dt.: Giganten)
Tennessee Williams för Baby Doll (dt.: Baby Doll – Begehre nicht des anderen Weib)
Michael Wilson för Friendly Persuasion (dt.: Lockende Versuchung)
1958 Pierre Boulle
Carl Foreman
Michael Wilson
The Bridge on the River Kwai
(dt.: Die Brücke am Kwai)
John Michael Hayes för Peyton Place (dt.: Glut unter der Asche)
John Lee Mahin un John Huston för Heaven knows, Mr. Allison (dt.: Der Seemann und die Nonne)
Paul Osborn för Sayonara
Reginald Rose för 12 Angry Men (dt.: Die zwölf Geschworenen)
1959 Alan Jay Lerner Gigi Richard Brooks un James Poe för Cat on a Hot Tin Roof (dt.: Die Katze auf dem heißen Blechdach)
Nelson Gidding un Don Mankiewicz för I Want to Live! (dt.: Laßt mich leben)
Alec Guinness för The Horse’s Mouth (dt.: Des Pudels Kern)
Terence Rattigan un John Gay för Separate Tables (dt.: Getrennt von Tisch und Bett)
1960 Neil Paterson Room at the Top
(dt.: Der Weg nach oben)
Robert Anderson för The Nun’s Story (dt.: Geschichte einer Nonne)
Wendell Mayes för Anatomy of a Murder (dt.: Anatomie eines Mordes)
Karl Tunberg för Ben Hur
Billy Wilder un I. A. L. Diamond för Some Like It Hot (dt.: Manche mögen’s heiß)

1961–1970[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1961 Richard Brooks Elmer Gantry James Kennaway för Tunes of Glory (dt.: Einst ein Held)
Gavin Lambert un T. E. B. Clarke för Sons and Lovers
Isobel Lennart för The Sundowners (dt.: Der endlose Horizont)
Nedrick Young un Harold Jacob Smith för Inherit the Wind (dt.: Wer den Wind sät)
1962 Abby Mann Judgment at Nuremberg
(dt.: Das Urteil von Nürnberg)
George Axelrod för Breakfast at Tiffany’s (dt.: Frühstück bei Tiffany)
Sidney Carroll un Robert Rossen för The Hustler (dt.: Haie der Großstadt)
Carl Foreman för The Guns of Navarone (dt.: Die Kanonen von Navarone)
Ernest Lehman för West Side Story
1963 Horton Foote To Kill a Mockingbird
(dt.: Wer die Nachtigall stört)
Robert Bolt un Michael Wilson för Lawrence of Arabia (dt.: Lawrence von Arabien)
William Gibson för The Miracle Worker (dt.: Licht im Dunkel)
Vladimir Nabokov för Lolita
Eleanor Perry för David and Lisa (dt.: David und Lisa)
1964 John Osborne Tom Jones
(dt.: Tom Jones – Zwischen Bett und Galgen)
Serge Bourguignon un Antoine Tudal för Les Dimanches de Ville d’Avray (dt.: Sonntage mit Sybill)
Richard L. Breen, Phoebe Ephron un Henry Ephron för Captain Newman, M.D.
James Poe för Lilies of the Field (dt.: Lilien auf dem Felde]])
Irving Ravetch un Harriet Frank Jr. för Hud (dt.: Der Wildeste unter Tausend)
1965 Edward Anhalt Becket Michael Cacoyannis för Zorba the Greek (dt.: Alexis Sorbas)
Stanley Kubrick, Peter George un Terry Southern för Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (dt.: Dr. Seltsam oder: Wie ich lernte, die Bombe zu lieben)
Alan Jay Lerner för My Fair Lady
Bill Walsh un Don DaGradi för Mary Poppins
1966 Robert Bolt Doctor Zhivago
(dt.: Doktor Schiwago)
Herb Gardner för A Thousand Clowns (dt.: Tausend Clowns)
Stanley Mann un John Kohn för The Collector (dt.: Der Fänger)
Abby Mann för Ship of Fools (dt.: Das Narrenschiff)
Walter Newman un Frank Pierson för Cat Ballou (dt.: Cat Ballou – Hängen sollst du in Wyoming
1967 Robert Bolt A Man for All Seasons
(dt.: Ein Mann zu jeder Jahreszeit)
Richard Brooks för The Professionals (dt.: Die gefürchteten Vier)
Ernest Lehman för Who’s Afraid of Virginia Woolf? (dt.: Wer hat Angst vor Virginia Woolf?)
