Wikipedia:Wikiprojekt Öörd/Vörpommern

Vun Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

Öörd in de Landkreise Oostvörpommern, Uecker-Randow, Noordvörpommern, Rügen un in de Städer Griepswoold un Stralsund.






Noordvörpommern[Bornkood ännern]

Grimmen[Bornkood ännern]

  • Grimmen: Grimm[1]
  • Appelshof:
  • Gerlachsruh:
  • Grellenberg:
  • Groß Lehmhagen:
  • Heidebrink:
  • Hohenwarth:
  • Hohenwieden:
  • Jessin:
  • Klein Lehmhagen:
  • Stoltenhagen:
  • Vietlipp:

Marlow[Bornkood ännern]

  • Allerstorf: Allsdörp[2]
  • Alt Guthendorf:
  • Alt Steinhorst:
  • Bartelshagen I:
  • Bookhorst:
  • Brünkendorf:
  • Brunstorf:
  • Carlewitz:
  • Carlsruhe:
  • Dänschenburg:
  • Ehmkenhagen:
  • Fahrenhaupt:
  • Gresenhorst:
  • Jahnkendorf:
  • Kloster Wulfshagen:
  • Kneese:
  • Kuhlrade:
  • Marlow:
  • Neu Guthendorf:
  • Neu Poppendorf:
  • Neu Steinhorst:
  • Poppendorf:
  • Rostocker Wulfshagen:
  • Schulenberg:
  • Tressentin:
  • Völkshagen:

Süderholz[Bornkood ännern]

  • Süderholz:
  • Bartmannshagen:
  • Willerswalde:
  • Kaschow:
  • Griebenow:
  • Kreutzmannshagen:
  • Willershusen:
  • Klein Bisdorf:
  • Schmietkow:
  • Kandelin: Kandelin[3]
  • Zarnewanz:
  • Lüssow:
  • Groß Bisdorf:
  • Neuendorf: Nigendörp[4]
  • Wüsteney:
  • Wüst Eldena:
  • Behnkenhagen:
  • Prützmannshagen:
  • Klevenow:
  • Barkow:
  • Boltenhagen:
  • Poggendorf:
  • Wüstenbilow:
  • Gülzow-Dorf:
  • Rakow:
  • Bretwisch:
  • Dönnie:
  • Grischow:
  • Grabow:

Zingst[Bornkood ännern]

Altenpleen[Bornkood ännern]

Groß Mohrdorf[Bornkood ännern]

Klausdorf[Bornkood ännern]

Kramerhof[Bornkood ännern]

Preetz[Bornkood ännern]

Prohn[Bornkood ännern]

Bartelshagen II b. Barth[Bornkood ännern]

Barth[Bornkood ännern]

Divitz-Spoldershagen[Bornkood ännern]

Fuhlendorf[Bornkood ännern]

Karnin[Bornkood ännern]

Kenz-Küstrow[Bornkood ännern]

Löbnitz[Bornkood ännern]

Lüdershagen[Bornkood ännern]

Pruchten[Bornkood ännern]

Saal[Bornkood ännern]

Trinwillershagen[Bornkood ännern]

Ahrenshoop[Bornkood ännern]

Born a Darß[Bornkood ännern]

Dierhagen[Bornkood ännern]

Prerow[Bornkood ännern]

Wieck a Darß[Bornkood ännern]

Wustrow[Bornkood ännern]

Franzburg[Bornkood ännern]

Glewitz[Bornkood ännern]

Gremersdorf-Buchholz[Bornkood ännern]

Millienhagen-Oebelitz[Bornkood ännern]

Papenhagen[Bornkood ännern]

Richtenberg[Bornkood ännern]

Splietsdorf[Bornkood ännern]

  • Holthof:
  • Müggenwalde:
  • Quitzin:
  • Sievertshagen:
  • Vorland:
  • Splietsdorf: Splietsdörp[7]


