Zum Inhalt springen

Wikipedia:Wikiprojekt Öörd/Vörpommern

Vun Wikipedia

Öörd in de Landkreise Oostvörpommern, Uecker-Randow, Noordvörpommern, Rügen un in de Städer Griepswoold un Stralsund.

Niege Landkreise



Ole Landkreise





Noordvörpommern

[Bornkood ännern]
  • Grimmen: Grimm[1]
  • Appelshof:
  • Gerlachsruh:
  • Grellenberg:
  • Groß Lehmhagen:
  • Heidebrink:
  • Hohenwarth:
  • Hohenwieden:
  • Jessin:
  • Klein Lehmhagen:
  • Stoltenhagen:
  • Vietlipp:
  • Allerstorf: Allsdörp[2]
  • Alt Guthendorf:
  • Alt Steinhorst:
  • Bartelshagen I:
  • Bookhorst:
  • Brünkendorf:
  • Brunstorf:
  • Carlewitz:
  • Carlsruhe:
  • Dänschenburg:
  • Ehmkenhagen:
  • Fahrenhaupt: Fohrenhaupt[3]
  • Gresenhorst:
  • Jahnkendorf:
  • Kloster Wulfshagen:
  • Kneese: Knees[3]
  • Kuhlrade:
  • Marlow:
  • Neu Guthendorf:
  • Neu Poppendorf:
  • Neu Steinhorst:
  • Poppendorf:
  • Rostocker Wulfshagen:
  • Schulenberg: Schulenbarg[3]
  • Tressentin:
  • Völkshagen:

Süderholz

[Bornkood ännern]
  • Süderholz:
  • Bartmannshagen:
  • Willerswalde:
  • Kaschow:
  • Griebenow:
  • Kreutzmannshagen:
  • Willershusen:
  • Klein Bisdorf:
  • Schmietkow:
  • Kandelin: Kandelin[4]
  • Zarnewanz:
  • Lüssow:
  • Groß Bisdorf:
  • Neuendorf: Nigendörp[5]
  • Wüsteney:
  • Wüst Eldena:
  • Behnkenhagen:
  • Prützmannshagen:
  • Klevenow:
  • Barkow:
  • Boltenhagen:
  • Poggendorf:
  • Wüstenbilow:
  • Gülzow-Dorf:
  • Rakow:
  • Bretwisch:
  • Dönnie:
  • Grischow:
  • Grabow:

Altenpleen

[Bornkood ännern]

Groß Mohrdorf

[Bornkood ännern]

Klausdorf

[Bornkood ännern]

Kramerhof

[Bornkood ännern]

Bartelshagen II b. Barth

[Bornkood ännern]

Divitz-Spoldershagen

[Bornkood ännern]

Fuhlendorf

[Bornkood ännern]

Kenz-Küstrow

[Bornkood ännern]

Lüdershagen

[Bornkood ännern]

Trinwillershagen

[Bornkood ännern]

Ahrenshoop

[Bornkood ännern]

Born a Darß

[Bornkood ännern]

Dierhagen

[Bornkood ännern]

Wieck a Darß

[Bornkood ännern]

Franzburg

[Bornkood ännern]

Gremersdorf-Buchholz

[Bornkood ännern]

Millienhagen-Oebelitz

[Bornkood ännern]

Papenhagen

[Bornkood ännern]

Richtenberg

[Bornkood ännern]

Splietsdorf

[Bornkood ännern]
  • Holthof:
  • Müggenwalde:
  • Quitzin:
  • Sievertshagen:
  • Vorland:
  • Splietsdorf: Splietsdörp[9]


Weitenhagen

[Bornkood ännern]

Wendisch Baggendorf

[Bornkood ännern]

Behnkendorf

[Bornkood ännern]

Brandshagen

[Bornkood ännern]

Elmenhorst

[Bornkood ännern]

Kirchdorf

[Bornkood ännern]

Wilmshagen

[Bornkood ännern]

Wittenhagen

[Bornkood ännern]

Groß Kordshagen

[Bornkood ännern]

Jakobsdorf

[Bornkood ännern]

Neu Bartelshagen

[Bornkood ännern]

Pantelitz

[Bornkood ännern]

Steinhagen

[Bornkood ännern]

Zarrendorf

[Bornkood ännern]

Bad Sülze

[Bornkood ännern]

Dettmannsdorf

[Bornkood ännern]

Deyelsdorf

[Bornkood ännern]

Grammendorf

[Bornkood ännern]

Gransebieth

[Bornkood ännern]