Bill Naughton för Alfie
William Rose för The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (dt.: Die Russen kommen! Die Russen kommen!)
1968 Stirling Silliphant In the Heat of the Night
(dt.: In der Hitze der Nacht)
Richard Brooks för In Cold Blood (dt.: Kaltblütig)
Donn Pearce un Frank Pierson för Cool Hand Luke (dt.: Der Unbeugsame)
Joseph Strick un Fred Haines för Ulysses
Calder Willingham un Buck Henry för The Graduate (dt.: Die Reifeprüfung)
1969 James Goldman The Lion in Winter
(dt.: Der Löwe im Winter)
Vernon Harris för Oliver
Roman Polański för Rosemary’s Baby (dt.: Rosemaries Baby)
Neil Simon för The Odd Couple (dt.: Ein seltsames Paar)
Stewart Stern för Rachel, Rachel (dt.: Die Liebe eines Sommers)
1970 Waldo Salt Midnight Cowboy
(dt.: Asphalt-Cowboy)
John Hale, Bridget Boland un Richard Sokolove för Anne of the Thousand Days (dt.: Königin für tausend Tage)
James Poe un Robert E. Thompson för They Shoot Horses, Don’t They? (dt.: Nur Pferden gibt man den Gnadenschuß)
Arnold Schulman för Goodbye, Columbus
Jorge Semprún un Costa-Gavras för Z

1971–1980[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1971 Ring Lardner junior M*A*S*H Robert Anderson för I Never Sang for My Father
Joseph Bologna, David Zelag Goodman un Renée Taylor för Lovers and Other Strangers
Larry Kramer för Women in Love
George Seaton för Airport
1972 Ernest Tidyman The French Connection
(dt.: French Connection – Brennpunkt Brooklyn)
Bernardo Bertolucci för Il conformista (dt.: Der große Irrtum)
Stanley Kubrick för A Clockwork Orange (dt.: Uhrwerk Orange)
Larry McMurtry un Peter Bogdanovich för The Last Picture Show (dt.: Die letzte Vorstellung)
Ugo Pirro un Vittorio Bonicelli för Il giardino dei Finzi-Contini (dt.: Der Garten der Finzi Contini)
1973 Mario Puzo
Francis Ford Coppola
The Godfather
(dt.: Der Pate)
Lonne Elder III för Sounder
Julius J. Epstein för Pete ’n’ Tillie
Jay Presson Allen för Cabaret
Jan Troell un Bengt Forslund für Utvandrarna
1974 William Peter Blatty The Exorcist
(dt.: Der Exorzist)
James Bridges för The Paper Chase (dt.: Die Zeit der Prüfungen)
Waldo Salt un Norman Wexler för Serpico
Alvin Sargent för Paper Moon
Robert Towne för The Last Detail (dt.: Das letzte Kommando)
1975 Francis Ford Coppola
Mario Puzo
The Godfather Part II
(dt.: Der Pate – Teil II)
Julian Barry för Lenny
Paul Dehn för Murder on the Orient Express (dt.: Mord im Orient-Expreß)
Mordecai Richler un Lionel Chetwynd för The Apprenticeship of Duddy Kravitz
Gene Wilder un Mel Brooks för Young Frankenstein (dt.: Frankenstein Junior)
1976 Lawrence Hauben
Bo Goldman
One Flew Over The Cuckoo’s Nest
(dt.: Einer flog über das Kuckucksnest)
John Huston un Gladys Hill för The Man Who Would Be King (dt.: Der Mann, der König sein wollte)
Stanley Kubrick för Barry Lyndon
Ruggero Maccari un Dino Risi för Profumo di donna
Neil Simon för The Sunshine Boys (dt.: Die Sunny Boys)
1977 William Goldman All the President’s Men
(dt.: Die Unbestechlichen)
Federico Fellini un Bernardino Zapponi för Il Casanova di Federico Fellini (dt.: Fellinis Casanova)
Robert Getchell för Bound for Glory (dt.: Dieses Land ist mein Land)
Nicholas Meyer för The Seven-Per-Cent Solution
Steve Shagan un David Butler för Voyage of the Damned (dt.: Reise der Verdammten)
1978 Alvin Sargent Julia Luis Buñuel un Jean-Claude Carrière för Cet obscur objet du désir (dt.: Dieses obskure Objekt der Begierde)
Larry Gelbart för Oh, God!