Velgast[Bornkood ännern]

Weitenhagen[Bornkood ännern]

Wendisch Baggendorf[Bornkood ännern]

Behnkendorf[Bornkood ännern]

Brandshagen[Bornkood ännern]

Elmenhorst[Bornkood ännern]

Horst[Bornkood ännern]

Kirchdorf[Bornkood ännern]

Miltzow[Bornkood ännern]

Reinberg[Bornkood ännern]

Wilmshagen[Bornkood ännern]

Wittenhagen[Bornkood ännern]

Groß Kordshagen[Bornkood ännern]

Jakobsdorf[Bornkood ännern]

Kummerow[Bornkood ännern]

Lüssow[Bornkood ännern]

Neu Bartelshagen[Bornkood ännern]

Niepars[Bornkood ännern]

Pantelitz[Bornkood ännern]

Steinhagen[Bornkood ännern]

Wendorf[Bornkood ännern]

Zarrendorf[Bornkood ännern]

Bad Sülze[Bornkood ännern]

Dettmannsdorf[Bornkood ännern]

Deyelsdorf[Bornkood ännern]

Drechow[Bornkood ännern]

Eixen[Bornkood ännern]

Grammendorf[Bornkood ännern]

Gransebieth[Bornkood ännern]

Hugoldsdorf[Bornkood ännern]

Lindholz[Bornkood ännern]

Tribsees[Bornkood ännern]

Ahrenshagen-Daskow[Bornkood ännern]

  • Ahrenshagen:
  • Altenwillershagen:
  • Behrenshagen: Biernshogen[8]
  • Daskow:
  • Dettmannsdorf:
  • Gruel:
  • Pantlitz:
  • Plummendorf:
  • Prusdorf:
  • Sandberg: Sandbarch[8]
  • Todenhagen:
  • Tribohm:

Ribnitz-Damgarten[Bornkood ännern]

  • Altheide:
  • Beiershagen:
  • Borg:
  • Damgarten: Damgorn[9][8]
  • Dechowshof:
  • Freudenberg:
  • Hirschburg:
  • Klein-Müritz:
  • Klockenhagen:
  • Körkwitz:
  • Langendamm:
  • Neuheide:
  • Neuhof:
  • Petersdorf:
  • Pütnitz:
  • Ribnitz: Ribnitz[5]
  • Tempel:
  • Wilmshagen:

Schlemmin[Bornkood ännern]

Semlow[Bornkood ännern]

Oostvörpommern[Bornkood ännern]

Anklam[Bornkood ännern]

Heringsdorf[Bornkood ännern]

Buddenhagen[Bornkood ännern]

Buggenhagen[Bornkood ännern]

Hohendorf[Bornkood ännern]

Krummin[Bornkood ännern]

Lassan[Bornkood ännern]

Lütow[Bornkood ännern]

Pulow[Bornkood ännern]

Sauzin[Bornkood ännern]

Wolgast[Bornkood ännern]

Zemitz[Bornkood ännern]

Bargischow[Bornkood ännern]

Blesewitz[Bornkood ännern]

Boldekow[Bornkood ännern]

Bugewitz[Bornkood ännern]

Butzow[Bornkood ännern]

Drewelow[Bornkood ännern]

Ducherow[Bornkood ännern]

Iven[Bornkood ännern]

Japenzin[Bornkood ännern]

Krien[Bornkood ännern]

Krusenfelde[Bornkood ännern]

Liepen[Bornkood ännern]

Löwitz[Bornkood ännern]

Medow[Bornkood ännern]

Neetzow[Bornkood ännern]

Neu Kosenow[Bornkood ännern]

Neuendorf A[Bornkood ännern]

Neuendorf B[Bornkood ännern]

Neuenkirchen[Bornkood ännern]

Pelsin[Bornkood ännern]

Postlow[Bornkood ännern]

Putzar[Bornkood ännern]