Hugoldsdorf

[Bornkood ännern]

Ahrenshagen-Daskow

[Bornkood ännern]
  • Ahrenshagen:
  • Altenwillershagen:
  • Behrenshagen: Biernshogen[10]
  • Daskow:
  • Dettmannsdorf:
  • Gruel:
  • Pantlitz:
  • Plummendorf:
  • Prusdorf:
  • Sandberg: Sandbarch[10]
  • Todenhagen:
  • Tribohm:

Ribnitz-Damgarten

[Bornkood ännern]
  • Altheide:
  • Beiershagen:
  • Borg:
  • Damgarten: Damgorn[11][10], Damgoren[12]
  • Dechowshof:
  • Freudenberg:
  • Hirschburg:
  • Klein-Müritz:
  • Klockenhagen:
  • Körkwitz:
  • Langendamm:
  • Neuheide:
  • Neuhof:
  • Petersdorf:
  • Pütnitz:
  • Ribnitz: Ribnitz[7]
  • Tempel:
  • Wilmshagen:

Schlemmin

[Bornkood ännern]

Oostvörpommern

[Bornkood ännern]

Heringsdorf

[Bornkood ännern]

Buddenhagen

[Bornkood ännern]

Buggenhagen

[Bornkood ännern]

Hohendorf

[Bornkood ännern]

Bargischow

[Bornkood ännern]

Blesewitz

[Bornkood ännern]

Krusenfelde

[Bornkood ännern]

Neu Kosenow

[Bornkood ännern]

Neuendorf A

[Bornkood ännern]

Neuendorf B

[Bornkood ännern]

Neuenkirchen

[Bornkood ännern]

Spantekow

[Bornkood ännern]

Wietstock

[Bornkood ännern]

Behrenhoff

[Bornkood ännern]

Diedrichshagen

[Bornkood ännern]

Hinrichshagen

[Bornkood ännern]

Levenhagen

[Bornkood ännern]

Mesekenhagen

[Bornkood ännern]

Weitenhagen

[Bornkood ännern]
  • Brünzow:
  • Kräpelin: Kröpelin[13]
  • Stilow:
  • Stilow-Siedlung:
  • Vierow:
  • Klein Ernsthof:
  • Wusterbode (Wüstung):

Hanshagen

[Bornkood ännern]

Neu Boltenhagen

[Bornkood ännern]

Wusterhusen

[Bornkood ännern]
  • Wusterhusen: Wusterhusen[13]
  • Gustebin:
  • Konerow:
  • Pritzwald:
  • Stevelin:
  • Cruselin oder Kräselin (Wüstung):
  • Gnögentin (Wüstung):

Karlshagen

[Bornkood ännern]

Mölschow

[Bornkood ännern]

Peenemünde

[Bornkood ännern]

Trassenheide

[Bornkood ännern]

Zinnowitz

[Bornkood ännern]

Korswandt

[Bornkood ännern]

Mellenthin

[Bornkood ännern]

Stolpe auf Usedom

[Bornkood ännern]

Ückeritz

[Bornkood ännern]

Groß Kiesow

[Bornkood ännern]

Groß Polzin

[Bornkood ännern]

Karlsburg

[Bornkood ännern]

Klein Bünzow

[Bornkood ännern]

Lühmannsdorf

[Bornkood ännern]

Schmatzin

[Bornkood ännern]

Wrangelsburg

[Bornkood ännern]
  • Putbus:
  • Altkamp:
  • Alt-Lanschvitz:
  • Beuchow, Darsband:
  • Dolgemost:
  • Dumgenevitz:
  • Freetz:
  • Glowitz:
  • Gremmin:
  • Groß-Stresow:
  • Güstelitz:
  • Kasnevitz:
  • Klein-Stresow:
  • Ketelshagen: Kätelshagen[17]
  • Kransevitz:
  • Krakvitz:
  • Krimvitz:
  • Lauterbach:
  • Lonvitz:
  • Muglitz:
  • Nadelitz:
  • Neuendorf:
  • Neukamp:
  • Neu-Lanschvitz:
  • Pastitz:
  • Posewald:
  • Strachtitz:
  • Vilmnitz:
  • Wobbanz:
  • Wreechen:
  • Vilm:

Bergen auf Rügen

[Bornkood ännern]
  • Bergen: Bargen[18]
  • Dumsevitz:
  • Kaiseritz:
  • Karow:
  • Kiekut:
  • Neklade:
  • Rotensee:
  • Siggermow:
  • Silvitz:
  • Streu:
  • Tilzow:
  • Trips:
  • Zittvitz:

Buschvitz

[Bornkood ännern]

Garz/Rügen

[Bornkood ännern]
  • Bietegast:
  • Buhse:
  • Dumsevitz:
  • Foßberg:
  • Freudenberg:
  • Garz/Rügen: Goorz[19]
  • Glewitz:
  • Grabow:
  • Groß Schoritz:
  • Gützlaffshagen:
  • Heidekaten:
  • Heidenfelde:
  • Karnitz:
  • Klein Stubben:
  • Kniepow:
  • Koldevitz:
  • Kowall:
  • Losentitz:
  • Maltzien:
  • Palmer Ort:
  • Poltenbusch:
  • Poppelvitz:
  • Rosengarten:
  • Schabernack:
  • Silmenitz:
  • Smitershagen:
  • Swine:
  • Tangnitz:
  • Wendorf:
  • Zicker:
  • Zudar:

Parchtitz

[Bornkood ännern]

Thesenvitz

[Bornkood ännern]

Lancken-Granitz

[Bornkood ännern]

Middelhagen

[Bornkood ännern]

Altenkirchen

[Bornkood ännern]

Putgarten

[Bornkood ännern]

Altefähr

[Bornkood ännern]

Dreschvitz

[Bornkood ännern]

Insel Hiddensee

[Bornkood ännern]

Neuenkirchen

[Bornkood ännern]

Schaprode

[Bornkood ännern]

Uecker-Randow

[Bornkood ännern]
  • Pasewalk:
  • Pasewalk-Ost:
  • Friedberg:

Strasburg

[Bornkood ännern]

Ueckermünde

[Bornkood ännern]
  • Ueckermünde: Ückermünn[24]
  • Ueckermünde Ost:
  • Ueckermünde West:
  • Neuendorf:
  • Rochow:
  • Bellin:
  • Berndshof:
  • Ahlbeck:
  • Gegensee:
  • Ludwigshof:
  • Warp: Warp[25]
  • Altwarp:
  • Siedlung Altwarp:
  • Eggesin:
  • Hoppenwalde:
  • Eggesiner Teerofen:
  • Gumnitz:
  • Gumnitz Holl:
  • Klein Gumnitz:
  • Karpin:


  • Grambin:

Hintersee

[Bornkood ännern]
  • Hintersee:
  • Zopfenbeck:

Leopoldshagen

[Bornkood ännern]
  • Leopoldshagen:
  • Grünhof:
  • Mörkerhorst:

Liepgarten

[Bornkood ännern]
  • Liepgarten:
  • Jädkemühl:
  • Starkenloch:
  • Lübs:
  • Annenhof:
  • Borkenfriede:
  • Heinrichshof:
  • Millnitz:
  • Luckow:
  • Rieth: up’n Rieth[26]
  • Christiansberg:
  • Fraudenhorst:

Meiersberg

[Bornkood ännern]
  • Meiersberg:

Mönkebude

[Bornkood ännern]
  • Mönkebude:

Neuenkirchen

[Bornkood ännern]

Torgelow-Holländerei

[Bornkood ännern]
  • Torgelow-Holländerei:

Vogelsang-Warsin

[Bornkood ännern]
  • Vogelsang-Warsin:
  • Warsin:
  • Vogelsang:
  • Bergholz:
  • Caselow:
  • Bergholzer Mühle:

Blankensee

[Bornkood ännern]
  • Blankensee:
  • Pampow:
  • Boock:
  • Glasow:
  • Streithof:
  • Grambow:
  • Ladenthin:
  • Neu-Grambow:
  • Schwennenz:
  • Sonnenberg:
  • Krackow:
  • Battinsthal:
  • Hohenholz:
  • Schuckmannshöhe:
  • Lebehn:
  • Kyritz:

Löcknitz

[Bornkood ännern]
  • Löcknitz:
  • Gorkow:

Nadrensee

[Bornkood ännern]
  • Nadrensee:
  • Pomellen:
  • Neuenfeld:
  • Plöwen:
  • Wilhelmshof:
  • Bismark:
  • Gellin:
  • Grenzdorf:
  • Hohenfelde:
  • Linken:
  • Ramin:
  • Retzin:
  • Retzin-Ausbau:
  • Schmagerow:
  • Rossow:
  • Wetzenow:

Rothenklempenow

[Bornkood ännern]
  • Rothenklempenow:
  • Dorotheenwalde:
  • Grünhof:
  • Mewegen:
  • Petersmoor:
  • Glashütte:

Altwigshagen

[Bornkood ännern]
  • Altwigshagen:
  • Demnitz:
  • Finkenbrück:

Ferdinandshof

[Bornkood ännern]
  • Ferdinandshof:
  • Aschersleben:
  • Blumenthal:
  • Louisenhof:
  • Sprengersfelde:

Hammer a. d. Uecker

[Bornkood ännern]
  • Hammer:

Heinrichsruh

[Bornkood ännern]
  • Heinrichsruh:
  • Müggenburg:

Heinrichswalde

[Bornkood ännern]
  • Heinrichswalde:

Rothemühl

[Bornkood ännern]
  • Rothemühl:
  • Torgelow:
  • Drögeheide:
  • Spechtberg:

Wilhelmsburg

[Bornkood ännern]
  • Wilhelmsburg:
  • Eichhof:
  • Fleethof:
  • Friedrichshagen:
  • Mariawerth:
  • Mühlenhof:

Blumenhagen

[Bornkood ännern]
  • Blumenhagen:
  • Damerow:

Fahrenwalde

[Bornkood ännern]

Groß Luckow

[Bornkood ännern]
  • Groß Luckow:
  • Jatznick:
  • Belling:
  • Sandförde:
  • Wilhelmsthal:
  • Waldeshöhe:

Klein Luckow

[Bornkood ännern]
  • Klein Luckow:
  • Groß Spiegelberg:

Krugsdorf

[Bornkood ännern]
  • Krugsdorf:
  • Rothenburg:

Papendorf

[Bornkood ännern]
  • Papendorf:
  • Polzow:
  • Neu-Polzow:
  • Roggow:
  • Rollwitz:
  • Damerow: Domerow[33]
  • Schmarsow:
  • Schmarsow Ausbau:

Schönwalde

[Bornkood ännern]
  • Schönwalde:
  • Dargitz:
  • Sandkrug:
  • Stolzenburg:
  • Viereck:
  • Ernst-Thälmann-Siedlung:
  • Borken:
  • Marienthal: Mariendol[34]
  • Riesenbrück:
  • Rödershorst:
  • Stallberg:
  • Uhlenkrug:

Zerrenthin

[Bornkood ännern]

Griepswoold

[Bornkood ännern]
  • Greifswald:
  • Wieck/Ladebow:
  • Eldena:
  • Riems/Insel Koos:
  • Friedrichshagen:
  • Ostseeviertel:
  • Schönwalde I:
  • Groß Schönwalde:
  • Schönwalde II:

Stralsund

[Bornkood ännern]
  • Stralsund:
  • Hafeninsel:
  • Bastionengürtel:
  • Knieper:
  • Kniepervorstadt:
  • Tribseer:
  • Tribseer Vorstadt:
  • Tribseer Siedlung:
  • Tribseer Wiesen:
  • Schrammsche Mühle:
  • Franken:
  • Frankenvorstadt:
  • Dänholm:
  • Franken Mitte:
  • Frankensiedlung:
  • Stadtgebiet Süd:
  • Andershof:
  • Devin:
  • Voigdehagen:
  • Lüssower Berg:
  • Am Lüssower Berg:
  • Am Umspannwerk:
  • Langendorfer Berg:
  • Grünhufe:
  • Stadtkoppel:
  • Vogelsang:
  • Grünthal-Viermorgen:
  • Freienlande:
  • Stadtteiche:
  • Frankenteich:
  • Knieperteich:
  • Moorteich:

Footnoten

[Bornkood ännern]
  1. oldwikisource:De Grising un de Schatz
  2. Fritz Haeger: Die deutschen Ortsnamen Mecklenburgs seit dem Beginn der Kolonisation. Eberhardt, 1935, Sied 35
  3. a b c DWA ZTW Konvolut:1410000550, Sig2:002
  4. Otto Vogel: Pommernspegel. Scharff, Griepswoold 1873, Sied 44
  5. Otto Vogel: Pommernspegel. Scharff, Griepswoold 1873, Sied 28
  6. WDA ZTW Konvolut:1410000548, Sig2:014
  7. a b Jochen Permin: Woll tau seihn.
  8. oldwikisource:De Grising un de Schatz
  9. http://www.plattpartu.de/gott/erinn/friedrichs.htm
  10. a b c Dieter Parlow: Dat öwertellich Brot. in Dorf-Bote Vorbeck-Kambs 31, 1. Dezember 2016
  11. ''Nieger Bürgermeister kümmt ut Damgorn. Ostsee-Zeitung an’n 13. April 2013
  12. WDA ZTW Beleg:1420010557, Sig3: 001, Digitalisat:1001915950
  13. a b Bruno Benthien: Greifswald und seine Umgebung: Ergebnisse der heimatkundlichen Bestandsaufnahme im Gebiet südlich des Greifwalder Boddens. Akademie-Verlag, 1968, Sied 153
  14. Baltische Studien, Band 41, S. 133, [1]
  15. Otto Vogel: Pommernspeegel. Ut ollen Tieden. Griepswoold 1869, S.67
  16. Fragebogen BBWb Pw 25 Bagemühl
  17. Korl Tiburtius: Hackels. 1900, Sied 104
  18. http://www.kloensnack-rostocker7.de/september08_110.pdf
  19. http://www.stadt-garz-ruegen.de/stadtblatt/garzer-stadtblatt_1_2012.pdf
  20. BBWb Fb20: Wolfshagen (St19)
  21. BBWb Fb20: Wisamr (St8)
  22. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 292
  23. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 292
  24. Otto Vogel: Pommernspegel. Scharff, Griepswoold 1873, Sied 94
  25. Baltische Studien, Band 41, S. 150, [2]
  26. Baltische Studien, Band 41, S. 150, [3]
  27. Karl-Heinz Sadewasser: Nach Oostern, plattpartu.de
  28. a b Mittelmärkisches Plattdeutsch im Grenzsaum zum Nordmärkischen aus Lunow an der Oder vun Ludolf Parisius
  29. Baltische Studien, Band 41, S. 149, [4]
  30. BBWb Fb20: Woddow (Pw22)
  31. Michael Knöfel: Ick bün ut Sommersdörp, över Rosemarie un Karl Heinz Sadewasser, [5]
  32. BBWb Fb20: Wilsikow (St10)
  33. a b Fragebogen 20: Züsedom (Pw14)
  34. a b c d BBWb Fb 20: Zerrenthin (Pw3)
  35. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 296
  36. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 296
  37. BBWb Fb 1: Zerrenthin (Pw3)
  38. Fragebogen 1: Züsedom (Pw14)
  39. Grafschafter Platt Wörterbuch
  40. Belegoortdatenbank vun dat Neddersassische Wöörbook
  41. Naam ut Fraagbagens ut dat Archiv vun dat Westfäälsche Wöörbook
  42. Utkumft vun de Gemeen
  43. Utkumft vun en Bruker in StudiVZ
  44. Heinrich Stolte, ut [6]
  45. ut [7]
  46. Slesvigske stednavne, [8]
  47. Utkumft vun Karl Heinemann ut den Heimatvereen vun Roon
  48. Utkumft vun Anne Pritschens vun'n Heimat- un Geschichtsvereen Äwerschütte
  49. Utkumft vun Friedhelm Hardemann vun'n Heimatvereen Rehrn
  50. Naams ut den Landkreis Deefholt ut Böker vun Gerhardt Lulosch,Herbert Dienwebel un Brigitte Streich, al 1988 rutkamen
  51. Stadnaomen vun Klaus-Werner Kahl, [9]
  52. Klaus-Werner Kahl: Kahl's platdüütske Naokieksel. Aschendorff Verlag GmbH & Co. KG, Münster 2009, ISBN 978-3-402-12788-9.
  53. Geschichte der Stadt Neuruppin vun Johannes Schultze
  54. Geschichte von Kleinzerlang von Barbara Pietschmann ut [10]
  55. Friedrich der Große als Freimaurer
  56. Rund um Belzig vun Reinhard Fischer
  57. Et Mardröpske Plat vun Friedrich Dankenbring, [11]
  58. Oostfreesch Landschop, [12]
  59. Olaf Bordasch, [13]
  60. Wörterbuch der Westmünsterländischen Mundart (PDF) of online
  61. John Brinckmann: Kasper Ohm un ick
  62. Sebastian Brant: Dat Narren Schyp, 1497
  63. Burkard Waldis: De Parabell vam verlorn Szohn, 1527
  64. Klaus Groth: Vertellen
  65. Cord Denker: Stormariks, mit Anhang:Oortsnaamsformen in Stormarn, 2008
  66. Inna Pčltsam, Aldur Vunk (Rutg.): Quellen zur Geschichte der Stadt Pernau 13. - 16. Jahrhundert, Pernau 2001
  67. IP-Bidrag
  68. unbekannt
  69. Hochdeutsch-plattdeutsche Liste von Ortsnamen in Schleswig-Holstein