Gavin Lambert un Lewis John Carlino för I Never Promised You a Rose Garden
Peter Shaffer för Equus (dt.: Equus – Blinde Pferde)
1979 Oliver Stone Midnight Express
(dt.: 12 Uhr nachts – Midnight Express)
Elaine May un Warren Beatty för Heaven Can Wait (dt.: Der Himmel soll warten)
Walter Newman för Bloodbrothers
Neil Simon för California Suite (dt.: Das verrückte California-Hotel)
Bernard Slade för Same Time, Next Year
1980 Robert Benton Kramer vs. Kramer
(dt.: Kramer gegen Kramer)
Allan Burns för A Little Romance
John Milius un Francis Ford Coppola för Apocalypse Now
Irving Ravetch un Harriet Frank Jr. för Norma Rae (dt.: Norma Rae – Eine Frau steht ihren Mann)
Francis Veber, Édouard Molinaro, Marcello Danon un Jean Poiret för La Cage aux Folles (dt.: Ein Käfig voller Narren)

1981–1990[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1981 Alvin Sargent Ordinary People
(dt.: Eine ganz normale Familie)
Christopher De Vore, Eric Bergren un David Lynch för The Elephant Man (dt.: Der Elefantenmensch)
Jonathan Hardy, David Stevens un Bruce Beresford för ’Breaker’ Morant
Lawrence B. Marcus un Richard Rush för The Stunt Man
Thomas Rickman för Coal Miner’s Daughter (dt.: Nashville Lady)
1982 Ernest Thompson On Golden Pond
(dt.: Am goldenen See)
Harold Pinter för The French Lieutenant’s Woman (dt.: Die Geliebte des französischen Leutnants)
Dennis Potter för Pennies from Heaven
Jay Presson Allen un Sidney Lumet för Prince of the City
Michael Weller för Ragtime
1983 Constantin Costa-Gavras
Donald Stewart
Missing
(dt.: Vermißt)
Blake Edwards för Victor/Victoria
David Mamet för The Verdict (dt.: The Verdict – Die Wahrheit und nichts als die Wahrheit)
Alan J. Pakula för Sophie’s Choice (dt.: Sophies Entscheidung)
Wolfgang Petersen för Das Boot
1984 James L. Brooks Terms of Endearment
(dt.: Zeit der Zärtlichkeit)
Julius J. Epstein för Reuben, Reuben (dt.: Ruben, Ruben)
Ronald Harwood för The Dresser
Harold Pinter för Betrayal
Willy Russell för Educating Rita (dt.: Rita will es endlich wissen)
1985 Peter Shaffer Amadeus Charles Fuller för A Soldier’s Story
David Lean för A Passage to India (dt.: Reise nach Indien)
Bruce Robinson för The Killing Fields (dt.: The Killing Fields – Schreiendes Land)
Robert Towne un Michael Austin för Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (dt.: Greystoke – Die Legende von Tarzan, Herr der Affen)
1986 Kurt Luedtke Out of Africa
(dt.: Jenseits von Afrika)
Richard Condon un Janet Roach för Prizzi’s Honor (dt.: Die Ehre der Prizzis)
Horton Foote för The Trip to Bountiful
Menno Meyjes för The Color Purple (dt.: Die Farbe Lila)
Leonard Schrader för Kiss of the Spider Woman (dt.: Kuß der Spinnenfrau)
1987 Ruth Prawer Jhabvala A Room with a View
(dt.: Zimmer mit Aussicht)
Hesper Anderson un Mark Medoff för Children of a Lesser God (dt.: Gottes vergessene Kinder)