Rathebur[Bornkood ännern]

Rossin[Bornkood ännern]

Sarnow[Bornkood ännern]

Spantekow[Bornkood ännern]

Stolpe[Bornkood ännern]

Wietstock[Bornkood ännern]

Behrenhoff[Bornkood ännern]

Dargelin[Bornkood ännern]

Dersekow[Bornkood ännern]

Diedrichshagen[Bornkood ännern]

Hinrichshagen[Bornkood ännern]

Levenhagen[Bornkood ännern]

Mesekenhagen[Bornkood ännern]

Wackerow[Bornkood ännern]

Weitenhagen[Bornkood ännern]

Brünzow[Bornkood ännern]

  • Brünzow:
  • Kräpelin: Kröpelin[10]
  • Stilow:
  • Stilow-Siedlung:
  • Vierow:
  • Klein Ernsthof:
  • Wusterbode (Wüstung):

Hanshagen[Bornkood ännern]

Katzow[Bornkood ännern]

Kemnitz[Bornkood ännern]

Kröslin[Bornkood ännern]

Loissin[Bornkood ännern]

Lubmin[Bornkood ännern]

Neu Boltenhagen[Bornkood ännern]

Rubenow[Bornkood ännern]

Wusterhusen[Bornkood ännern]

  • Wusterhusen: Wusterhusen[10]
  • Gustebin:
  • Konerow:
  • Pritzwald:
  • Stevelin:
  • Cruselin oder Kräselin (Wüstung):
  • Gnögentin (Wüstung):

Karlshagen[Bornkood ännern]

Mölschow[Bornkood ännern]

Peenemünde[Bornkood ännern]

Trassenheide[Bornkood ännern]

Zinnowitz[Bornkood ännern]

Benz[Bornkood ännern]

Dargen[Bornkood ännern]

Garz[Bornkood ännern]

Kamminke[Bornkood ännern]

Korswandt[Bornkood ännern]

Koserow[Bornkood ännern]

Loddin[Bornkood ännern]

Mellenthin[Bornkood ännern]

Pudagla[Bornkood ännern]

Rankwitz[Bornkood ännern]

Stolpe auf Usedom[Bornkood ännern]

Ückeritz[Bornkood ännern]

Usedom[Bornkood ännern]

Zempin[Bornkood ännern]

Zirchow[Bornkood ännern]

Bandelin[Bornkood ännern]

Gribow[Bornkood ännern]

Groß Kiesow[Bornkood ännern]

Groß Polzin[Bornkood ännern]

Gützkow[Bornkood ännern]

Karlsburg[Bornkood ännern]

Klein Bünzow[Bornkood ännern]

Kölzin[Bornkood ännern]

Lühmannsdorf[Bornkood ännern]

Lüssow[Bornkood ännern]

Murchin[Bornkood ännern]

Rubkow[Bornkood ännern]

Schmatzin[Bornkood ännern]

Wrangelsburg[Bornkood ännern]

Ziethen[Bornkood ännern]

Züssow[Bornkood ännern]

Rügen[Bornkood ännern]

Binz[Bornkood ännern]

Putbus[Bornkood ännern]

  • Putbus:
  • Altkamp:
  • Alt-Lanschvitz:
  • Beuchow, Darsband:
  • Dolgemost:
  • Dumgenevitz:
  • Freetz:
  • Glowitz:
  • Gremmin:
  • Groß-Stresow:
  • Güstelitz:
  • Kasnevitz:
  • Klein-Stresow:
  • Ketelshagen: Kätelshagen[13]
  • Kransevitz:
  • Krakvitz:
  • Krimvitz:
  • Lauterbach:
  • Lonvitz:
  • Muglitz:
  • Nadelitz:
  • Neuendorf:
  • Neukamp:
  • Neu-Lanschvitz:
  • Pastitz:
  • Posewald:
  • Strachtitz:
  • Vilmnitz:
  • Wobbanz:
  • Wreechen:
  • Vilm:

Sassnitz[Bornkood ännern]

Bergen auf Rügen[Bornkood ännern]

  • Bergen: Bargen[14]
  • Dumsevitz:
  • Kaiseritz:
  • Karow:
  • Kiekut:
  • Neklade:
  • Rotensee:
  • Siggermow:
  • Silvitz:
  • Streu:
  • Tilzow:
  • Trips:
  • Zittvitz:

Buschvitz[Bornkood ännern]

Garz/Rügen[Bornkood ännern]

  • Bietegast:
  • Buhse:
  • Dumsevitz:
  • Foßberg:
  • Freudenberg:
  • Garz/Rügen: Goorz[15]
  • Glewitz:
  • Grabow:
  • Groß Schoritz:
  • Gützlaffshagen:
  • Heidekaten:
  • Heidenfelde:
  • Karnitz:
  • Klein Stubben:
  • Kniepow:
  • Koldevitz:
  • Kowall:
  • Losentitz:
  • Maltzien:
  • Palmer Ort:
  • Poltenbusch:
  • Poppelvitz:
  • Rosengarten:
  • Schabernack:
  • Silmenitz:
  • Smitershagen:
  • Swine:
  • Tangnitz:
  • Wendorf:
  • Zicker:
  • Zudar:

Gustow[Bornkood ännern]

Lietzow[Bornkood ännern]

Parchtitz[Bornkood ännern]

Patzig[Bornkood ännern]

Poseritz[Bornkood ännern]

Ralswiek[Bornkood ännern]

Rappin[Bornkood ännern]

Sehlen[Bornkood ännern]

Thesenvitz[Bornkood ännern]

Baabe[Bornkood ännern]

Gager[Bornkood ännern]

Göhren[Bornkood ännern]

Lancken-Granitz[Bornkood ännern]

Middelhagen[Bornkood ännern]

Sellin[Bornkood ännern]

Thiessow[Bornkood ännern]

Zirkow[Bornkood ännern]

Altenkirchen[Bornkood ännern]

Breege[Bornkood ännern]

Dranske[Bornkood ännern]

Glowe[Bornkood ännern]

Lohme[Bornkood ännern]

Putgarten[Bornkood ännern]

Sagard[Bornkood ännern]

Wiek[Bornkood ännern]

Altefähr[Bornkood ännern]

Dreschvitz[Bornkood ännern]

Gingst[Bornkood ännern]

Insel Hiddensee[Bornkood ännern]

Kluis[Bornkood ännern]

Neuenkirchen[Bornkood ännern]

Rambin[Bornkood ännern]

Samtens[Bornkood ännern]

Schaprode[Bornkood ännern]

Trent[Bornkood ännern]

Ummanz[Bornkood ännern]

Uecker-Randow[Bornkood ännern]

Pasewalk[Bornkood ännern]

  • Pasewalk:
  • Pasewalk-Ost:
  • Friedberg:

Strasburg[Bornkood ännern]

  • Strasburg:
  • Gehren:
  • Karlsburg:
  • Klepelshagen:
  • Köhnshof:
  • Louisfelde:
  • Ludwigsthal:
  • Marienfelde:
  • Neuensund: Niegensund (nīgən'zunt)[16], Niensund (nīn'zunt)[17]
  • Ravensmühle:
  • Rosenthal:
  • Schwarzensee:

Ueckermünde[Bornkood ännern]

  • Ueckermünde: Ückermünn[18]
  • Ueckermünde Ost:
  • Ueckermünde West:
  • Neuendorf:
  • Rochow:
  • Bellin:
  • Berndshof:

Ahlbeck[Bornkood ännern]

  • Ahlbeck:
  • Gegensee:
  • Ludwigshof:

Altwarp[Bornkood ännern]

  • Warp: Warp[19]
  • Altwarp:
  • Siedlung Altwarp:

Eggesin[Bornkood ännern]

  • Eggesin:
  • Hoppenwalde:
  • Eggesiner Teerofen:
  • Gumnitz:
  • Gumnitz Holl:
  • Klein Gumnitz:
  • Karpin:


Grambin[Bornkood ännern]

  • Grambin:

Hintersee[Bornkood ännern]

  • Hintersee:
  • Zopfenbeck:

Leopoldshagen[Bornkood ännern]

  • Leopoldshagen:
  • Grünhof:
  • Mörkerhorst:

Liepgarten[Bornkood ännern]

  • Liepgarten:
  • Jädkemühl:
  • Starkenloch:

Lübs[Bornkood ännern]

  • Lübs:
  • Annenhof:
  • Borkenfriede:
  • Heinrichshof:
  • Millnitz:

Luckow[Bornkood ännern]

  • Luckow:
  • Rieth: up’n Rieth[20]
  • Christiansberg:
  • Fraudenhorst:

Meiersberg[Bornkood ännern]

  • Meiersberg:

Mönkebude[Bornkood ännern]

  • Mönkebude:

Neuenkirchen[Bornkood ännern]

Torgelow-Holländerei[Bornkood ännern]

  • Torgelow-Holländerei:

Vogelsang-Warsin[Bornkood ännern]

  • Vogelsang-Warsin:
  • Warsin:
  • Vogelsang:

Bergholz[Bornkood ännern]

  • Bergholz:
  • Caselow:
  • Bergholzer Mühle:

Blankensee[Bornkood ännern]

  • Blankensee:
  • Pampow:

Boock[Bornkood ännern]

  • Boock:

Glasow[Bornkood ännern]

  • Glasow:
  • Streithof:

Grambow[Bornkood ännern]

  • Grambow:
  • Ladenthin:
  • Neu-Grambow:
  • Schwennenz:
  • Sonnenberg:

Krackow[Bornkood ännern]

  • Krackow:
  • Battinsthal:
  • Hohenholz:
  • Schuckmannshöhe:
  • Lebehn:
  • Kyritz:

Löcknitz[Bornkood ännern]

  • Löcknitz:
  • Gorkow:

Nadrensee[Bornkood ännern]

  • Nadrensee:
  • Pomellen:
  • Neuenfeld:

Penkun[Bornkood ännern]

Plöwen[Bornkood ännern]

  • Plöwen:
  • Wilhelmshof:

Ramin[Bornkood ännern]

  • Bismark:
  • Gellin:
  • Grenzdorf:
  • Hohenfelde:
  • Linken:
  • Ramin:
  • Retzin:
  • Retzin-Ausbau:
  • Schmagerow:

Rossow[Bornkood ännern]

  • Rossow:
  • Wetzenow:

Rothenklempenow[Bornkood ännern]

  • Rothenklempenow:
  • Dorotheenwalde:
  • Grünhof:
  • Mewegen:
  • Petersmoor:
  • Glashütte:

Altwigshagen[Bornkood ännern]

  • Altwigshagen:
  • Demnitz:
  • Finkenbrück:

Ferdinandshof[Bornkood ännern]

  • Ferdinandshof:
  • Aschersleben:
  • Blumenthal:
  • Louisenhof:
  • Sprengersfelde:

Hammer a. d. Uecker[Bornkood ännern]

  • Hammer:

Heinrichsruh[Bornkood ännern]

  • Heinrichsruh:
  • Müggenburg:

Heinrichswalde[Bornkood ännern]

  • Heinrichswalde:

Rothemühl[Bornkood ännern]

  • Rothemühl:

Torgelow[Bornkood ännern]

  • Torgelow:
  • Drögeheide:
  • Spechtberg:

Wilhelmsburg[Bornkood ännern]

  • Wilhelmsburg:
  • Eichhof:
  • Fleethof:
  • Friedrichshagen:
  • Mariawerth:
  • Mühlenhof:

Blumenhagen[Bornkood ännern]

  • Blumenhagen:

Brietzig[Bornkood ännern]

  • Brietzig:

Damerow[Bornkood ännern]

  • Damerow:

Fahrenwalde[Bornkood ännern]

  • Fahrenwalde:
  • Bröllin:
  • Friedrichshof:
  • Karlsruh:

Groß Luckow[Bornkood ännern]

  • Groß Luckow:

Jatznick[Bornkood ännern]

  • Jatznick:
  • Belling:
  • Sandförde:
  • Wilhelmsthal:
  • Waldeshöhe:

Klein Luckow[Bornkood ännern]

  • Klein Luckow:
  • Groß Spiegelberg:

Koblentz[Bornkood ännern]

  • Koblentz:
  • Breitenstein:
  • Peterswalde:

Krugsdorf[Bornkood ännern]

  • Krugsdorf:
  • Rothenburg:

Nieden[Bornkood ännern]

Papendorf[Bornkood ännern]

  • Papendorf:

Polzow[Bornkood ännern]

  • Polzow:
  • Neu-Polzow:
  • Roggow:

Rollwitz[Bornkood ännern]

  • Rollwitz:
  • Schmarsow:
  • Schmarsow Ausbau:

Schönwalde[Bornkood ännern]

  • Schönwalde:
  • Dargitz:
  • Sandkrug:
  • Stolzenburg:

Viereck[Bornkood ännern]

  • Viereck:
  • Ernst-Thälmann-Siedlung:
  • Borken:
  • Marienthal:
  • Riesenbrück:
  • Rödershorst:
  • Stallberg:
  • Uhlenkrug:

Zerrenthin[Bornkood ännern]

  • Zerrenthin:

Züsedom[Bornkood ännern]

  • Züsedom:

Griepswoold[Bornkood ännern]

  • Greifswald:
  • Wieck/Ladebow:
  • Eldena:
  • Riems/Insel Koos:
  • Friedrichshagen:
  • Ostseeviertel:
  • Schönwalde I:
  • Groß Schönwalde:
  • Schönwalde II:

Stralsund[Bornkood ännern]

  • Stralsund:
  • Hafeninsel:
  • Bastionengürtel:
  • Knieper:
  • Kniepervorstadt:
  • Tribseer:
  • Tribseer Vorstadt:
  • Tribseer Siedlung:
  • Tribseer Wiesen:
  • Schrammsche Mühle:
  • Franken:
  • Frankenvorstadt:
  • Dänholm:
  • Franken Mitte:
  • Frankensiedlung:
  • Stadtgebiet Süd:
  • Andershof:
  • Devin:
  • Voigdehagen:
  • Lüssower Berg:
  • Am Lüssower Berg:
  • Am Umspannwerk:
  • Langendorfer Berg:
  • Grünhufe:
  • Stadtkoppel:
  • Vogelsang:
  • Grünthal-Viermorgen:
  • Freienlande:
  • Stadtteiche:
  • Frankenteich:
  • Knieperteich:
  • Moorteich:

Footnoten[Bornkood ännern]

[27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [22] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56]