Raynold Gideon un Bruce A. Evans för Stand By Me (dt.: Stand by Me – Das Geheimnis eines Sommers)
Beth Henley för Crimes of the Heart
Richard Price för The Color of Money (dt.: Die Farbe des Geldes)
1988 Mark Peploe
Bernardo Bertolucci
The Last Emperor
(dt.: Der letzte Kaiser)
James Dearden för Fatal Attraction (dt.: Eine verhängnisvolle Affäre)
Lasse Hallström, Reidar Jönsson, Brasse Brännström un Per Berglund för Mitt liv som hund
Tony Huston för The Dead
Stanley Kubrick, Michael Herr un Gustav Hasford för Full Metal Jacket
1989 Christopher Hampton Dangerous Liaisons
(dt.: Gefährliche Liebschaften)
Jean-Claude Carrière un Philip Kaufman för The Unbearable Lightness of Being (dt.: Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins)
Christine Edzard för Little Dorrit
Frank Galati un Lawrence Kasdan för The Accidental Tourist
Anna Hamilton Phelan un Tab Murphy för Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (dt.: Gorillas im Nebel)
1990 Alfred Uhry Driving Miss Daisy
(dt.: Miss Daisy und ihr Chauffeur)
Phil Alden Robinson för Field of Dreams (dt.: Feld der Träume)
Jim Sheridan un Shane Connaughton för My Left Foot (dt.: Mein linker Fuß)
Roger L. Simon un Paul Mazursky för Enemies: A Love Story
Oliver Stone un Ron Kovic för Born on the Fourth of July (dt.: Geboren am 4. Juli)

1991–2000[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
1991 Michael Blake Dances with Wolves
(dt.: Der mit dem Wolf tanzt)
Nicholas Kazan för Reversal of Fortune (dt.: Die Affäre der Sunny von B.)
Nicholas Pileggi un Martin Scorsese för Goodfellas (dt.: Good Fellas – Drei Jahrzehnte in der Mafia)
Donald E. Westlake för The Grifters (dt.: Grifters)
Steven Zaillian för Awakenings (dt.: Zeit des Erwachens)
1992 Ted Tally The Silence of the Lambs
(dt.: Das Schweigen der Lämmer)
Pat Conroy un Becky Johnston för The Prince of Tides (dt.: Herr der Gezeiten)
Fannie Flagg un Carol Sobieski för Fried Green Tomatoes (dt.: Grüne Tomaten)
Agnieszka Holland för Hitlerjunge Salomon
Oliver Stone un Zachary Sklar för JFK (dt.: JFK – Tatort Dallas)
1993 Ruth Prawer Jhabvala Howards End
(dt.: Wiedersehen in Howards End)
Peter Barnes för Enchanted April
Richard Friedenberg för A River Runs Through It (dt.: Aus der Mitte entspringt ein Fluß)
Bo Goldman för Scent of a Woman (dt.: Der Duft der Frauen)
Michael Tolkin för The Player
1994 Steven Zaillian Schindler’s List
(dt.: Schindlers Liste)
Jay Cocks un Martin Scorsese för The Age of Innocence (dt.: Zeit der Unschuld)
Terry George un Jim Sheridan för In the Name of the Father (dt.: Im Namen des Vaters)
William Nicholson för Shadowlands
Ruth Prawer Jhabvala för The Remains of the Day (dt.: Was vom Tage übrig blieb)
1995 Eric Roth Forrest Gump Paul Attanasio för Quiz Show
Alan Bennett för The Madness of King George (dt.: King George – Ein Königreich für mehr Verstand)