  1. oldwikisource:De Grising un de Schatz
  2. Fritz Haeger: Die deutschen Ortsnamen Mecklenburgs seit dem Beginn der Kolonisation. Eberhardt, 1935, Sied 35
  3. Otto Vogel: Pommernspegel. Scharff, Griepswoold 1873, Sied 44
  4. Otto Vogel: Pommernspegel. Scharff, Griepswoold 1873, Sied 28
  5. a b Jochen Permin: Woll tau seihn.
  6. oldwikisource:De Grising un de Schatz
  7. http://www.plattpartu.de/gott/erinn/friedrichs.htm
  8. a b c Dieter Parlow: Dat öwertellich Brot. in Dorf-Bote Vorbeck-Kambs 31, 1. Dezember 2016
  9. ''Nieger Bürgermeister kümmt ut Damgorn. Ostsee-Zeitung an’n 13. April 2013
  10. a b Bruno Benthien: Greifswald und seine Umgebung: Ergebnisse der heimatkundlichen Bestandsaufnahme im Gebiet südlich des Greifwalder Boddens. Akademie-Verlag, 1968, Sied 153
  11. Baltische Studien, Band 41, S. 133, [1]
  12. Otto Vogel: Pommernspeegel. Ut ollen Tieden. Griepswoold 1869, S.67
  13. Korl Tiburtius: Hackels. 1900, Sied 104
  14. http://www.kloensnack-rostocker7.de/september08_110.pdf
  15. http://www.stadt-garz-ruegen.de/stadtblatt/garzer-stadtblatt_1_2012.pdf
  16. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 292
  17. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 292
  18. Otto Vogel: Pommernspegel. Scharff, Griepswoold 1873, Sied 94
  19. Baltische Studien, Band 41, S. 150, [2]
  20. Baltische Studien, Band 41, S. 150, [3]
  21. Karl-Heinz Sadewasser: Nach Oostern, plattpartu.de
  22. a b Mittelmärkisches Plattdeutsch im Grenzsaum zum Nordmärkischen aus Lunow an der Oder vun Ludolf Parisius
  23. Baltische Studien, Band 41, S. 149, [4]
  24. Michael Knöfel: Ick bün ut Sommersdörp, över Rosemarie un Karl Heinz Sadewasser, [5]
  25. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 296
  26. Sophie Wauer: Die Ortsnamen der Uckermark. Böhlau, 1996, Sied 296
  27. Grafschafter Platt Wörterbuch
  28. Belegoortdatenbank vun dat Neddersassische Wöörbook
  29. Naam ut Fraagbagens ut dat Archiv vun dat Westfäälsche Wöörbook
  30. Utkumft vun de Gemeen
  31. Utkumft vun en Bruker in StudiVZ
  32. Heinrich Stolte, ut [6]
  33. ut [7]
  34. Slesvigske stednavne, [8]
  35. Utkumft vun Karl Heinemann ut den Heimatvereen vun Roon
  36. Utkumft vun Anne Pritschens vun'n Heimat- un Geschichtsvereen Äwerschütte
  37. Utkumft vun Friedhelm Hardemann vun'n Heimatvereen Rehrn
  38. Naams ut den Landkreis Deefholt ut Böker vun Gerhardt Lulosch,Herbert Dienwebel un Brigitte Streich, al 1988 rutkamen
  39. Stadnaomen vun Klaus-Werner Kahl, [9]
  40. Geschichte der Stadt Neuruppin vun Johannes Schultze
  41. Geschichte von Kleinzerlang von Barbara Pietschmann ut [10]
  42. Friedrich der Große als Freimaurer
  43. Rund um Belzig vun Reinhard Fischer
  44. Et Mardröpske Plat vun Friedrich Dankenbring, [11]
  45. Oostfreesch Landschop, [12]
  46. Olaf Bordasch, [13]
  47. Wörterbuch der Westmünsterländischen Mundart
  48. John Brinckmann: Kasper Ohm un ick
  49. Sebastian Brant: Dat Narren Schyp, 1497
  50. Burkard Waldis: De Parabell vam verlorn Szohn, 1527
  51. Klaus Groth: Vertellen
  52. Cord Denker: Stormariks, mit Anhang:Oortsnaamsformen in Stormarn, 2008
  53. Inna Pčltsam, Aldur Vunk (Rutg.): Quellen zur Geschichte der Stadt Pernau 13. - 16. Jahrhundert, Pernau 2001
  54. IP-Bidrag
  55. unbekannt
  56. Hochdeutsch-plattdeutsche Liste von Ortsnamen in Schleswig-Holstein