Robert Benton för Nobody’s Fool (dt.: Nobody’s Fool – Auf Dauer unwiderstehlich)
Frank Darabont för The Shawshank Redemption (dt.: Die Verurteilten)
1996 Emma Thompson Sense and Sensibility
(dt.: Sinn und Sinnlichkeit)
William Broyles Jr. un Al Reinert för Apollo 13
Mike Figgis för Leaving Las Vegas
George Miller un Chris Noonan för Babe (dt.: Ein Schweinchen namens Babe)
Anna Pavignano, Michael Radford, Furio Scarpelli, Giacomo Scarpelli un Massimo Troisi för Il Postino (dt.: Der Postmann))
1997 Billy Bob Thornton Sling Blade Kenneth Branagh för Hamlet
John Hodge för Trainspotting (dt.: Trainspotting – Neue Helden)
Arthur Miller för The Crucible (dt.: Hexenjagd)
Anthony Minghella för The English Patient (dt.: Der englische Patient)
1998 Brian Helgeland
Curtis Hanson
L.A. Confidential Hossein Amini för The Wings of the Dove (dt.: Wings of the Dove – Die Flügel der Taube)
Paul Attanasio för Donnie Brasco
Atom Egoyan för The Sweet Hereafter (dt.: Das süße Jenseits)
Hilary Henkin un David Mamet för Wag the Dog (dt.: Wag the Dog – Wenn der Schwanz mit dem Hund wedelt)
1999 Bill Condon Gods and Monsters Scott Frank för Out of Sight
Terrence Malick för The Thin Red Line (dt.: Der schmale Grat)
Elaine May för Primary Colors (dt.: Mit aller Macht)
Scott B. Smith för A Simple Plan (dt.: Ein einfacher Plan)
2000 John Irving The Cider House Rules
(dt.: Gottes Werk und Teufels Beitrag)
Frank Darabont för The Green Mile
Anthony Minghella för The Talented Mr. Ripley (dt.: Der talentierte Mr. Ripley)
Alexander Payne un Jim Taylor för Election
Eric Roth un Michael Mann för The Insider (dt.: Insider)

2001–2010[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2001 Stephen Gaghan Traffic
(dt.: Traffic – Macht des Kartells)
Ethan und Joel Coen för O Brother, Where Art Thou? (dt.: O Brother, Where Art Thou? – Eine Mississippi-Odyssee)
Robert Nelson Jacobs för Chocolat (dt.: Chocolat – Ein kleiner Biss genügt)
Steven Kloves för Wonder Boys (dt.: Die WonderBoys)
Hui-Ling Wang, James Schamus un Kuo Jung Tsai för Wòhǔ Cánglóng (臥虎藏龍 ,dt.: Tiger and Dragon)
2002 Akiva Goldsman A Beautiful Mind
(dt.: A Beautiful Mind – Genie und Wahnsinn)
Daniel Clowes un Terry Zwigoff för Ghost World
Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman un Roger S.H. Schulman för Shrek (dt.: Shrek – Der tollkühne Held)
Todd Field un Robert Festinger för In the Bedroom
Fran Walsh, Philippa Boyens un Peter Jackson för The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (dt.: Der Herr der Ringe: Die Gefährten)
2003 Ronald Harwood The Pianist
(dt.: Der Pianist)
Bill Condon för Chicago
David Hare för The Hours (dt.: The Hours – Von Ewigkeit zu Ewigkeit)
Peter Hedges, Chris Weitz un Paul Weitz för About a Boy (dt.: About a Boy oder: Der Tag der toten Ente)
Charlie Kaufman un Donald Kaufman för Adaptation. (dt.: Adaption.)
2004 Fran Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
The Lord of the Rings: The Return of the King
(dt.: Der Herr der Ringe: Die Rückkehr des Königs)
Shari Springer Berman un Robert Pulcini för American Splendor
Brian Helgeland för Mystic River
Bráulio Mantovani för Cidade de Deus (dt.: City of God)
Gary Ross för Seabiscuit (dt.: Seabiscuit – Mit dem Willen zum Erfolg)
2005 Alexander Payne
Jim Taylor
Sideways Paul Haggis för Million Dollar Baby
Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke un Kim Krizan för Before Sunset
David Magee för Finding Neverland (dt.: Wenn Träume fliegen lernen)
José Rivera för Diarios de motocicleta (dt.: Die Reise des jungen Che)
2006 Larry McMurtry
Diana Ossana
Brokeback Mountain Jeffrey Caine för The Constant Gardener (dt.: Der ewige Gärtner)
Dan Futterman för Capote
Tony Kushner un Eric Roth för München
Josh Olson för A History of Violence
2007 William Monahan The Departed
(dt.: Departed – Unter Feinden)
Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer un Todd Phillips för Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (dt.: Borat)
Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus und Hawk Ostby för Children of Men
Todd Field un Tom Perrotta för Little Children
Patrick Marber för Notes on a Scandal (dt.: Tagebuch eines Skandals)
2008 Ethan und Joel Coen No Country for Old Men Christopher Hampton för Atonement (dt.: Abbitte)
Sarah Polley för Away From Her (dt.: An ihrer Seite)
Ronald Harwood för Le scaphandre et le papillon (dt.: Schmetterling und Taucherglocke)
Paul Thomas Anderson för There Will Be Blood
2009 Simon Beaufoy Slumdog Millionaire
(dt.: Slumdog Millionär)
Eric Roth un Robin Swicord för The Curious Case of Benjamin Button (dt.: Der seltsame Fall des Benjamin Button)
John Patrick Shanley för Doubt (dt.: Glaubensfrage)
Peter Morgan för Frost/Nixon
David Hare för The Reader (dt.: Der Vorleser)
2010 Geoffrey Fletcher Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire
(dt.: Precious – Das Leben ist kostbar)
Neill Blomkamp un Terri Tatchell för District 9
Nick Hornby för An Education
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci un Tony Roche för In the Loop
Jason Reitman un Sheldon Turner för Up in the Air

2011–2020[ännern | Bornkood ännern]

Johr Priesdräger för den Film Nomineeren
2011 Aaron Sorkin The Social Network Danny Boyle un Simon Beaufoy för 127 Hours
Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton un Lee Unkrich för Toy Story 3
Ethan und Joel Coen för True Grit
Debra Granik un Anne Rosellini för Winter’s Bone
2012 Alexander Payne
Nat Faxon
Jim Rash
The Descendants
dt.: The Descendants – Familie und andere Angelegenheiten
George Clooney, Grant Heslov un Beau Willimon för The Ides of March (dt.: The Ides of March – Tage des Verrats)
John Logan för Hugo Cabret
Bridget O’Connor un Peter Straughan för Tinker Tailor Soldier Spy (dt.: Dame, König, As, Spion)
Steven Zaillian, Aaron Sorkin un Stan Chervin för Moneyball (dt.: Die Kunst zu gewinnen – Moneyball)
2013 Chris Terrio Argo Lucy Alibar un Benh Zeitlin för Beasts of the Southern Wild
David Magee för Life of Pie (dt.: Life of Pi: Schiffbruch mit Tiger)
Tony Kushner för Lincoln
David O. Russell för Silver Linings Playbook (dt.: Silver Linings)
2014 John Ridley 12 Years a Slave Richard Linklater, Judy Delpy un Ethan Hawke för Before Midnight
Billy Ray för Captain Phillips
Steve Coogan un Jeff Pope för Philomena
Terence Winter för The Wolf of Wall Street